ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 4. ПРИРОДА УКРАЇНИ
Зустріч 64. ЧОМУ ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ, РІДИН І ГАЗІВ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ЇХНЬОЇ БУДОВИ?
Мета: розповісти учням про розташування молекул у речовинах в різних станах; вчити досліджувати і характеризувати властивості твердих тіл, рідин і газів; продовжити формування вміння робити висновки за результатами спостережень і простих дослідів; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, мовлення, пізнавальну активність; виховувати спостережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 183)
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
Чи вірите ви в те, що?..
✵ Тіла складаються з речовин.
✵ Атомів різних речовин небагато, але їх з’єднань — молекул — багато тисяч.
✵ Атоми складаються з молекул.
✵ Молекули складаються з атомів.
✵ Кожне нове з’єднання атомів створює нову речовину.
✵ Слово атом з’явилося багато віків назад у Стародавній Греції.
✵ Молекула означає неділимий.
3. Гра «Розподіл»
— Розподіліть слова на три групи.
Вода, камінь, залізо, дим, сік, пара, машина, кухоль, молоко, повітряна куля, м’яч, стіл, ручка, сіль, книга, лимона, природний газ.
— За якою ознакою ви це зробити? (Камінь, залізо — тверді; вода, сік — рідкі; дим, пара — газоподібні.)
— Назвіть будь-які інші речовини, що належать до цих груп.
4. Робота за таблицею
Тіла складаються з речовин |
Речовини складаються з молекул. Молекули складаються з атомів |
Речовини можуть бути рідкими, твердими, газоподібними |
Проміжки у твердих речовин маленькі, у рідких — великі, у газоподібних — дуже великі |
— Що із записаного у таблиці ви вже знаєте?
— Що слід дізнатися?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 184-186)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Яку виняткову здатність має вода?
Робота в групах
Учитель пропонує учням позмагатися, яка група наведе більше прикладів речовин у твердому, рідкому та газоподібному станах.
— Як розташовані атоми або молекули у твердій речовині?
— Унаслідок чого тверді речовини зберігають свою форму?
— Як розташовані атоми або молекули у газоподібній речовині?
— Чому газоподібні речовини не зберігають своєї форми й об’єму?
— Чому рідини зберігають свій об’єм, але не зберігають форму?
Учитель пропонує учням роздивитися репродукцію картини сучасного українського художника Миколи Сироти «Молекули кольору» на с. 186 та пояснити її назву.
— Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці «Сторінками Книги корисних знань про природу».
2. Фізкультхвилинка
— Покажіть, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота
В учнів — пластилін і аркуш паперу.
— Найдрібніші, невидимі оком частки позначимо пластиліновими кульками. Виліпивши кульки, складіть їх разом. Вийшла модель шматочка цукру. На аркуші паперу намалюйте схематичний контур склянки з водою і помістіть туди «шматочок цукру». Потім, відділяючи від нього одну частку за одною, рівномірно розподіляють їх у склянці з водою. Так поступово увесь шматочок розчинився.
Покажіть за допомогою пластилінових кульок, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.
2. Робота в парах
Тестування
1. Як розташовані молекули у твердих тілах?
а) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;
б) не розходяться на великі відстані;
в) розташовані в певному (суворому) порядку.
2. У якому стані може перебувати вода?
а) Тільки в рідкому;
б) у рідкому, твердому, газоподібному;
в) тільки в твердому.
3. Як розташовані молекули газу?
а) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;
б) не розходяться на великі відстані;
в) розташовані в певному порядку.
4. У яких тілах проміжки між частками найбільші?
а) У твердих тілах;
б) у рідких тілах;
в) у газоподібних тілах.
5. Які із зазначених властивостей належать газам?
а) Мають власну форму;
б) зберігають об’єм;
в) не мають власної форми і постійного об’єму.
6. У пляшці знаходиться вода об’ємом 0,2 л. Її переливають у колбу місткістю 0,5 літри. Чи зміниться об’єм води?
а) Не зміниться;
б) збільшиться;
в) зменшиться.
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— З чого складаються речовини?
— Чим відрізняються агрегатні стани один від одного? (Відстанню між молекулами)
— Як розташовані молекули у твердих тілах?
— Як розташовані молекули у рідких тілах?
— Як розташовані молекули у газоподібних тілах?
— Доповніть речення.
✵ Рідкі тіла зберігають об’єм, проте не зберігають...
✵ Газоподібні тіла не зберігають... і не зберігають...
✵ Тверді тіла зберігають і..., і об’єм.
— Що відбувається при нагріванні твердої і рідкої речовини? (Відстані між молекулами збільшуються.)
— Що відбувається при охолодженні рідких і твердих речовин? (Відстані між молекулами зменшуються.)
— Чому газоподібні тіла змінюють об’єм, а рідини — ні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 184-186.