ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 35 Рослинний і тваринний світ Північної Америки
Тема. Рослинний і тваринний світ Північної Америки.
Мета. Сформувати в учнів уявлення про рослинний і тваринний світ Північної Америки; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
- Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати
й нові знання про рослинний і тваринний світ
Північної Америки здобувати.
- Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
1.Тестова перевірка знань.
- Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.
- Фронтальна бесіда.
— У яких півкулях розташований материк Північна Америка відносно екватора?
— Які форми земної поверхні переважають на континенті?
— Назвіть гори Північної Америки. Де вони розташовані?
— Назвіть найвищу точку земної поверхні Північної Америки.
— У яких теплових поясах розташована Північна Америка?
— Назвіть найбільші водойми Північної Америки.
— Якими корисними копалинами багатий материк?
— Назвіть виломі вам найбільші країни Північної Америки та їх столиці.
- Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Поміркуйте, чи багатий рослинний і тваринний світ Північної Америки. Чому ви так вважаєте?
— На уроці ми продовжимо подорож по Північній Америці і вивчатимемо її рослинний і тваринний світ. Допоможе нам у цьому карта природних зон.
- Вивчення нового матеріалу.
- Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з мстою формування уявлення про природні зони Північної Америки, особливості рослинного і тваринного світу зони арктичних пустель і тундри.
— Розгляньте карту природних зон Північної Америки (на таблиці, слайді). Які природні зони є на материку? (На материку розташовані такі природні зони: арктичні пустелі, тундра, лісові зони, прерії, пустелі й напівпустелі.)
Знайдіть на карті зону арктичних пустель і зону тундри. У якій частині материка вони розташовані? (На крайній півночі континенту й островах Арктики розташована зона арктичних пустель, південніше від неї — тундра.)
— Яким кольором вони позначені на карті природних зон? (Зона арктичних пустель на карті природних зон позначена білим кольором, зона тундри — сірим.)
Пригадайте! Які погодні умови характерні для зони арктичних пустель і зони тундри? (У зоні арктичних пустель цілий рік холодно, тут бувають полярні ночі й полярні дні. У зоні тундри взимку холодно, а літо прохолодне й коротке.)
— Розгляньте зображення арктичних пустель і тундри (таблиця, слайд). Чи сприятливими є умови для життя рослин у цих зонах? (Недостатня кількість тепла й вологи, відсутні грунти або малородючі мерзлі болотисті грунти, сильні вітри є несприятливими умовами для життя рослин.)
Ми вивчали з вами рослинний і тваринний світ цих зон на якому материку? (На материку Євразія є зони арктичних пустель і тундри.)
— Пригадайте, які рослини пристосувались до життя у цих зонах Євразії. Розгляньте їх зображення на таблиці і назвіть. (У цих зонах ростуть мохи й лишайники, у тундрі — карликові дерева (карликова береза й полярна верба), невисокі ягідні кущики брусниці (з червоними ягодами), чорниці (з чорними ягодами), буяхів із синіми ягодами.) (Слайд.)
— Росте у тундрі й верес. Розгляньте зображення вересу звичайного (таблиця, слайд). Це вічнозелений невисокий кущик з дрібними листками і квітами, листки і гілочки вкриті волосками.
Пригадайте! Які тварини живуть у зоні арктичних пустель і зоні тундри? Розгляньте їх зображення на таблиці і назвіть. (В арктичних пустелях живуть білий ведмідь, тюлені й моржі, вівцебик, мала гагарка, крячок полярний. У тундрі живуть звірі (олень карибу, лемінг, полярний вовк, песець), птахи (полярна сова, куріпка біла).)
— Мала гагарка, або люрик — невеликий птах з дуже коротким хвостом. Голова, спина і крила чорні, а живіт — білий. Живляться невеликою рибою, дрібними ракоподібними.
Полярний крячок — птах, більший за люрика. Забарвлення пір’я — сіро-біле, дзьоб і ноги червоні, хвіст вилчастий. На голові — «чорна» шапочка. Полярний крячок живе в Арктиці тільки влітку - коли там полярний день. Гніздиться колоніями на скалах. Наприкінці літа птах відлітає на південь, до Антарктики, де саме починається літо і полярний день. Живиться рибою, ракоподібними, молюсками. Мала гагарка, крячок полярний — морські птахи, що утворюють «пташині базари».
— Розгляньте зображення вівцебика (мал. 71 у підручнику, таблиці, слайді). Вівцебик — рослиноїдний звір з великою головою, гострими закрученими рогами. Взимку часто пасуться на підвищеннях, добуваючи корм з-під снігу, а влітку кочують у тундру, де зростає більше рослин. Вівцебики живляться мохами. лишайниками (ягелем), карликовими деревами, трав’янистими рослинами. Живуть групами. Це сильні тварини. Вівцебики потребують охорони. 11а них нападають ведмеді й вовки. У зв’язку з масовим полюванням людей чисельність цих тварин зменшилась. Нині вони охороняються на заповідних територіях в Канаді і Гренландії.
— Північноамериканського дикого оленя називають карибу. Пригадайте, як олень пристосувався до умов життя у тундрі.
— В арктичній пустелі і тундрі можна зустріти й полярного (білого) вовка. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). Ці вовки добре пристосовані до житія в холодних умовах, у них густа й тепла шерсть. Хутро білого кольору, що дозволяє йому непомітно підкрадатися до здобичі. Тривалий час можуть обходитися без їжі. Живляться лемінгами, нападають на песців, на великих тварин (вівцебиків і карибу) полюють зграями.
- Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ лісових зон Північної Америки.
— Розгляньте карту природних зон Північної Америки (на таблиці, слайді). Яка зона простягалась на південь від зони тундри? (На материку на південь від зони тундри простяглася зона тайги.)
— Розгляньте зображення тайги (таблиця, слайд). Що називають тайгою? (Хвойний ліс називають тайгою.)
— Які хвойні дерева ростуть у тайзі? (Ялиця, ялина, туя, сосна.)
— Розгляньте зображення білої ялини (таблиця, слайд). Біла, або канадська ялина — вічнозелене хвойне дерево, виростає до 30 м заввишки. Крона — густа, конусоподібна. Хвоя — довга з блакитним відтінком, сизо-зелена.
Розгляньте зображення ялиці бальзамічної (таблиця, слайд). Ялиця бальзамічна — струнке дерево до 25 м заввишки, з конусоподібною кроною, з червонувато-сірою корою. Хвоя у дерева темно-зелена, пахуча.
Розгляньте зображення туї гігантської (таблиця, слайд). Туя гігантська може рости до 50 м у висоту. Живе до 800 років. Хвоя у неї лускоподібна. Росте вздовж Тихоокеанського узбережжя Північної Америки.
Розгляньте зображення сосни білої (таблиця, слайд). Сосна біла — дерево висотою до 67 м. Стовбур і гілки дерева світло-сірі. Хвоїнки розташовані по 5 у пучку.
У північноамериканських лісах вздовж берега Тихого океану тягнуться ліси секвої вічнозеленої. Розгляньте зображення дерева (мал. 74 у підручнику, слайді, таблиці). Секвойя — хвойне дерево, одне з найбільших дерев на Землі. Окремі дерева виростають у висоту понад 110 м і живуть понад 3000 років.
Які тварини водяться у тайзі? (У тайзі живуть лосі, росомахи, бурі ведмеді.)
— Північноамериканського бурого ведмедя називають гризлі, або сірим ведмедем. Розгляньте зображення гризлі (таблиця, слайд). Свою назву він отримав через те, що волосини на кінці коричневого хутра мають світліший (сірий) колір. Гризлі — великий ведмідь (довжина тіла — до 2,5 м, вага — до 450 кг) з сильними лапами з кігтями, які сягають до 15 см завдовжки.
— Прочитайте про гризлі у підручнику. Чим живиться ведмідь? Чи впадає у сплячку?
Чисельність гризлі різко скоротилась, тому вони знаходяться під охороною в національних парках Північної Америки.
Орлан білоголовий — великий хижий птах (завдовжки до 80 см і розмахом крил до 2 м). Забарвлення пір’я темно-коричневе, біла лише голова, частина шиї і хвоста. Кіготь заднього пальця добре розвинений, що дозволяє орланові протикати ним жертву, поки передніми він її утримує. Птахи селяться біля водойм. Гніздо будують на великих деревах. Полює переважно на водних тварин — рибу і дрібних водоплавних птахів. Є одним з національних символів США, його зображення є на багатьох атрибутах цієї держави, зокрема на гербі. Білоголові орлани знаходяться під охороною.
— Які ліси ростуть на південь від тайги? (Мішані та широколистяні ліси ростуть на південь від тайги.)
— Далі на південь погода стає теплішою, грунти більш родючіші, а тайгу змінюють мішані і широколистяні ліси.
— Які дерева ростуть у мішаному лісі? (У мішаному лісі ростуть хвойні і листяні дерева.)
— У широколистяних лісах тепло і волого. Прочитайте у тексті підручника, які рослини ростуть у широколистяному лісі.
Розгляньте зображення клена канадського (таблиця, слайд). Клен канадський, або цукровий — листопадне дерево, до 40 м заввишки і густою кроною, живе до 400 років. Листя цієї рослини зображено на державному прапорі Канади. У нього велике листя, дрібні зеленувато-жовті квіти і плоди з крилами.
Розгляньте зображення тюльпанового дерева (таблиця, слайд). Тюльпанове дерево отримало свою назву через великі пахучі квіти (до 6 см завдовжки) жовтогарячого кольору, які зовнішнім виглядом нагадують тюльпани. Висота дерев може досягати 50 м і більше. Тюльпанове дерево живе до 500 років.
Прочитайте у тексті підручника про тварин, які мешкають у мішаних та широколистяних лісах північної Америки. Назвіть їх.
— Розгляньте зображення ведмедя барибала, або, як його ще називають, американського чорного ведмедя (слайд, таблиця). Цей ведмідь менший за розмірами від гризлі. У нього чорне гладке хутро. Ведмідь живиться переважно рослинами (молодою травою, горіхами, ягодами, грибами, кореневищами рослин), поїдає жуків, личинок комах, здираючи кору з трухлявих пеньків і дерев, полюбляє дикий мед, на берегах річок займається ловлею лосося.
— Розгляньте зображення деревного дикобраза (таблиця, слайд). Північноамериканський деревний дикобраз — це великий гризун (вагою до 14 кг) жовтувато-коричневого кольору з гострими голками на спині, по боках і товстому хвості. Один дикобраз може мати до 30 тисяч голок. Добре лазить по деревах. Живиться переважно корою дерев, проте поїдає й листя, траву, жолуді, горіхи, ягоди. Під час небезпеки дикобраз залазить на дерево або займає загрозливу позу — піднімає голки, б’є зі сторони в сторону своїм сильним хвостом і цокотить зубами. Лише пуми, росомахи, великі куниці нападають на дикобразів, намагаючись його перекинути на спину.
— Розгляньте зображення опосума (мал. 73 у підручнику, на таблиці, слайді). В опосума північноамериканського хутро сіруватого кольору, короткі лапи, гостра морда з довгими вусами й голі чорні вуха. Опосуми добре лазять по деревах, чіпляючись за гілки лапами і сильним, довгим, майже голим хвостом, на якому вони можуть висіти годинами. Ведуть переважно нічний спосіб життя. Коли відчувають небезпеку, прикидаються мертвими. У самок є сумка, що відкривається назад. Для чого призначена сумка опосумів? (У сумці самки виношують дитинчат.)
— Гніздо опосуми будують у дуплах, купах. Опосуми живляться переважно комахами, проте можуть поїдати падаль, плоди й насіння рослин.
— Розгляньте зображення пуми (слайд). Де живе пума? (У лісах поблизу гір.)
— Що ви можете розповісти про пуму? (Пума — велика кішка, яка добре стрибає, плаває та лазить по деревах.)
Тіло у пуми гнучке. Задні лапи помітно більші від передніх. Хвіст довгий, сильний. Хутро у пум густе, але коротке, жовтувато-коричневе, у малят — плямисте. Чим живиться пума? (Пума полює на лосів, оленів, бобрів та інших тварин.)
— Полює пума переважно вночі, здатна перетягнути на значну відстань здобич.
Розгляньте зображення єнота-полоскуна (мал. 73 у підручнику, таблиці, слайді). У єнота-полоскуна доволі міцне тіло і короткі лапи з довгими рухливими пальцями та гострими кігтями, довгий хвіст. Хутро дуже густе жовтувато-сірого кольору, з характерними чорними смугами на хвості та чорною маскою на морді. Живе у лісах біля водойм. Чим живиться єнот полоскун? (їсть ягоди, жолуді, горіхи. Ловить риб і жаб у лісових водоймах.)
— Чому його називають полоскуном? (Єнот-полоскун має звичку промивати у воді свою здобич, тому й отримав таку назву.)
— Єнот-полоскун добре лазить по деревах, по землі ходить, але може і бігати, стрибає з висоти до 10 м. Вночі виходить на пошуки їжі, а день проводить на гілках дерев або в дуплах. У нього добрий зір і гострий слух. На зиму впадає в сплячку. На нього полюють вовки, рисі, алігатори, сови. Як єнот-полоскун рятується від ворогів? (Якщо єнот не може сховатися або втекти, він прикидається мертвим.)
Розгляньте зображення скунса смугастого (мал. 73 у підручнику, слайді). У скунса короткі лапи з кігтями, за допомогою яких він може рити землю. Хутро густе, довге, чорне з білими широкими полосами. Хвіст довгий і пухнастий. Під хвостом у скунса є пахучі залози, які виробляють смердючу їдку рідину. Вони добре плавають, але по деревах лазять погано. Скунси всеїдні. Живляться переважно комахами, поїдають яйця птахів, мишей, листя і плоди рослин. Основний ворог скунса — хижий птах пугач. Як скунс рятується від ворогів? Чому його називають північноамериканською смердючою? (Відчувши небезпеку, стає на передні лапи і випускає на ворога струмінь їдкої дуже смердючої рідини, яка може ненадовго осліпити.)
Розгляньте зображення пугача (слайд). Пугач віргінський — велика хижа сова, розмах крил якої може сягати до 1,5 м. Осілий птах. На голові у неї є пір’яні «вуха», великі жовті очі. Гніздяться в дуплах, ведуть нічний спосіб життя. У них добрий зір і слух.
— У лісах Північної Америки водиться багато птахів, серед яких і чорнодзьоба зозуля. Розгляньте зображення чорнодзьобої зозулі (таблица,слайд). У неї верхня частина тіла, крила та хвіст сірувато-бурі, а черевце, боки і горло — білі. Часто чорнодзьоба зозуля пересувається по землі і ворушить своїм дзьобом опале листя i хвою, шукаючи черв’яків, жуків. Поїдає на деревах волохату гусінь, у повітрі ловить мух, метеликів та інших комах. На зиму чорнодзьоба зозуля відлітає в Південну Америку. Чорнодзьоба зозуля відрізняється від зозулі звичайної тим, що сама будує гніздо і виховує потомство.
Розгляньте карту природних зон Північної Америки (на таблиці, слайді). У якій частині материка ростуть перемінно-вологі ліси? (У південній частині материка простягалися перемінно-вологі ліси.)
— Прочитайте у тексті підручника про перемінно-вологі ліси. Які рослини тут ростуть? (На родючих червоноземних Грунтах ростуть сосни, дуби, пальми, кипариси, магнолій, оповиті ліанами.)
Які тварини водяться в цих лісах? (Водяться ведмідь барибал, рись, опосум, єнот і видра, в річках — міссісіпський алігатор, черепахи.)
— Розгляньте зображення павукоподібної мавпи, або коати (таблиця, слайд). Це досить спритні мавпи. Сильний, довгий і чіпкий хвіст допомагає їм пересуватися в кронах дерев, висіти на гілках, ним вони беруть різні предмети. Можуть спокійно поїдати плоди, горіхи та листя, повиснувши лише на хвості. Живуть групами.
— Розгляньте зображення тапіра (таблиця, слайд). Тапіри — тварини, що живуть поблизу водойм. Центральноамериканський тапір — великий звір до 2 м завдовжки і вагою до 400 кг. У нього маленький хвіст та довгий, гнучкий хобот. Живиться листям і плодами. Добре плаває.
— Розгляньте зображення міссіпського алігатора (таблиця, слайд). Це плазун, який буває до 6 м завдовжки. У нього тіло циліндричної форми, міцні кінцівки і широка голова, довгий хвіст. На суші пересувається повільно, у воді легко і спритно плаває. Живиться переважно рибою, але при нагоді нападає і на звірів, птахів.
— Біля водойм живе білий пелікан. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). Американський білий пелікан — досить великий птах, вагою до 9 кг і розмахом крил до 3 м. У нього біле забарвлення пір’я, великий дзьоб, оранжеві ноги. Живиться переважно рибою. Гніздиться колоніями.
— Розгляньте зображення жаби-бика (таблиця, слайд). Це найбільша жаба Північної Америки. Полює зазвичай вночі на дрібну рибу, молюсків, комах, дрібних звірів, пташенят. їжу поїдає під водою.
- Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про рослинний і твариннийсвіт прерій Північної Америки.
— Розгляньте карту природних зон Північної Америки (на таблиці, слайді). Знайдіть на ній зону прерій. Яку частину континенту займає ця зона? (Центральну частину Північної Америки займають прерії.)
— На південь віл зони широколистяних лісів розташована зона прерій. Ліси спочатку змінюються лісостепом, а ті — степом. Степи в Північній Америці називають преріями. Пригадайте, що називають степом. (Степ — це рівнинні простори, на яких ростуть трави.)
— У преріях холодна малосніжна зима і спекотне літо. Часто бувають засухи, які супроводжуються пиловими бурями. На родючих чорноземних грунтах ростуть трави — ковила, бородач, тонконіг, бізонова трава.
Розгляньте зображення ковили і бізонової трави (таблиця, слайд). Ці багаторічні рослини пристосовані до нестачі води під час засушливого сезону. У них вузьке жорстке листя, довіз корені.
Прочитайте текст про тварин прерій. Розгляньте зображення тварин прерій (на мал. 75 підручника, таблиці). Назвіть звірів, які водяться у преріях. (У преріях водяться бізони, бабаки, койоти, лучні собачки, тушканчики, лисиця.)
— Яка тварина є найбільшим травоїдним звіром прерій? (Бізони — великі травоїдні тварини.)
— Чому бізони потребують охорони? (Через надмірне полювання бізони були майже повністю винищені, тому нині охороняються в заповідниках.)
Рослинами живляться бабаки, лучні собачки, тушканчики, які живуть у глибоких та добре розгалужених норах.
Розгляньте зображення бабака (мал. 75 у підручнику, слайді). Бабаки — великі гризуни, що живуть у норах великими групами.
Розгляньте зображення лучної собачки (таблиця, слайд). Лучний собачка — невеликий гризун. У звіра невелике тіло, короткі ноги і хвіст. Передні лапи мають міцні кігті, завдяки яким лучні собачки риють складну систему підземних ходів, поєднаних один з одним. Активні вдень, вночі ховаються в нори. Живуть групами, часто стають на задні лапи, щоб оглянути місцевість. Живляться травами. При небезпеці видають попереджувальні звуки і ховаються в нори. Деякі види впадають в зимову сплячку.
— Від кого ховаються бабаки, лучні собачки, тушканчики у своїх норах? (Бабаки, лучні собачки, тушканчики ховаються від хижих птахів, койотів (степових вовків), лисиць, зміїв.)
— У преріях водяться отруйні гримучі змії. Розгляньте зображення гримучої змії (таблиця, слайд). На хвості вони мають брязкальце з твердих лусочок шкіри. При небезпеці змія піднімає хвіст і колише ним. При цьому чути звук на десятки метрів.
Розгляньте зображення тварин на таблиці (слайді) і назвіть птахів прерій.
— Гриф-індичка — хижий птах з рожево-червоною майже неопереною головою, білуватим дзьобом, буро-чорним оперенням тіла і двометровим розмахом крил. Живиться переважно падаллю. Має добре розвинений нюх.
Розгляньте на слайді зображення хижого птаха, який полює на дрібних звірів степу. Це канюк червонохвостий. У нього хижака буре забарвлення пір’я, потужний загнутий донизу дзьоб та міцні кігті. Гнізда будує на деревах.
Луговий тетерев — досить великий птах. Па токування в преріях збираються групами. На грудях у птаха є дві жовті плями, а під ними — повітряні «мішки». Токуючи, птахи роздувають їх, при цьому чується звук, подібний на барабанний дріб. Живляться рослинною їжею, а також комахами. Гніздиться на землі.
— Койот — хижий звір, якого називають степовим вовком. Менший розмірами за сірого вовка. У нього стоячі вуха, довгий пухнастий хвіст, довге хутро буро-сірого кольору, світліше на череві. Полює переважно на дрібних звірів, зграями — на оленів.
- Розповідь з елементами бесіди, роботою з підручником з метою формування уявлення про особливості рослинного і тваринного світу зони пустель і напівпустель.
— Далі на південь прерії переходять у напівпустелі і пустелі. Знайдіть цю зону на карті природних зон. (Вчитель позує на таблиці, слайді.)
— Одна з найсухіших і найжаркіших пустель світу — Долина Смерті. Розгляньте її зображення (таблиця, слайд). Прочитайте у тексті підручника про рослини зони пустель і напівпустель Північної Америки. Які рослини ростуть у пустелях? (На сіро-бурих Грунтах ростуть невисокі кущики чорного полину, кактуси, юки, агави.)
— Поміркуйте, чи сприятливі умови для життя рослин у пустелі. (У пустелях дуже спекотно, не вистачає вологи, малородючі Грунти.)
Розгляньте зображення агави (таблиця, слайд). Як рослина пристосувалась до життя у пустелі? (Листки агави — довгі і м’ясисті, у них запасається волога.)
— Розгляньте зображення кактуса (таблиця, слайд). Як рослина пристосувалась до життя у пустелі? (У кактусів волога запасається у стеблі, а листки перетворені на колючки.)
— В американських пустелях ростуть різноманітні кактуси. Розгляньте зображення юки (таблиця, слайд). Це вічнозелені рослини з невисоким дерев’янистим стеблом. Юка коротколиста, яку називають «дерево Джошуа», може сягати до 9 м у висоту і як «велетень» підноситися в пустелі серед пісків і невисоких колючих чагарників. У деяких видів юки стебло майже відсутнє і над землею підноситься лише пучок великих, мечоподібних листків.
Прочитайте у тексті підручника про тварин, які живуть у зоні пустель і напівпустель Північної Америки. Розгляньте на таблиці і в підручнику зображення тварин пустель. Назвіть їх. (У пустелях живуть ящірки й змії, черепахи, дрібні звірі-гризуни — хом'яки й ховрахи. Ховаючись у норах, вони можуть довго обходитися без води. Зустрічаються антилопи, койоти, пуми, які бродять у пошуках їжі і води. Серед комах трапляється пустельна сарана.)
— Розгляньте зображення ящірки отрутозуба (таблиця, слайд). Голова в отруйної ящірки тупо закруглена, хвіст товстий та короткий, тіло жовтувато-червонуватого забарвлення. Ящірки риють нори, в які ховаються під час спеки. Полюють вночі або в сутінках. Живляться дрібними звірами, зміями, яйцями птахів. Довгий час можуть перебувати без їжі завдяки тому, що накопичують жир у хвості.
— Розгляньте зображення пустельної черепахи (таблиця, слайд). Пустельна черепаха (пустельний гофер) — це сухопутна черепаха масою до 2.1 кг. Голова зверху вкрита великими щитками. Панцир опуклий, буро-жовтий, задні лапи і хвіст товсті. При небезпеці ховають голову під панцир. Мають довгі кігті на лапах, якими риють доволі глибокі нори, в яких ховаються вдень. Активні вночі або у присмерку. Живляться рослинною їжею (плодами і квітами кактуса, листками кущиків.) Довгий час можуть обходитися без їжі. Живуть до 100 років. Можуть впадати у зимову сплячку.
Розгляньте зображення золотистого дятла (таблиця, слайд). У золотистого дятла коричневе забарвлення пір’я з чорними полосами на спині і на крилах. У пустелях птахи будують гнізда в кактусах. Живиться пустельною сараною, павуками.
Розгляньте зображення зозулі подорожник (таблиця, слайд). Її називають ще каліфорнійською земляною зозулею. Добре бігає по пустелі завдяки тому, що в неї два зовнішніх пальці розташовані назад, а два внутрішніх — вперед. Літає погано через короткі крила. Полює на змій, ящірок, комах і дрібних гризунів. Гніздо будує в дуплах кактусів, утворених золотистим дятлом.
— Розгляньте зображення антилопи (таблиця, слайд). Антилопа вилоріг — найшвидший звір Північної Америки. У неї рудувато-коричнева спина та білі черево та зад, дуже довгі ноги. Живляться звірі кактусами, полином та іншими рослинами. Вилороги довго можуть не пити води, отримуючи необхідну вологу з рослинної їжі. Взимку риють сніг передніми копитами, щоб дістатися до корму. Вилороги занесені до Червоної книги США.
Розгляньте зображення антилопового ховраха (слайд). Хутро у тварини світло-сіре з білою смугою по боках, з довгим, пухнастим хвостом. Дрібні звірі з масою до 150 г. Живуть у норах, запасаючи їжу. Живляться рослинами, комахами. При небезпеці можуть швидко залізти на кактус.
Прочитайте у підручнику текст про тварин пустель. Як тварини пристосувались до життя у пустелях? (Тварини пустель переважно ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються у норах від спекотного сонця. Антилопи і газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки вологу дістають з їжі.)
- Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про вплив людей на природу Північної Америки.
— Прочитайте текст у підручнику про вплив людини на природу Північної Америки.
— Обговоріть у групі, чому природа Північної Америки потребує охорони.
— Якою господарською діяльністю займаються люди в Північній Америці?
— Як господарська діяльність людини вплинула на природу Північної Америки?
— Наведіть приклади, які заходи вживає людина для охорони природи в Північній Америці.
- Музична фізкультхвилинка.
- Закріплення знань, умінь і навичок.
- Робота в парі.
— Поміркуйте! Чому на території Північної Америки різноманітна природа?
- Робота в групі.
— Обговоріть! Чому рослинний і тваринний світ північної Америки та Євразії подібний?
- Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3.
- Гра «Упізнай тварину за описом».
Вчитель зачитує опис тварини, а учні впізнають.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися?
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §30. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.