ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 4. ПРИРОДА УКРАЇНИ
Зустріч 55. ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?
Мета: сформувати в учнів поняття «степ» та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи; вчити розуміти і відчувати її красу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 161)
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
✵ Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро?
✵ Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти?
✵ Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля?
3. Гра «Упізнай мене»
— Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави.
— До якої природної зони ми потрапили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ?
— Знайдіть цю природну зону на карті.
— Яким кольором її позначено?
— Що ви можете сказати про її розміри?
— Де на території України розташована лісостепова зона?
2. Робота за підручником (с. 162-164)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, яке вона пропонує.
— Де пролягла степова зона?
— Які форми земної поверхні переважають у зоні?
— Що є характерною ознакою степової зони?
— Які інші ґрунти трапляються в степовій зоні?
— Розкажіть за діаграмою про ґрунти у степовій зоні.
— Розкажіть про погодні умови степової зони.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Що постає перед очима, коли лунає слово степ?
— Назвіть типову представницю степів. Що ви дізналися про ковилу?
— Чому всі види ковили занесені до Червоної книги України?
— Які інші степові рослини ви знаєте? Що ви про них дізналися?
— Якими тваринами представлений тваринний світ степів?
— Які хижаки тут мешкають? Які птахи? Які плазуни?
— Що ви знаєте про заповідник Асканія-Нова?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних знань про природу України».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Так чи ні?»
✵ Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?
✵ Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?
✵ Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?
✵ У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?
✵ У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?
✵ Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?
2. Гра «Знайди "зайве" слово»
Перепілка |
черепаха степова |
півники |
стрепет |
ящірка прудка |
крокуси |
дятел |
гадюка степова |
тюльпан |
дрохва |
тушканчик |
півонії |
боривітер |
типчак |
3. Слухання уривка з оповідання О. Гончара
— Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?
Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря.
Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.
4. Вікторина «Відгадай!»
✵ Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
✵ Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)
✵ Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
✵ Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
✵ Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)
5. Робота в парах
— Запишіть назви тварин степу за групами.
Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
Звірі |
Птахи |
Комахи |
Плазуни |
|
|
|
|
6. Розгадування кросвордів «Степ»
Кросворд «Рослини»
1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)
2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)
4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин)
Кросворд «Тварини»
1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак)
2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка)
7. Робота в групах
— Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов’язано? Запишіть назви цих тварин.
— Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано? Запишіть.
8. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?
— Якої пори року в степах буйно розростаються трави?
— Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу?
— Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу.
— Які заповідники створено у зоні степу?
— Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
— Які водойми зустрічаються у степовій зоні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 162-164.