ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків

ТЕМА 4. ПРИРОДА УКРАЇНИ


Зустріч 62. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?


Мета: сформувати в учнів поняття «тіло», «речовина»; вчити називати і розпізнавати стани речовин; розвивати пам'ять, мислення; виховувати інтерес до навколишнього світу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

— Що таке природа?

— Яка буває природа? Що до неї належить?


IIIПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)


IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

— Коли ви читаєте або чуєте слово «тіло», що ви уявляєте?

— Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи, або природні тіла. А ще є тіла, зроблені людиною. їх називають штучні тіла.

— Назвіть тіла, що належать до першої групи. (Дерево, трава, камінь, хмара, метелик та ін.)

— Назвіть тіла, які належать до другої групи. (Олівець, книга, ручка, стіл, плащ та ін.)

— Як ви вважаєте, чи є Сонце, зірки, Місяць тілами? (Це тіла неживої природи.)

— Правильно, це тіла природні, а ще їх називають небесними, або космічними тілами.

Порівняйте малюнки: гумовий м’яч, конверт, дерев’яний кубик.

Завдання 1

Знайдіть спільне.

(Усі тіла мають розмір, форму і т. ін.)

Завдання 2

— Визначте основні ознаки тіл.

М’яч — круглий, гумовий, яскравий.

Конверт — прямокутний, паперовий, білий.

Кубик — дерев’яний, великий, бежевий.

Разом з учнями робиться висновок: кожне тіло має розмір, форму, колір.

На малюнку: крапля води, цукорниця {контейнер для зберігання), молоток, хвиля (вода), глина, метал.

— Що ви бачите на малюнку? Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?

— Слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, його контури, форму, називають тіла. Те, з чого зроблені {виготовлені) ці предмети, називають речовинами. Усі тіла складаються з речовин.

Розглянемо приклади тіл, які складаються з однієї речовини.

Ножиці — тіло; те, з чого вони зроблені, — речовина (залізо).

Крапля води — тіло; речовина, з якої складається крапля,— вода.

— Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа.

— З яких речовин складається олівець? (Графіт, каучук, дерево)

— З яких речовин складається лупа? (Скло, дерево, метал)

— З чого складається молоток? (Із заліза і дерева (держак).)

— З чого складаються ножі? (З речовин — заліза і дерева.)

— З чого складаються санчата? (Із заліза і дерева)

Висновок. Тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть з декількох.


2. Робота за підручником (с. 178-180)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».

— Прочитайте розповідь козака Подорожника.

— Що називають тілами?

— Як називають тіла живої природи? Наведіть приклади.

— Які властивості вони мають?

— Наведіть приклади тіл неживої природи.

— Як називають тіла, зроблені людиною?

Робота в групах

Учні працюють за завданнями підручника.

— Від чого походить уся різноманітність речовин?

Робота в парах

Учні працюють за завданнями підручника.

— Які спільні ознаки всіх тіл, що перебувають у твердому стані?

— Пригадайте властивості води і повітря. Що відбудеться, якщо воду нагріти до +100" або охолодити до температури -1"?

— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, які вона пропонує.

— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних знань про природу».


3. Фізкультхвилинка


V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ

1. Робота в групах

— Вкажіть стрілками, що з чого виготовлено.

Глина

цеглина

Метал

бензин

Деревина

рукавички

Шерсть

сукня

Бавовна

посуд

Нафта

ніж

виделка

лавка

олівець


2. Робота над загадками

• У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

• Сиві гуси все поле услали. (Туман)

• Що росте догори коренем? (Бурулька)

• Мов прозора біла хмара над каструлею летить... (пара).

• Заховав від риби світ, заморозив річку... (лід).

• Як минуть холоди, крига буде із... (води).

— Про які стани речовин ідеться в загадках?


3. Гра «П'ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.


VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Наведіть приклади тіл, що оточують вас у класі. (Парта, стілець, книга, зошит, ручка, олівець)

— З чого складаються тіла? (Тіла складаються з речовин.)

— Що ж таке речовини? (Речовиною називають те, з чого складаються тіла.)

— У яких станах можуть перебувати речовини? (У твердому, рідкому, газоподібному) Наведіть приклади.


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 178-180.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити