ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 3. МАТЕРИКИ ТА ОКЕАНИ
Зустріч 29. ЯКИЙ МАТЕРИК НАЙСПЕКОТЛИВІШИЙ НА ПЛАНЕТІ?
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою півкуль; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 97)
2. Гра «Так чи ні?»
Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?
✵ На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?
✵ У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?
✵ У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?
✵ У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так чи ні?
✵ У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?
✵ У Євразії є пустелі. Так чи ні?
✵ У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?
✵ У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?
3. Презентація розповідей учнів про рослину або тварину Євразії
4. Тестування
1. Який материк розташований у північній та південній півкулях?
а) Північна Америка;
б) Африка;
в) Антарктида;
г) Австралія.
2. Який материк омивається всіма океанами?
а) Австралія;
б) Антарктида;
в) Південна Америка;
г) Африка;
д) Євразія;
е) Північна Америка.
5. Читання вірша
Материк цей цікавий, мов казка.
Є куточки — справжнісінький рай!
Любий друже, дізнайся, будь ласка,
Все про Африку, часу не гай!
Т. Рубан
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Африка — другий за розміром материк на Землі. Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка — найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів...
На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі — пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті — Ніл. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.
В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
Так, як і Євразія, Африка міститься у західній і східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на західну і східну півкулі. Африка — материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхо- вого будинку.
Двоє-троє учнів показують на карті материк Африка.
2. Робота за підручником (с. 98-100)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
Учитель пропонує учням розглянути розгорнуту карту світу на с. 98 та визначити, у яких півкулях знаходиться Африка. Поміркувати, що нагадує форма материка.
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Чому Африка вважається найспекотнішим материком планети?
— Яка пора року переважає на її території цілий рік?
— Які береги має узбережжя Африки?
— Доведіть, що Африка — переважно гористий континент.
— Який найбільший острів біля берегів Африки?
Учитель пропонує учням пригадати, що вони знають про мешканців цього острова із знаменитого мультфільму «Мадагаскар».
— Як називають північ Африки? А південний схід? Чому?
— Де розташована найбільша пустеля світу? Як вона називається?
— Які корисні копалини є в Африці?
— Назвіть річки Африки.
— Яка найдовша річка Африки і світу.
— Які ґрунти переважають в Африці?
Учитель пропонує учням прочитати прислів’я і довести, що вони могли «народитися» тільки в Африці.
Робота в парах
Учитель пропонує учням порівняти «візитівки» Африки та Євразії, розміщені на форзаці підручника, та з’ясувати, чим ці материки схожі, а чим — відрізняються.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за таблицею
Для закріплення отриманих знань учні заповнюють таблицю «Африка».
Материк |
Гори |
Ріки |
Озера |
Пустелі |
Головні особливості |
Африка |
Кіліманджаро |
Ніл |
+ |
Сахара |
Найжаркіший |
2. Гра «Вірю — не вірю»
Чи вірите ви в те, що?..
✵ Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)
✵ В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
✵ Африка — найбільший за площею материк.
✵ Африка лежить у всіх півкулях.
✵ На півночі Африку омиває Чорне море.
✵ По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)
3. Гра «П'ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку тему вивчали на уроці?
— У яких півкулях розташований материк Африка? (У західній і східній півкулях)
— Що запам’ятали про цей материк?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 98-100.
Відшукати цікаві факти про особливості природи Африки.