Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
РОСЛИНИ, ТВАРИНИ І СЕРЕДОВИЩЕ ЇХ ІСНУВАННЯ
Зустріч 33. ЯК З'ЯВИЛИСЯ РІЗНОМАНІТНІ КУЛЬТУРНІ РОСЛИНИ?
Мета: поглибити знання учнів про культурні рослини, їх походження, про значення культурних рослин в житті людини; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Фронтальне опитування
— Якими життєвими формами представлені хвойні рослини?
— Чи можна за зовнішнім виглядом установити приблизний вік ялини?
— Яку будову мають хвойні рослини?
— Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості — листяні чи хвойні?
— Поміркуйте: чому новорічними деревами вважаються хвойні, а не квіткові рослини? Як можна запобігти знищенню хвойних дерев перед Новим роком?
2. Робота в парах
— Позначте правильне визначення знаком «+».
1) Культурні рослини — це:
О найкрасивіші рослини;
О рослини, які споживають тільки люди;
О рослини, які спеціально вирощуються людьми.
2) У якому ряду названі тільки квіткові рослини?
О Ялина, горобина, ромашка;
О морська капуста, кульбаба, троянда;
О троянда, липа, калина.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність культурних рослин.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 90-91)
— Пригадайте, які рослини називають культурними. Наведіть приклади культурних рослин.
— Пригадайте! Які квіткові та хвойні рослини спеціально вирощує людина?
— Роздивіться фотографії на с. 90 і розкажіть, де вам траплялося бачити ці рослини? З якою метою їх вирощують?
— Про що розповів Мудрий Лісовичок?
— Запам’ятайте! До культурних рослин належать лише ті, які не можуть повноцінно існувати без допомоги людини.
— Люди вирощують культурні рослини насамперед для того, щоб отримати продукти харчування. А ще з культурних рослин виготовляють волокна, лаки, фарби. Залежно від того, що отримують від культурних рослин, їх розподіляють на зернові, технічні, овочеві, плодово-ягідні культури.
— Розгляньте таблицю на с. 91. Назвіть групи культурних рослин.
— Зернові — це трав’янисті рослини. Головна зернова культура, яку вирощують у нашій державі,— пшениця. Назвіть, що виготовляють з пшеничного борошна.
— Ще із зернових культур в Україні вирощують жито, ячмінь, овес, просо. Цінною зерновою культурою є кукурудза. З кукурудзи виготовляють олію, крупи, крохмаль, використовують як корм для худоби.
В Україні найпоширенішою технічною культурою є цукровий буряк. Із цукрового буряку виготовляють цукор. З відходів цукрового виробництва утворюється жом. Ним годують тварин.
Важливою олійною культурою є соняшник. Соняшникову олію використовують для виготовлення маргарину, лаків, мила, з тертого насіння виготовляють халву.
Із стебел льону, конопель люди з давніх часів одержують волокна. З них роблять нитки. З ниток виготовляють тканини, з яких шиють одяг.
Нині у нашій країні вирощують понад 70 видів овочевих культур. Це капуста, цибуля, морква, помідори, огірки, редиска, баклажани, перець та багато інших.
Рослини, які вирощують у садах, називають плодово-ягідними. У нашій державі найбільш поширена серед плодових культур яблуня. Залежно від часу достигання плодів сорти яблуні поділяють на літні, осінні й зимові. Плоди зимових сортів добре зберігаються до весни.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парі
— Обговоріть із сусідом по парті, якими продуктами рослинного походження ви харчуєтеся щодня.
2. Гра «Сортування»
— Розподіліть рослини по групах.
Соняшник, картопля, льон, арахіс, огірок, гарбуз, горох, ячмінь, буряк, пшениця, яблуня, смородина, конюшина, чорнобривці.
3. Гра «Четверте "зайве"»
— Визначте «зайву» рослину та аргументуйте свій вибір.
✵ Квасоля, горох, смородина, соя.
✵ Вишня, конюшина, суниця, груша.
✵ Рис, просо, кукурудза
4. Гра «Інтерв'ю»
— Плоди яких рослин ти любиш уживати в їжу?
— Насінням яких рослин годують свійських тварин?
— Із коренеплодів якої рослини виготовляють цукор?
— Із коренеплодів якої рослини готують салат?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 91.
— Як людина використовує зернові рослини?
— Назвіть технічні культури. Що з них виготовляють?
— Які овочеві культури вирощують у вашій місцевості?
— Які рослини називають плодово-ягідними?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 90-91.
— Дослідіть і розкажіть, які культурні рослини поширені у вашій місцевості.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
— Які культурні рослини ви вважаєте доцільним вирощувати на нашій планеті? Поясніть.