ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 36 Південна Америка

Тема. Південна Америка.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості природи материка Південна Америка; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нових знань; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про Південну Америку здобувати.

II. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Тестова перевірка знань.

2. Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.

IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення геми уроку.

— Які материки об’єднує частина світу Америка?

— Природу якого материка ми вже вивчили?

— Ми продовжуємо подорож материками світу. Тема нашого уроку — «Південна Америка». Що ви знаєте про цей материк?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з фізичною картою півкуль, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування материка Південна Америка на земній кулі.

Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній материк Південна Америка.

— Південна Америка — це четвертий за розмірами материк Землі. У яких півкулях розташована Південна Америка? (Південна Америка розташована у Західній півкулі. Материк на півночі перетинається екватором, отже, менша його частина розташована у Північній півкулі, а більша — у Південній.) (Вчитель показує на карті.)

— Які материки є близькими сусідами з Південною Америкою? (Південна Америка з'єднується на півночі з Північною Америкою Панамським перешийком. На півдні близько до неї розташований материк Антарктида.) (Вчитель показує на карті.)

— Побудований Панамський канал роз’єднав колишній суходільний зв’язок через Панамський перешийок. Від Антарктиди Південну Америку відділяє широка смуга води — протока Дрейка. (Вчитель показує на карті.)

Які океани омивають материк? (Материк омивається водами двох океанів: на сході — Атлантичного, на заході — Тихого.) (Вчитель показує на карті.)

— Чи розташовані острови біля материка Південна Америка? (На півдні материка розташовано багато островів. Серед них найбільший — Вогняна Земля.) (Вчитель показує на карті.)

2. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про форми земної поверхні материка Південна Америка.

Розгляньте фізичну карту материка Південна Америка (або на фізичній карті півкуль). Який колір переважає на фізичній карті материка? Зробіть висновок, які форми земної поверхні переважають у Південній Америці. (На материку Південна Америка переважають рівнини.)

— Великі простори Південної Америки займають рівнини. Серед них більш низька заболочена рівнина — Амазонська низовина. На карті вона позначена зеленим кольором. Це найбільша низовинна рівнина земної кулі. (Вчитель показує на карті.) Розгляньте зображення Амазонської низовини (мал. 76 у підручнику, таблиці, слайді). На сході розташована більш висока рівнина — Бразильське плоскогір’я. На карті вона позначена коричневим кольором. (Вчитель показує на карті.) Розгляньте її зображення (слайд).

Чи є на материку Південна Америка гори? Яким кольором вони позначені на фізичній карті? (Коричневим кольором на фізичній карті позначають гори.)

— Які гори розташовані на материку? У якій частині вони розташовані? Прочитайте їх назви на карті.

— На заході здіймаються високі гори Анди. Вони протяглися з півночі на південь через увесь материк. (Вчитель показує на карті.) Найвищою вершиною Анд є гора Аконкагуа. її висота близько 7 км (6960 м.) (Вчитель показує на карті.) Вершини гір дуже гострі, вкриті снігами і льодовиками, які не тануть навіть поблизу екватора. Розгляньте їх зображення (мал. 76 у підручнику, таблиці, слайді).

3. Робота з підручником, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про погодні умови на материку Південна Америка.

— Розгляньте схему теплових поясів Землі у підручнику (карту теплових поясів, слайд). У яких теплових поясах знаходиться Південна Америка? (Більша частина материка розміщується в жаркому тепловому поясі, невелика на півдні — в помірному.)

— Прочитайте у тексті підручника про особливості погодних умов на материку Південна Америка.

Чому Південну Америку вважають найвологішим материком Землі? (Південна Америка — найвологіший материк земної кулі, тому що тут випадає найбільше опадів.)

На погодні умови північної частини континенту виливають вітри, які дмуть з Атлантичного океану і несуть вологу погоду. Вони вільно просуваються вглиб материка над рівнинною територією, не зустрічаючи на своєму шляху перешкод. На погодні умови південної частини впливають західні вітри, що дмуть з Тихого океану і приносять вологі повітряні маси. Проте на заході континенту високі гори Анди затримують просування морського повітря. Тому найбільша кількість опадів випадає в прибережних районах, а за горами їх випадає менше.

Біля екватора протягом року спекотно і волого, температура повітря піднімається вище +26 °С, тут випадають рясні опади у вигляді злив. Далі на південь від екватора — вологе спекотне літо і суха, спекотна зима.

У помірному поясі на західному узбережжі материка погода прохолодна (взимку +4 °С, влітку +10 °С), дощова, із сильними вітрами, а на східному прохолодна зима і сухе тепле літо.

Які погодні умови характерні для більшої території Південної Америки? Поміркуйте, чи сприятливі вони для життя людей. (Погода Південної Америки на більшій частині материка тепла і волога, сприятлива для життя і господарської діяльності людини. Там є всі умови для вирощування різних культурних рослин.)

Які стихійні лиха бувають на території Південної Америки? (На території Південної Америки часто бувають повені, коли річки затоплюють поселення людей, шляхи, поля. У центральних районах нерідко бувають засухи.) (Демонстрація слайда.)

4. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про водойми Південної Америки.

Розгляньте фізичну карту материка Південна Америка (на таблиці, в атласі, слайді або на фізичній карті півкуль). Які водойми є на континенті? (На материку є річки й озера.)

— Як вони позначені на карті? Прочитайте назви найбільших річок Південної Америки.

У Південній Америці багато річок. Розгляньте зображення річки Амазонки (мал. 77 у підручнику, таблиці, слайді). Найбільша річка материка — Амазонка. Це — найповноводніша річка земної кулі. (Вчитель показує річку на карті.) Вона перетинає Амазонську низовину і впадає в Атлантичний океан. За довжиною Амазонка поступається лише Нілу. У період дощів річка розливається і затоплює великі площі, утворюючи непрохідні болота.

Річки, які течуть більш високими рівнинами, утворюють водоспади. Парана — друга за величиною річка Південної Америки. Розгляньте її зображення (слайд). Тече Бразильським плоскогір’ям, утворюючи найкрасивіший у світі водоспад Ігуасу. (Вчитель показує на карті.) Розгляньте його фотознімки (слайд). У сезон дощів рівень води в річці піднімається, а в сухий — вона сильно міліє.

Оріноко — третя за довжиною річка Південної Америки. Розгляньте її фотознімки (слайд). На річці Чурун (притоці Оріноко) знаходиться найвищий водоспад світу — Анхель. (Вчитель показує па карті.) Цей водоспад у 21 раз вищий за Ніагарський. Висота падіння води така велика (вода падає з висоти 1054 м), що потік перетворюється на водяний пил, не досягаючи дна провалля. А внизу, народжуючись ніби з нічого, бурлить річка. Розгляньте зображення водоспада (мал. 77 у підручнику, слайді, таблиці).

Чи багато озер на території континенту? Які є озера на материку? Прочитайте їх назви.

— На території Південної Америки є мало озер. Тітікака — прісноводне озеро, найбільше з високогірних озер світу. Розташоване в горах Андах на висоті 3800 м. (Вчитель показує на фізичній карті.) Воно ніколи не замерзає. По ньому плавають невеликі пароплави і катери. Розгляньте фотознімки озера Тітікака (мал. 77 у підручнику, на таблиці, слайді).

Найбільшим за площею озером є лагуна Маракайбо. Воно розташоване на півночі материка на узбережжі Карибського моря і з’єднане з ним вузькою протокою, тому називається озеро лагуною. (Вчитель показує на фізичній карті.) Розгляньте фотознімки озера (слайд).

5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про корисні копалини материка Південна Америка.

Розгляньте фізичну карту материка Південна Америка (на таблиці, в атласі, слайді або фізичну карту півкуль). Родовища яких корисних копалин є на материку?

На рівнинах Південної Америки багато наливних копалин — нафти, природного газу, вугілля, на плоскогір’ї — поклади залізних і марганцевих руд. У горах Андах є родовища мідних руд, золота, срібла, платини, дорогоцінного каміння, сірки.

6. Робота з політичною картою світу, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про найбільші країни Південної Америки.

— Розгляньте політичну карту світу. Які найбільші країни Південної Америки? Прочитайте назви країн та їх столиць. (Найбільша країна Південної Америки — Бразиліа (столиця Бразиліа).)

— Розгляньте зображення її столиці (таблиця, слайд).

На другому місці за площею — Аргентина (столиця Буенос-Айрес). Розгляньте зображення її столиці (таблиця, слайд).

Найбільш густо заселені райони Південної Америки — на Атлантичному узбережжі та поблизу Анд, де більш сприятливі умови для життя. Майже незаселеними є амазонська низовина поблизу екватора, де ростуть вологі екваторіальні ліси і розташована пустеля Атакама (на заході материка).

7. Музична фізкультхвилинка.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Робота в парі.

— Поміркуйте! Чому вважають, що на більшій частині материка є сприятливі умови для життя людини?

2. Робота в групі.

— Порівняйте форми земної поверхні Південної і Північної Америки. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3.

4. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на фізичній карті півкуль материк Південна Америка.

— Покажіть на фізичній карті найбільшу річку цього материка.

— Покажіть на фізичній карті найбільше озеро Південної Америки.

— Покажіть на фізичній карті найвищі гори континенту.

— Покажіть на політичній карті світу найбільшу за площею країну Південної Америки.

5. Гра «Хто найрозумніший».

Клас ділиться на три команди. Кожна команда по-черзі називає об’єкти Південної Америки (річки, озера, гори, країни, міста). За кожну правильну відповідь команда отримує бал. Виграє команда, яка назве більше об’єктів Південної Америки. Відповіді не повинні повторюватись.

VII. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

✵ Південна Америка розташована у півкулях... .

✵ Материк Південна Америка омивають океани... .

✵ Південна Америка розташована в теплових поясах... .

✵ Найбільша річка Південної Америки... .

✵ Найбільше озеро Південної Америки... .

✵ Найвища гора Південної Америки... .

✵ Південна Америка багата на корисні копалини... .

✵ Найбільша за площею країна Південної Америки... .

2. Бесіда.

— Що нового ви дізнались на уроці? Чого навчилися?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §31. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити