Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ОРГАНІЗМ
Зустріч 61. ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЄ КРОВООБІГ?
Мета: ознайомити учнів з кровоносною системою; вивчити правила вимірювання частоти пульсу; розвивати мислення; виховувати бажання піклуватися про своє здоров'я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Для чого існує дихальна система?
— Чому важко дихати у непровітреному приміщенні, де знаходиться багато людей?
— Поясніть: чому на перервах учням потрібно виходити із класної кімнати, щоб добре її провітрити?
— Прочитайте пам’ятку для тих, хто хоче «потоваришувати» з дихальною системою.
— Доведіть, що чисте повітря — це запорука здоров’я.
2. Робота в парах Вправа «Незакінчене речення»
✵ Органи дихання — це... (ніс, гортань, трахея, бронхи, легені, легеневі пухирці, кровоносні судини).
✵ Диханням керує... (головний мозок).
✵ Правильно дихати — через ніс тому, що... (у носі повітря очищається від пилу і зігрівається).
— Ви, мабуть, часто помічали: якщо порізати палець чи подряпатись, то з’являється кров. Чому?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про кровоносну систему, необхідність бережливого ставлення до серця та його тренування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 157-159)
Робота в парах
— Роздивіться малюнки на с. 157. Назви яких органів кровоносної системи ви знаєте?
— Запам'ятайте! Система кровообігу складається із серця та кровоносних судин, якими рухається кров.
— Що розказала про кров пані лікар Калина Пігулко?
— Яка роль крові в організмі людини?
— Дізнайтеся! Яка нормальна температура тіла здорової людини?
— Як рухається кров по тілу людини?
— Що рекомендує лікар Калина Пігулко?
— Як зміцнювати серце?
Висновки
✵ Кров дуже важлива для організму.
✵ Кровоносна система утворена органами кровообігу — судинами і серцем.
✵ Кровоносна система забезпечує рух крові, яка переносить в організмі різні речовини.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практичне завдання. Вимірювання частоти пульсу
— Нащупай у себе на лівій руці пульс. Легенько притисни судину, щоб відчути ритмічні поштовхи току крові.
Полічи свій пульс, тобто встанови, скільки разів за 1 хвилину скорочується твоє серце.
Зроби висновок щодо частоти свого пульсу.
2. Цікаво знати!
— Кров — наче швидкий потік, що омиває твоє тіло. Вона переносить поживні речовини з їжі, яку ми споживаємо, до кожної частини твого тіла. Вона також допомагає тілу боротися з мікробами.
В організмі дитини — 3 л крові; в організмі дорослої людини — 5-6 л крові, а в немовляти — до 1 л. Якщо додати довжину всіх кровоносних судин однієї людини, утвориться лінія завдовжки 100 тисяч кілометрів. Нею можна два з половиною рази огорнути Землю.
Яким би ти не був на зріст, твоє серце трохи більше від твого кулачка.
3. Робота в парах
Вправа «Віднови речення»
Кров рухається завдяки роботі... (серця).
Серце має вигляд... (мішечка). Його стінки утворені... (м’язами). Під час... (скорочення) м’язів із серця кров виштовхується в судини. При... (розслабленні) м’язів кров із судин надходить до серця.
Від серця кров несуть... (артерії), а до серця — ... (вени).
Серце, артерії, вени, капіляри — це... (органи кровообігу).
4. Робота в групах
— Поміркуйте!
✵ Рух крові в організмі називають кругообігом. Чому?
✵ Чому в людини змінюється частота пульсу?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 159.
— Яке значення для організму має кров?
— По яких судинах рухається кров?
— Як працює серце?
— Який обмін відбувається в капілярах?
— Як потрібно зміцнювати своє серце?
— Що ви робите для зміцнення свого серця?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 157-159.