ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 16 Компас
Тема. Компас.
Мета. Формувати в учнів уявлення про компас, уміння орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати допитливість, бажання злобувати нові знання.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація, компас.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку природознавства приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо компас вивчати
й нові знання про природу здобувати.
II. Хвилинка спостережень.
III. Перевірка знань, умінь і навичок.
1. Тестова перевірка знань.
2. Перевірка виконаних завдань у робочому зошиті.
3. Фронтальна бесіда.
— Що означає орієнтуватися на місцевості?
— Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
— Як орієнтуватися за місцевими ознаками в природі?
— Які сторони горизонту є основними, а які — проміжними?
— Як позначають сторони горизонту?
IV. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення геми уроку.
— Поміркуйте! Чи можна визначити сторони горизонту в морі, якщо і вдень, і вночі похмуре небо? Який прилад допоможе це зробити?
— Відгадайте загадку.
Що за друг є у людини маленький, у поході він спритненький, сторони горизонту вкаже він завжди і допоможе дорогу додому знайти. (Компас)
— Як ви здогадалися?
— Тема уроку — «Компас». На уроці ви дізнаєтесь про будову компаса і навчитеся ним користуватися.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя про історію створення компаса.
— Зорієнтуватися на місцевості допоможе компас — прилад для визначення сторін горизонту.
Це цікаво знати. Ще у давнину, коли люди почали вперше вирушати в далекі мандрівки, їм знадобився пристрій, який би був здатним вказувати сторони світу. Із розвитком мореплавства ця потреба зросла. Якщо в нічний час мореплавці могли орієнтуватися по зоряному небу, в день — по Сонцю, то за хмарної погоди точно визначити курс було справою вельми складною. І ось в XI ст. арабські моряки зустріли в Індійському океані китайців, які мали цей пристрій.
Компас винайшли в Китаї більше 2000 років тому. Він мав форму ложки з гострим кінцем, то вказував на південь. Добре відполіровану опуклу частину намагніченої ложки встановлювали на відполіровану дерев’яну (або мідну) пластину. При цьому гострий кінець ложки вільно звисав над пластиною, на якій було позначено сторони світу, а сама ложка легко оберталась навколо осі своєї опуклої частини. Досить було вивести ложку зі стану рівноваги, як прилад починав працювати. Через те, що у спокійному стані гострий намагнічений кінець ложки показував прямо на південь, пристрій назвали «синань», що в перекладі означає «той. що відає півднем».
Згодом люди удосконалили прилад, вони придумали використовувати у компасі намагнічену стрілку.
2. Бесіда з елементами розповіді і роботою з підручником з метою формування уявлення про будову компаса.
— Розгляньте компас, а також його зображення на ілюстраціях (мал. 31 підручника, таблиці, слайді). Прочитайте у підручнику про будову компаса.
З яких частин складається компас? (Компас складається з корпусу, намагніченої стрілки, циферблата і фіксатора.)
— Знайдіть ці частини на мал. 31 у підручнику, на компасі.
— Що означають букви на циферблаті компаса? (Буквами на циферблаті позначено основні сторони горизонту.)
— Що свідчить про те, що компас працює? (Коли компас працює, стрілка вільно повертається.)
На яку сторону горизонту вказує синій кінець стрілки, а на яку — червоний? (Синій кінець стрілки компаса вказує на північ, а червоний — на південь.)
— Як можна зупинити рух стрілки компаса? (За допомогою спеціальної пружини — фіксатора — можна зупинити рух стрілки.)
Це цікаво знати. Більшість сучасних приладів орієнтуються через штучні супутники Землі. Навіть у мобільних телефонах є спеціальні приймачі, які через супутник визначають точне місцезнаходження людини.
3. Практична робота з метою формування умінь визначати сторони горизонту за компасом.
— Прочитайте на с. 43 підручника практичне завдання.
— Яку першу дію слід виконати при роботі з компасом, щоб визначити сторони горизонту? Зробіть це. (Покласти компас на рівну поверхню, наприклад, долоню або парту.)
— Що потім слід зробити? Виконайте це. (Відтягнути фіксатор, щоб стрілка змогла вільно рухатись, і почекати, допоки стрілка не зупиниться.)
Яку наступну дію слід виконати? Зробіть це. (Повернути корпус компаса так, щоб синій кінець стрілки став проти позначки Пн., а червоний — проти Пд.)
— Що покаже компас? (Синій кінець стрілки покаже на північ, а червоний — на південь. Тоді напис Сх. вказуватиме на схід, а позначка Зх. — на захід.)
— Виконайте практичне завдання. З допомогою компаса визначте: 1) де у класі північ, південь, захід, схід; 2) у якому напрямі від парти розташована класна дошка, вікна, двері.
4. Розповідь з метою формування уявлення про орієнтування на місцевості за допомогою компаса.
— Поміркуйте, що слід зробити, щоб не заблукати в незнайомій місцевості під час прогулянки до річки чи лісу, походу по гриби, маючи компас.
Перш ніж кудись вирушити, потрібно встановити за компасом, у якому напрямку пролягатиме ваш шлях. Лише тоді ви зможете визначити, в якому напрямку потрібно буде повертатися.
Якщо, наприклад, ви з однокласниками вирушили у туристичний похід на південь, то у якому напрямку вам доведеться повертатися додому? (Якщо з однокласниками вирушили у туристичний похід на південь, то доведеться повертатися додому у північному напрямку.)
— Як ви думаєте, чи завжди компас вказує напрям правильно? Знайдіть інформацію про це у тексті підручника. (Під час грози та біля ліній електропередач, залізничної дороги компас не вказує правильно напрям.)
5. Музична фізкультхвилинка.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Робота в парі.
— Поміркуйте! Людям яких професій потрібно вміти користуватися компасом?
Який спосіб визначення сторін горизонту є точнішим: за допомогою компаса чи за місцевими ознаками? Чому?
2. Робота в групі.
— Обговоріть! На екскурсію по лісу четвертокласники йшли спочатку на південь, потім — на схід, далі — на північний схід. У яких напрямах вони повертатимуться додому, якщо йтимуть тим самим шляхом?
3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3.
4. Індивідуальна робота з картками для самостійної роботи.
5. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.
— За допомогою таблиці розкажіть про будову компаса.
— Покажіть, як визначити сторони горизонту за допомогою компаса.
— Доведіть, що вміння користуватися компасом є важливим для кожної людини.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §14. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте 4, 5 завдання в зошиті.