Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ОРГАНІЗМ
Зустріч 57. ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНІ СКЕЛЕТ І М'ЯЗИ?
Мета: розширити знання учнів про опорно-рухову систему та її функції; розвивати пізнавальні процеси; формувати потребу в здоровому способі життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Для чого потрібно вивчати будову тіла людини?
— Доведіть, що людина є частиною живої природи.
— Чим люди відрізняються від тварин?
— Чи можна окрему бактерію і тіло людини назвати «організмом»?
2. Розгадування кросворда
1. Не годинник, а цокає. (Серце)
2. Нескінченний потяг, що розвозить по тілу поживні речовини. (Кишковик)
3. Коли ситий, він мовчить. Коли голодний — бурчить. (Шлунок)
4. Орган дихання людини. (Легені)
5. Повен хлівець білих овець. Що це за хлівець? (Рот)
— Яке слово вийшло по вертикалі? (Скелет)
— Скелет — це сукупність кісток організму людини або тварини.
3. Робота в групах
Учитель пропонує учням об’єднатися в групи і спробувати відповісти на запитання (запитання — на картках):
1) Навіщо людині скелет, і які функції він виконує?
2) Що ще потрібно людині для руху?
3) Від чого залежить правильна постава? (Постава — це положення тіла людини при ходьбі, сидінні.)
4) Чим небезпечне порушення постави?
Заслуховуються відповіді кожної групи.
— На які запитання було складно відповісти?
— Що необхідно зробити, щоб відповісти на поставлені запитання?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про опорно-рухову систему, формування постави.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 147-148)
— Пригадайте! Чим відрізняється будова тіла людини від будови тіл інших тварин у світі живої природи?
Робота в парах
— Роздивіться малюнки на с. 147 і розкажіть, чи в усіх тварин є скелет? Як пересуваються різні тварини?
— Запам’ятайте! Скелет визначає форму тіла і разом із мускулатурою захищає внутрішні органи від можливих ушкоджень. Кістки скелета рухають м’язи.
— Роздивіться малюнки на с. 147 унизу. Порівняйте будову скелета й м’язової системи людини із конструкцією робота.
— Знайдіть частини скелета у своєму тілі.
— Кістки черепа міцні й нерухомі. Вони захищають головний мозок від ушкоджень.
Скелет тулуба утворюють хребет, ребра і грудна кістка.
Хребет проходить уздовж тіла. Він складається з окремих кісток — хребців. Хребці мають отвори, які разом утворюють канал. У ньому розташований спинний мозок. Хребет захищає спинний мозок від ушкоджень.
До хребта прикріплюються ребра. Разом із грудною кісткою ребра утворюють грудну клітку. Вона захищає серце і легені. Бере участь у диханні.
До грудної клітки за допомогою лопаток і ключиць (натупайте ці кістки у своєму тілі) прикріпляються кістки верхніх кінцівок — рук. Кістки рук, лопаток і ключиць з’єднані між собою рухомо. Тому ми можемо опускати і піднімати руки, згинати їх у ліктях.
До нижньої частини хребта приєднуються кістки, які утворюють таз. Тазові кістки підтримують внутрішні органи і захищають їх від ушкоджень. З тазом рухомо з’єднані кістки нижніх кінцівок — ніг.
Ми не могли б рухатися, якби в нас не було м’язів. М’язи прикріплюються до кісток. У тілі людини 650 м’язів. Кожен м’яз необхідний для виконання того чи іншого руху. Наприклад, щоб зробити крок, потрібна робота двох десятків м’язів.
Скорочення і розслаблення м’язів призводить до зміни положення кісток. Так, коли м’яз скорочується, він тягне кістки, до яких прикріплений. А коли розслабляється, кістки займають вихідне положення. Скорочуючись і розслаблюючись, м’язи рухають кістки, а отже, і наше тіло. Це відбувається за командою головного мозку.
— Як пані Калина Пігулко радить піклуватися про правильність своєї постави.
— Як перевірити власну поставу?
Висновки
✵ Скелет і м’язи утворюють опорно-рухову систему.
2. Фізкультхвилинка
— Постава буває не тільки у людей, а й у тварин.
Відтворіть поставу деяких тварин:
✵ встати, розправити плечі й покрутити головою, як лев;
✵ потягнутися вгору, як жирафа;
✵ побігати на місці, як страус;
✵ сісти за парту і потягнутися вгору, як котик.
— Постава якої тварини вам найбільше сподобалася?
— Яку поставу було легко показувати, а яку — складно?
— Удома ви можете копіювати поставу різних тварин. Це дуже корисно. А тепер будемо вчитися визначати правильну поставу в людей.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практичне завдання
1) Стань перед дзеркалом і визнач:
а) чи пряма в тебе спина;
б) чи піднятою ти тримаєш голову;
в) чи на одному рівні знаходяться в тебе обидва плеча.
Зроби висновок про те, яка в тебе постава.
2) Зігни ліву руку в лікті, а правою помацай м’яз. Що відчуваєш? Опусти руку. Тримай її вільно. Помацай м’яз. Які зміни відбулися?
2. Робота в групах
Виведення правил збереження і зміцнення постави
У групах за допомогою малюнків учні розробляють правила «Як виробити правильну поставу?».
(Рівно сидіти під час письма, не сутулитися під час ходьби; спати на пласкому ліжку, носити рюкзак за плечима; сидіти чи ходити по кілька хвилин із книжкою на голові...)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 148.
— З яких частин складається скелет людини?
— Яке значення має скелет в організмі людини?
— Яке значення для людини мають м’язи?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 147-148.