Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
РОСЛИНИ, ТВАРИНИ І СЕРЕДОВИЩЕ ЇХ ІСНУВАННЯ
Зустріч 54. ЕКСКУРСІЯ В ПРИРОДУ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ РІЗНОМАНІТТЯМ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ РІДНОГО КРАЮ
Мета: ознайомити учнів з розмаїттям рослинного і тваринного світу рідного краю; навчати школярів правильно поводитись у природі, спостерігати за змінами в довкіллі, охороняти природу; виховувати доброзичливе ставлення до тваринного і рослинного світу.
Хід уроку
І. ВСТУПНА БЕСІДА
— Діти! Зараз ви пройдете навчальною природничою стежиною. Ви дізнаєтесь багато цікавого про природу рідного краю — про дерева, кущі, трави. Дізнаєтесь, що природа дарує людині для життя, і як людина повинна охороняти все живе.
Будемо в довкілля мандрувати,
Будемо рідну природу вивчати!
II. ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСИ
Завдання 1
Чи ти вмієш:
✵ розрізняти в природі рослини?
✵ найпоширеніші дерева, кущі й трави своєї місцевості?
✵ розпізнавати квіткові, хвойні та інші групи рослин?
✵ сортувати культурні рослини за призначенням?
✵ знаходити в природі рослини, які потребують охорони.
Робота над загадками
✵ Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
Звуть тих подружок... (берізки).
✵ Влітку рясним цвітом укриваюсь я.
Пахощі солодкі чути вже здаля.
Але поки квітну, часу не втрачай —
З моїх квіток узимку зможеш пити чай. (Липа)
✵ Стовбур жовтий, мов янтар,
Досягає крона хмар,
Колючі, довгі і тонкі
Зелені на гілках голки.
Безліч шишечок маленьких,
І не довгих, а кругленьких. (Сосна)
✵ Кучерявий кущ на кручі
Має пазурі дряпучі.
Хто по квіти потовпиться,
За того він ухопиться.
Як дряпоне: — «Ані руш!»
Угадайте, що за кущ! (Шипшина)
✵ Літом — ой яка гірка,
А в мороз — солодка дуже.
Як ця зветься ягідка,
Здогадайся, милий друже. (Горобина)
Гра «Розпізнай дерево»
Під час гри дитину із зав’язаними очима підводять до рослини і пропонують на дотик визначити, яка це рослина. Рослини діти вгадують за формою листків, ароматом, плодами.
Завдання 2
Чи ти вмієш розрізняти в природі тварин?
Робота над загадками
✵ Цінь-ці-фа — в зимову днину
Клює пташка горобину.
Горобців весела зграя
Її щебетом вітає.
Жовтогруда, невеличка,
Звуть цю подружку... (синичка).
✵ 3 гілки стриб на іншу гілку,
Рудохвоста скаче бджілка.
На сосні збирає шишки,
Смачні кедрові горішки.
У дупло в казковий вечір
Стука, грюка холоднеча.
Там лузає шишку бджілка...
Хто впізна руденьку... (білку)?
✵ Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини,—
Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей)
✵ Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
✵ Назад вилиця, спереду шильце,
Спереду чорне сукенце, під сподом — полотенце. (Ластівка)
✵ Уночі гуляє, а вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
✵ Летить — виє,
Сіло — землю риє,
Чорне тіло, чорний вус.
Ніби справжній сажотрус. (Жук)
✵ Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання,
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі — навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте — хто такий? (Заєць)
Завдання 3
Пригадай правила поведінки серед природи та дотримуй їх.
Повторення правил поведінки в лісі
— Діти, подивіться, яка гарна природа навколо нас! Але люди часто завдають шкоди природі. Ця шкода така значна, що рослини і тварини можуть зникнути. Чому, як ви гадаєте? (Бо якщо воду й повітря забруднювати, вони стануть отруйними, ніщо живе не зможе існувати в такому середовищі. Тоді й людина не матиме змоги милуватися природою, слухати пташиний спів.)
— Для того, щоб зовсім не знищити природу, існують правила поводження із нею.
Учні заздалегідь малюють піктограми-малюнки і розвішують їх у лісі:
✵ «Не рубай дерев».
✵ «Не вмикай голосно музику в лісі».
✵ «Не топчи грибів».
✵ «Не рви рослини».
✵ «Не руйнуй мурашники».
III. ПІДСУМОК ЕКСКУРСІЇ
Завдання 4
Сфотографуйте те, що викликало у вас найбільший інтерес під час екскурсії в природу.
Після екскурсії підготуйте виставку «Наша подорож у природу».