ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОКИ 40-41 Антарктида. Жива природа Антарктиди

Тема. Антарктида. Жива природа Антарктиди.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про природу Антарктиди; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нових знань; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

 1. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про материк Антарктиду здобувати.

 1. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

 1. Тестова перевірка знань.
 2. Перевірка виконаного завдання в картках для самостійної роботи.
 3. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.

— Щоб дізнатися тему нашого уроку, відгадайте кросворд.

 1. Найменший материк Землі. (Австралія)
 2. Найбільший сумчастий звір. (Кенгуру)
 3. Африканський птах, до якого подібний птах, який зображений на гербі Австралії. (Страус)
 4. Великий нелітаючий птах, який водиться в лісах Австралії. (Казуар)
 5. Головна річка Австралії. (Муррей)
 6. Вічнозелена рослина, яка є символом Австралії. (Евкаліпт)
 7. Група тварин, тіло яких вкрито пір’ям. (Птахи)
 8. Звір, який розмножується, відкладаючи яйця. (Єхидна)
 9. Найбільший хижак Австралії. (Динго)
 10. Сумчастий звір. (Коала)

— Тема уроку — «Антарктида». Що ви знаєте про Антарктиду?

 1. Вивчення нового матеріалу.
 2. Практична робота з фізичною картою півкуль, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування материка Антарктида на земній кулі.

— Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній материк Антарктида. Антарктида — шостий материк Землі. Це невеликий материк, за площею приблизно вдвічі більший від Австралії.

У яких півкулях розташований материк Антарктида? (Антарктида розташована у Південній півкулі Землі.)

— Антарктида — материк, що розташований довкола Південного полюса Землі.

Які материки є близькими сусідами з Антарктидою, а які — дальніми? (Найближче до Антарктиди розташований материк Південна Америка.)

Від інших материків Антарктида відокремлена величезними океанічними просторами. (Вчитель показує на карті.)

Які океани омивають материк? (Материк Антарктиду омивають води трьох океанів: Тихого, Індійського, Атлантичного).

— Океани утворюють ряд морів, що неглибоко вдаються в суходіл. Прибережні океанічні води та прилеглі острови разом з Антарктидою об’єднуються під спільною назвою Антарктика.

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про форми земної поверхні материка Антарктида.

— Розгляньте фізичну карту материка Антарктида (або на фізичній карті півкуль розглянути материк Антарктида). Які форми земної поверхні тут переважають?

— Розгляньте зображення Антарктиди (таблиця, слайд). Поверхня материка вкрита потужним льодовиковим покривом. Він нагадує купол, трохи піднятий у центрі. Середня товщина льодового покриву до 2 км, у центральній підвищеній частині вона перевищує 4 км. Із-за потужного льодового покриву Антарктида є найвищим материком Землі.

Під льодовиковим покривом розташовані гори й рівнини. Через материк тягнуться високі Трансантарктичні гори. Найвища вершина гір — гора Вінсон її висота сягає понад 5 км. Розгляньте її зображення (мал. 87 у підручнику, таблиці, слайді).

Льодовики Антарктиди безперервно рухаються від центру до країв материка. Там вони поступово сповзають в океан. На узбережжі край льодовика відколюється і утворюється айсберг. Розгляньте його зображення (таблиця, слайд).

Поблизу узбережжя зустрічаються антарктичні оази — це невеликі ділянки суходолу, вільні від льоду. Вони нагадують кам’янисті пустелі, серед яких іноді розташовані невеликі озера.

 1. Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про водойми Антарктиди.

— Поміркуйте! Чи є водойми на материку? Прочитайте у підручнику про водойми Антарктиди. Розгляньте їх зображення (мал. 88 у підручнику, на таблиці, слайді).

Чи є постійні річки на материку Антарктида? (Антарктида — єдиний на Землі материк, на якому немає постійних річок.)

— Як утворюються річки на материку? (Влітку, коли тануть сніг і лід, до океану течуть потоки талої води. Так виникають антарктичні річки. Деякі з них потрапляють в льодові тріщини і прокладають собі шлях під кригою.)

— Доки існують антарктичні річки? (Існують антарктичні річки протягом 1-2 місяців до настання осінніх морозів, коли танення снігів припиняється.)

Чи є озера на материку Антарктида? Які вони — солоні чи прісні? (В оазах і на узбережжях Антарктиди є невеликі прісні і солоні озера.)

— Яка вода в озерах влітку — холодна чи тепла? (Влітку, коли води звільняться від криги, сонячні промені прогрівають воду деяких з них до температури +10°С.)

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про погодці умови Антарктиди.

— Розгляньте малюнок із зображенням теплових поясів Землі (слайд). У яких теплових поясах розташована Антарктида?

— Антарктида розміщена в холодному тепловому поясі. Взимку, коли настає полярна ніч, енергія Сонця не потрапляє на материк. Там лютують морози. У центральних районах материка температура повітря опускається понад -70 °С, а на узбережжі сягає до —35 °С. Там тепліше.

На науковій станції «Восток» була зареєстрована найнижча температура повітря на Землі: —89,2 °С, а на поверхні снігу —90 °С. Цей район Землі називають Полюсом холоду.

Улітку, коли настає полярний день, на материк сонячного тепла надходить більше, ніж одержує спекотна Африка. Проте майже 9/10 сонячної енергії білосніжна крижана поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. У центральних районах материка температура повітря опускається до —30 °С. На узбережжі материка влітку — близько 0 °С.

В Антарктиді панує ясна вітряна погода, опадів випадає дуже мало, лише у вигляді снігу. З материка дмуть постійні сухі вітри, які проганяють хмари й ще більше вихолоджують крижану поверхню материка. На узбережжі дмуть найсильніші ураганні вітри на планеті. Вони супроводжуються снігопадами.

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про корисні копалини материка Антарктиди.

— Розгляньте фізичну карту материка Антарктида (на таблиці, в атласі, слайді або фізичну карту півкуль). Чи можна за допомогою карти дізнатися, родовища яких корисних копалин є на материку? Чому?

— На карті Антарктиди не позначено родовища корисних копалин, але це не означає, що їх там немає. В Антарктиді виявлено поклади корисних копалин: руд металів (заліза, нікелю, міді), палива (кам’яного вугілля, нафти), алмазів. 8/10 усіх запасів прісної води планети зосереджені у льодовиках Антарктиди.

— Поміркуйте! Чи можливий видобуток цих корисних копалин у суворих умовах Антарктиди?

— Видобуток корисних копалин у суворих погодних умовах материка пов'язаний з великими труднощами і поки не ведеться.

 1. Розповідь з елементами бесіди з мстою формування уявлення про населення материка.

— Розгляньте політичну карту світу. Які країни розташовані на материку Антарктида?

— На політичній карті світу не позначено жодної країни на Антарктиді, тому що материк не належить жодній державі. Шостий материк Землі — це материк науки, миру та міжнародного співробітництва. В Антарктиді немає постійного населення. На приблизно 40 наукових станціях працюють вчені з різних країн світу. Біля станцій виникли постійні населенні пункти — наукові містечка. Через суворі природні умови дослідники працюють зазвичай не більше року, змінюючи один одного. З 1996 р. в Антарктиді працюють українські вчені на науковій станції «Академік Вернадський». Розгляньте її зображення (мал. 89 у підручнику, на таблиці, слайді).

Найбільше полярних станцій розташовано на Антарктичному півострові. Він є найбільш густонаселеним місцем в Антарктиді.

Антарктида — материк, який не має кордонів. Він належить усьому людству. Будь-яка діяльність (господарська чи військова), окрім наукової, тут заборонена. Нині відвідують Антарктиду туристи. (Вчитель демонструє слайд.)

 1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості рослинного світу Антарктиди.

— Поміркуйте! Чи сприятливі умови для життя рослин в Антарктиді?

— В Антарктиді дуже суворі природні умови. Там сильні морози, обмаль вологи, недостатньо світла й тепла, майже немає грунтів. Усе це є несприятливим для росту рослин. На більшій частині материка немає ні рослин, ні тварин. Антарктиди — це зона сухих і холодних антарктичних пустель.

Рослини і тварини живуть лише в оазах Антарктиди — ділянках на узбережжях материка і островах, які влітку встигають трохи прогрітися та звільнитися від снігу й льоду.

На вологій кам’янистій поверхні влітку ростуть дрібні мохи та різнобарвні лишайники. Розгляньте їх зображення (мал. 90 у підручнику, таблиці, слайді). Вони пристосовані до життя в сурових умовах Антарктиди. У них немає справжніх коренів і вони здатні вбирати воду з повітря усією поверхнею тіла влітку з вологих каменів, на яких поселяються. Розміри лишайників і мохів невеликі. Взимку вони переносять промерзання і після відтаювання залишаються живими. Лише на півдні Антарктичного півострова та на островах Антарктики зростають декілька видів квіткових рослин — це невисокі трави (антарктична волосяна трава і антарктична гвоздичка). Розгляньте їх зображення (таблиця, слайд).

Розгляньте зображення антарктичної волосяної трави (щучки антарктичної) (таблиця, слайд). Висота трав’янистої рослини від 3 до 20 см. Росте на каменистому грунті, у місцях, які добре прогріваються сонячними променями. Здатна витримувати заморозки навіть у період цвітіння.

Розгляньте зображення антарктичної гвоздички. Це вічнозелена трав’яниста рослина висотою 1,5-5 см. Квіти дрібні білі або жовті.

Ці рослини пристосувались за коротку теплу пору зацвіти й утворити насіння.

 1. Робота з підручником, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про тваринний світ Антарктиди, необхідності його охорони.

— Чи пов’язане життя тварин Антарктиди лише з суходолом? Чим живляться тварини Антарктиди? (На материку живуть тварини, життя яких пов'язане з океаном. Вони живляться рибою, дрібними рачками та іншими морськими тваринами.)

— Прочитайте у тексті підручника про птахів Антарктиди.

— Які найпоширеніші птахи Антарктиди? (Найпоширеніші тварини Антарктиди — пінгвіни.)

— Як пінгвіни пристосувались до суворих умов існування? (Ці птахи не літають. Їх короткі крила схожі па ласти, тому вони добре плавають і пірнають. У них товстий шар підшкірного жиру й густий пух, що допомагають їм переносити холод.)

— Пір’я дуже щільно вкриває тіло пінгвіна й не дає воді проникати до шкіри. Рухи крил пінгвінів у воді нагадують рухи крил літаючих птахів у польоті. Ноги пінгвінів мають по чотири пальні, які сполучені плавальною перетинкою. Суходолом птахи пересуваються повільно, тримаючи вертикально своє тіло й спираючись на короткий жорсткий хвіст. У пінгвінів гострий і сильний дзьоб.

— Чим живляться пінгвіни? (Живляться пінгвіни рибою, молюсками і рачками, які дорослі птахи здобувають у воді.)

— Як живуть пінгвіни — поодиноко чи колоніями? (Великими колоніями.)

Назвіть пінгвінів, які живуть на материку. Розгляньте їх зображення (таблиця, слайд). Чим вони відрізняються? (На материку можна побачити як маленьких пінгвінів Аделі, так і найбільших пінгвінів — імператорських, масою до 50 кг і висотою понад 1 м.)

— Розгляньте зображення імператорського пінгвіна (мал. 91 у підручнику, в таблиці, слайді). У нього пір’я на спині чорне, а на грудях біле, що робить його у воді менш помітним для ворогів. Під шиєю і на шоках — жовто-оранжеве забарвлення пір’я. Тіло обтічної форми, тому пінгвіни вправні плавці. Плавають зі швидкістю до 36 км/год і пірнають на глибину до 530 метрів, під водою можуть перебувати до 20 хв. Полюють групами у воді на рибу, кальмарів, дрібних ракоподібних. Живуть імператорські пінгвіни до 35 років.

Розкажіть, як розмножуються імператорські пінгвіни. Як вони доглядають за потомством? (Ці великі птахи виводить своїх пташенят у найсуворішу пору антарктичної зими. Самка відкладає одне яйце, а самці носять його на ногах під складкою .жиру протягом двох місяців, допоки пташеня не вилупиться. Весь цей період вони не їдять. Щоб зберегти тепло, пінгвіни збираються у величезні групи. Самки знаходять їжу в океані і годують пташенят. Своїх дитинчат батьки впізнають за голосом. Годують їх до літа, допоки не з'явиться багато корму і пташеня не навчиться здобувати його самостійно.)

— Розгляньте зображення пінгвіна Аделі (слайд). Довжина тулуба пінгвіна біля 70 см, а вага — 6 кг. У них пір’я, що вкриває верх тіла, чорне, а низ — біле. Навколо очей є біле кільце. Взимку вони плавають серед льодів за 700 км від місць гніздування. Наприкінці полярної ночі вони йдуть до місць гніздування. Рухаються великими групами, іноді повзуть на животі зі швидкістю до 6 км/год. Кожна пара будує гніздо з камінців, куди самка відкладає 2 яйця. Насиджують яйця птахи по-черзі. З’являються пташенята у найсприятливіший період, коли вже де-не-де розтав сніг і світить сонце. Пташенята тримаються невеликими групами. Батьки, які повертаються з їжею, завжди безпомилково знаходять у групі своїх пташенят і годують їх. Наприкінці березня птахи покидають місця гніздування до наступної весни, повертаючись в море.

— У пінгвінів є вороги. На них у воді нападають хижі звірі - косатки, морські леопарди.

— Які птахи гніздяться на прибережних скелях Антарктиди влітку? (Влітку на прибережних скелях гніздяться баклани, буревісники, поморники, альбатроси.)

— Розгляньте зображення поморника південно-полярного (мал. 91 у підручнику, таблиці, слайді). Це великий птах з довжиною тіла до 55 см і вагою до 1,5 кг. Дзьоб прямий з невеликим гачком на кінці. Забарвлення пір’я коричнево-сіре, на крилах має білі плями. Гніздяться колоніями (великими групами). Це дуже галасливий птах. Живиться рибою, ракоподібними.

Чим ще живиться поморник? (Поморники можуть нападати на інших птахів, відбирати їжу в них, живитися їх яйцями та пташенятами.)

Розгляньте зображення буревісника (слайд). Буревісник південний гігантський — справжній велетень. Цей птах має довжину тіла до 99 см і розмах крил до 2 м, вага до 5 кг. Дзьоб у нього жовтий із зеленуватим кінчиком. У більшості дорослих птахів пір’я коричневе із світлішою головою, шиєю і грудьми. В основному живиться падаллю, тобто решками морських звірів і птахів, іноді поїдає рибу, антарктичний криль. Буревісник розорює пташині гнізда, поїдаючи яйця, нападає, як і поморники, на живих пташенят, зокрема й пінгвінів.

Справжнім символ Антарктики є сніговий буревісник, один з найкрасивіших антарктичних птахів. Розгляньте його зображення (на мал. 91 у підручнику, слайді). Пір’я у нього біле, чорні очі та маленький дзьоб, блакитно-сірі ноги. Довжина тіла снігового буревісника до 41 см, а розмах крил до 79 см. Цей птах може гніздитися вглибині материка, на відстані до 345 км від берега. Його бачили навіть на Південному полюсі. Живиться рибою, дрібними ракоподібними, падаллю. їхні гнізда розорюють поморники і гігантські буревісники.

Розгляньте зображення антарктичного синьоокого баклана (таблиця, слайд). Це великий птах з довжиною тіла до 77 см, розмахом крил біля 1 м, вагою до З кг. У нього довга шия, короткі крила, довгий і вузький дзьоб. Пір’я, що вкриває верхню частину тіла, чорне, а нижню - біле. Живуть колоніями.

На антарктичних островах гніздиться і альбатрос. Розгляньте зображення альбатроса мандрівного (слайд). Це великий птах з довжиною тіла трохи більше 1 м і розмахом крил до 3 м, вагою до 10 кг. Живиться рибою, молюсками, ракоподібними. Поодинокий птах, який гніздиться колоніями. Гнізда птахи будують на скалах з трави і моху. Живуть альбатроси до 30-50 років. Можуть пролітати вдень до 1000 км.

Прочитайте у тексті підручника про звірів Антарктиди.

— Які звірі живуть на материку Антарктида? (Тюлені живуть в Антарктиді.)

— Чи постійно вони живуть на материку? (На материк тюлені виходять для розмноження.)

— Які найбільші тюлені живуть в Антарктиді? (Найбільші тюлені — це морські слони.)

— Розгляньте зображення морського слона південного (мал. 92 у підручнику, слайд). Розкажіть про цю тварину. (Великі дорослі самці можуть бути майже шести метрів у довжину і важити більше трьох тон. У величезних самців є довгий висячий ніс, що нагадує хобот. Коли їм загрожує небезпека, самець задирає вгору свій хобот і видає грізний рев. Морські слони живляться рибою і кальмарами.)

— У морського слона задні ласти довші за передні, форма тіла обтічна, тому вони добрі плавці. Можуть пірнати на глибину до 500 м і перебувати там більше 30 хвилин. У них великий підшкірний шар жиру, що не дозволяє замерзнути в холодній воді, груба шкіра і жорстке коротке хутро також сприяють збереженню тепла. На суші вони є незграбними і неповороткими товстунами.

Морські слони на період розмноження і линьки виходять на берег. На місцях, звільнених від льоду, влаштовують лежбища, збираючись великим групами (до 300 тварин). Тут вони проводять декілька місяців (весну, літо). Па зиму морські слони залишають берегові лежбища і ведуть морський спосіб життя.

— Незважаючи на грізний вигляд морських слонів, у воді на них нападають косатки — найбільші хижі дельфіни, які переважно живляться рибою, а також морські леопарди.

Розгляньте зображення морського леопарда, одного з найпоширеніших тюленів в Антарктиці (мал. 92 у підручнику, таблиці, слайді).

У морського леопарда темно-сіре забарвлення хутра з плямами по боках і на шиї, невелика видовжена голова з широкою пашею і гострими зубами (подібна як у плазунів), довгі передні ласти (ними він здійснює сильні удари по воді, полюючи на інших тюленів і пінгвінів). Це звір довжиною до 4 м і вагою до 500 кг. Живе до 26 років здебільшого поодиноко.

Чим живиться морський леопард? (Живиться дрібними рачками, рибою, птахами, полюс й па інших тюленів у воді.)

— Морський леопард — дуже спритний хижак. На суші він незграбний, а у воді дуже швидко плаває (швидкість до 40 км/год) і може пірнати на глибину до 300 м. На пінгвінів чатує серед крижин і атакує знизу.

— В Антарктиді живуть й безкрилі комахи (довжина їх тіла до 4 мм).

— Прочитайте у тексті підручника про тварин, які живуть у прибережних водах Антарктиди.

— Розгляньте зображення антарктичного крилю. Це дрібний рачок, довжина тіла якого до 6 см і вага до 2 г. Його тіло складається з головогрудей,вкритих панциром, і черевця, вкритих щитками. На голові є дві пари вусиків і кулясті темні очі на рухомих стебельцях. Його грудні тонкі й довгі ноги вкриті густими щетинками, якими він проціджує воду і фільтрує їжу. На черевці є плавальні ніжки. Розмножується криль, відкладаючи у воду яйця. З яєць на глибині вилуплюються личинки, що піднімають до поверхні води. Криль створює найбільші скупчення тварин на планеті.

Чим живиться антарктичний криль? (У прибережних водах влітку швидко ростуть мікроскопічні водорості, які є їжею для дрібних рачків — антарктичного крилю.)

— Для яких тварин антарктичний криль є їжею? (Дрібними рачками живляться риби, птахи, тюлені і кити.)

— Людина виловлює антарктичного криля у великих масштабах і у пінгвінів, альбатросів виникають труднощі у вирощуванні потомства. Окрім того, глобальне потепління на планеті Земля, яке призводить до танення льодовиків Антарктиди, теж впливає на чисельність антарктичного крилю. Це викликає турботу в учених, які пропонують обмежити промисловий вилов крилю і зберегти пінгвінів.

Які великі звірі водяться в антарктичних водах? (Кити і косатки водяться в антарктичних водах.)

— В антарктичних водах можна побачити найбільших тварин світу — синіх китів, завдовжки близько 33 м і масою до 150 т. Живе кит до 80 років, щоденно з’їдаючи до 4 т дрібних рачків.

Тут багато й горбатих китів, на спині якого височіє спинний плавець у формі горба. Цей кит завдовжки до 14,5 м і вагою 30 т. Нижня щелепа дуже масивна, і випирає вперед над верхньою на 10-30 см. Китовий вус чорного кольору, досягає 100 см у довжину.

— Чому китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі? (Тут великі скупчення крилю, а отже, є достатньо їжі.)

— Чому багато косаток водиться в антарктичних водах? (Тут є достатньо їжі, бо вони полюють на тюленів і пінгвінів.)

— Що ви знаєте про косаток?

— Косатки — це найбільші хижі дельфіни, їх ще називають зубатими китами (до 10 м у довжину і вагою до 8 т). У них чорно-біле забарвлення тіла. Плавають зі швидкістю до 55 км/год. Живляться також рибою, головоногими молюсками. За добу косатці потрібно до 150 кг їжі. В Антарктиці вони полюють групами, створюючи великі хвилі, штовхаючи крижини і ламаючи їх, намагаючись зіштовхнути з них тюленів.

— Багато видів тварин Антарктиди перебувають нині під охороною, оскільки їх кількість у прибережних водах материка значно скоротилася через надмірний вилов людиною. Збереження унікальної природи Антарктиди є важливим завданням людства.

 1. Музична фізкультхвилинка.
 2. Закріплення знань, умінь і навичок.
 3. Робота в парі.

Поміркуйте! Як своєрідність природи Антарктиди вплинула на характер діяльності людини на материку?

— Чому життя тварин материка пов’язане з морем?

 1. Робота в групі.

— Обговоріть! Антарктида отримує влітку найбільше сонячної енергії серед інших материків. Чому ж материк називають «Царством холоду»?

— Чому Антарктида — антарктична пустеля?

 1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1 (с. 48), 1. 2, 3 (с. 49).
 2. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на фізичній карті півкуль материк Антарктида.

— Поясніть, чому Антарктиду називають «материком на краю Землі».

— Доведіть, що Антарктида — найвищий материк Землі.

— Чому на материку Антарктида бідний рослинний світ? Наведіть приклади рослин, шо ростуть на континенті.

— Порівняйте пінгвіна й поморника. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Доведіть, що пінгвіни пристосувались до життя в Антарктиді.

— Порівняйте морського слона й морського леопарда. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Порівняйте косатку і морського леопарда. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Доведіть, що тюлені пристосувались до життя в Антарктиді.

— Складіть 2-3 ланцюги живлення, що склалися в Антарктиді.

VII. Підсумок уроку.

 1. Продовження речень.
 • Материк Антарктида розташований у півкулях... .
 • Антарктида розташована навколо полюса Землі... .
 • Антарктида розташована в теплових поясах... .
 • Антарктида омивається океанами... .
 1. Бесіда.

— Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §35, 36. Дайте відповіді на запитання після параграфів. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.

Виконайте проект «Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити». Для цього: 1. Використовуючи фізичну карту півкуль, складіть маршрут своєї подорожі.

 1. Знайдіть цікаву інформацію про неживу і живу природу материка, на якому ви мрієте побувати. Доберіть відповідні ілюстрації.
 2. Підготуйте виступ-презентацію.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити