ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 2. ПЛАН І КАРТА
Зустріч 17. ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ВМІТИ «ЧИТАТИ» ПЛАНИ МІСЦЕВОСТІ ТА КАРТИ?
Мета: вчити учнів «читати» плани місцевості та карти; сприяти розвитку вмінь порівнювати, робити висновки; виховувати активну пізнавальну діяльність; розширювати кругозір.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 58)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 59-61)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника та порівняйте свою відповідь із його розповіддю.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
— Що розповіла розумниця Дзвіночка про використання планів та карт?
— Що означає розвивати свою географічну грамотність?
— Розкажіть про значення й походження слова атлас.
— Розкажіть про значення й походження словосполучення контурна карта.
— Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Читання плану та карти з використанням умовних знаків і масштабу. Робота з фізичною картою світу
— Розгляньте умовні знаки на фізичній (політичній) карті світу в атласі. Що на ній позначають?
— Знайдіть та покажіть на карті меридіани й паралелі.
— Як на карті позначено моря й океани?
— На карті всі країни світу зображено різними кольорами. Знайдіть найбільшу за площею країну. Назвіть її.
— Знайдіть на карті гори Гімалаї. Установіть їхню найвищу вершину.
— Знайдіть на карті міста Париж і Київ. Визначте відстань між ними спочатку за допомогою сантиметрової лінійки, а потім, користуючись масштабом, установіть, якій відстані відповідає цей відрізок на місцевості.
— Установіть за допомогою карти, які моря омивають береги Австралії.
— Уважно розгляньте фізичну карту України. Прочитайте масштаб карти і поясніть, на що він указує. Які умовні знаки є на карті? Що вони означають?
— Знайдіть на карті столицю України — місто Київ. Визначте, у якому напрямі від Києва знаходиться місцевість, де ви живете.
— Користуючись фізичною картою України, визначте відстань від Харкова до Києва.
Відстань між містами на карті ______
Масштаб ______
Дійсна відстань ______
— Користуючись фізичною картою України, визначте відстань від Полтави до Харкова.
Відстань між містами на карті ______
Масштаб ______
Дійсна відстань ______
— Використовуючи масштаб карти, визначте відстань від Києва до Львова.
2. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що називають географічною картою?
— Які бувають карти?
— Що таке атлас?
— Як називається атлас, яким ви користуєтесь у школі?
— Які карти він має у своєму складі?
— Розгляньте карту півкуль у шкільному атласі. Що на ній зображено?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 59-61.