ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 65 Стани речовин
Тема. Стани речовин.
Мета. Ознайомити учнів зі станами речовин, з ознаками твердих тіл, рідин та газів; вчити порівнювати властивості тіл у різних станах; розвивати увагу, пам’ять, мислення, вміння порівнювати й аналізувати; формувати навички дослідницької роботи.
Обладнання: таблиця, ілюстрації до теми, кубик цукру, склянка води, сіль.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
— Що таке тіло? Наведіть приклади.
— Які тіла називають природними, а які — штучними?
— За якими ознаками характеризують тіла?
— З чого складаються тіла? Наведіть приклади речовин.
2. Вставка потрібних слів (за допомогою слів для довідки).
Тіла — це об’єкти________ та__________ природи, а також предмети, створені_________. Розрізняють тіла________ і ____. Ознаками тіл є__________ , __________ ,__________ , _________ . Усі тіла складаються з ____________.
Слова для довідки: неживої, живої, людиною, природні, штучні, форма, розміри, маса, об’єм, речовин.
3. Тестові завдання.
IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми і мети уроку.
1. Відгадування загадок.
✵ Біла морква зимою росте.
( Бурулька)
✵ Мене часто просять, ждуть,
а тільки покажусь — ховатися почнуть.
(Дощ)
✵ Коли чайник закипає, я із нього утікаю.
(Водяна пара)
✵ Ні у вогні не горить, ні у воді не тане.
( Крига)
✵ Сиві гуси все поле услали.
(Туман)
✵ Зоря-зоряниця, молода дівиця
гуляти ходила, сльозу зронила.
Місяць бачив — не підняв.
Сонце побачило — підняло.
( Роса)
✵ У нас зимою білим цвітом
сад зацвів, неначе літом.
(Іній)
✵ Без крил, без ніг, а на дерево сідає.
( Сніг)
— Що спільного між словами-відгадками?
2. Слово вчителя.
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося зі станами, в яких можуть перебувати речовини, будемо порівнювати властивості тіл у різних станах.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з таблицею.
2. Розповідь вчителя.
— Краплі роси і льодяні фігури, хмари і сніжинки — тіла, що складаються з однієї речовини — води.
Проте більшість тіл складається не з однієї, а з декількох або багатьох речовин. Так, до складу повітря входять азот, кисень, вуглекислий газ, водяна пара тощо. У рослинах є крохмаль, вода, цукор та інші речовини. Багато різноманітних речовин утворюють тіла тварин і людини.
Одна і та ж речовина може входити до складу різних тіл. Наприклад, вода є в тілах організмів, у грудочці грунту, в повітрі.
За різних умов речовина може бути твердою, рідкою або газуватою. Це різні стани речовин. Наприклад, за кімнатної температури вода рідина, вуглекислий газ — газ, а залізо — тверда речовина.
За певних умов речовини можуть переходити з одного стану в інший.
3. Розгляд і аналіз переходу води з рідкого стану в газоподібний або твердий і навпаки.
— За яких умов вода переходить з одного агрегатного стану в інший?
— Де в природі можна спостерігати явище випаровування? (Висихання білизни, води з калюжі, з акваріума тощо.)
— Від чого залежить стан речовин? (Від температури.)
4. Це цікаво!
— Процеси пов'язані з переходом речовини з одного стану в інший.
Взаємні перетворення газів, рідин, твердих тіл
5. Аналіз характерних ознак речовин.
— Кожна речовина має характерні ознаки-властивості: колір, блиск, запах, прозорість, розчинність у воді та інші.
Охарактеризуйте за цими властивостями такі речовини.
Вода |
Кисень |
Кухонна сіль |
||
1. |
Колір |
Безбарвна |
безбарвний |
біла |
2. |
Блиск |
без блиску |
без блиску |
без блиску |
3. |
Запах |
без запаху |
без запаху |
без запаху |
4. |
Прозорість |
прозорий |
прозорий |
непрозора |
5. |
Смак |
без смаку |
без смаку |
без смаку |
6. |
Розчинність у воді |
добрий розчинник |
малорозчинний у воді |
добре розчиняється у воді |
6. Практична робота.
— Проведемо дослід і з’ясуємо, з чого складаються речовини.
Кинемо кубик цукру в склянку з водою і перемішаємо. Спостерігаємо за цукром. Він поступово зникає, стає невидимим. Куди ж він подівся? Спробуємо утворений розчин на смак. Він солодкий. Отже, цукор нікуди не зник, він знаходиться в склянці з водою. Чому ми його не бачимо? Кубик цукру розпався на невидимі для ока частинки, які перемішалися з частинками води.
Даний дослід доводить, що речовини складаються з мікроскопічних частинок, здатних зберігати властивості речовин.
7. Фізкультхвилинка.
VI. Осмислення і узагальнення знань.
1. Робота з підручником.
2. Робота в парах.
— Поміркуйте! Порівняйте цукор і кухонну сіль за планом: стан, колір, блиск, запах, смак, прозорість, розчинність у воді.
— Що спільного між цими речовинами? Чим вони відрізняються?
3. Робота в групах.
Обговоріть! Чого більше в навколишньому світі: речовин чи тіл? Поясніть, чому.
4. Відповіді на запитання з підручника.
5. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1-5.
6. Робота з картками для самостійної роботи.
VII. Підсумок уроку.
1. Фронтальна бесіда.
— Наведіть приклади тіл, виготовлених з однієї речовини.
— У яких станах можуть перебувати речовини? Наведіть приклади.
— За яких умов вода переходить з одного стану в інший?
— Із чого складаються речовини? Як це можна довести?
2. Творче завдання.
Порівняти властивості кисню й кухонної солі.
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §56. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.
Провести вдома дослід. Взяти з морозильної камери кубик льоду й покласти його на тарілку. Поспостерігати, що з ним буде відбуватися спочатку і через деякий час. Пояснити дослід.
Дібрати з літератури загадки, вірші, прислів’я про різні стани речовин.