ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 4. ПРИРОДА УКРАЇНИ
Зустріч 46. ЧОМУ ЧОРНЕ Й АЗОВСЬКЕ МОРЯ НЕПОВТОРНІ?
Мета: розповісти учням, чому Чорне й Азовське моря неповторні; розвивати мислення, комунікативні навички; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Тестування
1. Місце, де починається річка, називається;
а) притокою;
б) руслом;
в) витоком.
2. Заглиблення, яким тече річка, називається;
а) гирлом;
б) руслом;
в) притокою.
3. Частиною океану є:
а) річка;
б) озеро;
в) море
4. Які річки протікають територією України?
а) Нева;
б) Дністер;
в) Дніпро
5. Які водойми називають штучними?
а) Водосховище;
б) озеро;
в) море.
6. Морська вода не придатна для пиття, тому що:
а) вона холодна;
б) у ній розчинено багато солей;
в) вона брудна.
Ключ: 1в; 2б; 3в; 4б-в; 5а; 6б.
2. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 139)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Чорне море — одне із найсвоєрідніших і найцікавіших водойм земної кулі. На відміну від більшості морів, його водна товща складається з двох дуже різних шарів: тонкого поверхневого шару, населеного рослинами і тваринами, та потужного глибинного шару, позбавленого життя. Солоність води із глибиною збільшується, а починаючи з 150 м з’являються сліди сірководню, тоді як вміст кисню різко зменшується, а із зростанням глибини зовсім зникає. Середня глибина моря становить 1256 м, а найбільша — 2245 м. Верхній шар води Чорного моря багатий на рибу. Її тут налічується близько 180 видів.
Азовське море — це мілководна водойма з плоским дном. Середня глибина його становить 8-10 м, а максимальна — 14 м. Рівень моря під впливом сильних вітрів і припливу річкової води зазнає значних коливань. Вітри іноді відганяють воду від берега, оголюючи дно моря.
Азовське море є унікальним. Це своєрідний рибний розплідник, одна з най- багатших, найпродуктивніших водойм світу. У морі мешкають безліч видів риб.
2. Робота за підручником (с. 140-142)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Доведіть, що наша Батьківщина — Україна — дійсно морська держава.
— Чому важливо знати про наші моря якомога більше?
— Що ви дізналися про Чорне море?
— Береги яких країн вони омивають?
— Як Азовське море сполучається з Чорним морем?
— У чому полягає особливість Азовського моря?
— Що ви про нього дізналися?
— Прочитайте розповідь рибки Немо.
— Які види риб мають промислове значення?
— Які непромислові риби мешкають у Чорному морі?
— Які види дельфінів живуть у Чорному морі?
— Що може подарувати людям природа узбережжя наших морів для оздоровлення та літнього відпочинку?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних знань про природу України».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
— Усе, що довго пролежить на дні Чорного моря, через деякий час чорніє. Це відбувається тому, що у придонній товщі води міститься сірководень — газ із неприємним запахом. Він і забарвлює всі предмети у чорний колір.
Чорне море у північно-західній частині синьо-бузкове, у центральній і східній — зеленувато-синє. Там, де впадають річки, вода майже жовта.
2. Гра «Так чи ні?»
✵ Вода — найбільш поширена речовина на землі. (+)
✵ Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, річках, повітрі. (+)
✵ Вода може перебувати лише в двох станах. (—)
✵ Життя на Землі можливе без води. (—)
✵ Вода входить до складу живих організмів. (+)
✵ Водойми бувають природними і штучними. (+)
✵ Водосховище, ставок — це природні водойми. (—)
✵ Річка Дніпро бере свій початок в Україні. (—)
✵ Дунай — «інтернаціональна» річка. (+)
✵ Найбільшим прісним озером України є озеро Ялпуг. (+)
✵ Азовське море глибше за Чорне. (—)
✵ Водойми не потребують охорони. (—)
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового ви дізналися на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 140-142.