ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 2. ПЛАН І КАРТА
Зустріч 14. ЯК ОРІЄНТУВАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ КОМПАСА?
Мета: ознайомити учнів з компасом та його будовою; сформувати прості навички роботи з компасом; вчити вказувати напрями сторін горизонту, визначати сторони горизонту за допомогою компаса; розвивати вміння аналізувати результати спостережень, порівнювати і робити висновки; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання рубрики (Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 46)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Поміркуйте! Чи завжди можна визначити сторони горизонту за Сонцем? Чому? А за місцевими ознаками?
— Існує прилад, за допомогою якого можна надійніше і точніше визначати сторони горизонту.
Відгадайте загадку.
✵ Він відшукає шлях будь-де.
Уміщається в кишені,
А за собою нас веде.
— Хто знає, що це за прилад? (Компас)
— Правильно. А як ви вважаєте, що таке компас? (Компас — це пристрій для правильного визначення напряму руху поверхнею планети.)
— У вас на столах лежить компас. Розгляньмо його. Найважливіша складова компаса — намагнічена стрілка на сталевій голці. Її кінці забарвлені у синій і червоний кольори. Стрілка поміщена в круглу коробочку, на дні якої знаходиться циферблат, на ньому позначені сторони горизонту. Назвіть їх. (Північ, південь, захід, схід)
— Домовилися, що синій кінець стрілки показує на північ, а червоний — на південь. Синій колір — холодний, на півночі теж холодно. А червоний — теплий, на півдні теж спекотно.
— З яких же деталей складається компас? (Шкала, намагнічена стрілка, сталева голка)
— Порівняємо компас і годинник.
— На що схожий компас? (На годинник)
— Чим компас схожий на годинник? (Кругла коробочка, згори скло, усередині — шкала з діленнями.)
— Ця кругла коробочка у компасі називається корпус.
— Шкала з діленнями в годиннику називається циферблат, а в компасі — лімб.
— Що написано на циферблаті в годиннику? (Цифри) А в компасі? (Сторони горизонту)
— Що всередині годинника рухається? (Дві стрілки) А в компасі? (Одна магнітна стрілка)
— Іноді в компасах є запобіжник, який фіксує стрілку в нерухомому стані, коли компас знаходиться в неробочому стані.
— У годиннику є механізм, а в компасі його немає, оскільки стрілка обертається під дією магнітної сили Землі.
Які ж правила користування компасом?
Щоб визначити напрям за компасом, потрібно покласти його на рівну поверхню (стіл, фанеру) і відтягнути запобіжник — цим ви звільняєте стрілку. Коли стрілка заспокоїться, потрібно повернути корпус так, щоб синій кінець указував на північ, а червоний — на південь, спробуємо це зробити.
— А як ви вважаєте, чому стрілка рухається? (Із-за магніта)
— Спробуємо визначити за компасом, у якому напрямі від вас знаходяться:
✵ вікна класу?
✵ двері?
✵ дошка?
— Які ще предмети є в класі? Визначте за компасом, у якому напрямі вони знаходяться.
— А як же користуватися компасом у лісі?
Існує правило: заходячи до лісу, потрібно визначити його положення по відношенню до знайомого пункту (міста, дороги, аеропорту), щоб при виході з лісу користуватися його зворотним напрямом. Наприклад: ліс знаходиться на півночі по відношенню до річки, при виході з лісу в яку сторону підемо? (На південь)
Заборонено:
✵ користуватися компасом, якщо поруч є залізні предмети;
✵ користуватися компасом поблизу ліній електропередач і під час грози.
— Як ви вважаєте, яким людям потрібний компас? (Людям, які пересуваються незнайомою місцевістю: морякам, льотчикам, туристам, мандрівникам і геологам.)
— Компас використовують у літаководінні, гірській справі, артилерії, навігації. Як ви вважаєте, які бувають компаси?
— Розрізняють магнітний, механічний, радіокомпас і астрокомпас. Цікаво, що всі люди говорять компас (наголос на 1-му складі), а ось моряки — компас (наголос на 2-му складі).
2. Історія виникнення компаса
— Люди з давніх часів шукали способи надійного орієнтування, особливо у відкритому океані або в пустелі. Коли вони відкрили дивовижну властивість магніта, а саме те, що магнітна стрілка завжди показує певний напрям (з півночі на південь або з півдня на північ) — з’явився і компас.
Уважають, що компас був винайдений у Китаї 2,5 тисячі років тому і називався «той, що відає півднем», оскільки спочатку стрілка компаса вказувала на південь.
Він мав вигляд розливальної ложки з магнітного железняка з ретельно відполірованою опуклою частиною. Цією опуклою частиною ложка встановлювалася на відполіровану мідну пластину таким чином, що живець не торкався пластини, а вільно висів над нею, і при цьому ложка могла легко обертатися.
У XI столітті в Китаї з’явилася плаваюча стрілка компаса, виготовлена із штучного магніта у вигляді залізної рибки. Вона нагрівалася до червоного кольору й опускалася у посудину з водою. Тут вона вільно плавала, вказуючи своєю головою в ту сторону, де знаходився південь.
У китайців «плаваючу голку» перейняли європейці. Спочатку компас був намагніченою голкою і шматочком дерева, що плавали в посудині з водою.
Незабаром посудину почали прикривати склом, щоб захистити механізм від дії вітру.
— Куди показувала стрілка компаса у давнину? А зараз?
— Чому стрілка компаса завжди показує на північ?
— На планеті діє сильне магнітне поле Землі. Ця сила і притягує до себе намагнічену стрілку компаса, і вона сама встановлюється паралельно до магнітного поля Землі.
3. Робота за підручником (с. 47-49)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте на с. 47 план дій під час нашого уроку-екскурсії, який пропонує козак Подорожник.
— Що нового ви дізналися з розповіді козака Подорожника про компас?
— Розкажіть, як діє компас.
— Розкажіть за малюнком на с. 46, що ви дізналися про китайський компас.
— Як удосконалили компас арабські купці?
— Розкажіть за малюнком на с. 47 про будову компаса.
— Як визначати сторони горизонту за компасом?
— Які різновиди компаса існують у наш час?
— Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
4. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири — нахилились,
Із струмочка дружно вмились.
П’ять, шість — всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім — в потяг сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять — відпочили
Й за навчання дружно сіли.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Учитель»
— Розташуйте пункти роботи з компасом у правильному порядку.
Правила роботи з компасом
✵ Покладіть компас на рівну поверхню.
✵ Усі літери вкажуть напрям сторін горизонту.
✵ Поверніть корпус компаса таким чином, щоб синій кінець стрілки вказував на північ.
✵ Почекайте, поки стрілка компаса заспокоїться.
2. Робота в парах. Орієнтування за компасом
1. Визначте, що в нашому класі знаходиться на:
✵ півночі;
✵ сході;
✵ півдні;
✵ заході.
2. Визначте, де розташовані окремі предмети в нашому класі:
✵ двері;
✵ класна дошка;
✵ середнє вікно;
✵ найбільша квітка (фікус);
✵ плакат з ТБ;
✵ батареї опалювання.
3. Тестування
1. Що таке компас?
а) Прилад для визначення напряму руху;
б) прилад для визначення сторін горизонту;
в) прилад, який використовують туристи і мореплавці.
2. Тінь, що падає опівдні від предметів, постійно вказує на:
а) південь;
б) північ;
в) захід.
3. Якщо стати опівдні обличчям у напрямку своєї тіні і розвести руки, то права рука вказуватиме на:
а) захід;
б) південь;
в) схід.
4. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке компас?
— Для чого призначений компас? Яку будову він має?
— Як потрібно користуватися компасом?
— Яких застережень слід дотримувати під час роботи з компасом?
— Де і коли нам можуть стати у пригоді знання, отримані на цьому уроці? (Заблукали в лісі, пішли в похід, змагання за спортивного орієнтування)
— Чи правильно, що синій кінець стрілки компаса вказує на південь, а червоний — на північ?
— Які способи орієнтування на місцевості належать до надійних, а які — до ненадійних?
— У якому напрямку вам потрібно буде повертатися назад, якщо ви йдете у північно-західному?
— У якому напрямку повертатимуться з річки діти, якщо річка протікає на північ від будинку дітей?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 47-49.
За бажанням:
✵ Використовуючи різні джерела інформації, підготувати повідомлення про орієнтування бджіл.
✵ За допомогою компаса визначити, у якому напрямі від школи знаходиться ваш будинок. Поміркувати, у якому напрямі ви йдете зі школи додому, а в якому — від дому до школи.