ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 3. МАТЕРИКИ ТА ОКЕАНИ
Зустріч 24. ЯКІ НЕПОВТОРНІ РИСИ МАЄ ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН?
Мета: сформувати уявлення учнів про особливості Індійського океану; розвивати мислення, мовлення; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання для повторення із рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 80)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
— Що ви знаєте про Індійський океан?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Індійський океан?
— Береги яких материків він омиває?
— Назвіть материки, які омиваються водами Індійського океану.
— Чому на півночі Індійського океану завжди тепло, а на півдні — завжди холодно?
— Рослини теплого Індійського океану — це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей вода «зацвітає». У теплих водах мешкають великі медузи, краби, багато видів риб, акули, морські черепахи і морські змії. Водяться в океані скати й восьминоги. Біля берегів трапляються крокодили.
2. Робота за підручником (с. 81-83)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Чому мрією перших європейських мореплавців було дістатися берегів далекої Індії?
— Чому океан назвали Індійським?
Робота в парах
Учитель пропонує учням за діаграмою на с. 78 встановити, яким за розмірами є Індійський океан.
— Прочитайте розповідь рибки Пемо.
— Які найбільші острови у Індійському океані?
— У якій півкулі розташована більша частина Індійського океану?
— Чому в ньому мало морів та заток?
— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
— Яких рослин багато в Індійському океані?
— Які тварини населяють океанічні води?
— Які риби тут водяться?
— Якими корисними копалинами багатий Індійський океан?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Рабата в парах
— Порівняйте Індійський та Атлантичний океани. Чим вони відрізняються?
2. Робота в групах
— Поміркуйте, яке господарське значення має Індійський океан у житті людини?
— Чи потрібно охороняти води Індійського океану?
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чим Індійський океан вирізняється серед інших океанів Землі?
— Чому він найтепліший?
— Які материки омиває Індійський океан?
— Назви найбільші острови, моря й затоки Індійського океану.
— У якій частині океану найбагатший рослинний і тваринний світ? Чому?
— На які корисні копалини багатий Індійський океан?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 81-83.