Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
РОСЛИНИ, ТВАРИНИ І СЕРЕДОВИЩЕ ЇХ ІСНУВАННЯ
Зустріч 35. ЯК РОСЛИНИ ПРИСТОСУВАЛИСЯ ДО РІЗНИХ ПРИРОДНИХ УМОВ?
Мета: формувати в учнів елементарні поняття про окремі ознаки пристосування рослин до спеки, нестачі вологи, світла, надміру вологи; вміння розрізняти ознаки пристосування окремих рослин до різних умов життя; виховувати спостережливість, допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Що називають середовищем існування організмів?
— Які умови необхідні для існування рослин?
— Поміркуйте: чому підсніжники й проліски зацвітають у лісах до розпускання листя на деревах?
— Які рослини у місцевості, де ви живете, люблять світло, а які можуть рости в затінку?
— Які теплолюбні рослини ви знаєте? Чи їх вирощують у тій місцевості, де ви живете? Наведіть приклади.
2. Гра «Вірю—не вірю»
✵ Квітка є органом розмноження квіткових рослин.
✵ Плоди не сприяють розповсюдженню насіння в природі.
✵ Плоди горобини, обліпихи, калини смачні та мають яскравий колір, чим приваблюють птахів.
✵ Виростити нову рослину можна тільки з насіння.
✵ Якщо зрізану гілку традесканції поставити у воду, то через деякий час утворяться корінці.
✵ Кімнатна фіалка не розмножується листками.
3. Як вирощують рослини?
Гра «Знайди відповідність»
Виноград, чорна смородина, порічки, агрус |
бульбами |
Картопля і земляна груша |
кореневищами |
Цибуля, тюльпани, нарциси, проліски, підсніжники |
живцями |
Півники, конвалії, сон-трава, папороть, хвощ, осот |
цибулинами |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про пристосування рослин до нестачі води, різних ґрунтів і життя у водоймах.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 95-96)
— Пригадайте! Які умови необхідні для існування рослин?
Робота в парах
— Поміркуйте, чи можуть рослини жити без води?
— Що розповів Мудрий Лісовичок про значення води в житті рослин?
Робота в парах
— Роздивіться малюнки на с. 95 і розкажіть, як рослини посушливих степів економлять воду. Використовуйте такі словосполучення: довге коріння, стебло соломина, накопичення води у соковитих листках і коренях.
— Розгляньте малюнки на с. 96. Поміркуйте! Які рослини називаються водолюбними?
— Про що нагадав Мудрий Лісовичок?
Висновки
✵ Квіткові рослини пристосовуються до життя в різних природних умовах — за недостатньої або надмірної кількості вологи, різної кількості освітлення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин
Обладнання: гербарії; зображення (фотографії, малюнки) рослин, атласи- визначники рослин.
Хід роботи
1) Розгляньте малюнки або гербарні зразки рослин. У кожної рослини зверніть увагу на корінь; розгляньте наземну частину рослини — пагін та його складові: стебло, листок, бруньки. Розгляньте квітку рослини, плід, насіння.
2) Разом з учителем за допомогою атласа-визначника визначте їхні назви. Запишіть назви квіткових рослин у зошиті.
2. Вікторина (див. додаток на с. 52)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 96.
— За якими ознаками можна впізнати вологолюбні рослини? Наведіть приклади вологолюбних рослин.
— Як рослини пристосувалися до життя в посушливих місцях. Наведіть приклади рослин посушливих місць.
— Наведіть приклади світлолюбних рослин своєї місцевості. Як ці рослини пристосовані до того, щоб краще вбирати світло?
— Наведіть приклади тіньовитривалих рослин своєї місцевості. Як їх можна впізнати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 94-96.
— Складіть казку про дружбу вітру та рослин.
— Складіть план розповіді про значення ґрунту в житті рослин.