Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік

РОСЛИНИ, ТВАРИНИ І СЕРЕДОВИЩЕ ЇХ ІСНУВАННЯ

Зустріч 49. ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮГ ЖИВЛЕННЯ?

Мета: формувати уявлення учнів про ланцюги живлення, вміння їх складати, аналізувати; розвивати спостережливість, мовлення, мислення, пам'ять; виховувати гуманне ставлення до тварин.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Яка форма у бактерій, і де вони живуть?

— У чому полягає роль бактерій у живій та неживій природі?

— Назвіть продукти харчування, які з’являються в нас на столі завдяки діяльності бактерій.

— Доведіть, що бактерії можуть бути і друзями, і ворогами людини.

— Доведіть, що бактерії необхідні на нашій планеті.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл тварин за способами живлення та про ланцюги живлення.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 128-129)

Пригадайте! Чим живляться комахи, риби, птахи і звірі?

— Поміркуйте, якими бувають тварини за способом живлення.

— Яких тварин називають рослиноїдними? Наведіть приклади.

— Яких тварин називають хижими, або хижаками? Наведіть приклади.

— Яких тварин називають усеїдними? Наведіть приклади.

Робота в парах

Поміркуйте! У чому полягає відмінність у живленні їжака і вовка, синиці і яструба?

— Що пояснив Мудрий Лісовичок?

Запам'ятайте! Перехід енергії їжі від рослин до рослиноїдних, а потім — до хижих тварин отримав назву ланцюга живлення.

— Розгляньте на с. 128 приклад типового ланцюга живлення: рослинами живиться гусінь метеликів, її поїдають комахоїдні птахи, що стають здобиччю для хижих птахів і звірів. Для кожного з організмів, які складають такий ланцюг, характерний свій спосіб живлення.

— З чого складається ланцюг живлення?

— Які ланки входять до його складу?

— З якої ланки він завжди розпочинається?

Запам'ятайте! Ніхто і ніщо в природі не буває зайвим.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Практична робота. Складання ланцюга живлення

1) Робота за підручником (с. 129).

2) Оберіть правильний ланцюг живлення.

а) Водорості, риба, лисиця;

б) риба, лисиця, водорості;

в) лисиця, водорості, риба.

— Отже, що таке ланцюг живлення?

3) Складіть ланцюг живлення:

Миша, колос, лисиця, їжак.

(Колос → миша → їжак → лисиця.)

4) Складіть ланцюг живлення в акваріумі.

5) Побудуйте ланцюги живлення (хто чим харчується) за зразком.

Гриби → білка → куниця.

а) Сойка, жолудь, яструб.

б) Дятел, дуб, жук-короїд, тетерев’ятник.

в) Вовк, жолуді, кабан.

г) Коріння дуба, миші, лисиця.

2. Гра «Продовж ланцюжок»

— На які дві групи розподіляються тварини за способом живлення?

а) Вовк, лисиця...;

б) заєць, вівця...;

в) акула, щука...;

г) корова, кінь...;

д) ведмідь, дятел...

3. Гра «Третій "зайвий"»

• Кенгуру, ведмідь, верблюд.

• Лисиця, тигр, лось.

• їжак, куниця, яструб.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 129.

— На які групи розподіляють тварин за способом живлення? Наведіть приклади.

— Що називають ланцюгом живлення? Наведіть приклади кількох ланцюгів живлення.

— Які ланки входять до ланцюга живлення?

— Поміркуйте, чому першою ланкою в ланцюзі живлення завжди є рослина.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 128-129.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити