Розробки уроків - Природознавство 4 клас (за підручником Т.Г. Гільберг) - Основа 2015 рік

ПРИРОДА УКРАЇНИ

Урок 56. ЛІСОСТЕП

Мета: продовжити формування поняття про природні зони України; дати учням уявлення про лісостеп; вдосконалювати навички роботи з географічною картою; розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Природнича розминка «Чи вірите ви7»

•   Чи вірите ви в те, що на Поліссі вирощують соняшники, помідори, кавуни?

•   Чи вірите ви в те, що на Поліссі вирощують картоплю, льон, жито, буряки?

•   Чи вірите ви в те, що на Поліссі виготовляють безліч речей з деревини?

•   Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів різноманітний тваринний світ?

•   Чи вірите ви в те, що у мішаних лісах мало грибів?

•   Чи вірите ви в те, що річки та озера мішаних лісів не багаті на рибу?

•   Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів створено Поліський заповідник?

2. Тестування

1. Де знаходиться зона мішаних лісів?

а) На сході України;                    в) на півдні України.

б) на півночі України;

2. Зону мішаних лісів ще називають:

а) українське Полісся;                в)  українські степи.

б) українське Поділля;

3. На Поліссі найпоширеніші:

а) хвойні ліси;                            в)  мішані ліси.

б) листяні ліси;

4. Який заповідник створено в зоні мішаних лісів?

а) Канівський;                            в)  Поліський.

б) Розточчя;

5. Які рослини є типовими для зони мішаних лісів?

а) Горобина, крушина, ожина, ліщина;

б) копитняк, барвінок, брусниця, чорниця;

в) ковила, типчак, тонконіг, шавлія.

6. У зоні мішаних лісів мешкають:

а) зубри, олені, бобри, козулі, сайгаки, черепахи, антилопи;

б) борсуки, лисиці, бізони, вовки, зебри, олені;

в) їжаки, борсуки, зубри, ондатри, зайці, лисиці, дикі свині, бобри.

3. Розгадування анаграми

СОЛІТЕПС

(Лісостеп)

— Ця природна зона розташована на південь від зони мішаних лісів.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про зону лісостепу.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота з картою

— Розгляньте карту природних зон України.

— Покажіть на карті всі природні зони України.

— Які природні зони знаходяться південніше зони мішаних лісів?

— Якими кольорами їх позначено?

— Де на території України знаходиться лісостепова зона?

— Ця природна зона охоплює центральні області України. Знайдіть їх на карті, перерахуйте назви областей.

— Зіставте фізичну карту і карту природних зон України. Які форми земної поверхні є в лісостеповій зоні?

— Які водойми знаходяться на їх території?

2. Робота за підручником (с. 138-142)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 138.

— Де розташована зона лісостепу?

— Чому її так називають?

— Які погодні умови у цій зоні?

— Які ґрунти у ній переважають?

— За малюнком 120 розкажіть про рослинний світ лісостепової зони.

— За малюнками 121, 122, 123 розкажіть про тваринний світ лісостепової зони.

— Чим займаються люди у цій природній зоні?

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 142.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Незакінчене речення»

У південній частині зони мішаних лісів значно тепліше і сухіше, ніж у північній, умови для росту дерев стають усе менш сприятливими, поряд із лісами значні площі займають поля і луки, поступово зона лісів переходить у... (лісостепову зону).

Зона лісостепу називається так тому, що... (поряд із лісами значні площі займають поля і луки).

У зоні лісостепу ростуть такі рослини, як... (ковила, типчак, стоколос, полин тощо).

У зоні мешкають лисиця, черепаха, заєць; але там не зустрінеш... (зубра).

2. Робота в парах

— Позначте правильні відповіді.

•   У зоні лісостепу переважають такі ліси:

а)  березняки;         б) соснові ліси;        в) діброви.

•   Які заповідники створені в лісостепу?

а)  Асканія-Нова, Луганський;

б)  Поліський;

в)  Канівський, Медобори, Розточчя.

3. Гра «П'ять речень»

Учні у п’яти реченнях формулюють особливості лісостепової зони України.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Де знаходиться лісостепова зона? Покажіть на карті.

— Яку форму має земна поверхня лісостепу? Яким кольорам вона відповідає?

— Яка характерна риса цієї зони? (Чергуються ділянки лісу і степу.)

— Які ґрунти переважають у лісостеповій зоні? (Чорноземи)

—  Які рослини зростають у лісостеповій зоні?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 138-142).






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.