ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 4. ПРИРОДА УКРАЇНИ
Зустріч 56. ЯКІ ГАЛУЗІ ГОСПОДАРСТВА КРАЩЕ РОЗВИВАТИ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ?
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості господарської діяльності людини в степу; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 164)
2. Гра «Вірю — не вірю»
✵ Зима в степу тепла, зі значною кількістю снігу. (Ні)
✵ Найкращою порою року в степу є весна. (Так)
✵ Зона степів займає північну частину країни. (Ні)
✵ У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)
✵ Основне багатство степу — соснові ліси. (Ні)
✵ Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)
✵ Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)
✵ Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)
✵ Майже всі степи розорані. (Так)
✵ У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— У зоні степів зосереджені родовища рудних і паливних корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля.
У містах споруджені великі машинобудівні заводи та потужні металургійні комбінати, на яких виплавляють чавун і сталь.
Степова зона України — найбільш освоєна територія. Понад половину території степової зони займають сільськогосподарські угіддя. Тут на родючих ґрунтах вирощують зернові культури: озиму пшеницю, кукурудзу, рис, на півночі — цукрові буряки. Значні площі засаджені соняшником, кавунами, динями, гарбузами й кабачками. Розвинуте також садівництво й виноградарство. У садах вирощують вишні, сливи, абрикоси, персики, черешні. На фермах розводять велику рогату худобу, свиней, овець, птахів; у водоймах — рибу.
2. Робота за підручником (с. 165-166)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Чим відрізняються природні зони України одна від одної?
— Як ви розумієте твердження про те, що кожній природній зоні притаманна своя «спеціалізація»?
— Які поклади корисних копалин містяться у степовій зоні?
— Які області степової зони розвинені в промисловому відношенні?
— Які галузі виробництва степової зони ви можете назвати?
— Що ви дізналися про сільське господарство у степах?
— Як діяльність людини змінила природу степової зони?
— Що вирощують у степах?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних знань про природу України ».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Тестування
1. У зоні степів ростуть такі рослини:
а) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;
б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;
в) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.
2. У зоні степу є заповідник:
а) Розточчя;
б) Поліський;
в) Асканія-Нова.
3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:
а) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;
б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;
в) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.
4. Великі міста зони степів:
а) Ялта, Запоріжжя, Львів;
б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;
в) Черкаси, Полтава, Суми.
5. Які заповідники створені у степовій зоні?
а) Асканія-Нова, Медобори;
б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;
в) Поліський, Ялтинський.
6. Які з поданих тварин є типовими для степу?
а) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;
б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;
в) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.
7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?
а) Торфу;
б) глини, мармуру;
в) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.
8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
а) Рівнини, горби;
б) рівнини, горби, яри, балки.
2. Робота в парах
Заповнити таблиці: 1 — «Лісостеп»; 2 — «Степ».
Особливості пір року |
Рослини |
Тварини |
Праця людей |
|
Зима |
Літо |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?
— Які корисні копалини видобувають у степовій зоні?
— Чим займаються люди в зоні степу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 165-166.