Розробки уроків - Природознавство 4 клас (за підручником Т.Г. Гільберг) - Основа 2015 рік
ТІЛА І РЕЧОВИНИ
Урок 63. ТІЛА І РЕЧОВИНИ
Мета: сформувати поняття тіло, речовина; навчити учнів розрізняти речовини за їх ознаками і властивостями, наводити приклади фізичних тіл та речовин, з яких вони складаються; розвивати пам'ять, мислення; виховувати інтерес до навколишнього світу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота в парах
1) Що таке природа?
З трьох варіантів відповіді позначте правильну.
1 |
Усе, що зроблено руками людини |
2 |
Усе, що нас оточує |
3 |
Усе, що нас оточує та існує незалежно від людини |
2) Яка буває природа?
Завдання |
Варіант відповіді |
||
Позначте назви природних об’єктів |
ромашка |
||
машина |
|||
лінійка |
|||
глина |
|||
зошит |
|||
Позначте назви природних об’єктів |
гори |
||
птах |
|||
дерево |
|||
плитка |
|||
шафа |
|||
хмари |
|||
будинок |
|||
До неживої природи належать.. - |
а) людина, тварини, рослини, гриби і мікроби |
||
б) Сонце, Земля, повітря, вода, людина і все те, що зроблено її руками |
|||
в) Сонце, небо, хмари, земля, камені, вода, дощ, сніг |
|||
Завдання |
Варіант відповіді |
||
До живої природи належать... |
а) людина, тварини, рослини, гриби і мікроби |
||
б) Сонце, Земля, повітря, вода, людина і все те, що зроблено її руками |
|||
в) Сонце, небо, хмари, земля, камені, вода, дощ, сніг |
|||
Живі істоти відрізняються від предметів неживої природи тим, що... |
а) вони дихають, живляться, ростуть, приносять потомство, помирають |
||
б) вони розмовляють, бігають і стрибають, сміються і плачуть, ростуть, помирають |
|||
в) вони пересуваються, ростуть, змінюють навколишню природу, помирають |
— Світ, який нас оточує, сповнений див, іноді здатних уразити уяву навіть найбайдужішої людини. Варто тільки уважно придивитися! Нас захоплює сила крихітної мурашки, яка тягне за собою травичку, що перевищує його розміри у десятки разів; поява листя на березі за чітко розробленим природою сценарієм, повороти квіток соняшника вслід за рухом сонця; травичка, що пробивається крізь твердий асфальт; майстерність морської хвилі, що шліфує най- міцніші і гостріші камені; яскравість фарб осіннього листопада. Вони стали для нас звичайними, і ми їх уже не помічаємо.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Тіла і речовини».
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з елементами розповіді
— Коли ви читаєте або чуєте слово «тіло», що ви уявляєте?
— Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи, або природні тіла. А ще є тіла, зроблені людиною. їх називають штучні тіла.
— Назвіть тіла, що належать до першої групи. (Дерево, трава, камінь, хмара, метелик та ін.)
— Назвіть тіла, які належать до другої групи. (Олівець, книга, ручка, стіл, плащ та ін.)
— Як ви вважаєте, чи є Сонце, зірки, Місяць тілами? (Це тіла неживої природи)
— Правильно, це тіла природні, а ще їх називають небесними, або космічними тілами.
Порівняйте малюнки: гумовий м’яч, конверт, дерев’яний кубик.
Завдання 1
Знайдіть спільне.
(Усі тіла мають розмір, форму і т. ін.)
Завдання 2
— Визначте основні ознаки тіл.
М’яч — круглий, гумовий, яскравий.
Конверт — прямокутний, паперовий, білий.
Кубик — дерев’яний, великий, бежевий.
Разом з учнями робиться висновок: кожне тіло має розмір, форму, колір.
На малюнку: крапля води, цукорниця (контейнер для зберігання), молоток, хвиля (вода), глина, метал.
— Що ви бачите на малюнку? Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?
— Слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, його контури, форму, називають тіла. Те, з чого зроблені (виготовлені) ці предмети, називають речовинами.
— Усі тіла складаються з речовин.
Розглянемо приклади тіл, які складаються з однієї речовини.
Ножиці — тіло; те, з чого вони зроблені, речовина (залізо).
Крапля води — тіло; речовина, з якої складається крапля,— вода.
— Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа.
— З яких речовин складається олівець? (Графіт, каучук, дерево)
— З яких речовин складається лупа? (Скло, дерево, метал)
— З чого складається молоток? (Молоток складається із заліза і дерева (держак).)
— З чого складаються ножі? (Ножі складаються з речовин — заліза і дерева.)
— З чого складаються санчата? (Із заліза і дерева)
Висновок. Тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть з декількох.
2. Робота за підручником (с. 162-163)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 162.
Працюють за завданнями підручника на с. 162-163.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 163.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
В учнів на столах — картки із зображенням тіл (предметів) стіл, сонце, дерево, олівець, хмара, камінь, книги, крісло.
Завдання: розподілити картки на дві групи.
— Прочитайте назви тіл 1-ї групи. За якою ознакою ви помістили слова в цю групу?
Те саме — з другою групою.
Правильна відповідь: 1-иіа група: стіл, олівець, книги, крісло; 2-га група: сонце, дерево, хмара, камінь.
Штучні (1) |
Природні (2) |
стіл |
сонце |
олівець |
дерево |
книги |
хмара |
крісло |
камінь |
2. Гра «Обери»
— Із поданих тіл оберіть тільки природні тіла.
Квіти, кошик, птах, туфлі.
Дерево, ліжко, капелюх, сумка.
Будильник, кінь, машина, будинок.
3. Індивідуальна робота
Завдання |
Варіант відповіді |
||
Що називають тілом? |
а) Усе те, що зроблено руками людини, називається тілом |
||
б) будь-який предмет, будь-яка жива істота називається тілом |
|||
в) будь-яку рослину, комаху, птаха або тварину називають тілом |
|||
У якому рядку вказані тільки тіла? |
а) Каструля, сковорода, чайник, кран, вода |
||
б) парта, дошка, стіл, стілець, лампа |
|||
в) олівець, ручка, чорнило, пенал, цукор |
|||
У якому рядку вказані тільки речовини? |
а) Алюміній, залізо, мідь |
||
б) алюмінієва каструля, залізний цвях, мідний таз |
|||
в) шматок цукру, крапля роси, кристал солі |
4. Робота в групах
— Вкажіть стрілками, що з чого виготовлено.
Глина |
цегла |
Метал |
бензин |
Деревина |
рукавички |
Шерсть |
сукня |
Бавовна |
посуд |
Нафта |
ніж виделка лавка олівець |
5. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Доповніть твердження.
Усе, що нас оточує, називається... (тілами).
Тіла бувають... (природні і штучні).
— Чи є метал, вода, глина тілами? (Ні, вони не мають точних контурів, форми, отже, не є тілами.)
— Як їх можна назвати? (Це речовини.)
— Одна речовина може входити до складу декількох тіл. Наведіть приклади.
— Наведіть приклади тіл, які повністю або частково складаються зі скла.
— Наведіть приклади тіл, які повністю або частково складаються із металу.
— Наведіть приклади тіл, які повністю або частково складаються з пластмаси.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 162—163).