ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 39 Рослинний і тваринний світ Австралії

Тема. Рослинний і тваринний світ Австралії.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про рослинний і тваринний світ Австралії; розповісти про сумчастих та яйцекладних звірів; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання; таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

 1. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про рослинний і тваринний світ

Австралії здобувати.

 1. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

 1. Тестова перевірка знань.
 2. Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.
 3. Фронтальна бесіда.

— У яких півкулях розташований материк Австралія відносно екватора?

— Які форми земної поверхні переважають на континенті?

— Назвіть гори Австралії. Де вони розташовані?

— Назвіть найвищу точку земної поверхні Австралії.

— У яких теплових поясах розташована Австралія?

— Назвіть найбільші водойми цього материка.

— Якими корисними копалинами багатий континент Австралія?

— Які країни розташовані на материку?

— Назвіть столицю Австралії.

 1. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Поміркуйте, чи багатий рослинний і тваринний світ Австралії. Чому ви так вважаєте?

— На уроці ми продовжимо подорож по Австралії і вивчатимемо її рослинний і тваринний світ. Допоможе нам у цьому карта природних зон.

 1. Вивчення нового матеріалу.
 2. Робота з картою природних зон, розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про природні зони Австралії й особливості рослинного світу лісових зон.

— Якщо мандрувати Австралією, то можна побачити, що рослинний і тваринний світ материка є неповторним, дуже своєрідним. Там ростуть рослини й мешкають тварини, які не зустрічаються на інших материках.

У зв'язку з особливими природними умовами природні зони змінюють одна одну не з півночі на південь, як це спостерігалось на інших материках. Тут спостерігається зміна природних зон від узбережжя вглиб материка.

Розгляньте карту природних зон Австралії (на таблиці, слайді). Які природні зони є на материку? (На материку є лісові зони, зона саван та пустель.)

— Лісові зони займають дуже невелику — 1 /20 — частину території Австралії. На крайньому південному заході і крайньому південному сході материка ростуть вічнозелені евкаліптові ліси. Там простягається зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників. Знайдіть цю зону на карті природних зон. Яким кольором вона позначена на карті природних зон? (Зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників на карті природних зон позначена зеленим кольором.)

Розгляньте зображення евкаліптового лісу (таблиця, слайд). Евкаліпт вічнозелена рослина з довгими плоскими листками. Це цікава рослина. Листя евкаліпта повернуте ребром до Сонця і пропускає світло, тому дерево не утворює тіні. Довгим корінням рослина вбирає дуже багато води з грунту. Існує близько 500 видів евкаліптів, які ростуть в Австралії. Серед них — і карликові види евкаліптів у вигляді невеликих кутиків, і велетенські дерева, висотою понад 100 метрів. Евкаліпт росте на материку скрізь — у лісах, в пустелях і саванах, у горах. Евкаліпт є символом Австралії.

Символом Австралії є й золота акація — дерево, що зображене на гербі країни.

Вузьку смугу на східному узбережжі займають ліси: у північно-східній частині материка вологі екваторіальні ліси, а на південно-східній - перемінно-вологі ліси. Тут тепло і в умовах надмірного зволоження на червоно-жовтих грунтах, окрім велетенських евкаліптів, ростуть деревоподібні папороті, фікуси (вічнозелені дерева висотою до 30 м з гладким блискучим листям), бамбук (багаторічні рослини з міцним стеблом, які дуже швидко ростуть).

У вічнозелених твердолистих лісах серед дерев росте коричний лавр з запашним світло-зеленим листям, а у вологих лісах — хвойне дерево араукарія. Розгляньте їх зображення (слайд, таблиця).

Розгляньте зображення трав'янистого дерева ксанторея (слайд, таблиця). Це багаторічна рослина з дерев’янистим товстим стеблом і пучком довгого жорсткого вузького листя на верхівці. Її ще називають «чорним хлопчиком», оскільки рослина нагадує темношкіру людину з пучком трави на голові. Виростає до 7 м у висоту.

Баньян — форма дерев, у яких від стовбура і гілок відростають повітряні корені, які досягають землі й укорінюються. З часом вони потовщуються і зовні нагадують додаткові стовбури, що є опорою для густої крони. Так баньян росте в ширину, займаючи все нову територію. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд).

 1. Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про тваринний світ лісових зон.

— Поміркуйте! Чи багатий і різноманітний тваринний світ лісових зон? Чому ви так вважаєте? (У лісах є сприятливі умови для життя тварин — є достатньо їжі, схованки від ворогів.)

Прочитайте у підручнику про птахів, які мешкають у лісах Австралії. Назвіть птахів, які водяться у лісах Австралії. (Райські птахи, папуги, казуари водяться в лісах Австралії.)

— Розгляньте зображення райських птахів, райдужного папуги (лорикета), які живуть на деревах вологих лісів (таблиця, слайд). Якого кольору у них пір’я? (У райських птахів і райдужних папуг яскраво забарвлене пір ’я.)

Розгляньте зображення великого жовточубого какаду (слайд). Великий жовточубий какаду — великий птах з біло-жовтим забарвленням пір’я. Населяє евкаліптові і вологі тропічні ліси. Дуже люблять купатися під дощем. Живуть до 50 років. Добре лазять по деревах, швидко літають.

Чим живляться райські птахи й папуги? (Птахи живляться насінням і плодами, квітами, комахами.)

— Розгляньте зображення казуара (таблиця, слайд). Казуари — великі нелітаючі птахи, висотою до 1,5 м і вагою біля 70 кг. Вони мешкають у глибині лісу. Пір’я у казуарів чорне, гола (неоперена) шия забарвлена у червоний, синій і жовтий колір. На голові у птаха є виріст (високий роговий гребінь), який називають «шоломом». Ним казуар розсовує густі сплетіння гілок у лісі. На дужих ногах у птаха по три пальці з гострими кігтями, тому удари ними є небезпечними. Казуари, біжучи крізь густий ліс, здатні розвивати швидкість до 50 км/год, можуть стрибати до 1,5 м у висоту і добре плавають. Казуари живляться плодами, які впали з дерев, насінням, комахами, жабами, зміями. Можуть ловити і рибу.

— Розгляньте зображення лірохвоста (таблиця, слайд). Лірохвіст — невеликий птах, хвіст якого нагадує ліру. Живиться комахами, черв'яками, слимаками. Гніздо лірохвости облаштовують у неприступних місцях, між стовбурами молодих дерев. Полохливий птах веде наземний спосіб життя, швидко та вправно бігає, літає рідко. Ночує на гілках великих дерев. Поширений в лісах на південному сході Австралії. Цей птах зданий відтворювати різноманітні звуки.

— Розгляньте зображення курки сміттєвої (таблиця, слайд). Сміттєві кури закопують свої яйця у землю або у купу сміття з листя і землі. Живляться комахами, насінням, плодами, черв’яками. Живуть у лісах на сході Австралії.

У лісах Австралії живуть і змії. Прочитайте у підручнику про найбільшу австралійську змію. Як вона називається? (Найбільша австралійська змія — пітон аметистовий.)

— Ця змія сягає до 8,5 м у довжину. Молоді особини живуть переважно на деревах, а дорослі змії багато часу проводять на землі. Розгляньте зображення змії (слайд). Чи отруйна вона? Чи добре повзає на деревах?(Пітон аметистовий не отруйний, добре повзає по деревах.)

— Чим живиться пітон? (Він полює на птахів, сумчастих звірів.)

— Прочитайте у підручнику про сумчастих звірів. Яких тварин називають сумчастими? (Сумчастими називають тварин, які народжують своїх малят крихітними і виношують їх у складці шкіри на животі.)

— Розгляньте зображення сумчастих звірів (мал. 85 у підручнику, таблиці, слайді). Поміркуйте, чому сумчасті тварини — це звірі. Пригадайте, які суттєві ознаки звірів. (У звірів тіло вкрите шерстю, вони вигодовують малят молоком.)

Які сумчасті звірі пристосувались до життя у лісі на деревах? (Коала, деревний кенгуру, сумчастий мурахоїд, сумчаста летяга.)

— Розгляньте зображення коали (мал. 85 у підручнику, на таблиці, слайді). Коалу називають ще сумчастим ведмедем. Він нагадує іграшкового плюшевого ведмедика. У нього велика й широка морда, схожа на ведмедячу, з гладенький чорним носом. Хутро м’яке сіро-коричневе. На коротких і сильних лапах коали є гострі кігті. Один чи два пальці коали протистоять іншим, що дає змогу звіру хапатися за тонкі гілки. Де коала проводить більшу частину свого життя? (Більшу частину свого життя звір проводить на дереві.)

Як коала пристосувалася до життя на деревах? Чим вона живиться? (Завдяки чіпким пальцям коала міцно тримається за гілки, живиться лише евкаліптовими листками.)

— Коали активні вночі, а вдень дрімають на дереві, обхопивши гілки передніми лапами з міцними гострими кігтями. Цей вид перебуває на межі зникнення. Коали занесені до Міжнародної Червоної книги.

Розгляньте зображення сумчастої летяги (таблиця, слайд). Як тварина пристосувалась до життя на деревах? (У сумчастої летяги є шкіряна складка між передніми і задніми кінцівками, що допомагає їй літати між гілками.)

Чим живиться сумчаста летяга? (Сумчаста летяга живиться комахами і соком евкаліптів.)

Розгляньте зображення сумчастої тварини опосума-медоїда (слайд). Це маленький звір. У нього дуже довгий язик, яким він дістає нектар квітів. За гілки тварина чіпляється своїм сильним довгим хвостом і чіпкими пальцями з гострими кігтями.

Який звір є найбільшим сумчастим звіром Австралії? (Кенгуру — найбільший сумчастий звір Австралії.)

Які у кенгуру передні й задні лапи, хвіст? (У кенгуру короткі передні й довгі задні лапи, важкий хвіст.)

— Розгляньте зображення деревного кенгуру (таблиця, слайд). Як деревний кенгуру пристосувався до життя на деревах? (Деревні кенгуру добре лазять по деревах. Довгі пальці на передніх ногах дають їм змогу триматися за гілки й хапати плоди.)

— При небезпеці вони легко перестрибують з гілки на гілку. Живляться не тільки плодами, а й листям, квітами рослин.

— У лісі живуть сумчасті мурахоїди. Розгляньте їх зображення (таблиця, слайд). У тварин видовжена мордочка, рудувато-сіре хутро з білими полосами, пухнастий хвіст. У сумчастих мурахоїдів дуже довгий язик, за допомогою якого вони шукають термітів і мурах. На пальцях сильних передніх ніг є гострі кігті, за допомогою яких вони розривають термітники.

— Сумчасті борсуки, або, як їх ще називають, бандикута зустрічаються у лісах. Розгляньте зображення сумчастого борсука довгоносого (таблиця, слайд). У сумчастих борсуків довга гостра морда, великі вуха, тонкий хвіст. Гнізда будують в норах, де сплять удень. Активні вночі, живляться комахами, черв’яками і коренями, насінням і плодами рослин.

Мешкає в лісах на півдні Австралії і сірий кенгуру. Розгляньте зображення цих тварин (слайд). Сірі кенгуру висотою до 1,5 м і вагою до 50 кг, живуть невеликими постійними групами. їхні передні лапи короткі, проте задні кінцівки та хвіст добре розвинені. Від ворогів вони захищаються, спираючись на хвіст і завдаючи сильних ударів задніми лапами з гострими кігтями. Живляться переважно вночі травою, поїдають листя кущів і низькорослих дерев.

На південному сході Австралії живуть вомбати. Розгляньте зображення вомбата звичайного (слайд). Ця тварина зовні схожа на ведмедя. Живе у норах, які сам копає, з’єднуючи їх підземними тунелями. Уночі живиться травою, корінням рослин.

 1. Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ саван.

— Розгляньте карту природних зон Австралії. Знайдіть на ній зону саван і рідколісся. Яким кольором вона позначена на карті? (Савани на карті природних зон позначені оливковим кольором.)

— Розгляньте зображення саван (слайд). Які рослини переважають у саванах — дерева, куші чи трави? (У саванах переважають трави.)

— У саванах, в умовах меншої вологості, ніж у зоні вологих та перемінно- вологих лісів, ростуть на червоних і коричневих грунтах густі трави, зокрема кенгурова та блакитна. Серед них ростуть поодиноко й групами евкаліпти, акації й пляшкові дерева.

Розгляньте зображення казуарини (таблиця, слайд). Це вічнозелені дерева висотою до 35 м (або кутики) з зеленими гілочками, що нагадують пір’я казуара і лускоподібним листям. Їх плоди — крилаті горішки.

Розгляньте зображення пляшкового дерева (таблиця, слайд). Який стовбур у цих дерев? Чому дерево назвали пляшковим? (У пляшкових дерев товстий стовбур, який звужується доверху й нагадує пляшку.)

У стовбурі пляшкових дерев нагромаджується волога, яка витрачається у посушливий сезон.

Чи достатньо їжі в саванах для рослиноїдних тварин?

— Прочитайте у тексті підручника про тварин саван. Які тварини живуть у саванах? (У саванах живуть комахи, плазуни, птахи, звірі.)

Який птах є символом Австралії? (У саванах живе ему. Він є символом Австралії, зображений на гербі країни.)

— Розгляньте зображення ему (мал. 86 у підручнику, на таблиці, слайді). Це великий нелітаючий птах Австралії (висотою від 1,5 до 1,9 м і вагою 30-60 кг). У нього сіре пір’я, великі сильні ноги з трьома пальцями на ногах і гострими кігтями, слабкі короткі крила. Живуть зграями. Живляться переважно насінням, плодами, коренями рослин, травою, іноді комахами. Ему може долати великі відстані у пошуках корму, добре бігає (зі швидкістю до 50 км\год) і плаває.

— У саванах папужки великим зграями літають у пошуках їжі. Розгляньте зображення хвилястого папужки (таблиця, слайд). Це дуже красиві папуги з відносно високими ногами, товстим дзьобом, зігнутим як у хижих птахів. Добре ходять по землі і лазять по деревах. Живуть зграями. Гніздяться ці птахи в дуплах дерев.

— Який кенгуру живе у саванах? (У саванах живе рудий кенгуру — найбільші 2-метрові кенгуру.)

— Розгляньте зображення кенгуру (мал. 85 у підручнику, на таблиці, слайді). Як пересуваються ці тварини? (Кенгуру пересуваються стрибками, можуть стрибати у довжину понад 10 метрів.)

— Руді кенгуру важать до 90 кг. Вони здатні перескакувати перешкоди висотою до 3 м. У них гострий слух і добрий нюх. У пошуках води можуть відходити від своїх пасовищ на 200 км. Ці травоїдні тварини пасуться переважно вночі, поїдаючи соковиті трави, листя. Живуть невеликими групами, чисельність яких зростає під час посухи.

— Які яйцекладні звірі живуть у саванах? (Єхидна і качкодзьоб — яйцекладні звірі, які живуть у саванах.)

— Чим вони подібні до птахів? (Єхидна і качкодзьоб розмножуються, відкладаючи яйця.)

— Чим вони подібні до звірів? (Єхидна і качкодзьоб вигодовують малят молоком.)

— Розгляньте зображення єхидни (мал. 86 у підручнику, на таблиці, слайді). Яку тварину нагадує єхидна? Чим вона живиться? (Єхидна трохи нагадує їжака. У єхидни є голки, загострена мордочка і довгий липкий язик, за допомогою якого тварина поїдає мурах і термітів.)

Тіло єхидни вкрите короткою шерстю, на спині ростуть жорсткі голки видозмінені волоски. У разі небезпеки єхидна згортається, подібно до їжака, у клубок. Па лапах є міцні кігті, щоб копати землю. Удень єхидна спить, а вночі виходить на полювання. Самка єхидни відкладає одне яйце в середину своєї шкірної сумки на черевному боці і виношує його, потім дитинча вилуплюється з яйця. Маля залишається в сумці до 2 місяців, допоки в нього не почнуть рости голки, живиться молоком матері. Єхидна в Австралії охороняється як зникаючий вид тварин.

Розгляньте зображення качкодзьоба (мал. 86 у підручнику, на таблиці, слайді). Де живе качкодзьоб? (Качкодзьоб живе по берегах водойм.)

— Яких тварин нагадує качкодзьоб? Чим він живиться? (Качкодзьоб має перетинки між пальцями ніг і дзьоб, як у качки, а хвіст, як у бобра. Качкодзьоб добре плаває, вишукуючи дзьобом черв’яків і слимаків у водоймах)

Тіло качкодзьоба вкрите густим, жорстким хутром, яке майже не намокає. Гнізда він влаштовує на суходолі у норах, які риє за допомогою кігтів на пальцях. У норі тварини відкладають і висиджують переважно два яйця. Маленькі качкодзьоби вилуплюються сліпі й голі, живляться материнським молоком. Полювання на качкодзьобів в Австралії нині заборонено.

Який найбільший хижий звір водиться на суходолі в Австралії, зокрема й у саванах? (Дикий собака динго — єдиний великий хижак Австралії на суходолі.)

— Чим живляться динго? (Динго живуть зграями і полюють на сумчастих тварин. Іноді вони нападають і на свійських тварин.)

— Динго — це здичавілий нащадок свійської собаки, якого колись завезли на материк. Живуть динго невеликими групами. На відміну від інших собак динго не гавкає, а виє, як вовк, і гарчить.

— Серед плазунів можна зустріти на півночі материка у саванах плащоносну ящірку. Розгляньте її зображення (слайд). Живе вона переважно на деревах. Має на шиї широку, зазубрену по краях тонку шкірну перетинку, вкриту лускою «комірець» або «плащ», який може підніматися або опускатися. У випадку небезпеки яскраво забарвлений «плащ» розгортається, як парасолька, і відлякує змій та собак. При цьому ящірка ще й розкриває широко пашу. Плашоносна ящірка може бігати на задніх лапах, тримаючи тулуб майже вертикально піднятим над землею. Живиться комахами, павуками, дрібними плазунами.

— Ромбічний пітон веде напівдеревний спосіб життя у саванах. Живиться сумчастими звірами. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд).

У ріках, озерах, болотах, в районах з невеликою солоністю води зустрічаються прісноводні вузькорилі крокодили. Дорослі крокодили полюють на суші на птахів, сумчастих звірів, плазунів, земноводних. Яйця відкладають у нори, які риють на піщаних берегах.

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного і тваринного світу зони пустель і напівпустель.

— Знайдіть зону напівпустелі і пустель на карті природних зон.

— Найбільшу площу на материку Австралія займає зона пустель і напівпустель. Найбільші пустелі - це Велика пустеля Вікторія і Велика Піщана пустеля. Пісок у пустелях червоного кольору через великий вміст заліза. (Вчитель позує зображення пустель па таблиці, слайді.)

Поміркуйте, чи сприятливі умови для життя рослин у пустелі. (У пустелях дуже спекотно і посушливо, малородючі грунти.)

Підземні води в пустелях залягають близько до поверхні, тому в пустелях Австралії ростуть колючі кущики акацій та карликових евкаліптів, колюча трава з довгим корінням. У рослин довге коріння, дрібні листки, на стеблах розташовані колючки.

У пустелі мешкає багато плазунів — ящірок, отруйних змій.

Розгляньте зображення ящірки молох (слайд). Цю ящірку ще називають «колючим дияволом». Усе тіло тварини вкрито потужними шипами — шкірними виростами, оточеними роговими щитками. Молох тривалий час може жити без води. При небезпеці ящірка ховає голову між передніми лапами, виставляючи вперед колючкувату шию, з боків якої розташовані плями, що нагадують очі. Це створює видимість великої рогатої голови. Під час нападу змій чи собак динго молох здатний заковтувати повітря і надуватися. При цьому він сильно збільшується в розмірах і його колючки тирчать в різні сторони. Тоді ящірка стає недоступною здобиччю для ворогів. Ящірки живляться мурахами, під кущиками влаштовують нори, в яких ховаються у спеку і в холод.

Тайпани — надзвичайно отруйні змії Австралії Розгляньте їх зображення (слайд). Тайпани водяться у саванах і пустелях. «Пустельні» тайпани довжиною до 2,5 м, живляться дрібними ссавцями, полюють уночі. Тайпани, що живуть у саванах (тайпан прибережний), активні вдень і виростають до 3,5 м.

— У пустелях Австралії водиться пустельна жаба. Розгляньте її зображення (таблиця, слайд). Австралійська пустельна жаба (пустельна райка, або райка плоскоголова) має велику голову, оливкове забарвлення тіла, між пальцями добре розвинені плавальні перетинки. Вона накопичує в організмі запаси води і заривається глибоко в мул, де, очікуючи дощу, здатна просидіти декілька років. Живиться комахами, павуками.

Сумчастий кріт живе під піщаними грунтами. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). На передніх могутніх кінцівках є пальці з нігтями, за допомогою яких він риє ходи. Очі прикриті шкірою, тому кріт погано бачить, зате в нього добре розвинутий нюх. Живиться личинками комах, черв’яками, комахами.

Сумчаста миша живе у пустелях. Розгляньте її зображення (таблиця, слайд). Хутро у неї коротке, густе, жовтувато-буре, а знизу біле. Лапи короткі, хвіст довгий. Живиться дрібними ящірками, комахами. Мешкають у норах. Тварини активні вночі.

Сумчастого тушканчика ще іноді називають австралійським земляним зайцем. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд). Тіло довжиною до 10 см, вкрите довгим і густим волосяним покривом піщаного кольору. У нього задні ноги довші за передні, відносно великі вуха, дуже довгий хвіст на кінці з темнуватою китичкою. Здійснює стрибки до 2 м. Живе у норах, веде нічний спосіб життя, живиться комахами, павуками. Сумчастий тушканчик занесений у Міжнародну Червону книгу.

Австралійського клинохвостого орла можна побачити у пустелі. Розгляньте його зображення (слайд). Це хижий птах з довжиною крил до 2 м і вагою тіла до 5 кг. Гніздо будують на високому дереві. Полюють на дрібних звірів, плазунів, птахів, живляться падаллю.

— Прочитайте у підручнику текст про тварин пустель. Які ще тварини трапляються у пустелях Австралії?

 1. Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про вплив людей на природу Австралії.

Якою господарською діяльністю займаються люди в Австралії?

— В Австралії люди займаються сільським господарством. Для цього розорюють савани, зрошують напівпустелі й пустелі. Вони вирощують пшеницю, цукрову тростину (з якої отримують цукор), овочі (картоплю, моркву, помідори), фрукти (яблука, апельсини, банани, ананаси і манго). Розводять овець і корів. Великі території використовують як пасовища для випасання худоби.

— Як господарська діяльність людини вплинула на природу Австралії?

Здавна люди полювали в Австралії на тварин, вирубували ліси, добували корисні копалини. Господарська діяльність призвела до того, що багато рослин і тварин Австралії стали рідкісними.

Прочитайте у тексті підручника, які заходи вживають люди для охорони природи в Австралії. (Для охорони унікальної природи Австралії державою оголошено майже 1/5 території материка національними парками і заповідниками. Найбільший національний парк — парк Косцюшко з евкаліптовими лісами.)

 1. Музична фізкультхвилинка.
 2. Закріплення знань, умінь і навичок.
 3. Робота в парі.

— Чи можна сховатись від спеки під евкаліптом? Чому?

 1. Робота в групі.

— Обговоріть! Чому а Австралії ростуть рослини і живуть тварини, які не зустрічаються на інших материках?

 1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1-5.
 2. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на карті природні зони Австралії.

— Доведіть, що єхидна — не звір.

— Порівняйте єхидну і качкодзьоба. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Порівняйте кенгуру і коалу. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Порівняйте собаку динго і кенгуру. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Порівняйте казуара і ему. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §34. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити