Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПЛАН І КАРТА

УРОКИ 12-13 ГОРИЗОНТ. СТОРОНИ ГОРИЗОНТУ. ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК

Мета: закріпити знання учнів про основні сторони горизонту; ознайомити з проміжними сторонами горизонту, способами орієнтування на місцевості; розвивати мовлення, мислення; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Тестування

1. Супутником Землі є:

а) Сонце; б) Місяць; в) Марс.

2. Сонце — це:

а) зоря; б) планета; в) метеорит.

3. Хто вивчає зірки?

а) Астроном; б) рахівник; в) лунатик.

4. Групу зірок називають:

а) метеори; б) комети; в) сузір'я.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про горизонт і сторони горизонту, способи орієнтування на місцевості.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

— Відгадайте загадки.

· Бігти, бігти — не добігти, летіти, летіти — не долетіти.

· Він і влітку і взимку між небом і землею.

· Хоч усе життя до нього йди, він завжди буде попереду. (Горизонт)

— Що таке горизонт?

— Що таке лінія горизонту?

— Які сторони горизонту розрізняють?

— Як визначити сторони горизонту за Сонцем?

2. Гра «Не помились!»

□ Праворуч від вас знаходиться південь. Станьте так, щоб перед вами була північ.

□ Перед вами — захід. Станьте так, щоб північ була попереду вас.

3. Пояснення вчителя

— Намалюймо схему.

— Позначмо на ній основні сторони горизонту.

— Між основними напрямами показують проміжні сторони горизонту.

Між північчю і сходом — північний схід (Пн Сх);

Між півднем і сходом — південний схід (Пд Сх);

Між півднем і заходом — південний захід (Пд Зх);

Між північчю і заходом — північний захід (Пн Зх);

Учні на дошці позначають проміжні сторони горизонту.

— А навіщо потрібні сторони горизонту? Навіщо їм дали назви? (Для орієнтування у просторі під час роботи льотчиків, геологів, космонавтів, під час подорожей мандрівникам, туристам, для походу в ліс і т. ін.)

— А що таке орієнтування? Що означає вміння орієнтуватися? (Відповіді учнів.)

— Колись під орієнтуванням розуміли знаходження сходу, а зараз розуміють своє місце розташування або місце розташування предметів по відношенню до відомого предмета по сторонах горизонту.

— Орієнтуватися на місцевості означає вміти визначати сторони горизонту, тобто дізнаватися, в якому напрямку від нас знаходяться північ, південь, захід, схід. Як визначити сторони горизонту за Сонцем?

— Але орієнтуватися на місцевості можна не тільки за Сонцем, а й за іншими природними ознаками.

Розглядання ілюстрацій

— Гриби ростуть в основному з північної сторони дерев, пеньків, кущів. Із західного і східного напрямків їх менше, а на південному, особливо в посушливу погоду, вони зустрічаються дуже рідко. Мурашники в лісі розміщуються з південної сторони дерев. Південний бік мурашника більш похилий, а північний — крутий.

На поодиноких деревах, що ростуть на галявинах, гілки і листя густіші й довші з південної сторони. Трава густіша і вища з південної сторони дерев, пнів, кущів; улітку вона швидше жовтіє й вигорає на південних схилах.

Мохи й лишайники на корі дерев, скелях, великих каменях, старих дерев'яних будинках в основному розташовані з північного боку.

Річні кільця на пеньках спиляних нещодавно дерев, які росли на відкритих місцях, ширші з південної сторони.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Сторони горизонту»

У кожної пари на партах — конверти.

— Вміст конвертів покладіть на парту. Розташуйте основні і проміжні сторони горизонту.

Можна подати на дошці схему сторін горизонту із помилками. Хто зможе їх виправити?

2. Розгадування кросворда

По горизонталі:

3. Як називається вміння знаходити сторони горизонту? (Орієнтування)

5. Як називається лінія, що обмежує видимість земної поверхні? (Горизонт)

7. Яка сторона горизонту знаходиться праворуч від полуденної тіні? (Схід)

По вертикалі:

1. Яку сторону горизонту можна знайти за допомогою тіні опівдні? (Північ)

2. За допомогою чого дрібні об'єкти на карті можна збільшити або зменшити? (Масштаб)

4. За допомогою якого приладу можна орієнтуватися в будь-яку погоду? (Компас)

6. Яка сторона горизонту знаходиться ліворуч від полуденної тіні? (Захід)

3. Індивідуальна робота за картками

1) Продовжіть речення.

Горизонтом називається... Лінією горизонту називається...

2) Запишіть скорочено основні і проміжні сторони горизонту.

3) У колі намалюйте і позначте основні й проміжні сторони горизонту.

4) Позначте правильну кінцівку твердження.

Чим вище підніматися вгору, тим:

О більше розширюється горизонт;

О меншим стає горизонт.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Назвіть основні і проміжні сторони горизонту.

— Що таке орієнтування?

— Про які способи орієнтування на місцевості ви знали до сьогоднішнього уроку?

— Про які дізналися на уроці?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Принести компас.

Дати відповіді на запитання.

1. З якої сторони горизонту знаходиться центральний вхід до вашої школи?

2. На яку сторону горизонту виходять вікна:

а) вашого класу;

б) вашої квартири?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити