ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 33 Рослинний і тваринний світ Африки

Тема. Рослинний і тваринний світ Африки.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про рослинний й тваринний світ Африки; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

 1. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про рослинний і тваринний світ Африки здобувати.

 1. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

 1. Тестова перевірка знань.
 2. Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.
 3. Фронтальна бесіда.

— У яких півкулях розташований материк Африка відносно екватора?

— Які форми земної поверхні переважають на континенті?

— Назвіть гори Африки. Де вони розташовані?

— Назвіть найвищу точку земної поверхні Африки.

— У яких теплових поясах розташована Африка?

— Назвіть найбільші водойми Африки.

— Якими корисними копалинами багатий континент?

— Назвіть відомі вам країни Африки та їх столиці.

 1. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Поміркуйте! Чи багатий рослинний і тваринний світ Африки? Чому ви так вважаєте?

— На уроці ми продовжимо подорож по Африці і вивчатимемо її рослинний і тваринний світ. Допоможе нам у цьому карта природних зон.

 1. Вивчення новою матеріалу.
 2. Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про природні зони Африки, особливості рослинного і тваринного світу зони вологих екваторіальних лісів.

Розгляньте карту природних зон Африки (на таблиці, слайді). Які природні зони є на материку? (На материку розташовані такі природні зони: савани, пустелі, вологі екваторіальні ліси.)

— Знайдіть на карті зону вологих екваторіальних лісів. У якій частині материка розташована ця зона? (Обабіч екватора розташовані вологі екваторіальні ліси.)

Яким кольором вона позначена на карті природних зон? (Зона вологих екваторіальних лісів позначена зеленим кольором.)

— Які погодні умови характерні для території Африки, яка розташована поблизу екватора? (На території Африки поблизу екватора жарко й волого.)

— Чи сприятливими є умови для життя рослин поблизу екватора на території Африки? (Велика кількість тепла й вологи є сприятливими умовами для життя рослин.)

— Розгляньте ілюстрації вологого екваторіального лісу (на таблиці, слайді). Якщо потрапити у цей ліс, можна побачити, як через листя дерев ледь пробивається сонячне проміння. Навіть удень там панують сутінки. Поміркуйте, чому.

— Рослинний світ екваторіального лісу різноманітний. Рослини пристосувались до життя в лісі. Вони ростуть ярусами на червоно-жовтих грунтах, у яких достатньо поживних речовин. У верхньому ярусі ростуть найвищі дерева — світлолюбні фікуси й пальми, в другому ярусі трохи нижчі дерева — хлібне, какао, кавове дерева. У нижньому ярусі ростуть більш низькі рослини — деревоподібні папороті.

— Прочитайте у тексті параграфа про екваторіальний ліс.

— Чому у велетенських дерев листя жорстке, часто з блискучою поверхнею? (Це пристосування у рослин до захисту листя від палючих сонячних променів і струменів дощу.)

— Чому екваторіальний ліс вічнозелений? (Листки у рослин тропічного лісу опадають не всі одночасно, а по черзі, тому ліс постійно зелений.)

Що робить тропічний ліс непрохідним? (Гігантські виткі ліани обвивають стовбури дерев. Перекидаючись з дерева на дерево, вони утворюють сплетіння, які роблять ліс непрохідним.)

Розгляньте зображення орхідеї (таблиця, слайд). Як пристосувались трав’янисті рослини орхідеї до життя в екваторіальному лісі? (Орхідеї ростуть високо на гілках і стовбурах дерев. Своїми повітряними коренями, які звисають з дерев, вони вбирають вологу з повітря.)

— Чому протягом року рослини в екваторіальному лісі ростуть, цвітуть і утворюють плоди з насінням? (Протягом року у тропічному лісі тепло й волого, отже, є сприятливі умови для росту й розвитку рослин.)

У вічнозелених лісах різноманітний і світ тварин. Більшість з них живе на деревах. Тут живе багато отруйних змій. Розгляньте зображення зеленої мамби (на мал. 62 у підручнику, таблиці, слайді). Ця отруйна змія, завдовжки до 2 м, полює на птахів, дрібних звірів. Чи помітна змія серед листя у лісі? Чому? (Завдяки зеленому забарвленню зелена мамба непомітна серед листя.)

Водяться в екваторіальному лісі й неотруйні змії пітони, зокрема королівський пітон. Знайдіть зображення цієї змії на таблиці (слайді). Ця змія довжиною до 2 м. на тілі видно малюнок із жовто-коричневих плям і ліній, що чергуються. Пітони добре лазять по деревах, плавають. Полюють на дрібних звірів чи птахів, чатуючи на них. примостившись десь на гілці дерева і звісивши вниз передню частину тулуба. Ведуть нічний спосіб життя, а вдень сплять у норі чи дуплі.

— В екваторіальних лісах водяться хамелеони. Розгляньте їх зображення (таблиця, слайд). Ці плазуни пристосувались до життя на деревах. У них довгий хвіст, цупкі пальці, якими вони охоплюють гілки. Хамелеони можуть змінювати забарвлення свого тіла і ставати непомітними на фоні листя дерев. Живляться переважно комахами. Захоплюють здобич довгим липким язиком. Довжина їх язика може перевищувати довжину тіла.

Мавпи в екваторіальному лісі влаштовують на верхівках дерев гнізда. Вони добре лазять по деревах і ліанах у пошуках їжі

Розгляньте зображення шимпанзе (таблиця, слайд). Тіло мавпи вкрите густим чорним волосяним покривом. У неї великі вушні раковини. Тримаються мавпи групами. Живляться переважно рослинною їжею (плодами і молодим листям), але поїдають комах, можуть полювати на птахів чи дрібних звірів. Шимпанзе знаходиться під загрозою вимирання. Занесена до Міжнародної Червоної книги.

У непрохідних заростях вологого екваторіального лісу живуть найбільші людиноподібні мавпи — горили. Розгляньте зображення горили (таблиця, слайд). Самці можуть сягати до 2 м і важити більше 200 кг. У них велика голова, чорна шкіра і шерсть, що її вкриває. Живуть невеликими групами. Живляться рослинною їжею. День горили проводять у пошуках корму на землі і лише для відпочинку і сну забираються в своєрідні «гнізда» на деревах, які влаштовують серед гілок. Занесені тварини до Міжнародної Червоної книги.

— Серед листя дерев, підстерігаючи здобич, ховається леопард — найбільший хижак лісу. Розгляньте зображення леопарда (таблиця, слайд). Ця велика африканська кішка добре лазить по деревах. Леопард переважно полює на свиней, антилоп, але на деревах може чатувати й на мавп. У леопарда плямисте забарвлення шерсті, хоча зустрічаються і чорні леопарди, яких називають пантерами.

У лісі водяться великі лісові свині, китицевухі свині, подібні на жирафу тварини — окапі, лісові антилопи (бонго), лісові слони (слайд).

На деревах екваторіального лісу живе багато птахів. Розгляньте їх зображення (таблиця, слайд). Прочитайте їх назви.

— У птахів-носорогів великі, довгі, загнуті вниз дзьоби, які мають біля своєї основи великі вирости. У птаха невелика голова, довга шия й хвіст, могутні, широкі крила, дуже короткі ноги. Це всеїдні птахи, живляться комахами, плодами рослин. Яйця відкладають у дупла.

— Африканський сірий папуга гніздиться на високих деревах. Живиться різноманітними плодами. Здатний копіювати людську мову.

У лісі живуть найменші птахи — нектарниці. У нектарниці дуже довгий і тонкий дзьоб. Вони живляться нектаром квітів та дрібними комахами, яких птахи дістають з квітів.

Живе у екваторіальному лісі багато комах. Це й мурахи, муха-цеце, укус якої є небезпечним для тварин й людини. (Вчитель показує на таблиці, слайді.)

У лісах водяться яскраво забарвлені метелики парусники, які живляться соком перезрілих фруктів, пошкоджених дерев. Розгляньте зображення парусника (таблиця, слайд). Парусник антимах — найбільший денний метелик Африки. Розмах крил сягає до 25 см. Крила мають незвичайну форму — їхня верхня частина сильно витягнута.

Цікавим мешканцем екваторіального лісу є нічний метелик-бражник Ксантопан Моргана, у якого найдовший хоботок — до 25 см, а розмах крил — до 13 см. Живиться він нектаром орхідей. (Вчитель показує на слайді.)

Найбільший і найважчий жук на Землі — жук-голіаф — живе в Африці. (Вчитель показує на слайді.) Його самці важать до 100 г, а довжина їх тіла — до 10 см. На голові самця є виріст, який подібний на ріг. Незважаючи на свої розміри, жук добре літає. Живе в кронах дерев. Живиться соком дерев, листя і перезрілих фруктів.

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного і тваринного світу зони саван.

— Розгляньте карту природних зон Африки. Яка природна зона розташована на південь і на північ від зони вологих екваторіальних лісів? (Тут розташована зона саван.)

— Яким кольором вона позначена на карті? (Савани на карті природних зон позначені жовтим кольором.)

— На північ і південь від екватора тропічні ліси стають рідшими і згодом переходять у савани і рідколісся, які займають більше половини площі Африки. Знайдіть у тексті підручника, що таке саванами. (Саванами називають безкраї трав'янисті простори з поодинокими деревами або групою дерев і чагарників.)

— На червоно-бурих грунтах ростуть трави висотою до 3 метрів і вище, наприклад, слонова трава.

— Розгляньте зображення дерев, які ростуть у саванах, і назвіть їх. (У саванах ростуть дерева з розлогою кроною — баобаби, акації, олійні пальми.)

Баобаб сягає висоти до 30 м та має стовбур діаметром до 11 мі більше. У молодих деревах зберігається досить велика кількість води. Слони валять їх або сильно пошкоджують, щоб здобути цінну рідину. Корені баобаба товсті й довгі, зберігають велику кількість поживних речовин. Плоди вкриті товстою шкіркою. Їх полюбляють їсти мавпи, тому й називають баобаб «мавпячим хлібним деревом».

Олійна пальма — дерево висотою до 30 м з великим листям, що нагадує пера. Плоди пальми величиною зі сливу. В насінні міститься багато олії, яка має горіховий смак.

— Які погодні умови характерні для територій Африки, зайнятих саванами? (У саванах чергуються волога й суха пори року.)

— Поміркуйте, чи однаково виглядають савани у різні пори року. (У період дощів савани зеленіють, а в сухий період дерева скидають листя, трави вигорають під пекучим сонцем.)

— Як ви думаєте, чи достатньо їжі у саванах для рослиноїдних тварин?

— Розгляньте зображення тварин, які живуть у саванах (мал. 64 підручника, на таблиці, слайді). Назвіть їх.

— У саванах і рідколіссі багатий тваринний світ. Тут живе багато копитних тварин, які живляться рослинною їжею. Це зебри й антилопи, буйволи, носороги, бегемоти. Пальці їх ніг вкриті роговими копитами. Копитні тварини здатні до швидкого бігу.

Рослиноїдні звірі пристосувались до зміни сезонів в саванах і постійно кочують в пошуках їжі і води від місця до місця.

— Які тварини є найвищими на Землі? (Жирафи — найвищі тварини на Землі)

— Розгляньте їх зображення (мал. 64 у підручнику, таблиці, слайді). У жирафи довга шия й довгі ноги. Завдяки високому зросту (до 6 м) тварини дістають й об'їдають верхні соковиті листки і молоді гілки акацій.

Розгляньте зображення слона (таблиця, слайд). Африканський слон — найбільша тварина саван, найбільший сухопутний звір на Землі. На відміну від лісових слонів, у них більші вуха і масивніші бивні. У нього довгий і гнучкий хобот, який дозволяє легко діставати верхні гілки дерев і відправляти їх в рот. Слони люблять купатися у воді й болоті. Болото, висохнувши на тілі слона, вкриває шкіру кіркою, захищає тварину від комах і пекучого сонця. Живуть слони невеликими групами, які очолює досвідчена слониха. Через надмірне полювання і браконьєрство заради бивнів та слонової кістки чисельність слонів значно скоротилася.

Розгляньте зображення носорога (таблиця, слайд). Чорний і білий африканські носороги — тварини з голою, товстою шкірою. Найбільші розміри має білий носоріг. У білого носорога два роги на голові, у чорного — один. Живуть вони невеликими групами. Людина їх безжально знищувала заради рогів. Занесені до Міжнародної Червоної книги.

Розгляньте зображення бегемота. Бегемот, або гіпопотам — великий звір, який живе біля водойм. Має товсту шкіру, що потребує постійного зволоження. Живиться рослинами, тримаються групами.

Розгляньте зображення тварин саван (таблиця, слайд). Назвіть серед них хижаків. (Леви, гієни, гепарди — хижаки саван)

— В африканських саванах багато хижаків. Лева вважають царем звірів. Він полює на буйволів, антилоп, зебр. Він не такий швидкий як гепард, але набагато сильніший. Леви живуть зазвичай сім’ями - прайдами. Левиці забезпечують прайд їжею, а самці охороняють територію. У самців, на відміну від самок, є довга грива.

— Гепард — велика хижа кішка, найшвидший хижак на планеті. Він може розвивати швидкість до 110 км/год. Цей сильний звір легко може наздогнати антилопу чи зебру. Жовте з чорними плямами забарвлення хутра гепарда дозволяє йому непоміченим підкрадатися до здобичі серед густих трав.

Гієни — звірі, що живляться падаллю і залишками їжі великих хижаків. Зграя гієн може відвоювати здобич навіть у левів. Хутро гієни плямистої відносно коротке та грубе піщано-жовте з темними плямами. Має довгу спинну гриву. Це хороші мисливці, вони полюють групами на антилоп гну, зебр. Проживають великими групами.

— У водоймах Африки на території саван водяться крокодили. Ці хижаки нападають на тварин, які приходять на водопій до водойм, або переправляються через водойму. Розгляньте зображення нільського крокодила (таблиця, слайд). Нільський крокодил — найбільший серед крокодилів, завдовжки до S м. Ці тварини пристосовані до напівводяного способу життя. їхнє тіло видовжене, вкрите роговими щитками. Довгий хвіст слугує для плавання. За його допомогою тварини також глушать здобич. Крокодили можуть довго перебувати під водою. На суходіл крокодили виходять для відпочинку та розмноження. На крокодилів полюють заради шкіри, м’яса та жиру. Нільський крокодил занесений до Міжнародної Червоної книги.

У саванах живе багато комах. Тут можна побачити величезні, багатометрові земляні споруди, висота яких може сягати до шести метрів. Це термітники. Розгляньте їх зображення (на мал. 65 у підручнику, таблиці або слайді). Термітники будують терміти — комахи, які живляться відмерлими рослинами. Прориті ними ходи забезпечують добру проникність повітря і води у верхні шари грунту.

Мешканцем саван є і сарана. (Вчитель показує на таблиці, слайді.) Величезні зграї сарани здатні знищити велику кількість рослин на значній території. Самі ж комахи є їжею для ящірок, деяких змій, багатьох видів звірів та птахів.

У саванах водиться багато видів птахів. Розгляньте зображення африканського страуса (таблиця, слайд). Африканський страус — найбільший птах на Землі заввишки до 270 см і вагою до 90 кг. Він не літає, зате добре бігає. На ногах у птаха всього два пальці з міцними кігтями, які слугують їм для захисту. Зазвичай птахи тримаються невеликими групами — сім’ями. У них дуже хороший зір і слух, завдяки чому вони відчувають небезпеку і кидаються тікати. Страуси — це травоїдні птахи, живляться молодим корінням і стеблами, насінням, квітами, листям і травою. Можуть обходитися без води тривалий період часу, але якщо є можливість, вони із задоволенням п’ють і охоче купаються у водоймах.

— Розгляньте зображення птаха-секретаря (мал. 64 у підручнику, слайді). Він полює на змій та ящірок, дрібних звірів, живиться й комахами. Птах-секретар добре літає, проте переслідує здобич по землі. Дрібних тварин він хапає дзьобом. великих забиває сильними ударами ніг, кружляючи біля наміченої жертви.

Розгляньте зображення африканського марабу (таблиця, слайд). У цього птаха голова і шия голі, вкриті рідким пір'ям, великий дзьоб, довжина якого може сягати до 34 см. Живиться падаллю, може ловити риб, жаб, ящірок. Гніздо влаштовує на деревах. Селиться переважно на заболочених низинах саван і поблизу озер. Живуть марабу колоніями разом з іншими птахами (пеліканом, лелеками).

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного і тваринного світу зони пустель і напівпустель.

— Савани переходять у зону напівпустелі і пустель. Знайдіть цю зону на карті природних зон. (Вчитель позує на таблиці, слайді.) Великими пустелями Африки є Сахара, Калахарі, Наміб. Найбільша пустеля земної кулі — Сахара. (Вчитель позує зображення Сахари на таблиці, слайді.)

— Поміркуйте, чи сприятливі умови для життя рослин у пустелі. (У пустелях дуже спекотно і сухо, малородючі грунти.)

— Розгляньте зображення рослин пустель (на таблиці, слайді). У пустелях росте верблюжа колючка, корені якої сягають до грунтових вод (20 метрів у глибину). Стебла галузяться, в нижній частині здерев’янілі, мають колючки. Листки дрібні (до 1 см у довжину).

У вельвічії дивовижної коротке і товсте стебло, два широкі, довгі листки, що стеляться по землі. Від контакту з розжареним грунтом кінці листків поступово засихають, а самі листки під дією вітру розшарпуються на окремі смужки. Корінь товстий, до 1,5 м у довжину. Розмножується вельвічія насінням, яке має крильця і переноситься вітром на значні відстані. Вона здатна вбирати воду з повітря.

В оазах ростуть фінікові пальми, у яких дуже смачні й поживні плоди.

— Розгляньте на таблиці і у підручнику зображення тварин, які поширені в пустелі. Назвіть їх.

— У пустелях живуть ящірки й змії. Ховаючись у норах, вони можуть довго обходитися без води.

Розгляньте зображення єгипетської кобри (таблиця, слайд). Отруйна змія, завдовжки від І до 3 м, забарвлена у жовтувато-коричневий колір. На шиї має кілька широких темних смуг, добре помітних при загрозливій позі змії, яку вона приймає у разі небезпеки. Полює на дрібних звірів, плазунів, птахів. Активна вдень.

Живе в Африці й пустельний, або сірий варан. Пригадайте, що ви знаєте про цю тварину.

— Тут поширені жук скарабей і сарана пустельна, скорпіони. Трапляються антилопи й газелі, хижаки — гієни, шакали, лисиця фенек.

Розгляньте зображення антилопи адакс (таблиця, слайд). У антилопи світло-жовте забарвлення короткої і гладкої шерсті, спірально закручені роги. Завдяки широким плоским копитам тварини легко пересуваються по пустелі, не провалюючись у пісках. Живляться рослинами пустель, долаючи великі відстані в пошуках їжі. Вони залишаються без води більшу частину свого життя, а необхідний для виживання запас отримують від рослин, якими харчуються.

Живуть групами, активні ввечері і вранці. Удень риють передніми ногами в піску заглиблення, в яких вони відпочивають, часто в тіні кущів. Нині адакс перебувають під охороною.

Розгляньте зображення газелі доркас (таблиця, слайд). Її тіло вкрите волосяним покривом піщаного кольору. Нижня сторона тіла у неї біла, боки злегка червонуваті. Вона може взагалі нічого не пити, рідину отримує за рахунок пустельних рослин, якими харчується, та роси на них. Рідкісний вид, який знаходиться під загрозою вимирання.

Колись мешканцем пустель був одногорбий верблюд. Диких тварин у природі не залишились. Вони поширені в Азії й Африці як домашні тварини.

Розгляньте зображення одногорбого верблюда (дромедара) (слайд). Його називають «кораблем пустелі». Величина горба змінюється залежно від кількості їжі і пори року. Дромедар живиться сухою травою і молодими пагонами кущів, старанно пережовуючи кожну порцію їжі (40-50 разів). Копита верблюда пристосовані до пересування по пісках, а товсті губи дозволяють тварині вживати в їжу навіть колючі рослини.

— Розгляньте зображення лисиці фенек (мал. 66 у підручнику, таблиці, слайді). У фенека густий волосяний покрив, пухнастий хвіст. У лисички коротка, загострена морда, великі очі і найбільші серед хижаків вуха. Довжина вух може сягати до 15 см. що сприяє кращому охолодженню тіла в денну спеку. Живе він у норах, які викопує у піску; веде нічний спосіб життя. Полює на піщанок, ящірок, комах, поїдає корені рослин. Живуть тварини групами.

— Розгляньте зображення африканського шакала (таблиця, слайд). Ці тварини живуть в саванах, пустелях. Полюють на змій, ящірок, комах, дрібних звірів. Живуть сімейними групами. Шакали ходять за великими хижаками і підбирають після них недоїдки їжі.

— Живуть у пустелях рябки, птахи вагою до 200 г. Розгляньте зображення цього птаха (таблиця, слайд). У них довгі й гострі крила, пристосовані до швидкого польоту. Живляться рябки насінням. Прилетівши на водопій, змочують пір’я на грудях, в яких переносять воду пташенятам. Гніздо будують на землі в невеликий викопаній ямці. Живуть зграями.

У пустелях можна побачити й стерв’ятника — хижого птаха. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). Селиться цей птах переважно в горах. Живиться найчастіше падаллю, рідше полює на дрібних звірів, ящірок, змій.

Прочитайте у підручнику текст про тварин пустель. Як вони пристосувались до життя у пустелях? (Тварини пустель переважно ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються у норах від спекотного сонця. Антилопи і газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки вологу дістають з їжі.)

 1. Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про вплив людей на природу Африки.

— Прочитайте текст у підручнику про вплив людини на природу Африки.

— Якою господарською діяльністю займаються люди в Африці?

— Як господарська діяльність людини вплинула на природу Африки? Наведіть приклади, які заходи вживає людина для охорони природи в Африці.

 1. Музична фізкультхвилинка.
 2. Закріплення знань, умінь і навичок.
 3. Робота в парі.

— Поміркуйте! Чому в саванах багатий тваринний світ?

 1. Робота в групі.

— Обговоріть! Які ланцюги живлення склалися між мешканцями екваторіального лісу?

— Складіть 1-2 ланцюги живлення, які характерні для зони саван.

 1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1-4.
 2. Індивідуальна робота з картками для самостійної роботи.
 3. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на карті природні зони Африки.

— Як рослини екваторіального лісу пристосувались до умов життя?

— Наведіть приклади пристосованості рослин до життя в саванах.

— Наведіть приклади пристосування рослин і тварин до життя в пустелях Африки.

 1. Гра «Упізнай тварину за описом».

Вчитель зачитує опис тварини, а учні впізнають їх.

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §28. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте 5-8 завдання в зошиті.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити