Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік
ПЛАН І КАРТА
УРОК 17 ГЕОГРАФІЧНА КАРТА, УМОВНІ ЗНАКИ НА КАРТІ
Мета: навчати учнів розрізняти план і карту, читати умовні знаки на карті, користуватися ними для знаходження місця розташування предметів; сприяти розвитку вміння порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес; розширювати кругозір школярів.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна бесіда
— Чим відрізняється малюнок від плану? (На плані певні предмети позначають за допомогою умовних знаків.)
— Що показує масштаб? (Масштаб показує, у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета)
— Прочитайте масштаб: 1 см — 50 м; 1 см — 50 км. Що означають ці записи?
— Який масштаб можна використати на плані місцевості?
— Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб.)
— Що таке план місцевості? (План місцевості — це креслення вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні)
— Як позначаються сторони горизонту на плані?
— Що можна зобразити на плані місцевості?
— Чи можна зобразити людей, будинки?
— Як слід міркувати, якщо необхідно зобразити велику територію?
2. Розгадування ребуса
— Яке слово зашифроване?
3. Бесіда
— Розкажіть, що ви знаєте про план?
— Де нам можуть стати у пригоді знання про план?
— Чим ми вище піднімаємося вгору, тим більшу частину Землі ми бачимо. Предмети зменшуються настільки, що видно тільки умовні знаки.
— Якщо ще вище піднімемося, що ми побачимо?
— Відгадайте загадку: «Держави без людей, міста без будівель, ліси без дерев, моря без води. Що це?» (Географічна карта)
— Яким джерелом географічних знань ви користуєтеся так само часто, як і книжкою? (Картою, атласом)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про географічні карти та умовні знаки на карті.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
— Яка наша Земля за формою?
— У мене в руках глобус. Глобус — зменшена модель Землі. Як і Земля, глобус має форму кулі.
Лінії на глобусі, які з'єднують Північний та Південний полюси і проведені згори вниз, називаються меридіанами. Лінії, проведені зліва направо, називаються паралелями. Меридіани вказують напрям північ — південь, а паралелі — захід — схід. Паралелі й меридіани — це уявні лінії: їх немає на поверхні Землі.
На глобусі земна поверхня зменшена у десятки мільйонів разів. Тому за допомогою умовних знаків на глобусі позначаються лише найважливіші об'єкти Землі: океани, материки, моря, найвищі гори, найбільші рівнини, річки, міста.
На глобусі можна знайти зображення будь-якого місця на Землі, але в подорожі люди зазвичай беруть із собою карту. Чому?
— Але Земля має форму кулі, як же перенести її на плоский аркуш паперу? (Дати папір, запропонувати перенести форму кулі на площину, діти намагаються це зробити, розглянути варіанти.)
— Як зображують Землю на площині?
— Що таке карта?
Географічна карта — це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу й умовних знаків.
Уявно поділимо глобус по меридіану на дві півкулі.
Якщо поверхню утворених півкуль зобразити на аркуші паперу, то отримаємо географічну карту півкуль: західної і східної (демонстрування на карті).
— Покажіть західну півкулю, східну півкулю. (Усі об'єкти діти показують на карті і глобусі.)
— Покажіть Північний полюс; Південний полюс.
— Чи все на глобусі і карті півкуль зображено однаково? (Так, однаково.)
— Отже, який висновок можна зробити? (Зображення на карті і глобусі однакові.)
— На глобусі і карті ми бачимо лінії, що йдуть від одного полюса до іншого. Покажіть їх. Вони називаються меридіанами.
— На глобусі і карті є інші лінії. Як вони називаються? (Паралелі)
— Покажіть найдовшу паралель.
— Де знаходиться екватор?
— Намалюйте екватор. Домальовуйте паралелі і меридіани.
— Що спільного і чим відрізняються глобус і карта?
Глобус |
Карта |
Опуклий плоска |
|
немає спотворень є спотворення |
|
однакові використовується зображення масштаб |
2. Робота з картою
1) Розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на карті.
— На карті за допомогою різних кольорів зображена вся поверхня нашої планети.
Сушу на карті, як і на глобусі, позначають різними кольорами, бо поверхня Землі не однакова, не рівна: низовини — зеленим, височини — жовтим, гори — коричневим. Водойми позначають синім кольором. А також за кольором можна дізнатися про глибину водойм: чим темніший синій колір, тим глибші місця; світлим кольором позначають мілкі місця. Аналогічно: чим вищі гори, тим темніше забарвлення на карті вони мають.
2) Розповідь про відмінності між планом і картою.
— Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більшою є територія, зображена на карті, тим дрібніший її масштаб; чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити.
На карті, як і на глобусі, є градусна сітка, що складається з меридіанів і паралелей. За ними визначаються сторони горизонту: меридіани вказують напрямок з півночі на південь, а паралелі — із заходу на схід.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з картою півкуль
— Розгляньте карту півкуль. Який масштаб карти? (В 1 см — 220 км)
— Покажіть, де на карті півкуль знаходяться Північний і Південний полюси; екватор; північна півкуля; південна півкуля.
— Покажіть на карті меридіани. Який напрям вони вказують? (Північ — південь)
— Покажіть паралелі. Який напрям вони вказують? (Захід — схід)
— На які дві півкулі екватор ділить Землю? (На північну і південну)
— Що об'єднує ці лінії? (Це уявні лінії.)
— Розгляньте умовні знаки, що використано на карті півкуль.
— Розкажіть, що вони означають.
2. Робота в парах
1) Позначте на схемі:
□ Південний полюс;
□ Північний полюс;
□ екватор.
2) Розфарбуйте синім кольором північну півкулю, зеленим — південну.
3. Тестування
1. Екватор поділяє земну поверхню на:
а) Південну і північну півкулі;
б) західну і східну півкулі.
2. Лінії на карті згори донизу, що показують напрям північ — південь,— це:
а) паралелі;
б) меридіани;
в) екватор.
3. Лінії на карті зліва направо, що показують напрям захід — схід,— це:
а) паралелі;
б) меридіани;
в) екватор.
4. Розгадування кросворда
1. Лінія, що сполучає на глобусі обидва полюси. (Меридіан)
2. Найдовша паралель. (Екватор)
3. Точка, у якій сходяться усі меридіани. (Полюс)
4. Лінії, паралельні екватору. (Паралелі)
5. Модель Землі. (Глобус)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи можна зобразити Землю на карті?
— Хто легко орієнтується по карті?
— Як на картах позначають поверхню Землі?
— Що називають географічною картою?
— Який масштаб використовують на картах?
— Які лінії вказують напрям північ — південь, а які — захід — схід?
— Чому масштаб на карті півкуль менший, ніж на карті України?
— На якій із карт — півкуль Землі чи України — буде зображено більше об'єктів земної поверхні? Чому?
— Якими кольорами позначають сушу на карті? (Низовини — зеленим, височини — жовтим, гори — коричневим)
— Як можна дізнатися про глибину водойм? (Чим темніший синій колір, тим глибші місця; світлим кольором позначають мілкі місця.)
— Чим відрізняються план і карта? (Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більшою є територія, зображена на карті, тим дрібніший її масштаб; чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розв'язати географічну задачу.
Одного разу кошеня і восьминіжка вирішили здійснити кругосвітню подорож. Кошеня не вміло плавати, а восьминіжка — пересуватися сушею. Хто з них зможе здійснити кругосвітню подорож?