Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ОРГАНІЗМ
Зустріч 58. З ЯКИХ ОРГАНІВ СКЛАДАЄТЬСЯ ТРАВНА СИСТЕМА?
Мета: ознайомити учнів з травною системою та необхідними організму поживними речовинами; розвивати мислення, пам'ять, уміння слухати; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Чому скелет і м’язи називають опорно-руховою системою?
— Яке значення має скелет?
— Розкажіть про роль м’язів.
— Для чого потрібно виробляти правильну поставу?
— Як можна виробити правильну поставу?
— Розкажіть пам’ятку для дошкільнят.
2. Демонстрування правильної постави
3. Презентація вправ для постави, які учні підготували вдома
4. Тест «Так чи ні?»
✵ Опорно-рухова система складається зі скелета і м’язів.
✵ Опорою тіла служать м’язи.
✵ Рух тіла і його частин забезпечують кістки скелета.
✵ Під час ходьби тримайся прямо, не сутулься.
✵ Важкий вантаж носи в одній руці, щоб іншою підтримувати рівновагу.
✵ Не спи на ліжку, що сильно прогинається. Ліжко має бути рівним.
✵ Ліжко має бути дуже м’яким, щоб було зручно.
✵ Щоб не бути сутулим, потрібно правильно харчуватися.
Учитель акцентує увагу на останньому питанні.
— Як відповіли на останнє питання?
— Що ви знаєте про харчування?
— Які органи входять до травної системи?
— Яку «роботу» вони виконують?
— Як перевірити, чи маєте ви рацію?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про будову та значення травної системи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 149-151)
— Пригадайте! Для чого людина вживає їжу?
— Для того щоб людина могла жити, працювати, а дитячий організм — ще й рости, необхідні поживні речовини. Вони надходять до організму з рослинною і тваринною їжею.
— Поміркуйте! Для чого вам потрібно знати про травлення?
— Запам’ятайте! Травлення — це складний процес перетворення їжі на поживні речовини, які засвоюються організмом.
Робота в парах
— Роздивіться малюнок на с. 149 і розкажіть, назви яких органів травлення ви знаєте?
— Що розповіло Сонечко Семикрапочка?
— Для чого організму потрібні поживні речовини?
Висновки
✵ Подрібнюється і перетравлюється їжа в організмі у травній системі.
✵ На поживні речовини в організмі людини їжа перетворюється під час травлення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота
Мета: навчити доглядати за зубами.
— Запам’ятайте! Органи травлення потрібно берегти змалку. Піклуйтеся про стан своїх зубів!
Здорові зуби краще справляються зі своєю роботою — пережовуванням їжі, ніж хворі. До того ж мати здорові зуби — це гарно. Вони — окраса обличчя і знаряддя для правильного мовлення.
Робота в групах
— Виведіть правила догляду за зубами й правила правильного пережовування їжі.
— Відгадайте загадки.
✵ Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
✵ Повен хлівець білих овець. (Зуби)
— Поміркуйте і поясніть! Чому людині потрібні здорові зуби?
— Запам’ятайте і поясніть приказку.
✵ Здорові зуби — здоров’ю любі.
2. Колективне складання пам'ятки «Бережи зуби!»
✵ Після прийому їжі завжди полощи рот теплою водою.
✵ Чисти зуби 2 рази на день (уранці й увечері перед сном) по 3 хвилини.
✵ Користуйся тільки власною щіткою. Стеж, щоб вона була завжди чистою.
✵ Не колупай у зубах металевими предметами.
✵ Не бійся лікаря-стоматолога, сміливо звертайся до нього за порадою, допомогою.
3. Цікаво знати!
Для допитливих
✵ Найважчий орган тіла людини — печінка. У дорослої людини вона важить близько 1,5 кг. Найдовший орган людського тіла — тонка кишка. Її довжина — до 6 м, а довжина товстої кишки — 2 м.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 151.
— Для чого людині потрібні поживні речовини?
— Як побудована травна система?
— Які зміни відбуваються з їжею в органах травлення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 149-151.
— Придумайте казку про пригоди бутербродика в організмі людини.