Розробки уроків - Природознавство 4 клас (за підручником Т.Г. Гільберг) - Основа 2015 рік
ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
Урок 27. РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ ЄВРАЗІЇ
Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Євразії; розвивати мовлення, мислення; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с.56)
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
✵ Чи вірите ви в те, що Євразія — найбільший материк Землі?
✵ Чи вірите ви в те, що Євразія складається з двох частин: Європи й Азії?
✵ Чи вірите ви в те, що Євразія розташована у північній та південній півкулях?
✵ Чи вірите ви в те, що Євразія омивається всіма океанами?
✵ Чи вірите ви в те, що в Євразії знаходиться наша країна?
3. Презентація цікавих фактів про особливості природи Євразії
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, чим вирізняється рослинний і тваринний світ у межах кожної з природних зон Євразії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
— У якій півкулі розташований материк Євразія відносно екватора? Що є характерним для погоди цього материка?
— Які природні зони виділяють на материку Євразія?
— Як теплові пояси впливають на природу?
— Материк Євразія майже повністю знаходиться у північній півкулі. На його території є різні природні умови, у яких ростуть різні рослини та мешкають різні тварини.
На півночі материка знаходиться тундра. Зима там триває 8—9 місяців. Морози бувають до —50 °С. Ґрунт мерзлий. За коротке і прохолодне літо він устигає відтанути не більш як на 50 см. З рослин поширені мохи. Лише місцями ростуть маленькі деревця: карликова береза і полярна верба. З тварин водяться північний олень, песець, сова полярна і куріпка біла. Улітку на озера і болота прилітають дикі качки, гуси, лебеді.
За тундрою величезні простори займає тайга — хвойні ліси. У тайзі ростуть дерева — кедр сибірський, модрина, ялина, ялиця, мешкають білки, рисі, вовки, соболі, ведмеді бурі, рябчики й тетеруки.
За тайгою розкинулися мішані й листяні ліси. За лісами великі площі займають степи.
У Євразії є пустелі. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +50 °С. Рослинність пустель бідна. Зустрічаються рослини, що пристосувалися до таких умов. Це саксаул — безлистяне дерево з дуже довгими коренями. Зустрічаються верблюжа колючка і піщана осока. Найвідоміша тварина пустелі — верблюд. Водяться також джейрани, віслюки-кулани, варани, змії, черепахи.
Найбагатший рослинний і тваринний світ на тих територіях Євразії, що ближчі до екватора.
У вологих тропічних лісах водяться індійські слони, носороги, крокодили, людиноподібні мавпи — орангутани, змії — удави і кобри. Серед птахів виділяються папуги й павичі.
2. Робота за підручником (с.57-62)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 57.
— У якій півкулі знаходиться материк Євразія?
— Розкажіть за малюнком 45 чим укриті узбережжя Північного Льодовитого океану.
— Розкажіть про живу природу островів Північного Льодовитого океану та узбережжя материка Євразія.
— Що ви дізналися про природу тундри?
— За малюнком 46 розкажіть про різноманітний пташиний світ тундри.
— Що таке тайга?
— За малюнком 47 розкажіть про тваринний світ тайги.
— Які природні зони розкинулися за тайгою?
— Що таке пустеля?
— Які рослини і тварини там є?
— Як вони пристосувалися до життя в пустелі?
— На яких територіях Євразії найбагатший рослинний і тваринний світ?
— Які рослини ростуть у вологих тропічних лісах?
— За малюнком 49 розкажіть про різноманітний тваринний світ вологих тропічних лісів.
— Які заповідники та національні парки створено на території Євразії?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 62.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
✵ Найвища точка Євразії — гора:
а) Ельбрус; б) Монблан; в) Джомолунгма.
✵ Найглибше озеро Євразії і світу:
а) Каспійське море; б) Байкал; в) Ладозьке.
✵ Найдовша річка Євразії:
а) Лена; в) Волга;
б) Янцзи; г) Єнісей.
✵ Яка з названих країн не розташована в Європі?
а) Франція; в) Україна;
б) Італія; г) Ізраїль.
✵ Межею між Європою та Азією є:
а) Уральські гори; б) гори Карпати; в) Кавказькі гори.
✵ Тигри живуть (підкреслити) в (Європі, Азії), змії — в (тундрі, пустелях).
✵ На території України є такі гори: ... і...
✵ Найбільшою річкою України є...
2. Гра «Так чи ні?»
✵ Назва материка Євразія походить від двох назв частин світу «Європа» та «Азія». Так чи ні?
✵ Євразія — не найбільший материк на Землі. Так чи ні?
✵ Євразія знаходиться у північній півкулі та не омивається всіма океанами земної кулі. Так чи ні?
✵ На материку Євразія знаходиться наша держава Україна. Так чи ні?
✵ Рослинний і тваринний світ Євразії не багатий і не різноманітний. Так чи ні?
✵ У Євразії ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. Так чи ні?
✵ У тундрі, тайзі степах мешкають олені, ведмеді, вовки. Так чи ні?
✵ На півдні Євразії живуть слони, тигри, крокодили. Так чи ні?
✵ Клімат Євразії дуже одноманітний. Так чи ні?
✵ У Євразії знаходиться найглибше озеро світу — Байкал. Так чи ні?
3. Робота над загадками
✵ Білий брат на крижинах мандрує.
Бурий брат медом смакує.
Хто з вас, діти, відгадає,
Як цих братів називають? (Ведмеді)
✵ Як зайчик, взимку біліє,
Лише хвостик завжди чорніє.
У короля він мантією став,
Цей пухнастий звірок... (горностай).
✵ Він сніг глибокий розгрібає,
І ягель смачний добуває,
Копає іноді весь день,
Полярний північний... (олень).
✵ Не ковтає кораблі,
Хоч має пащу дужу.
На хвилях чудо-юдо спить.
Це велетень гренландський... (кит).
✵ Хижий звір у хащі спить,
Як зареве, як загарчить —
Листя осипається з дереві
Хто ж це може бути?.. (Лев).
✵ Два могутніх має клики,
Двоє ластів й два плавники,
Та дядька товстого не трож,
Приліг відпочити... (морж).
✵ Хутро сріблясте. Мишок ловець.
С лискою схожий, звуть... (песець).
✵ Любить солодощі примат —
Це людини молодший брат.
Від бананів і до безе
Обожнює солодке... (шимпанзе).
4. Гра «П'ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чому рослинний і тваринний світ Євразії дуже різноманітний?
— Яким є рослинний ї тваринний світ холодної смуги?
— Які ліси є на території Євразії?
— Які рослини і тварини там трапляються?
— Які рослини і тварини є в степах і пустелях Євразії?
— Як вони пристосувалися до виживання в умовах нестачі води?
— Розкажіть про рослинний і тваринний світ тропічних лісів.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 57-62).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 29
1. Гра «Вірю — не вірю»
Чи вірите ви в те, що?..
✵ Висота дерев у Африці досягає 16-поверхового будинку.
✵ В африканських степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи.
✵ В Африці живе страус ему — найнижчий птах і найкращий бігун. (Найвищий)
✵ У річках Ніл, Конго, Лімпопо живуть величезні крокодили.
2. Робота над загадками
✵ По ріці пливло бревно,
Було розлючене воно.
Називають річку Ніл,
А бревно звуть... (крокодил).
✵ Чуєте страшенний топот?
Бачите довжезний хобот?
Це не чарівний сон!
Це африканський... (слон).
✵ І співать не співає, і літать не літає...
Так за що його всі птахом називають? (Страус)
✵ Ці кривляки люблять банани
І розсмішать тебе без обману. (Мавпи)
✵ Це не собака і не вовк,
Їй не потрібна гігієна.
Буває, навіть падаль їсть.
В пустелі мешкає... (гієна).
✵ Вік свій ходить з клунками,
Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)
3. Гра «П'ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Африки.