Розробки уроків - Природознавство 4 клас (за підручником Т.Г. Гільберг) - Основа 2015 рік
Урок 16. МАСШТАБ
Мета: дати учням поняття «масштаб»; формувати вміння читати простий план і карту місцевості, використовуючи масштаб; виховувати пізнавальну активність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 35).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке масштаб.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
— Спробуйте накреслити план прямокутної коробки з-під скріпок. Виміряйте її довжину і ширину. Накресліть прямокутник із визначеними сторонами.
— Спробуйте накреслити план великого предмета, наприклад, парти. Чи можна зробити так само, як ви тільки-но робили з малими предметами?
Учні дивляться на парту згори. Доходять висновку, що кришка парти є прямокутником.
— Як розмістити такий прямокутник на аркуші паперу? (Учні висловлюють свої думки.)
— Для цього користуються поняттям «масштаб». Масштаб указує, у скільки разів збільшено або зменшено розміри предметів і відстані між ними.
Виміряйте довжину і ширину кришки парти. (Довжина — 120 см і ширина — 80 см.)
Виміряні розміри зменшіть у 40 разів. Тепер кришка парти у вигляді прямокутника буде завдовжки 3 см і завширшки 2 см. Накресліть план парти у зошити.
— Даний масштаб записують так: 1 см — 40 см. Це означає, що 1 см на плані відповідає 40 см дійсних розмірів.
На планах масштаб може бути різним. Наприклад: 1см — 15 см, 1см — 20 см, 1см — 200 м тощо.
— Що потрібно зробити, щоб на невеликому аркуші паперу розмістити план місцевості?
— Щоб накреслити план місцевості села чи якоїсь іншої місцевості, потрібно виміряти відстані між будівлями, деревами тощо і зменшити їх. Для цього використовують масштаб, який показує, у скільки разів зменшили реальні розміри. Масштаб записують унизу аркуша.
Люди користуються масштабом не тільки тоді, коли креслять план. Маючи перед собою план і знаючи масштаб, можна обчислити відстані між предметами. А на малюнку виміряти відстань неможливо, адже він намальований не за масштабом.
2. Робота за підручником (с. 36-38)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 36.
— Коли користуються масштабом?
— Яким буває масштаб і як ним користуватися?
— Поясніть за малюнком 26, як визначити відстань від школи до хатинки лісника.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 38.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Виконання практичного завдання
Масштаб: 1 см — 200 м. Сад має довжину 1000 м, ширину — 600 м. Якої форми цей сад? Тягнеться він із заходу на схід. Які розміри цього саду? Накресліть план саду в зошитах.
Виміряйте довжину і ширину класу. Накресліть план класу в зошитах. Запишіть масштаб. (Один учень працює біля дошки.)
2. Робота в парах
1) Використовуючи масштаб, накресліть план ділянки завдовжки 900 м, завширшки 300 м. Для чого використовують умовні позначення? Намалюйте кілька умовних знаків.
2) Намалюйте свій підручник і накресліть його план. Що таке план? Чим відрізняється малюнок від плану?
3) Користуючись умовними знаками, намалюйте план описаної місцевості. У центрі населеного пункту розташована школа. Довжина шкільного приміщення 80 м, ширина — 60 м. На північ від школи на відстані 100 м проходить шосейна дорога, на південь, на відстані 80 м, знаходиться сад. На схід, на відстані 100 м, простяг лися луки. На захід, на відстані 60 м,— шкільні ділянки. Масштаб: 1см — 20 м.
3. Тестування
1. Що називають кресленням вигляду предмета згори?
О Малюнок;
О карта;
О план.
2. Як накреслити план великого предмета?
О Зменшити справжні розміри;
О збільшити справжні розміри;
О накреслити на весь аркуш.
3. Що вказує, у скільки разів зменшено (або збільшено) справжні розміри предметів і відстань між ними?
О Ширина і довжина;
О розміри плану;
О масштаб.
4. Що називають кресленням вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні?
О Карту;
О план місцевості;
О глобус.
5. За допомогою чого на плані зображують зображення?
О Малюнків;
О умовних знаків;
О підписують словами.
6. Де позначають масштаб на плані?
О По центру вертикально;
О внизу;
О угорі.
7. Що можна визначити за допомогою масштабу?
О Відстань між предметами на місцевості;
О відстань від Сонця до предмета.
8. Як розміщені предмети на місцевості?
О Населені пункти виділені іншим кольором;
О відповідно до розміру;
О відповідно до сторін горизонту.
9. Які сторони горизонту вказані стрілкою?
О Пн — Пд;
О Зх — Сх;
О Пн — Зх;
ОПд —Сх.
10. Хто користується планом місцевості?
О Геологи, будівельники, агрономи;
О будівельники, вчителі, агрономи;
О агрономи, геологи, продавці.
11. Що таке план?
О Вигляд великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні згори;
О креслення у певному масштабі великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні такими, якими їх бачимо згори;
О зображення окремих об’єктів на папері за допомогою умовних позначень.
12. Що таке масштаб?
О Число, яке показує, у скільки разів зменшено або збільшено реальні відстані на плані чи карті;
О збільшене або зменшене зображення земної поверхні на папері;
О число, яке використовують під час складання плану чи карти.
4. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що показує масштаб? (Масштаб показує, у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета.)
— Який масштаб можна використати на плані місцевості?
— Як позначаються сторони горизонту на плані?
— Що можна зобразити на плані місцевості?
— Чи можна зобразити людей, будинки?
— Як слід учинити, коли потрібно зобразити велику територію?
— Прочитайте масштаб: 1 см — 50 м; 1 см — 50 км. Що означають ці записи?
— Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 36-38).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 28
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 61)
2. Гра «Так чи ні?»
✵ Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?
✵ На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?
✵ У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?
✵ У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?
✵ У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так чи ні?
✵ У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?
✵ У Євразії є пустелі. Так чи ні?
✵ У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?
✵ У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?
3. Презентація розповідей учнів про рослину або тварину Євразії
4. Тестування
1. Який материк розташований у північній та південній півкулях?
а) Північна Америка;
б) Африка;
в) Антарктида;
г) Австралія.
2. Який материк омивається всіма океанами?
а) Австралія;
б) Антарктида;
в) Південна Америка;
г) Африка;
д) Євразія;
е) Північна Америка.
5. Читання вірша
Материк цей цікавий, мов казка.
Є куточки — справжнісінький рай!
Любий друже, дізнайся, будь ласка,
Все про Африку, часу не гай!
Т. Рубан