ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 38 Австралія

Тема. Австралія.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості природи материка Австралія; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про материки Землі здобувати.

II. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Тестова перевірка знань.

2. Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.

IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

Ми продовжуємо подорож материками світу. Щоб дізнатися назву континенту, який ми вивчатимемо на уроці, розгадайте кросворд.

1. Найдовша змія світу. (Анаконда)

2. Водна рослина Амазонки з великими листками. (Вікторія)

3. Найвище дерево сельви. (Сейба)

4. Травоїдна тварина Південної Америки, яка має невеликий хобот. (Тапір)

5. Хижа риба Амазонки. (Піранья)

6. Рослиноїдний звір, що водиться в горах Андах. (Лама)

7. Звір, що живе на деревах у сельві. (Лінивець)

8. Найменший птах Південної Америки. (Колібрі)

9. Хижий звір Південної Америки. (Ягуар)

— Тема нашого уроку — «Австралія». Що ви знаєте про Австралію?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з фізичною картою півкуль, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування материка Австралія на земній кулі.

— Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній материк Австралія.

— Австралія — найменший материк Землі. Його протяжність зі сходу на захід більша, ніж із півночі на південь. У яких півкулях розташована Австралія? (У Південній і Східній півкулях.) (Вчитель показує па карті.)

— Які океани омивають материк? (Материк омивається водами двох океанів: на сході — Тихого океану, на заході — Індійського.) (Вчитель показує на карті.)

— Які материки є близькими сусідами з Австралією? (Найближче до континенту на півночі знаходиться Євразія, а на півдні — Антарктида.) (Вчитель показує на карті.)

— Австралія — найвіддаленіший від інших материк Землі. Величезні океанічні простори відокремлюють його від інших континентів. Біля материка розташовані й острови. Уздовж східного узбережжя Австралії більш, ніж на 2000 км простягається Великий Бар’єрний риф. Біля південного узбережжя знаходиться великий острів — Тасманія, на півночі від Австралії — Нова Гвінея. (Вчитель показує на карті.)

2. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про форми земної поверхні материка Австралія.

— Розгляньте фізичну карту Австралії (або на фізичній карті півкуль). Який колір переважає на фізичній карті материка Австралія? Зробіть висновок, які форми земної поверхні переважають в Австралії. (На материку Австралія переважають рівнини.)

— В Австралії переважають рівнини. Найнижча рівнина — Центральна низовина. розташована на південному сході материка. (Вчитель показує на карті.) На заході Австралії простягається більш висока рівнина - Західно-австралійське плоскогір’я. Воно займає більшу частину материка. На карті плоскогір’я позначено жовтим кольором. (Вчитель показує на карті.)

Чи є на материку гори? Яким кольором вони позначені на фізичній карті? У якій частині материка розташовані гори? Прочитайте їх назву на карті.

— На сході височіють середні за висотою гори — Великий Вододільний хребет. Горлі простягаються на материку з півночі на південь. (Вчитель показує па карті.) Південна частина гір значно вища. Найвища їх вершина — гора Костюшко. Її висота — 2230 м. (Вчитель показує на карті.)

Розгляньте зображення форм земної поверхні Австралії (мал. 82 у підручнику, на таблиці, слайді). Прочитайте і запам’ятайте їх назви.

3. Робота з підручником, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про погодні умови на материку Австралія.

Розгляньте схему теплових поясів Землі у підручнику (карту теплових поясів, слайд). У яких теплових поясах знаходиться Австралія? (Північна частина Австралії розташована в жаркому тепловому поясі, південна — в помірному.).

— Прочитайте у тексті підручника про особливості погодних умов на материку Австралія.

— Чому Австралію називають найпосушливішим материком Землі? (Австралію називають найпосушливішим материком Землі, тому що тут випадає найменше опадів.)

— У цілому над континентом випадає в п'ять разів менше опадів, ніж в Африці. Які погодні умови характерні для північної частини материка? (Для північної частини материка характерні високі (близько +25 °С) температури впродовж року. Літо там вологе з грозовими дощами, а зима суха.)

— Які погодні умови характерні на заході і сході материка? (На заході материка спекотне літо і волога зима, на сході цілий рік волого й тепло.)

— Які погодні умови характерні в центральній частині материка? (В центральній частині материка сухе спекотне літо і прохолодна волога зима.)

Чи сприятливі погодні умови для життя людей в Австралії? (На більшій частині Австралії погодні умови несприятливі для життя людини — тут жарка і посушлива погода.)

Це цікаво знати. Австралію називають «материком навпаки». Якщо у нас, жителів Північної півкулі, триває літо, то в Австралії — зима, якщо у нас зима, то там — літо. Найтеплішим місяцем на материку є січень, а найхолоднішим — липень. Сонце опівдні знаходиться в Австралії на півночі, а не на півдні, як у нас. На небі в Австралії не видно сузір’я Великий Ківш. Там є сузір’я Великий Хрест.

4. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про водойми Австралії.

— Розгляньте фізичну карту материка Австралія (на таблиці, в атласі, слайді або на фізичній карті півкуль). Які водойми є на континенті? (На материку є річки й озера.)

— Як вони позначені на карті? Прочитайте назву найбільших річок Австралії.

— Через надзвичайну посушливість на більшій території материка можна побачити сухі річища, які наповнюються водою лише після нечастих дощів. Більшість річок Австралії гірські, короткі. Вони стікають зі схилів Великого Вододільного хребта і часто пересихають або сильно міліють.

Головна (найбільша) річка Австралії — Муррей, а найдовша — Дарлінг. (Вчитель показує на фізичній карті.) Вони беруть початок у горах. У період дощів та танення снігу в горах рівень води у річках піднімається, у посушливий період річка Муррей сильно міліє, а Дарлінг — пересихає. Річки несуть свої води до Індійського океану. Дарлінг впадає в річку Муррей, а Муррей — у Велику Австралійську затоку Індійського океану.

— Розгляньте фотознімки річок (мал. 83 у підручнику, таблиці, слайді).

— Чи багато озер на території континенту? Які є озера на материку? Прочитайте їх назви.

В Австралії багато невеликих солоних озер, які, як і річки, наповнюються водою лише в період дощів. В інші сезони року озера пересихають і дно їх вкрите кіркою солі. Шар солі на дні іноді сягає до 1,5 м. Найбільше озеро Австралії — Ейр. (Вчитель показує на фізичній карті.) Розгляньте фотознімки озера (слайд). Воно мілке й солоне. Його називають «мертве серце Австралії», тому що в озері немає життя. Під час частих посух озеро нагадує соляну пустелю, поблизу якої майже немає рослин і тварин.

На Центральній низовині є великі запаси підземних вод, які знаходяться на значній глибині. їх видобувають з артезіанських свердловин. Слабко солона й тепла (близько +30 °С) артезіанська вода використовується для побутових потреб, для потреб промисловості й транспорту.

У районах Західної і Центральної Австралії артезіанські води є майже єдиним джерелом води. Проблема води — одна з найголовніших в Австралії. Тому на материку дбайливо ставляться до води. В окремих районах побудовані опріснювальні установки для отримання прісної води.

5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про корисні копалини материка Австралія.

Розгляньте фізичну карту Австралії (на таблиці, в атласі, слайді або фізичну карту півкуль). Родовища яких корисних копалин є на материку?

— В Австралії є значні поклади рудних корисних копалин — залізних, алюмінієвих, мідних, уранових руд. Вони розташовані на сході материка в горах. За їх запасами Австралія посідає одне з перших місць у світі. Горючі корисні копалини — кам’яне і буре вугілля, нафта і газ — залягають на заході та сході материка. У центральних районах є поклади солі.

6. Робота з політичною картою світу, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про найбільші країни Австралії.

— Розгляньте політичну карту світу. Які країни розташовані на материку? Прочитайте назви країн та їх столиць. (На материку Австралія розміщена одна країна — Австралійський Союз зі столицею Канберра.)

— Розгляньте зображення її столиці (таблиця, слайд).

Австралія — це економічно високо розвинута країна світу. Більшість жителів країни мешкає в містах.

Розгляньте фотознімки міста Сідней (слайд, таблиця). Сідней — найбільше місто країни, в якому проживає понад 4 млн осіб.

Австралія — найменш заселений материк. 9/10 населення материка живе на південному сході.

Це цікаво знати. Корінне населення Австралії — це численні племена австралійських аборигенів, що розмовляють понад 200 різними мовами. Вони становлять 1/100 населення країни. Державна мова Австралії — англійська.

7. Музична фізкультхвилинка.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Робота в парі.

— Поміркуйте! Чому Австралію іноді називають великим островом?

2. Робота в групі.

— Чому значні території Австралії малозаселені?

— Чому австралійці бережливо ставляться до води?

3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1.

4. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на фізичній карті півкуль материк Австралія.

Покажіть на фізичній карті найбільшу (головну) річку Австралії. Покажіть на фізичній карті найбільше озеро Австралії.

— Покажіть на фізичній карті гори Австралії.

5. Гра «Хто найрозумніший».

Клас ділиться на три команди. Кожна команда по-черзі називає об’єкти Австралії (річки, озера, гори, рівнини, країни, міста). За кожну правильну відповідь команда отримує бал. Виграє команда, яка назве більше об’єктів Австралії. Відповіді не повинні повторюватись.

VII. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

✵ Австралія розташована у півкулях... .

✵ Материк Австралію омивають океани... .

✵ Австралія розташована в теплових поясах... .

✵ Найбільша (головна) річка Австралії — ... .

✵ Найдовша річка Австралії — ... .

✵ Найбільше озеро Австралії — ... .

✵ Найвища гора Австралії — ...

✵ Австралія багата на корисні копалини... .

✵ На материку Австралія розташована країна... .

✵ Столиця Австралії — ... .

2. Бесіда.

— Що нового ви дізнались на уроці? Чого навчилися?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §33. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити