ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 5 Планети Сонячної системи

Тема. Планети Сонячної системи.

Мета. Формувати в учнів уявлення про планети Сонячної системи; розвивати спостережливість, мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, уміння порівнювати, аналізувати й робити висновки; виховувати допитливість, прагнення пізнавати природу.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо планети Сонячної системи вивчати

й нові знання здобувати.

II. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Тестова перевірка знань.

2. Фронтальна бесіда.

— Чим Сонце подібне до інших тіл Сонячної системи?

— Охарактеризуйте Сонце як зорю.

— Чим Сонце й Земля подібні? Чим відрізняються?

— Яке значення Сонця для життя на Землі?

3. Гра «Хто найрозумніший».

— Хто найбільше приказок, прислів’їв чи загадок знає про Сонце?

Учитель ділить клас на три ряди. Виграє той ряд, який наведе найбільше приказок, прислів'їв і загадок про Сонце.

4. Перевірка виконаних завдань у робочому зошиті.

IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

— Які космічні тіла входять до складу Сонячної системи?

— Що називають планетою?

— Назвіть планети Сонячної системи.

— Що таке орбіта планети?

— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо планети Сонячної системи.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою поглиблення уявлення про планети.

— Розгляньте на ілюстраціях будову Сонячної системи (мал. 10 підручника, на таблиці, слайді). Скільки планет у Сонячній системі?

— Якої форми планети?

— Це холодні чи розжарені космічні тіла?

Ви вже знаєте, що у Сонячній системі є вісім великих планет. Це нерозжарені космічні тіла кулястої форми і великих розмірів. Кожна планета обертається навколо Сонця своїм шляхом, тобто власною орбітою. Кожна з планет обертається і навколо власної осі.

2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про планети земної групи і планети-гіганти.

— Уважно розгляньте ілюстрації (мал. 10 підручника, на таблиці, слайді). Порівняйте планети Сонячної системи за розмірами, віддаленістю від Сонця. Яка планета найбільша за розмірами? Яка найменша? Яка знаходиться найближче до Сонця? Яка — найдальше від нього?

— Планети Сонячної системи відрізняються одна від одної розмірами, віддаленістю від Сонця та іншими ознаками. Найменшою планетою за розмірами і найближчою до Сонця є Меркурій, найбільшою — Юпітер, а найбільш віддаленою від Сонця — Нептун.

Планети Сонячної системи поділяють на дві групи. Перша група — це планети земної групи: Меркурій, Венера, Земля, Марс. Вони невеликих розмірів, мають тверду поверхню і розташовані найближче до Сонця. Друга група — це планети-гіганти Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Вони великих розмірів, складаються з газів, розташовані на більшій відстані від Сонця, ніж планети земного типу.

Це цікаво знати. Більшість планет отримали назви на честь давньоримських богів. Меркурій назвали на честь бога торгівлі, Венеру — богині кохання й краси, Марс — бога війни, Юпітер — царя богів, Сатурн — бога землеробства, Уран — бога неба, Нептун — бога моря.

Марс називають червоною планетою, бо в його грунті міститься багато заліза. Сатурн оточений зовні кільцями, що нагадують крислатий капелюх. Кільця складаються з твердих уламків різних розмірів, вкритих снігом і кригою. Зовсім недавно було встановлено, що Уран і Нептун теж мають кільця.

Марс, Венера і Земля мають повітряні оболонки, проте у Марса і Венери вони складаються переважно з вуглекислого газу. Зовсім недавно було виявлено, що на Марсі, як і на Землі, є вода.

3. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про залежність температури поверхні планети від відстані до Сонця.

— Уважно розгляньте ілюстрації (мал. 10 підручника, на таблиці, слайді). Поміркуйте, чи однаково Сонце зігріває різні планети. На яких планетах найвища температура? Які планети найхолодніші?

— Вам уже відомо, що планети — це холодні космічні тіла. Вони не випромінюють власного світла і тепла, а освітлюються й зігріваються Сонцем. Оскільки планети рухаються на різних відстанях від Сонця, то й нагріваються по-різному. Чим ближче планета до Сонця, тим більше сонячного світла й тепла вона отримує, тим вища температура її поверхні. Чим далі планети від Сонця, тим менше отримують сонячної енергії, тим нижча температура їх поверхні. Вдень поверхня Меркурія і Венери нагрівається до температури +430 °С і вище, а на Урані та Нептуні температура —200 °С і нижче.

Це цікаво знати. «Найгарячішою планетою» вважають Венеру, а не Меркурій, який розташований найближче до Сонця. Венера оповита щільними хмарами, її повітряна оболонка складається переважно з вуглекислого газу, а отже, вона добре утримує тепло. Тому й температура поверхні Венери більше +430 °С.

Планети можна побачити на небі. Так, планету Венеру можна побачити на небі ввечері після заходу Сонця або вранці перед світанком. Українці називають її «зоря вечірня» або «ранкова зоря», оскільки її блиск не поступається перед блиском найяскравіших зір.

Якщо планети не випромінюють власного світла, чому ми можемо їх бачити на небі? (Планети, як і інші холодні тіла, світять відбитим сонячним світлом.)

4. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про обертання планет навколо своєї осі та Сонця.

— Пригадайте, що таке доба. Що таке рік?

— Скільки триває земна доба? Яка тривалість року на Землі?

— Планети обертаються навколо Сонця власними орбітами. Кожна з планет обертається і навколо власної осі. Час повного оберту планети навколо своєї осі називають добою, а навколо Сонця — роком.

Розгляньте ілюстрації Сонячної системи (мал. 10 підручника, на таблиці, слайді). У якої планети найдовша орбіта, а в якої — найкоротша?

Чи за однаковий час планети здійснюють повний оберт навколо Сонця? Чому?

— Планети рухаються навколо Сонця власними орбітами і здійснюють повний оберт за різний час. Чим ближче до Сонця розташована планета, тим її орбіта коротша і тим менше часу їй потрібно для цього. Так, Меркурій обертається навколо Сонця всього за 88 діб, Земля — за 365 діб, тобто за рік, а Нептун — за 165 земні роки.

За різний час обертаються планети і навколо своєї осі. Так, тривалість доби на Меркурії становить 59 земних діб, на Землі — 24 години, а на Юпітері — 10 земних годин.

5. Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про супутники планет.

— Пригадайте, що називають супутником планети. Яке це тіло — розжарене чи холодне? (Природный супутник — це тверде нерозжарене космічне тіло, що обертається навколо планети.)

Знайдіть і прочитайте у тексті параграфа про природні супутники планет.

— Чи всі планети мають супутники? (Усі планети, окрім Меркурія і Венери, мають природні супутники.)

Назвіть ці планети та кількість їх природних супутників. (Планета Земля має один природний супутник — Місяць, Марс — два, Нептун — 14, Уран — 27, Сатурн — близько 62, Юпітер — 67.)

6. Музична фізкультхвилинка.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Індивідуальна робота з картками для самостійної роботи.

2. Робота в групах.

— Порівняйте планети Меркурій і Нептун. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 2, 4.

VII. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

✵ Планетами називають... .

✵ Планети Сонячної системи поділяють на такі групи... .

✵ Планетами Сонячної системи є... .

✵ Природні супутники — це... .

2. Бесіда.

— У чому полягає відмінність між планетами різних груп?

— Назвіть планети кожної групи.

— Назвіть планети:

а) у яких немає природних супутників,

б) у яких найменше супутників,

в) у яких найбільше супутників.

Чому Марс і Венеру не можна назвати природними супутниками Землі?

— Чому Сонце зігріває різні планети неоднаково?

— У якої планети тривалість року найменша, а в якої — найбільша? Чому?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §5. Дайте відповіді на запитання після статті. Виконайте завдання в зошиті 1, 3 і 5 (за бажанням). Проведіть спостереження разом з батьками за планетою Венера.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити