ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОКИ 53-54 Мішані ліси (Полісся). Діяльність людей у зоні мішаних лісів. Охорона мішаних лісів
Тема. Мішані ліси (Полісся). Діяльність людей у зоні мішаних лісів. Охорона мішаних лісів.
Мета. Ознайомити учнів із зоною мішаних лісів; розкрити залежність між неживою і живою природою в цій зоні, дати уявлення про діяльність людей в цій місцевості; розвивати увагу, пам’ять, мислення; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: карта природних зон України, таблиця, ілюстрації до теми.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Створення проблемної ситуації.
Вчитель зачитує текст: «Неповторну красу природи створює цей край. Здавна він славиться могутніми лісами: соснові бори, розкішні діброви, білокорі березняки, а над чудовими озерами і повноводними ріками схиляють свої гілки похмурі вільшняки. Якої тут тільки немає дичини!».
2. Відповіді на запитання.
— Поміркуйте, якої зони стосується цей опис природи.
— Знайдіть в атласі зону мішаних лісів.
— Як ви розумієте вислів «мішаний ліс»?
V. Повідомлення теми та завдань уроку.
— Мабуть, ви вже здогадалися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці.
Тим, хто ще не здогадався, допоможе ось це завдання. Ви повинні обчислити вираз і за допомогою ключа знайти літеру, що відповідає знайденому результату.
Обчисливши всі вирази в стовпчику, ви прочитаєте тему уроку.
Наприклад, обчислюємо перший вираз: до тридцяти трьох додати вісімнадцять, дорівнює п’ятдесят один. Шукаємо в ключі число п’ятдесят один. Йому відповідає літера «ем». Отже, перша літера — «ем». Аналогічно шукаємо інші
літери.
33 + 18 = |
51 |
25 ∙ 4 = |
100 |
99 : 3 = |
33 |
46 + 55 = |
101 |
121: 11 - |
11 |
13 ∙ 6 = |
78 |
144 : 2 = |
72 |
53 ∙ 4 = |
212 |
25 ∙ 4 = |
100 |
73 ∙ 3 = |
219 |
Ключ
51 |
33 |
78 |
100 |
219 |
101 |
212 |
11 |
72 |
м |
ш |
и |
і |
с |
а |
л |
н |
й |
(Мішаний ліс)
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Характеристика зони мішаних лісів.
— Відгадайте загадку.
Дім зі всіх сторін відкритий.
Він різьбленим дахом критий.
Ти заходь в зелений дім —
чудеса побачиш в нім!
(Ліс)
Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займаючи близько 20% території держави. Простягається з півночі на південь на 150-200 км. У неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей. Південна межа проходить по лінії Устилуг-Рівне-Шепетівка-Житомир-Київ - Ніжин - Батурин.
Рельєф — рівнинний, низовинний (Поліська низовина), у зв’язку з чим землі перезволожені, є болота і заболочені масиви.
Водні ресурси зони досить великі, тут протікають притоки Прип’яті: Горинь, Стир, Жерев. Уж, Тетерів. Десна з притоками, є значні запаси підземних вод, кілька великих озер. Клімат Полісся помірно-континентальний, з теплим і вологим літом та м’якою зимою. Середня температура січня —4 °С ... —8 °С, середня температура липня +17 °С ... +19 °С. Середня тривалість безморозного періоду — 160-180 днів. Зона є найбільш зволоженою рівнинною територією
України. Тут за рік випадає 600-700 мм опадів, більшість яких припадає на літо.
Перехід від однієї пори року до іншої відбувається поступово. Весна затяжна, із частою зміною холодної і теплої погоди. Сніг тане довго. Літо тепле, але не жарке, дощове. Буває багато гроз. Перехід від літа до осені поступовий, із частим поверненням теплої погоди. Зима м’яка, хмарна, з частими відлигами.
Висота снігового покриву сягає у лютому 20-30 см. В цілому кліматичні умови зони лісів сприятливі для сільськогосподарської діяльності.
Ґрунти тут дерново-підзолисті і болотні. 30% території зони займають ліси. Решта — сільськогосподарські угіддя і болота.
Полісся багате на корисні копалини. На півдні краю є родовища гончарної глини, крейди, гранітів, поклади самоцвітних каменів (бурштину, гранатів тощо). Природним багатством усього Українського Полісся є торф.
В зоні мішаних лісів переважають бори, субори, березняки.
У лісах рослини ростуть ярусами. Верхній ярус утворюють дерева. Середній ярус — підлісок — складають куші. Нижній ярус формують трав’янисті рослини.
Бори — соснові ліси. Вони двоярусні, підлісок відсутній. У трав’янисто чагарниковому покриві, який досить бідний, переважають мохи, лишайники, чорниця, багно, ситник.
Субори розвинуті на більш родючих грунтах. Це ліси із сосни та дуба звичайного. У підліску ростуть брусниця європейська, крушина ламка, в трав’янистому покриві — копитняк європейський, зірочник лісовий, папороть, орляк звичайний.
Березняки — березові ліси з берези бородавчатої з домішками сосни, дуба і граба. З чагарників тут ростуть горобина звичайна, крупина ламка, верес, плаун, звіробій, моренка пахуча та інші.
Для фауни зони мішаних лісів характерні тварини лісу. Тут водяться лось, козуля, кабан, олень, білка, лісова куниця, борсук, вовк, лисиця. З птахів поширені тетерев, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, дятел; з плазунів — гадюка звичайна, ящірка прудка, болотна черепаха. У лісах багато комах-шкідників: сосновий і непарний шовкопряд, вусачі, короїди, комарі, ґедзі.
Ось як у маршовій пісні «Моє Полісся» описується цей край:
Очерет мені був за колиску,
в болотах я родився і зріс.
Я люблю свою хату поліську,
я люблю свій зажурений ліс.
В тім Поліссі понуре болото,
пів-Полісся вода залила,
тільки де-не-де хутір самітно,
тільки де-не-де клаптик села.
З якою любов’ю і ласкою тут говориться про Полісся! Кожному слід любити і берегти той край, де він живе.
2. Діяльність людей у зоні мішаних лісів.
— Слід зазначити, що зона мішаних лісів, або Полісся — це територія, 27% якої вкрито лісами, значна частина земель заболочена і надмірно зволожена. Тому цей регіон України має певні особливості розвитку народного господарства.
Завдяки наявності лісів, покладів торфу та керамічних глин на Поліссі добре розвинуті торфова, деревообробна, целюлозно-паперова, фарфорово-фаянсова і легка промисловості.
Тут добувають і переробляють торф, проводять лісорозробки. Наявні підприємства із переробки деревини, виготовлення меблів, паперу, є фарфорові заводи, що добувають і обробляють граніт. На Поліссі вирощують льон, картоплю, пшеницю, гречку, цукровий буряк; розводять сільськогосподарських тварин.
Осушені болота використовують як пасовища і сіножаті. На луках випасають овець і корів.
3. Охорона мішаних лісів.
— Для збереження та примноження рідкісних видів рослин і тварин на Поліссі були створені Поліський заповідник та Шацький національний природний парк.
Поліський заповідник (1968 р.) розташований в Овруцькому та Олевському районах Житомирської обл. Площа — 20 104 га. Соснові ліси займають 13 000 га.
Рослини: верби (лапландська й чорнична), півники болотяні, пухівка піхвова, рододендрон жовтий та інші Рослини з Червоної книги України: журавлина дрібноплідна, любка дволиста, гудайєра повзуча, плавун колючий, гронянка півмісяцева. Петрів хрест лускатий, ковила волосиста, водяний горіх плаваючий, сфагнум м’який, пальчатокорінники (Фукса й весняний) тощо.
Тварини: лось, вовк, козуля, лисиця, бобер, рись, куниця, ондатра, сова болотяна, тетерев, глухар, жалібниця.
Тварини з Червоної книги України: кіт лісовий, вечірниця мала, лелека чорний, журавель сірий, підорлик великий, змієїд, шовкопряди (кульбабовий і березовий), бражники (мертва голова, джмелевидка, прозерпіна) та інші.
VII. Осмислення і узагальнення знань.
1. Робота з підручником.
2. Фронтальна бесіда.
— Що таке природна зона?
— Яка географічна карта допоможе вивчати природні зони?
— Яким кольором на ній позначено зону мішаних лісів?
— Яку частину території України вона займає?
— Як по-іншому називають зону мішаних лісів України?
— Що ви дізналися про рослинний світ Полісся?
— Чому в різні пори року мішаний ліс змінює свій зовнішній вигляд?
— Які тварини живуть у зоні мішаних лісів?
— Що приваблює тварин до цієї зони?
3. Гра «Побудуйте ланцюг живлення» (в групах чи парах).
— Побудуйте ланцюги живлення, які склалися в зоні мішаних лісів.
Групи озвучують свої роботи, а інші — перевіряють, виправляють помилки.
4. Гра «Хто у лісі живе, що в лісі росте».
На дошці розвішано наочність із зображенням рослин і тварин.
Учень-ведучий пропонує відгадати загадки або коротко описати ту чи іншу рослину. Той, хто відгадає, знімає з дошки відповідну ілюстрацію і називає істотні ознаки рослини чи тварини. Загадки й опис можуть складати самі учні.
5. Розгадування кросворда.
1. Обласний центр України, розташований в зоні мішаних лісів. (Житомир)
2. Як по-іншому називають середній ярус лісу? (Підлісок)
3. Перелітний птах. (Шпак)
4. Щоб уберегти і примножити природу зони мішаних лісів, створено Поліський ... (заповідник)
5. Ґрунти в зоні мішаних лісів. (Болотні)
6. Соснові ліси. (Бори)
7. Лікарська рослина. (Звіробій)
8. Тварина мішаних лісів, яку взято під державну охорону. (Олень)
9. По засніженій галявці ходить хлопчик в білій майці. (Підсніжний)
10. Слово, тотожне поняттю «зона мішаних лісів». (Полісся)
5. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 2-5.
6. Робота з картками для самостійної роботи.
VIII. Підсумок уроку.
— Про що йшлося на сьогоднішньому уроці?
— Що нового ви дізналися?
— Що вам сподобалося?
— Покажіть на карті зону мішаних лісів.
IX. Домашнє завдання.
— Прочитати §46, 47. Дати відповіді на запитання після параграфів. Виконати завдання в картках для самостійної роботи.
Творче завдання: підготувати усну розповідь про будь-яку рослину чи тварину зони мішаних лісів або розробити проект «Чому ліси називають легенями планети». Нанести на контурну карту зону мішаних лісів.