ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 28 Євразія

Тема. Євразія.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості природи материка Євразія; удосконалювати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, потребу у пізнанні нового матеріалу.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про материк Євразію здобувати.

II. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Тестова перевірка знань.

2. Перевірка виконаного самостійно завдання.

IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Як називається розділ, який ми вивчаємо? (Ми вивчаємо розділ «Природа материків і океанів».)

— Що називають материком?

— Скільки є материків на Землі?

— Який материк є найбільший за площею?

— Протягом декількох уроків ми вивчатимемо особливості природи материка Євразія. Тема нашого уроку — «Євразія».

V. Вивчення новою матеріалу.

1. Практична робота з фізичною картою півкуль, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування материка Євразії на земній кулі.

— Ми живемо на материку Євразія — найбільшому материку Землі. Його площа складає майже третину площі всього суходолу Землі.

Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній материк Євразія.

— У яких півкулях розташований материк Євразія? (Євразія розташована переважно у Східній і майже повністю у Північній півкулях Землі.) (Вчитель показує на карті.)

Із півночі на південь материк простягається на 8500 км, а із заходу на схід — на 16 000 км.

На які частини світу поділяють материк Євразія? (Євразію поділяють на дві частини світу — Європу й Азію.)

— 4/5 площі материка припадає на Азію, а решта — на Європу. Межу між ними проводять уздовж Уральських гір, північному узбережжю Каспійського моря, по Чорному морю й протоках, шо сполучають Чорне море з Середземним.

Які материки є близькими сусідами з Євразією, а які — дальніми? (Близько до Євразії розташовані Африка і Північна Америка. Значні простори океанів відділяють її від інших материків.) (Вчитель показує на карті.)

Які океани омивають материк? (Материк Євразію омивають усі чотири океани Землі: на півночі — Північний Льодовитий, на півдні — Індійський, на заході — Атлантичний, а на сході — Тихий.) (Вчитель показує на карті.)

2. Робота з фізичною картою Євразії, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про форми земної поверхні материка.

— Розгляньте фізичну карту материка Євразія. Який колір переважає на ній? Що позначають зеленим і жовтим кольорами на картах, а що — коричневим?

На материку Євразія переважають рівнини. Найбільші за площею рівнини - Східно-Європейська і Західно-Сибірська (вчитель показує на карті).

Розгляньте на малюнку 43 підручника (таблиці, слайді) Східно-Європейську рівнину. Поміркуйте, чому цю земну поверхню називають рівниною.

Що позначають на фізичній карті коричневим кольором? (Коричневим кольором на фізичній карті позначають гори.)

— У якій частині материка розташовані гори? Які гори розташовані на материку? Прочитайте їх назви на карті.

— На півдні Євразії із заходу на схід через увесь материк тягнуться гори. Це Альпи, Карпати, Кримські гори, Кавказ. Гімалаї, Тибет. Тянь-Шань та інші (вчитель показує на карті).

Найвища точка суходолу — гора Джомолунгма (Еверест) у Гімалаях (8848 м) (вчитель показує на карті).

Рівнини і гори є основними формами земної поверхні материка.

3. Розповідь з елементами бесіди з мстою формування уявлення про погодні умови на материку Євразія.

Розгляньте схему теплових поясів Землі (карту теплових поясів, у підручнику, атласі, на таблиці, слайді).

— У яких теплових поясах знаходиться Євразія? (Євразія розташована майже в усіх теплових поясах північної півкулі, від холодного до екваторіального.)

— Найбільші території за площею займає помірний пояс, оскільки саме в цих ділянках Землі материк найбільш витягнутий із заходу на схід.

— Поміркуйте! У яких районах материка Євразії тепліше, а в яких холодніше? Чому?

— Північні райони материка Євразії отримують менше сонячного світла й тепла, ніж південні. Там переважають низькі температури повітря впродовж року, дуже суворі зими і холодне літо, опадів випадає небагато. На півдні тепло впродовж року і випадає багато опадів.

Гори перешкоджають проникненню холодних і сухих північних вітрів на південь і є бар’єром на шляху теплих і вологих вітрів, які дмуть з півдня.

Температура повітря змінюється із заходу і сходу материка до центральних районів. Чим ближче до центру, тим літо стає теплішим, а зима холоднішою. Чим далі від океанів, тим опадів випадає менше. Одне з найвологіших місць Землі — біля підніжжя Гімалаїв.

4. Робота з фізичною картою материка Євразії, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про річки материка Євразії.

— Розгляньте карту материка Євразії (на таблиці, в атласі або фізичній карті півкуль). Чи багато річок протікають по території материка? Які озера є на материку?

— На материку Євразія протікає найбільше великих річок, які несуть свої воли до всіх чотирьох океанів.

Які великі річки материка Євразії впадають в моря Північного Льодовитого океану? Назвіть їх.

— У моря Північного Льодовитого океану впадають великі річки Азії — Об, Єнісей, Лена. Зимою вони надовго замерзають. Знайдіть ці річки на фізичній карті.

— До Атлантичного океану несуть свої води річки Європи. Багато з них взимку замерзають. Найбільшими річками Європи є Дунай і Дніпро. Дунай — друга за довжиною річка Європи після Волги. Дунай бере початок у горах і впадає в Чорне море. Знайдіть цю річку на фізичній карті.

Дніпро — найбільша річка України, яка впадає в Чорне море. Знайдіть цю річку на фізичній карті.

— Розгляньте фотознімки річки Волга. Ця найбільша ріка Європи не схожа на інші річки. Волга несе свої води до Каспійського моря. Зимою вона замерзає. Знайдіть цю річку на фізичній карті.

Річки, які впадають у Тихий океан, беруть початок, як правило, у високих горах. Найбільші серед них — річки Хуанхе і Янцзи.

Розгляньте фотознімки річки Хуанхе (на таблиці, слайді). Ріка Хуанхе в перекладі означає «жовта ріка». Її води жовтого кольору, тому що річка тече через гірську породу лес жовтого кольору, яка легко розмивається. Впадає Хуанхе в Жовте море. Знайдіть що річку на фізичній карті.

Розгляньте фотознімки річки Янцзи (на таблиці, слайді). Янцзи — найдовша річка Євразії. Вона бере початок на схилах Тибету. Знайдіть цю річку на фізичній карті.

— Річки, що несуть свої води до Індійського океану, не замерзають. Найбільші серед них — Інд, Ганг, Тигр, Євфрат, Ганг — священна річка в Індії, бере початок в Гімалаях. Знайдіть цю річку на фізичній карті.

5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про озера материка Євразії.

— Розгляньте карту материка Євразії. Чи багато озер на території материка? (Озер на материку Євразія дуже багато.)

— Які є озера на материку?

Розгляньте фотознімки озера Байкал (мал. 45 підручника, на таблиці, слайді). Байкал — найглибше в світі прісноводне озеро. Його глибина — 1620 м. Знайдіть це озеро на фізичній карті.

— Розгляньте фотознімки озера Ладозького. Це найбільше озеро Європи.

Розгляньте фотознімки Каспійського моря. Каспійське море — найбільше солоне озеро на Землі. Його глибина понад 1000 метрів.

— Розгляньте фотознімки Мертвого моря. Мертве море — найсолоніше озеро світу. Через велику солоність води там не можуть існувати живі організми, тому й називають це озеро мертвим.

6. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про корисні копалини материка Євразії.

— Розгляньте карту материка Євразії. Родовища яких корисних копалин є на материку?

— На території Євразії багато корисних копалин: поширені золото, алмази, залізні руди, кам'яне вугілля, величезні запаси нафти й газу.

7. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про найбільші країни материка Євразії та їх столиці, населення континенту.

Пригадайте, які умови впливають на розселення людей на Землі.

Населення на величезній території материка розміщено нерівномірно. Найбільш заселені території материка розташовані там, де поєднуються сприятливі погодні умови і родючі грунти. Це дозволяє займатися людям вирощуванням культурних рослин, розведенням свійських тварин. Такі умови на материку Євразія є в долинах річок Ганг, Хуанхе, Янцзи. Найбільш заселеними є не лише південь і схід Азії, а й майже вся Європа. Проте є й на материку майже безлюдні райони. Це пустеля Гобі, гори Тибет, Аравійський півострів. Менш заселеним є і північ материка.

Євразія — материк, який має давню історію. Вважають, що перші держави на нашій планеті виникли саме тут. Це Вавилон, Стародавня Індія, Стародавній Китай, Стародавня Греція, Стародавній Рим.

На материку Євразія проживає 2/3 населення земної кулі. Це біля 5 млрд людей. Євразія — найбільш заселений материк Землі.

Близько 100 країн розташовано на континенті.

Розгляньте політичну карту Євразії. Назвіть найбільші країни за територією та їх столиці. (Найбільша за територією країна — Росія (столиця — Москва). На другому місці — Китай (столиця — Пекін), на третьому — Індія (столиця Делі).)

— Росія займає майже 1/3 площі материка і розташована в двох частинах світу — в Європі й Азії.

Пригадайте, які країни світу найбільші за чисельністю населення. Скільки людей в них проживає? (Азіатські країни Індія і Китай — найбільші країни за чисельністю населення. У кожній з них проживає понад 1 млрд осіб.)

— Яка країна світу найбільша за площею у Європі?

— Найбільшою за площею країною Європи є Україна (столиця — Київ), за населенням — Німеччина (столиця — Берлін).

В Європі до великих країн належать також Франція (столиця Париж), Польща (столиця Варшава), Великобританія (Лондон), Італія (столиця Рим), Іспанія (столиця Мадрид).

Найбільшого економічного розвитку з країн Євразії досягли Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Японія.

8. Музична фізкультхвилинка.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Робота в парі.

— Поміркуйте! Де більше протікає великих рік — на території Європи чи Азії?

— У якій частині світу розташовано більше великих озер?

2. Робота в групі.

— Обговоріть! Які форми земної поверхні переважають на материку?

— Чому різні ділянки материка відрізняються особливостями погоди?

3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 2, 3.

4. Індивідуальна робота з картками для самостійної роботи.

5. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на фізичній карті півкуль материк Євразія.

— Покажіть на фізичній карті півкуль найбільшу річку материка.

— Покажіть на фізичній карті півкуль найбільше прісноводне озеро Євразії. Покажіть на фізичній карті півкуль найбільше солоне озеро материка. Покажіть на фізичній карті півкуль найвищі гори Євразії.

6. Гра «Хто найрозумніший».

Клас ділиться па три команди. Кожна з них по-черзі називає об’єкти Євразії (річки, озера, гори, країни). За кожну правильну відповідь команда отримує очко. Виграє команда, яка назве більше об’єктів Євразії. Відповіді не повинні повторюватись.

VII. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

✵ Материк Євразія розташований у півкулях... .

✵ Євразію омивають океани... .

✵ Євразія розташована в теплових поясах... .

✵ Найбільша річка Євразії... .

✵ Найбільше прісноводне озеро Євразії... .

✵ Найбільше солоне озеро Євразії... .

✵ Найвищі гори Євразії... .

✵ Найбільша за площею країна материка Євразії... .

✵ Найбільша за чисельністю населення країна Євразії... .

✵ Найбільша за площею країна Європи... .

2. Бесіда.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Чого навчилися на уроці?

VIII. Домашнє: завдання.

— Прочитайте §23. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте 1 і 4 завдання в зошиті.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити