ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 37 Рослинний і тваринний світ Південної Америки
Тема. Рослинний і тваринний світ Південної Америки.
Мета. Сформувати в учнів уявлення про рослинний і тваринний світ Південної Америки; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
- Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати
й нові знання про рослинний і тваринний світ
Південної Америки здобувати.
- Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
- Тестова перевірка знань.
- Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.
- Фронтальна бесіда.
— У яких півкулях розташований материк Південна Америка відносно екватора?
— Як форми земної поверхні переважають на континенті?
— Назвіть гори Південної Америки. Де вони розташовані?
— Назвіть найвищу точку земної поверхні материка.
— У яких теплових поясах розташована Південна Америка?
— Назвіть найбільші водойми Південної Америки.
— Якими корисними копалинами багатий континент?
— Назвіть відомі вам країни Південної Америки та їх столиці.
- Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Поміркуйте, чи багатий рослинний і тваринний світ Південної Америки. Чому ви так вважаєте?
На уроці ми продовжимо подорож по Південній Америці і вивчатимемо її рослинний і тваринний світ. Допоможе нам у цьому карта природних зон.
- Вивчення нового матеріалу.
- Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про природні зони Південної Америки, особливості рослинного світу зони вологих екваторіальних лісів.
— Розгляньте карту природних зон Південної Америки (на таблиці, слайді). Які природні зони є на материку? (На материку розташовані такі природні зони: савани, пустелі, пампи, вологі екваторіальні ліси.)
— Знайдіть на карті зону вологих екваторіальних лісів. У якій частині материка розташована ця зона? (Обабіч екватора на Амазонській низовині розташовані вологі екваторіальні ліси.)
Яким кольором вона позначена на карті природних зон? (Зона вологих екваторіальних лісів на карті природних зон позначена зеленим кольором.)
— Які погодні умови характерні для території Південної Америки, яка розташована поблизу екватора? (На території Південної Америки поблизу екватора жарко й волого.)
— Чи сприятливими є умови для життя рослин поблизу екватора на території Південної Америки? (Велика кількість тепла й вологи є сприятливими умовами для життя рослин.)
— Розгляньте ілюстрації вологого екваторіального лісу (таблиця, слайд). Прочитайте у тексті параграфа про екваторіальний ліс.
— Як називають вологі екваторіальні ліси Південної Америки? (їх називають сельвою.)
У сельві вологіше, ніж у вологих екваторіальних лісах Африки. У вологих та теплих умовах на родючих грунтах ростуть вічнозелені багатоярусні ліси. Назвіть дерева, які ростуть у сельві. (У сельві ростуть сейба (бавовникове дерево), пальми, фікуси, кавове і шоколадне дерева, папороті, гевея і молочне дерево.)
Розгляньте зображення сейби (таблиця, слайд). Це найвище дерево у сельві, яке виростає до 80 м. У дерева високий широкий стовбур, велике листя і плоди, білі квіти. Стовбур і гілки вкриті дуже великими, колючими шипами. Всередині плоди вкриті пухнастими жовтуватими блискучими волосками, що нагадують бавовну. Волокно відділяють від плоду й використовують для виготовлення рятувальних жилетів, м’яких іграшок та інших речей.
Розгляньте зображення гевеї (таблиця, слайд). Гевея бразильська - вічнозелене дерево, висотою до 30 м з білуватим стовбуром, великими листками, дрібними квітами і плодами. У всіх частинах гевеї міститься молочний сік (латекс). Що виготовляють з цього дерева? (З соку гевеї отримують натуральний каучук (гуму).)
— Розгляньте зображення молочного дерева (мал. 78 у підручнику, на таблиці, слайді). Дерево виростає до 30 м. У нього великі, товсті, блискучі листки, товстий стовбур, неїстівні плоди. Чому дерево називають молочним? (Сік молочного дерева вживають в їжу. За кольором і смаком він нагадує молоко.)
— Чому екваторіальний ліс вічнозелений? (Листки у рослин тропічного лісу опадають не всі одночасно, а но черзі, тому ліс постійно зелений.)
Що перетворює сельву на непрохідні нетрі? (Гігантські виткі ліани обвивають стовбури дерев. Перекидаючись з дерева на дерево, вони утворюють сплетіння, які роблять ліс непрохідним.)
— Як орхідеї пристосувались до життя у лісі? (Орхідеї ростуть високо на гілках і стовбурах дерев. Своїми повітряними коренями, які звисають з дерев, вони вбирають вологу з повітря.)
— Розгляньте зображення ананаса (мал. 78 у підручнику, слайді). Ананас — багаторічна трав’яниста рослина, має жорстке, товсте, колюче, синьо-зелене листя, рожеві квіти, соковиті шишкоподібні плоди з їстівною м'якоттю, з приємним смаком і запахом.
— Які рослини ростуть у водах Амазонки в сельві? (У водах Амазонки росте вікторія-регія, або вікторія амазонська.)
— Розгляньте її зображення (мал. 78 у підручнику, таблиці, слайді). Рослину назвали на честь англійської королеви Вікторії. У вікторії-регії найбільше листя на Землі, до двох метрів у діаметрі. Один листок може витримати до 35 кг вантажу. Великі квіти у перший день цвітіння білі, потім змінюють свій колір на рожевий, малиновий, фіолетовий.
Чому протягом року рослини в екваторіальному лісі ростуть, цвітуть і утворюють плоди з насінням? (Протягом року у тропічному лісі тепло й волого, отже, є сприятливі умови для росту й розвитку рослин.)
- Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про тваринний світ зони вологих екваторіальних лісів Південної Америки.
— У вічнозелених лісах різноманітний і світ тварин. Більшість з них пристосувались до життя на деревах.
Ліс є домівкою для комах (метеликів, жуків, мурах, термітів) і павуків. Деякі з них вражають своїми розмірами.
Розгляньте зображення павука-птахоїда (таблиця, слайд). Це найбільший у світі павук. Тіло його вкрите волосками, має чотири пари ходильних ніг. Деревні птахоїди поселяються в старих пеньках, повалених деревах або у кронах дерев. Па кінчиках їхніх лап розташовані спеціальні волоски, які дозволяють пересуватися по гілках та гладкій поверхні листя. Він живиться комахами, полює на ящірок, змій і невеликих птахів.
Розгляньте зображення метелика агриппіни (таблиця, слайд). Це нічний метелик сельви, найбільший метелик у світі з розмахом крил до 31 см. Може бути забарвлений у сірувато-білий чи жовтувато-коричневий колір.
Один з найбільших жуків на Землі — жук-геркулес —- живе в Південній Америці (слайд). На голові самця є виріст, який подібний на ріг. Довжина тіла самця (разом із «рогом») до 18 см, а розмах крил — до 22 см. У самок рогів немає. Живляться жуки перезрілими фруктами. Завдяки кігтикам на лапах добре лазять по деревах.
В екваторіальному лісі на деревах живе багато плазунів (ящірок і змій), земноводних (деревних жаб, або райок).
Розгляньте зображення сумчастої квакші (таблиця, слайд). Сумчасті квакші, або. як їх ще називають, сумчасті райки, живуть на деревах. На дуже довгих пальцях лап у них є спеціальні присоски, що допомагають міцно утримуватися на листках або гілках. Вночі вони подорожують по гілках і листі дерев, розшукуючи здобич, а вдень ховаються в темному, вологому місці. їх шкіра зелено- коричнева, тому вони непомітні на деревах для ворогів. Живляться комахами.
Розгляньте зображення ігуани звичайної (слайд). Ігуана звичайна, або зелена — ящірка до 1,5-2 м у довжину, з тонким довгим загостреним хвостом зеленого кольору. Під підборіддям ігуани висить шкіряна складка — горловий «мішок». Уздовж спини є гнучкі колючки, за допомогою яких тварина захищається від ворогів. У плазуна короткі лапи з гострими кігтями. Живе в лісах на деревах біля водойм, добре плаває й пірнає. Живиться переважно листям, плодами, поїдає й комах.
Розгляньте зображення анаконди (таблиця, слайд). Найдовша змія світу — удав анаконда, що може сягати 11-метрової довжини, живе у лісі біля води. Забарвлення її тіла зеленувато-сіре з темними плямами. Більшу частину часу проводить у воді, але може забиратися й на нижні гілки дерев. Живиться змія звірами, птахами, плазунами, жабами, рибою.
На деревах екваторіального лісу живе багато птахів. Розгляньте їх зображення (мал. 79 у підручнику, на таблиці, слайді). Прочитайте їх назви. Прочитайте у тексті підручника про птахів сельви.
— Які птахи живуть у сельві? (Папуги, тукани, колібрі, гарпії.)
— Розгляньте зображення папуги ара (слайд). Забарвлення у папуг яскраве (червоні, жовті, блакитні кольори). Тримаються вони у кронах високих дерев. Живляться переважно плодами рослин.
Розгляньте зображення тукана (мал. 79 у підручнику, слайді). У великого тукана чорне тіло, груди білі, дзьоб оранжево-жовтий з чорною плямою на кінці. Язик і дзьоб довгий. Живуть тукани парами або невеликими групами. Тукани живляться плодами, однак поїдають і комах, яйця інших птахів, пташенят.
— Розгляньте зображення гарпії (слайд). Американська гарпія - великий хижий птах з розмахом крил до 2-х метрів. У птаха забарвлення пір’я на спині темно-сіре, а черева — біле. У гарпії невеликий загнутий чорний дзьоб, великі лапи, на пальцях яких довгі чорні кігті. Полює на мавп і лінивців.
Розгляньте зображення колібрі (мал. 79 у підручнику, на слайді). У лісі живуть найменші птахи Північної Америки — колібрі. У колібрі дуже довгий і тонкий дзьоб. Вони живляться нектаром квітів та дрібними комахами, яких птахи дістають із квітів. Здатні зависати в повітрі, швидко махаючи крилами. Літають дуже швидко (швидкість до 80 км/год).
У сельві на деревах живуть мавпи й лінивці. Розгляньте зображення цих тварин (мал. 79 у підручнику, на таблиці, слайді).
Лінивець трипалий — неквапливий звір. Вдень лінивець спить, вчепившись кігтями за гілку. Вночі живиться листям рослин. Забарвлення хутра подібне до забарвлення листя й гілок, на яких тварина нерухомо висить. Тварини рідко спускаються на землю.
— На деревах у сельві живуть мавпи з чіпкими хвостами. Розгляньте зображення чорного ревуна (таблиця, слайд). У них чорне забарвлення хутра, довгий хвіст. Мавпи можуть важити до 6 кг і більше. Живуть групами. Видають звуки (ревуть), які чути на декілька кілометрів. Живляться листям і плодами.
Добре лазять по деревах й хижі кішки — пума й ягуар. Розгляньте зображення ягуара (таблиця, слайд). Це найбільший і найсильніший звір, який живе в сельві. Може важити до 120 кг. Полює на звірів, птахів, плазунів у сутінках. Добре плаває. Засідки влаштовує на дереві або біля водойм у траві.
— Оцелот — одна з найкрасивіших диких кішок. її ще називають «кішка-леопард». Хутро густе, блискуче, жовтувато-коричневе з плямами і смугами. Кінчик смугастого хвоста чорний. На морді є чорні смуги. Добре лазить по деревах, стрибає і плаває. Вага великого кота може досягати 15 кг. Полює оцелот із засідки на дрібних звірів, птахів, плазунів. Основним ворогом оцелота в природі вважається ягуар. Людина здавна полювала на них звірів заради красивого хутра.
— На землі у сельві мешкають мурахоїди. Розгляньте зображення гігантського мурахоїда (мал. 80 у підручнику, на таблиці, слайді). У нього довга вузька морда, що нагадує трубку, довгий хвіст. Довгими кігтями на пальцях лап він розриває мурашник чи термітник і довгим липким язиком дістає комах. Гігантський мурахоїд — рідкісна тварина, яка потребує охорони.
— Поблизу водойм у сельві живуть травоїдні тварини капібара (водосвинка) і тапір. Розгляньте їх зображення (мал. 79 у підручнику, таблиці, слайді). У капібари велика голова з широкою, тупою мордою, короткі й округлі вуха, редукований хвіст. Капібара чудово плаває і пірнає. Живиться водними та прибережними рослинами. Під час небезпеки ховається у воду, а відпочиває на землі. Живе групами. На них полюють крокодили-каймани, анаконда, ягуари.
— Тапір — звір з довжиною тіла близько 2,5 метрів і вагою до 300 кг. Тіло вкрите короткою коричневою шерстю. На шиї добре помітна стояча грива. У тварин є короткий рухливий хобот, на кінчику якого розташовані чутливі волоски — органи дотику. Пальці вкриті копитами, що допомагають тварині пересуватися по багнистій і м’якій землі. У тапіра чудові нюх і слух, але поганий зір. Багато часу тапіри проводять у воді, вони добре плавають. Живляться плодами, листям, молоденькими гілочками дерев, травою, водоростями. Відпочивають тапіри на березі, де стають здобиччю ягуара, пуми; у волі на них нападають крокодили. Люди полюють на тапірів заради смачного м’яса і шкіри.
— У водах річок живе багато видів риб, серед яких і хижа риба піранья з гострими як лезо зубами. Розгляньте їх зображення (на мал. 79, слайді).
Водяться й крокодили-каймани. Ці плазуни сягають до 2,5 м у довжину. Живляться молюсками, земноводними, рибою, нападають на птахів, звірів. У багатьох країнах Південної Америки кайманів охороняють, створюють спеціальні ферми, на яких вирощують цих тварин.
— У сельві водиться і найбільша за розмірами ропуха ага, що сягає довжини 25 см та маси тіла 2,65 кг. Розгляньте її зображення (слайд). Темно-бура шкіра у ропухи міцна, із чисельними горбиками та бородавками. Живиться ропуха мурахами, термітами, жуками, поїдає й інших жаб. Біля її очей є залози, що виділяють отруйний секрет, як тільки ропуха потрапляє у небезпеку. Полює ропуха вночі, а вдень ховається у затишному місці.
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного світу зони саван і памп.
— Розгляньте карту природних зон Південної Америки. Знайдіть на ній зону саван та рідколісся. Яким кольором вона позначена на карті? (Савани на карті природних зон позначені оливковим кольором.)
— На північ і південь від зони екваторіальних лісів розташувалась зона саван і рідколісся. Пригадайте, що називають саванами. (Саванами називають безкраї трав'янисті простори з поодинокими деревами або групою дерев і чагарників.)
— Розгляньте зображення саван (таблиця, слайд). Прочитайте назви рослин, які ростуть у саванах.
— У Південній Америці на півночі саван на червоних грунтах серед трав ковили й пирію ростуть високі пальми й акації, а на півдні на бідних кам’янистих грунтах — деревоподібні кактуси й колючі кущики, алое й агави.
Розгляньте зображення дерева квебрахо, яке росте у саванах (таблиця, слайд). Так називають вічнозелені дерева, які виростають до 20 метрів у висоту, з дуже міцною деревиною.
Розгляньте карту природних зон Південної Америки. Знайдіть на ній зону степів. Яким кольором вона позначена на карті? (Степи на карті природних зон позначені жовтим кольором.)
— На південь від саван простяглися рівнинні простори степів. їх у Південній Америці називають пампою. Розгляньте зображення памп (таблиця, слайд). Які рослини ростуть у пампах? Прочитайте їх назви. (У пампах на родючих сіроко- коричневих грунтах ростуть трави: пампаська трава, ковила, бородач, тонконіг.)
— Які погодні умови характерні для територій, зайнятих саванами і пампами? (У саванах і пампах чергуються волога і суха пора року.)
— Рослини по-різному пристосовані до перенесення сухого сезону. Одні скидають листя, в інших воно вкрите воском чи опушене, деякі повертають листки ребром до сонця (акація зонтична) або накопичують у сезон дощів вологу в стовбурі чи листках (алое, агава).
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості тваринного світу зони саван і памп.
— Як ви думаєте, чи достатньо їжі у саванах для рослиноїдних тварин?
— Розгляньте зображення тварин, які живуть у саванах і пампах (мал. 80 підручника, на таблиці, слайді). Назвіть їх.
— У саванах і пампах водяться тварини, які швидко бігають. Це пампасні олені і подібні на африканського страуса великі нелітаючі птахи нанду.
Розгляньте зображення пампасного оленя (таблиця, слайд). Це невеликий олень вагою до 40 кг. У самців є невеликі роги. Колись пампасний олень був дуже поширеним звіром у пампасах і саванах. Люди масово знищували оленів, щоб звільнити пасовища для свійських тварин. Живуть олені невеликими групами.
Нанду — найбільший нелітаючий птах, що населяє рівнинні простори Південної Америки. Він трохи менший за африканського страуса. Назву птахи отримали за свій крик у сезон розмноження: «нан-ду». У нанду маленька голова, довгі ноги і шия, плоский дзьоб. Сірувато-буре пір’я покриває тіло. Птахи живляться плодами, листям, кореневищами рослин, поїдають комах, ящірок, скорпіонів, павуків. Нанду можуть тривалий час обходитися без води, задовольняючи потребу в ній за рахунок їжі. Живуть птахи групами.
У лісах і саванах Південної Америки водяться подібні на свиней тварини — пекарі. Розгляньте зображення пекарі звичайного (таблиця, слайд). Їх тіло вкрите чорним довгим і густим хутром. Це всеїдні тварини. Живляться плодами, насінням, корінням рослин, грибами, поїдають комах, дрібних плазунів і звірів, падаль. Живуть великими групами (стадами).
Мешканцями саван і степів Південної Америки є броненосці. Розгляньте зображення броненосця (мал. 80 у підручнику, на таблиці, слайді). Па передніх лапах має довгі кігті. У броненосця тіло вкрите панциром з рогових щитків. Живиться термітами, мурахами і павуками. Він поїдає загиблих тварин, тому його називають санітаром природи. У саванах і вологих лісах живе гігантський броненосець (з довжиною тіла до 1 м і вагою до 30 кг), у саванах і степах — карликовий броненосець (з довжиною тіла до 33 см і вагою до 9 кг). Гігантський броненосець вдень спить у підземних норах. Карликові броненосці активні вдень, можуть впадати у зимову сплячку.
— Хижаки ягуар і пума у саванах і пампах полюють на оленів, нанду, пекарів, броненосців.
Пампасна кішка зустрічається на рівнинах і пустелях. Розгляньте її зображення (таблиця, слайд). Ноги у кішки короткі, хвіст пухнастий. Хутро довге, сіро-буро-коричневе. Полює на дрібних звірів (гризунів), комах, птахів. Полювання в багатьох країнах на кішку заборонено.
Розгляньте зображення вовка гривастого (таблиця, слайд). У вовків великі вуха, довгі ноги і витягнута морда. Тіло вкрите рудою гладкою шерстю із чорними плямами. На загривку шерсть густа і довга. Полюють вовки парами вночі. Живляться хижаки птахами, дрібними звірами і плазунами, поїдають і фрукти. Гривастий вовк занесений до Червоної книги.
— Багато змій і ящірок, хижих мурах і термітів живе у саванах, водяться там і мурахоїди.
Розгляньте зображення кочової мурахи (таблиця, слайд). Південноамериканські мандруючі мурахи ецитони не будують мурашників, вони кочують від одного тимчасового гнізда до іншого. Мурахи подорожують колоніями, що налічують до 1 млн особин, переносячи із собою своїх личинок. Полюють на інших комах, павуків.
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного і тваринного світу зони пустель і напівпустель.
— Є у Південній Америці й пустелі. Знайдіть їх на карті природних зон. (Вчитель позує на карті). Яким кольором вони позначені?
Пустелі простягаються вздовж тихоокеанського узбережжя. Пустеля Атакама — одна з найбезводніших у світі. (Вчитель позує зображення пустелі на таблиці, слайді.) Є місця, де доoі випадають лише раз в декілька десятків років. Це піщані й каменисті пустелі.
Поміркуйте, чи сприятливі умови для життя рослин у пустелі. (У пустелях дуже спекотно і посушливо, малородючі грунти.)
— Розгляньте зображення рослин пустель (на таблиці, слайді). У пустелях де-не-де переважно на піщаних грунтах ростуть кактуси. Розгляньте зображення кактусів (таблиця, слайд). У кактусів товсте стебло, у якому запасається вода, і листки, що перетворились на голки для зменшення випаровування води.
Розгляньте на таблиці, слайді зображення тварин, які поширені в пустелі. Назвіть їх.
— У пустелях живуть ящірки й змії. Ховаючись у норах, вони можуть довго обходитися без води. Живе в пустелях чілійська ігуана. Це ящірка довжиною до 45 см, забарвлення тіла коричневе з чорними плямами, живіт жовтувато-червоний. Живиться комахами, іншими плазунами, дрібними птахами, їх яйцями.
— У пустелях Південної Америки трапляється коник пустельний, жуки- чорнотілки і скорпіони.
Серед птахів у пустелях і напівпустелях в оазах можна зустріти сича кролячого. Розгляньте зображення сича кролячого (таблиця, слайд). Це невеликі довгоногі сови. Пір’я у птаха червонувато-сіро-буре з білими цятками, а нижня сторона тулуба — жовтувато-біла, очі жовті, а дзьоб і ноги блідо-зеленкувато-сірі. Відпочиває і гніздиться сич кролячий в норах. Активний вдень, живиться комахами.
Прочитайте у підручнику текст про тварин пустель. Як тварини пристосувались до життя у пустелях? (Рослини й тварини пристосувались отримувати вологу з туманів.)
- Робота з підручником, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про тваринний світ Анд.
— Розгляньте зображення тварин (мал. 81 у підручнику, в таблиці, слайді), які мешкають в горах Андах. Прочитайте їх назви. Прочитайте у тексті підручника про цих тварин.
— Назвіть звірів, які мешкають у високогірних пустелях Анд. (Шиншила та дикі лами живуть в високогірних пустелях Анд.)
— Шиншили селяться в нішах між каміннями, у невеликих печерах. Це невеликий звір з великими чорними очима і округлими великими вухами, товстим хвостом, вкритим пухнастою шерстю. Задні лапи довші за передні, що дозволяють тварині здійснювати стрибки. Чим живляться шиншили? (Шиншили живляться мохами, лишайниками, кактусами.)
— Поїдають вони і дрібних комах. Через цінне хутро на шиншил здавна полювали. Нині їх охороняють.
— Дикі лами — це дикі безгорбі верблюди. У них струнке тіло, довгі шия. вуха і тонкі довгі ноги, короткий хвіст. У лам, як і у верблюдів, двопалі кінцівки з тупими загнутими кігтями, а на ступні є мозолистий наріст. Лами тривалий час можуть обходитися без води. Постійно мігрують у пошуках їжі. Мешкають в пампах, напівпустелях і пустелях Анд. Чим живляться дикі лами? (Дикі лами живляться травами, невеликими кущиками.)
Розгляньте зображення дикої лами гуанако (мал. 81 у підручнику, таблиці, слайді). Гуанако — предок одомашнених лам. У них роздвоєна верхня губа і зуби, пристосовані до пережовування жорсткої і короткої трави.
— На неприступних скелях гніздиться кондор. Розгляньте зображення андійського кондора (мал. 81 у підручнику, на таблиці, слайді). Це найбільший і найважчий птах (вагою до 15 кг) з літаючих птахів па Землі. Розмах його крил сягає 3 м. Живуть птахи до 50 років. Гніздо будують на скелі з гілок у важкодоступному місці. Гніздяться птахи зазвичай раз на два роки. Андійський кондор вважається національним символом багатьох країн Південної Америки, зокрема Аргентини, Перу, Чилі. Живиться він переважно падаллю.
— Біля солоних озер в Андах живе фламінго андський. Розгляньте зображення птаха (таблиця, слайд). Пір’я у фламінго рожево-біле, ноги і дзьоб жовті, який на кінці чорний, загнутий донизу. Живиться дрібними ракоподібними і водоростями, проціджуючи дзьобом воду. Птахи живуть колоніями. Самець і самка разом будують гніздо із мулу'. Вони носять у дзьобах глину й черепашки, складаючи з них конусоподібну вежу.
У лісах, що зростають на схилах Анд, живе очковий ведмідь. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). Очкового ведмедя ще називають короткомордим, або андійським ведмедем. Це невеликий звір. Хутро густе, чорно-буре. На короткій морді жовтувато-руді плями навколо очей і на носі. На ногах в очкового ведмедя довгі кігті, призначені для риття грунту. Живиться він переважно рослинною їжею (корінням, листям, молодими стеблами, плодами). Поїдає комах і дрібних тварин, полюбляє дикий мед. Вдень ведмідь спить, а вночі харчується. У зимову сплячку очковий ведмідь не впадає. Очкові ведмеді занесені до Червоної книги.
- Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про вплив людей на природу Південної Америки.
— Прочитайте текст у підручнику про вплив людини на природу Південної Америки.
— Якою господарською діяльністю займаються люди в Південній Америці?
— Як господарська діяльність людини вплинула на природу Південної Америки?
— Наведіть приклади, які заходи вживає людина для охорони природи в Південній Америці.
Це цікаво знати! Південна Америка є батьківщиною культурних рослин — картоплі й помідора. До нині в дикому вигляді пі рослини зустрічаються в Перу, Чилі, Болівії.
- Музична фізкультхвилинка.
- Закріплення знань, умінь і навичок.
- Робота в парі.
— Поміркуйте! Чим пампи відрізняються від саван?
- Робота в групі.
Обговоріть! Чому важливо зберегти вологі екваторіальні ліси на планеті?
- Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3, 4.
- Завдання на застосування знань, умінь і навичок.
— Покажіть на карті природні зони Південної Америки.
— Вкажіть «зайву» рослину у кожному рядку. Поясніть свій вибір.
- Сейба, молочне дерево, гевея, вікторія-регія.
- Кавове дерево, ананас, шоколадне дерево, пальма.
- Ананас, вікторія-регія, орхідея, молочне дерево.
— Складіть 1-2 ланцюги живлення, які склалися в саванах і пампах.
— Наведіть приклади рослин і тварин пустель.
— Порівняйте шиншилу і дику ламу. Що між ними спільного? Що відмінного?
— Доведіть, що кондор — це птах.
- Гра «Упізнай тварину».
Вчитель показує зображення тварини, а учні впізнають її і називають.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися?
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §32. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.