Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік

РОСЛИНИ, ТВАРИНИ І СЕРЕДОВИЩЕ ЇХ ІСНУВАННЯ

Зустріч 46. ЧИМ ОСОБЛИВІ ГРИБИ?

Мета: сформувати в учнів уявлення про гриби як особливе царство живої природи; збагачувати знання і словниковий запас школярів; виховувати допитливість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

— Назвіть відмінності між свійськими і дикими тваринами.

— Для чого люди розводять свійських тварин?

— Розкажіть про свійську тварину, яка вам подобається.

— За допомогою мультфільму, створеного за казкою Р. Кіплінга «Кішка, яка гуляла сама по собі», розкажіть, як відбувався процес одомашнення диких тварин первісною людиною.

— Як ви вважаєте: яких ще диких тварин потрібно приручити сучасній людині? Поясніть свою думку.

2. Тестування «Тварини» (додаток)

1. Усі тварини розподіляються на:

а) комах, мурашок, метеликів;

б) комах, птахів, звірів, риб, плазунів; (+)

в) звірів, ящірок, лисиць.

2. Основними ознаками птахів є:

а) пір’я, забарвлення;

б) вміння літати;

в) пір’я, дзьоб, крила. (+)

3. Основними ознаками звірів є:

а) шерсть, народження і вигодовування малят молоком; (+)

б) полювання на інших звірів;

в) чотири лапи.

4. Тварини розподіляються на групи:

а) дикі і свійські; (+)

б) свої і чужі;

в) свійські і приручені.

3. Робота над загадкою

• Стоїть хлопчик під пеньком,

Накрив голову брильком. (Гриб)

— До якої природи ми віднесемо гриби? Доведіть. (Гриби належать до живої природи: вони ростуть, розмножуються, живляться, дихають і помирають.)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про будову та різноманітність грибів.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 122-123)

Пригадайте! Чи доводилося вам збирати гриби? Як ви вважаєте, з яких частин вони складаються?

— Царство грибів дуже різноманітне. Ученим відомо близько 100 тисяч видів цих організмів.

— Гриби мають усі ознаки організмів. Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають. Однак гриби — особливі організми, бо відрізняються і від рослин, і від тварин.

— Роздивіться фотографії на с. 122 й розкажіть, чи доводилося вам бачити такі форми грибів?

— Є не тільки шапинкові гриби. Так, на продуктах харчування, на стінах у сирому приміщенні трапляється пліснява. Це теж гриби. З грибів плісняви виготовляють ліки. Для того щоб випекти хліб, виготовити квас, потрібні мікроскопічні гриби дріжджі.

Серед грибів є й такі, що спричиняють тяжкі хвороби в рослин, тварин і людей.

— Яку будову мають шапинкові гриби?

Поміркуйте! Які ознаки грибів указують на їх належність до живої природи?

— Розгляньте малюнки на с. 123. Що на них зображено?

— Відгадайте загадку.

• У лісочку біля пня

В капелюшках вся рідня.

Висновки

• Грибам властиві всі ознаки організмів.

• Шапинкові гриби складаються з плодового тіла й грибниці.

• Гриби дуже потрібні лісу.

• До грибів належать цвіль і дріжджі.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Цікаво знати!

— Учені об’єднали всі рослини в одну велику групу — царство Рослини, а тварин — у царство Тварини. Куди ж віднести гриби? На рослини і тварин гриби зовсім не схожі. З’ясувалося, що в тілі грибів є речовини, яких немає в рослин, однак вони є в тілі тварин. Хоча цього і замало, щоб гриби вважати тваринами, однак достатньо, щоб не відносити до рослин. Тому вчені виділили гриби в окреме царство.

2. Вікторина

• Як називається частина гриба, яка знаходиться на поверхні ґрунту? (Плодове тіло)

• Як називається частина гриба, яка знаходиться в ґрунті? (Грибниця)

• А плодове тіло у шапинкового гриба що має? (Шапинку і ніжку)

• Як називається гриб, який має трубочки на шапинці? (Трубчастий)

• Як називається гриб, який має пластинки на шапинці? (Пластинчатий)

3. Тестування

1. Чи можна сказати, що гриби — це рослини?

а) Так;

б) ні.

2. Чим розрізняються дерева і гриби?

а) Вони не відрізняються;

б) будовою: у гриба є капелюшок, а у дерева — гілки з листям;

в) гриби і дерева — це різна група живих істот;

г) дерева — їстівні, а гриби можуть бути неїстівними.

3. Розгляньте схему будови гриба та позначте правильне твердження.

а) Гриб складається з кореня, стовбура і капелюшка;

б) гриб складається з капелюшка, ніжки і грибниці;

в) гриб складається з капелюшка і ніжки.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 123.

— Які ознаки живої природи мають гриби?

— З яких частин складається шапинковий гриб?

— Як гриби пов’язані з деревами?

— Яке значення мають гриби для лісу? для людей?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 122-123.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити