Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
СОНЦЕ — ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ НА ЗЕМЛІ
Зустріч 26. ЯК «ПРИРУЧИТИ» ВІТЕР?
Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії вітру людиною; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— У чому полягають недоліки спалювання горючих корисних копалин для отримання електроенергії?
— Назвіть переваги використання сонячної енергії.
— Поміркуйте, чому наймогутніша сонячна електростанція побудована у Криму.
2. Робота над загадками
✵ Що летить і не здоженеш? (Вітер)
✵ Хоч не літак, а крилатий,
Без крил не може працювати. (Вітряк)
✵ Він шепоче: «Шу-шу-шу...
Листя обірвать спішу.
З ним я у осіннім гаї
У таночку покружляю». (Вітер)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про використання людиною енергії вітру.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 72-73)
— Пригадайте! Як виникає вітер? Якими бувають вітри?
— Поміркуйте! Як сонячна енергія перетворюється на енергію вітру?
— Запам'ятайте! Сонце спричиняє виникнення вітру на Землі.
Робота в парах
— Роздивіться картини К. Айвазовського та складіть розповіді про використання вітру людьми в давнину.
— Ще з давніх-давен, спостерігаючи за руйнівною силою ураганів, людина замислилася над тим, як можна використати енергію вітру для власних цілей. Так, у Давньому Єгипті вітрові двигуни застосовували для підйому води і розмелювання зерна. Вітряки з крилами-вітрилами із тканини першими почали споруджувати давні перси.
Минуло понад п’ятдесят століть, але вітряні млини майже не змінили свого вигляду. Споконвіку в Україні на них мололи зерно.
— Розгляньте малюнки на с. 73.
— Розкажіть, що на них зображено.
— Чому найчастіше вітри дмуть на узбережжі морів, у горах і степах?
— Енергія вітру дуже потужна. Її можна отримувати, не забруднюючи навколишнє середовище. Але у вітра є істотні недоліки. Вітер непередбачуваний, бо часто змінює напрямок. Іноді затихає навіть у найбільш вітряних районах земної кулі, а іноді досягає такої сили, що ламає вітряки.
Робота в групах
— Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість вітряних днів у році. Зробіть висновок: чи доцільно встановлювати вітрові установки у вашій місцевості.
Висновки
✵ Вітер — нетрадиційне джерело енергії.
✵ Енергія вітру дуже потужна. Її запаси у світі значні.
✵ Енергія вітру не забруднює навколишнє середовище.
✵ У світі нині працює понад 30 тисяч вітроустановок. В Україні також є вітрові установки.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
— Вітроелектростанції завдають шкоди птахам, якщо розташовані у напрямку масових міграцій і місцях гніздування.
2. Робота в парах
— Уявіть, що ви — спеціалісти, яким доручили будівництво вітрової електростанції. Що ви врахуєте, вибираючи місце для її спорудження?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 73.
— Розкажіть, як людина підкорила вітер.
— Чому енергія вітру дешева?
— Чи можна назвати вітрові електростанції екологічно чистими?
— Якої шкоди завдають електростанції природі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 72-73.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
— Сплануйте, як і де можна використовувати енергію вітру на нашій планеті.