ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 1. ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА
Зустріч 7. ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ЗМІНЮЮТЬСЯ ПОРИ РОКУ?
Мета: розширити уявлення учнів про причини змін пір року на Землі; розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 26)
2. Розповіді учнів «Чи однакова на нашій планеті тривалість дня і ночі протягом року»
3. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
Чи вірите ви в те, що?..
✵ Глобус — точне відтворення Землі, зменшене у десятки мільйонів разів.
✵ Вісь глобуса не нахилена.
✵ Земна вісь — це уявна лінія, навколо якої обертається Земля.
✵ Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси.
✵ Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу — Північний полюс.
✵ На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія — екватор.
✵ Екватор розділяє Землю на дві неоднакові півкулі.
✵ Від Північного полюса до екватора — північна півкуля.
✵ Від Південного полюса до екватора — південна півкуля.
4. Робота з глобусом
— Знайдіть на глобусі Північний і Південний полюси; екватор.
— Покажіть екватор; північну і південну півкулі.
— Як сонячні промені падають на поверхню Землі?
— Чи можуть сонячні промені пройти крізь непрозорий предмет або обігнути його?
— Що утворюється, коли на шляху променів трапляється непрозорий предмет?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
— На попередньому уроці ви розкрили таємницю зміни дня і ночі. А зараз спробуємо розкрити і другу таємницю. Ви вже з’ясували, що Земля обертається навколо Сонця. Що ми спостерігаємо? (Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться ближче до Сонця, а інша — далі. При обертанні Землі навколо Сонця нахил земної осі не змінюється, тому в різний час різні частини земної кулі знаходяться ближче до Сонця і далі від нього.)
— А як рухається Земля навколо Сонця? (Вона рухається повільно.)
— Земля робить один оберт навколо Сонця за 365 діб, або за рік.
— Як ви вважаєте, що відбувається на земній кулі в тій частині, яка ближче до Сонця? (Там буде тепліше, значить, буде літо.)
— А в тій частині, яка далі від Сонця? (Там холодніше, тому там буде зима.)
— Подивіться уважно на малюнок «Чому змінюються пори року?». Що тут показано? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо Сонця, і на тій частині, яка ближче до Сонця,— літо, а на іншій, яка далі від Сонця,— зима.)
— Отже, чому на Землі змінюються пори року? (Це відбувається з-за нахилу земної вісі та обертання Землі навколо Сонця.)
— Так ми відкрили таємницю зміни пір року на Землі.
Висновок. Зміна дня і ночі — обертання Землі навколо своєї осі (доба). Зміна пір року — обертання Землі навколо Сонця (рік).
2. Робота за підручником (с. 27-30)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
— Що називають земною орбітою?
— Чи правда, що вісь Землі розташована під нахилом до площини земної орбіти, а не вертикально?
— Чи має це значення? Чи зберігає Земля цей нахил постійно?
— Чи правда, що північна й південна півкулі освітлюються Сонцем по-різному та отримують неоднакову кількість тепла і світла?
— Що було б, якби земна вісь була розташована вертикально?
— Чи правда, що пори року в південній і північній півкулях настають у різні календарні терміни? Поясніть.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
— За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця?
— Який рік називають високосним?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Позначте правильну відповідь.
✵ Рух Землі навколо Сонця спричинює:
а) зміну пір року;
б) зміну дня і ночі.
✵ Проміжок часу, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця, називають:
а) місяцем;
б) добою;
в) роком.
✵ Що називають земною орбітою?
а) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця;
б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі;
в) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі.
✵ Від чого залежить зміна пір року?
а) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила;
б) від того, що Земля рухається навколо Сонця;
в) від того, що Земля рухається навколо своєї осі.
✵ Що таке рік?
а) Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі;
б) час, за який Сонце робить повний оберт навколо Землі;
в) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця.
2. Робота над загадками про час
✵ У місті — дванадцять ринків, на кожному ринку — по тридцять людей, у кожного — по двадцять чотири дитини. (Рік)
✵ Сім братів, літами всі рівні, а іменами різні. Відгадай, хто ми? (Дні тижня)
✵ Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесят два соколи та триста шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні року)
✵ Стоїть дуб, а на нім дванадцять гілок, а на кожній гілці — по чотири гнізда, а в кожному гнізді — по семеро пташенят. (Рік, місяць, тижні, дні)
✵ Що то за гість, що темряву їсть? (День)
✵ Чорна корова весь світ поборола. (Ніч)
3. Вікторина
✵ Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі; рух навколо Сонця)
✵ До чого призводить рух навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі)
✵ За який період станеться повне обертання Землі навколо Сонця? (За рік)
✵ Скільки триває рік? (12 місяців)
✵ Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця? (Зміна пір року)
✵ Яка головна причина зміни пір року? (Нахил земної осі і рух Землі навколо Сонця)
✵ Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
✵ Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)
4. Гра «П'ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про добовий і річний рух Землі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які рухи здійснює планета Земля?
— До чого призводить рух Землі навколо Сонця?
— Які є пори року?
— Скільки днів триває рік?
— Чому Земля отримує від Сонця в різні пори року неоднакову кількість тепла і світла?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 27-30.