Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
СОНЦЕ — ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ НА ЗЕМЛІ
Зустріч 24. ЯКІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ Є НЕВИЧЕРПНИМИ?
Мета: дати загальне уявлення про поновлювані джерела енергії; навчити розпізнавати поновлювані джерела енергії в природі; вчити пояснювати необхідність збільшення використання людиною відновлюваних видів енергії (Сонця, вітру і рухомої води); розвивати творчу активність, уважність; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Чи впливає Сонце на ваше самопочуття і настрій? Поясніть.
— Що ви можете розповісти про Сонце?
— У якому вигляді сонячна енергія досягає Землі?
— Наведіть докази, що світло й тепло необхідні рослинам, тваринам і людям.
— Чому сонячну енергію вважають невичерпною? Доведіть.
2. Робота над загадками
✵ Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (Вітер)
✵ Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться, кожен скривиться. (Сонце)
✵ Без рук, без ніг, а цілий світ пройде. (Вода)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому енергія Сонця, вітру й води не може вичерпатися.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 68-69)
— Пригадайте! Для чого потрібна енергія? Які види енергії ви знаєте? Де ви їх використовуєте у щоденному житті?
— Роздивіться малюнки на с. 68, поміркуйте і розкажіть! Як люди зігрівалися й освітлювали свої оселі в давнину? Що слугувало тоді джерелами енергії? Які джерела енергії використовують у наш час?
— Завдяки чому рухається паровоз?
Робота в парах
— Назвіть, які корисні копалини належать до горючих.
— Що розповів хлопчик Струм про горючі корисні копалини?
— Які невичерпні джерела енергії пропонує нам Матінка Природа?
— Чому їх називають і невичерпними, і відновлюваними?
Висновки
✵ Джерела енергії бувають поновлювані і непоновлювані.
✵ Усі поновлювані джерела енергії черпають свої сили від Сонця — головного джерела енергії.
✵ Без Сонця життя на Землі припиниться.
✵ За 15 хв Сонце посилає нам стільки енергії, скільки вистачає людству на цілий рік.
✵ До поновлюваних джерел енергії належать також сила води і сила вітру.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Читання й обговорення казки «Нерозлучні друзі»
Жили-були друзі: Сонце, Вода, Камінь і Вітер.
Одного разу вони посперечалися, хто з них наймогутніший.
Сонце промовило:
— Я даю Землі тепло і світло, можу обігріти або спалити! Без мене немає життя.
Вода зауважила:
— А от і ні, це без мене жодна істота не може жити! Я перетворюю камінь на пісок, з легкістю обертаю велетенські електричні турбіни, і саме я даю людям енергію!
Камінь спинив напір Води і твердо вимовив:
— А я можу перегородити річку і створити повінь, або спинити її.
Налетів Вітер і просвистів:
— От хвальки! Та я на всіх вас знайду управу: зруйную кам’яні гори, нажену хмари і закрию Сонце, підніму хвилі на морі, здійму шторм.
Так вихвалялися природні сили один перед одним, доки не зустріли в пустелі Людину, яку мучила спрага. І попросили, щоб вона їх розсудила. Вислухавши їх, Людина відповіла:
— Дякую тобі, Сонечко, що випарувано Воду з моря. Дякую тобі, Вітре, що приніс хмаринки. Дякую тобі, Каменю, що на тобі сконденсувалася водяна пара. Саме завдяки вам я вгамував спрагу. Всі ви могутні та важливі, кожен — по-своєму.
З того часу Сонце, Вода, Камінь та Вітер стали нерозлучними друзями. А Людина навчилася приборкувати сили природи.
— Про які природні сили йдеться у казці?
— Про що сперечалися Сонце, Вода, Камінь і Вітер?
— Чим вихвалялося Сонце?
— Що розповіла про себе Вода?
— Що може зробити Камінь?
— Яку силу має Вітер?
— Хто розсудив природні сили?
— Як ви розумієте останні речення казки?
— Сонце, вітер і вода — невичерпні джерела енергії. Всі ці джерела енергії існують завдяки енергії Сонця. Річки живляться дощами, які виникають із-за випаровування океанів і озер під дією сонячного тепла. Вітер дме над поверхнею землі внаслідок її нерівномірного нагрівання сонцем.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 69.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Назвіть невичерпні джерела енергії.
— Які джерела енергії люди можуть використовувати у майбутньому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 68-69.