ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 27 Північний Льодовитий океан

Тема. Північний Льодовитий океан.

Мета. Формувати в учнів уявлення про особливості природи Північного Льодовитого океану; удосконалювати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, потребу у пізнанні нового матеріалу.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

 1. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку природознавства приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про Північний

Льодовитий океан здобувати.

 1. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання. Бесіда.

— У яких півкулях розташований Індійський океан? Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль.

— Яке місце Індійський океан займає за площею і глибиною серед інших океанів Землі?

— У яких теплових поясах простягається Індійський океан?

— Чому кажуть, що Індійський океан один з найтепліших океанів?

— Які рослини ростуть в океані?

— Які тварини є мешканцями Індійського океану?

— Як людина використовує багатства Індійського океану?

— Чому Індійський океан потребує охорони?

 1. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Який океан є найменшим за розмірами?

— Тема нашого уроку — «Північний Льодовитий океан».

 1. Вивчення нового матеріалу.
 2. Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль з метою формування уявлення про площу Північного Льодовитого океану і його положення на земній кулі.

— Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на географічній карті Північний Льодовитий океан (вчитель показує па карті). Північний Льодовитий океан — найменший з океанів. Його площа у 12 разів менша за площу Тихого океану.

Північний Льодовитий океан наймілкіший. Максимальна його глибина (5527 м) відмічена в Гренландському морі (вчитель показує на карті).

У яких півкулях розташований Північний Льодовитий океан? (Північний Льодовитий океан розташований на крайній півночі Землі у Західній і Східній півкулях.)

— Північний Льодовитий океан розташований у центрі Арктики — полярної області Землі, що займає простір довкола Північного полюса, включаючи води океану, острови й узбережжя материків.

Береги яких материків омиває океан? (Північний Льодовитий океан омиває північні береги Євразії та Північної Америки.) (Вчитель показує на карті.)

Найбільшими морями Північного Льодовитого океану є Гренландське й Норвезьке (вчитель показує на карті).

У Північному Льодовитому океані розташовано багато островів. Більшість із них вкриті льодовиками.

Пригадайте, як називається найбільший острів планети. (Найбільший острів планети — Ґренландія.) (Вчитель показує на карті.)

— З якими океанами зв’язаний Північний Льодовитий океан? (Північний Льодовитий океан через вузьку Берингову протоку сполучається з Тихим океаном 1 широкими протоками — з Атлантичним океаном.) (Вчитель показує на карті.)

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про температуру і солоність вод Північного Льодовитого океану.

— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах яких теплових поясів розташований Північний Льодовитий океан? (Північний Льодовитий океан розташований у холодному північному тепловому поясі.)

— Чим зумовлена назва Північного Льодовитого океану?

Північний Льодовитий океан колись мав багато назв. У давні часи англійці називали його Північним, португальці — Льодяним, а росіяни — Студеним.

Північний Льодовитий — найхолодніший з усіх океанів. Над його поверхнею панує холодне арктичне повітря. Більша частина сонячної енергії відбивається льодом. Температура повітря взимку над океаном знижується до —40 °С, а влітку становить близько 0 «С. Опадів випадає дуже мало.

Води Північного Льодовитого океану цілорічно холодні. Узимку крига вкриває 9/10 поверхні океану. Вона утворюється протягом року внаслідок низьких температур і відносно низької солоності поверхневих вод. Оскільки перенесення криги в інші океани досить обмежена, товща багаторічного льоду досягає від 2 до 5 метрів.

Під впливом вітрів і течій відбувається повільний рух криги в океані. Через періодичне танення криги солоність вод Північного Льодовитого океану невисока.

У Північному Льодовитому океані постійно плавають айсберги. Вони утворюються з льодовиків, що відколюються і сповзають з арктичних островів.

Тепло в Північний Льодовитий океан приносить тепла течія з Атлантичного океану. Завдяки їй упродовж року вільними від криги залишаються Норвезьке, а також частина Ґренландського і Баренцевого морів.

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану.

Поміркуйте, чи багатий рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану. Чому?

Розташування Північного Льодовитого океану в холодному поясі Землі зумовлює бідність рослинного і тваринного світу порівняно з іншими океанами.

Холодні води океану не дуже сприятливі для життя рослин і тварин.

Мікроскопічні водорості пристосувалися до умов життя в холодній воді і навіть до життя на кризі. У теплішій приатлантичній частині океану ростуть бурі водорості.

Розгляньте ілюстрації (на таблиці, слайді). Прочитайте назви бурих водоростей. (Ламінарія, фукус.)

— Пригадайте, що ви знаєте про ламінарію.

Розгляньте зображення фукуса (таблиця, слайд). У прибережній зоні холодних північних морів часто зустрічаються зарості фукуса. Фукус нагадує темно-бурий кущик висотою до 1 м. Нижньою частиною він кріпиться своїми тонкими виростами тіла до підводних скал і каменів. Верхня частина тіла розгалужується і тримається на воді завдяки наявності міхурців з повітрям.

Розгляньте на ілюстраціях тварин (мал. 42 підручника, на таблиці, слайді), які живуть у Північному Льодовитому океані. Прочитайте їх назви. На які групи можна поділити цих тварин?

У теплій приатлантичній частині океану водиться риба, яка має промислове значення. Це морський окунь, оселедець, тріска, лосось, мойва, палтус.

Риба — головна пожива для морських звірів і птахів. В океані живуть такі звірі: моржі, тюлені, кити.

Ґренландський, або полярний кит протягом року плаває серед мігруючих полярних крижин. Він вирізняється серед інших вусатих китів найдовшим китовим вусом — роговими пластинками на верхній щелепі завдовжки 4,5 м. Ґренландські кити, прокладаючи собі шлях в океані, можуть ламати крижини товщиною до 25 см. Іноді вони вистрибують з води, плещуть плавниками і піднімають хвіст. Перебуваючи на поверхні, випускають фонтани води. Тварини дуже боязкі, лякаються навіть птаха, який сідає на їхню спину.

Пірнають під воду на глибину 200-300 м. Кількість цих китів у Північному Льодовитому океані різко зменшилась. Полювання на них заборонено.

Білуха, або білий кит, малопомітний в океані серед плаваючих крижин та айсбергів. Цей кит здатний пірнати на глибину до 300 м. Він вміло шукає щілини в льоду для дихання та здобич (рибу, молюсків, ракоподібних), яку легко чавить своїми зубами. Білуху називають ще морською канарейкою через те, що кит здатний видавати різні звуки — писк, свист, нявчання, клацання та бурмотіння. Живуть білухи невеликими групами.

Серед крижин і айсбергів Північного Льодовитого океану плаває і китоподібний звір — нарвал. У давнину існували легенди про цю тварину, яку вважали таємничим морським чудовиськом — єдинорогом. Мандрівники привозили з далеких мандрівок «роги» цього звіра. Середньовічні маги приписували їм чарівні властивості.

У цієї тварини є лише один зуб, який з роками виростає у довгий бивень. Нарвал харчується рибою, молюсками, ракоподібними та іншою здобиччю, яку тварина засмоктує в рот сильними губами та язиком. У пошуках їжі вони можуть пірнати на глибину до 1 км й досить довго перебувати під водою. Нарвали видають різні звуки, що нагадують свист, зітхання, поскрипування, мукання і булькання і навіть щось схоже на бджолине гудіння. Тварини люблять зібратися у невеликі групи і «поговорити». Нарвали можуть утворювати великі табуни. У групи нарвали збираються під час сильних морозів, під час сезонних міграцій у напрямку руху плавучого льоду: влітку — на північ, а взимку — на південь. На цю тварину полюють заради м’яса і бивнів, тому вона потребує охорони.

Поміркуйте, як пристосовані кити до життя у холодних водах Північного Льодовитого океану. (У китів тіло безволосе, але є товстий підшкірний прошарок жиру, який захищає їх від переохолодження.)

— У водах Північного Льодовитого океану живе гренландський тюлень. Його можна упізнати за сріблястим хутром з плямою на спині у вигляді «чорних крил». Тюлені є хорошими плавцями. У воді вони набагато сильніші і спритніші, ніж на льоду. Гренландський тюлень живе на крижині, але більшість часу проводить у воді, полюючи за рибою або просто плаваючи і пірнаючи.

Цей звір подібний до тюленів, але більший за них. Довжина його тіла може сягати до 5,5 м, а вага — до 2000 кг. У моржів є бивні, які можуть важити більше 5 кг і сягати 1 м. Вони допомагають тваринам видиратися на крижини, пересуватися по льоду і захищатися від ворогів. На короткій морді ростуть довгі жорсткі волоски. З їх допомогою моржі шукають їжу на темному морському дні. оскільки слух і нюх у тварин розвинені дуже слабо. Вони повільно гребуть вздовж морського дна і бивнями борознять мул, викопуючи звідти молюсків, що сховались. Живляться також дрібними ракоподібними (креветками), зрідка рибою. Можуть пірнати на глибину понад 100 м. Занурюються вони у воду приблизно на півгодини. Протягом цього часу можуть з’їсти до 6000 молюсків.

У моржів підошви ласт мозолисті, завдяки яким вони можуть не повзати, а ходити. Від холоду і морозу їх захищає дуже груба шкіра і великий, до 15 см, підшкірний прошарок жиру. Моржі живуть групами від ста до тисячі особин.

Населення Крайньої Півночі здавна полювало на моржів. Нині чисельність моржів різко скоротилася, виникла реальна загроза зникнення тварин, тому моржі потребують охорони.

На просторах Арктики нападає на моржів і тюленів білий ведмідь. Особливо беззахисні перед цим звіром їх дитинчата.

Значна частина життя білого ведмедя проходить на кризі поблизу узбережжя. Він полює на тюленів, моржів, риб і морських птахів. Білі ведмеді плавають зі швидкістю 10 км/год. Вони гребуть своїми передніми масивними лапами, а задні кінцівки допомагають рулювати. Білий ведмідь добре пірнає і здатний затамовувати дихання до 2 хвилин, щоб крадькома підкрастися до тюленів чи морських птахів, що гойдаються на хвилях.

 1. Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про використання багатств Північного Льодовитого океану людьми.

— Прочитайте у параграфі підручника текст про використання багатств Північного Льодовитого океану людьми.

— Обговоріть в групах, яке значення Північного Льодовитого океану в житті людини.

Які рослинні й тваринні багатства добувають люди в океані? (В приатлантичних водах добувають водорості і ловлять рибу. На узбережжях Ґренландії та Канади полюють на моржів і тюленів.)

— Якими корисними копалинами багатий океан? (Біля берегів Європи, Канади і США розвідано родовища нафти і природного газу, у східній частині океану знайдено поклади руд металів.)

— Чому виникають труднощі під час пошуку корисних копалин у Північному Льодовитому океані? (Через суворі природні умови пошуки природних копалин в океані утруднені.)

— Поміркуйте! Чи можуть пролягати транспорті шляхи через Північний Льодовитий океан?

Через кригу в океані судноплавство значно утруднене. За криголамами у теплий період року Північним морським шляхом, який проходить уздовж північного узбережжя Євразії, слідують каравани суден.

 1. Музична фізкультхвилинка.
 2. Закріплення знань, умінь і навичок.
 3. Робота в парі.

— Поміркуйте! Чим Північний Льодовитий океан відрізняється від Атлантичного?

 1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3, 4.
 2. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на фізичній карті півкуль Північний Льодовитий океан.

— Порівняйте моржа й тюленя. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Вкажіть «зайву» тварину у кожному рядку. Поясніть свій вибір.

 • Морський окунь, гренландський кит, мойва, лосось.
 • Білий ведмідь, тріска, морж, тюлень.

Доведіть, що моржі пристосувались до суворих умов життя в Північному Льодовитому океані.

 1. Гра « Хто найкмітливіший».

— Відгадайте загадки. Поясніть, як ви здогадались.

Живу я там, де вічний лід,

люблю я рибу і тюленя на обід.

В кожусі білому завжди

виходжу часто я з води,

умію плавати й пірнати...

А як мене, малята, звати? (Білий ведмідь)

* * *

Неповороткий цей звір на суші,

зате спритно ловить рибу у воді.

Добре плаває й пірнає

і на кризі відпочиває. (Тюлень)

* * *

Цей могутній звір холоду не боїться,

має ікла, замість ніг — ласти,

на дні океану молюсків шукає,

на льоду відпочиває. (Морж)

* * *

Велетень товстошкірий пливе через океан,

повітря з силою видихає і фонтан уверх пускає. (Кит)

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §22. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Повторіть параграфи 19-21. Виконайте індивідуальні завдання для самостійної роботи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити