Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

УРОК 27 РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ ЄВРАЗІЇ

Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Євразії; розвивати мовлення, мислення; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес. * I.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Природнича розминка «Чи вірите ви?»

· Чи вірите ви в те, що Євразія — найбільший материк Землі?

· Чи вірите ви в те, що Євразія складається з двох частин: Європи й Азії?

· Чи вірите ви в те, що Євразія розташована у північній та південній півкулях?

· Чи вірите ви в те, що Євразія омивається всіма океанами?

· Чи вірите ви в те, що в Євразії знаходиться наша країна?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про рослинний і тваринний світ Євразії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя або підготовлених учнів

— Материк Євразія майже повністю знаходиться у північній півкулі. На його території є різні природні умови, у яких ростуть різні рослини та мешкають різні тварини.

На півночі материка знаходиться тундра. Зима там триває 8-9 місяців. Морози бувають до -50 °С. Ґрунт мерзлий. За коротке і прохолодне літо він устигає відтанути не більш як на 50 см. З рослин поширені мохи. Лише місцями ростуть маленькі деревця: карликова береза і полярна верба. З тварин водяться північний олень, песець, сова полярна і куріпка біла. Влітку на озера і болота прилітають дикі качки, гуси, лебеді.

За тундрою величезні простори займає тайга — хвойні ліси. У тайзі ростуть дерева — кедр сибірський, модрина, ялина, ялиця, мешкають білки, рисі, вовки, соболі, ведмеді бурі, рябчики й тетеруки.

За тайгою розкинулися мішані й листяні ліси. За лісами великі площі займають степи.

У Євразії є пустелі. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +50 °С. Рослинність пустель бідна. Зустрічаються рослини, що пристосувалися до таких умов. Це саксаул — безлистяне дерево з дуже довгими коренями. Зустрічаються верблюжа колючка і піщана осока. Найвідоміша тварина пустелі — верблюд. Водяться також джейрани, віслюки-кулани, варани, змії, черепахи.

Найбагатший рослинний і тваринний світ на тих територіях Євразії, що ближчі до екватора.

У вологих тропічних лісах водяться індійські слони, носороги, крокодили, людиноподібні мавпи — орангутани, змії — удави і кобри. Серед птахів виділяються папуги й павичі.

Рослини Євразії

Тис ягідний у народі називають «червоним деревом», оскільки його деревина дійсно червона. Вона міцна, важка, не гниє. Меблі з червоного дерева можуть простояти століття. Тис росте дуже повільно. Його висота 32, 5 м, вік — 4 000 років. Молоді паростки тису, кора, листя і насіння містять отруйні для людей і тварин речовини. Тис росте майже по всій Європі.

Сибірський кедр має цінну деревину, вона тверда, міцна і є однією з найкращих у світі для виготовлення олівців. Росте довго — до 300 років і досягає заввишки 35 метрів. Кедрові горішки цінуються за смакові якості, із них можна виготовляти борошно, халву, молоко, олію. Люблять їх ведмеді, білки, бурундуки та інші мешканці тайги. У шафах, виготовлених із кедра, ніколи не заводиться міль.

Росичка — невеличка рослина, яка росте на болотах, має листя, вкрите дрібними ворсинками, які наповнені липкою рідиною. Тільки комаха торкнеться хоч однієї ворсинки, як спрацьовує природна пастка. Жертва вгрузає в липкий слиз, а інші ворсинки хапають її і топлять у клейкій речовині. Мертва комаха потрапляє всередину листка, листок стулюється і відбувається ніби перетравлення комахи, тобто сік повністю розчиняє жертву, а рослина таким чином живиться.

Чай з Китаю завезли до Європи 1517 року португальські моряки, але як напій він почав використовуватися тільки у XVIII столітті. У перекладі з китайської чай означає «молодий листочок». Дикорослий чай — це вічнозелене дерево до 10 м заввишки, товщина стовбура — понад 1,5 м; культурний чай — це чагарник, в якого постійно зрізають верхівку молодих пагонів і листя. Чай називають «еліксиром життя», тому що в ньому містяться майже всі вітаміни. Вживання чаю корисне при багатьох захворюваннях.

Цукрова тростина — багаторічна рослина заввишки до 6 м, що росте на тропічних болотах. Серцевина стебла солодка, тож саме з неї отримують солодкий сік, який випаровують для виготовлення кристалів цукру. Вперше цукор почали виготовляти в Індії. Індійська назва цукру «саккара», від якого і походить слово «цукор».

Банани — це гігантські багаторічні трави, заввишки до 15 м. Ростуть дуже швидко. Велике суцвіття виглядає як величезна брунька на великому стеблі, яку утворює щільно стулене листя. Плід банана — ягода. У суплідді може бути до 300 плодів масою до 50 кг. Після дозрівання плодів надземна частина відмирає, а біля основи уявного стебла утворюються підземні пагони, які дають початок новій рослині.

Хлібне дерево росте у тропічних лісах Азії. Це невисокі дерева, що квітують великими суцвіттями. Плоди масою до 12 кг, на одному дереві дозріває 700-800 плодів. Їх їдять сирими, вареними і печеними. Якщо стиглі плоди загорнути в листя і запекти в розжареній золі, то можна одержати паляниці із запахом чорного хліба. Молочний сік плодів використовують як клей, а з листя виготовляють капелюхи.

Тварини Євразії

Махаон — найбільший метелик у Європі. Розмах крил — до 10 см. Живляться метелики нектаром квітів, а їхні личинки-гусениці — дикорослими рослинами. З весни до осені з'являються два покоління комах. Махаони охороняються міжнародним законодавством.

Жовтопузик — найбільша ящірка Європи: довжина тіла складає близько 1 м. Мешкає в гористих місцях із заростями колючих чагарників. Живиться равликами, великими комахами, ящірками, дрібними зміями та гризунами. Кладку з яйцями обгортає своїм тілом і таким чином охороняє її.

Королівська кобра — найотруйніша і найдовша гадюка, що мешкає у Південно-Східній Азії, довжина її тіла досягає 5,5 м. Зустрічається у долинах річок, заростях чагарників, ущелинах. Змія добре лазить по деревах, плаває, веде денний спосіб життя. Живиться зміями, яйцями, жабами, дрібними птахами. Отрута цієї кобри дуже небезпечна для людини. Коли змія готується до нападу, вона сильно роздуває шию, утворюючи великий капюшон, прикрашений візерунком. Кобра — шанована змія в індусів.

Беркути — це найбільші та найсильніші орли Європи, які живуть парами в гірських місцевостях. Харчуються пташками, зайцями, ховрахами, оленями, гірськими козлами та іншими тваринами. Гнізда діаметром до 2 м в'ють серед скель або на деревах, де надійно захищені від ворогів. Перебувають під охороною.

Беркут став гербовим символом багатьох держав.

Білий лелека — символ щастя та удачі. Часто ці птахи гніздяться поблизу людських осель: на дахах або сухих деревах. Живляться дрібними гризунами, кротами, жабами. Живуть парами. На зиму відлітають до Африки.

Сайгаки здобули статус рідкісних тварин. У давнину вони великими стадами кочували просторами Євразії і були майже повністю винищені.

Живуть у степах та пустелях. У сайгаків добре розвинуті ноги, вони можуть бігати зі швидкістю до 70 км/год. Дуже витривалі, за день можуть без відпочинку подолати відстань 100 км. У самців добре розвинуті роги, якими вони б'ються за самиць. Ніс у сайгака нібито надутий, і це здуття має велике значення. Взимку, коли сайгак вдихає холодне повітря, воно прогрівається і фільтрується у носі, а потім потрапляє в легені. Роги самців, м'ясо та шкура використовуються в китайській медицині, через це сайгаків винищували у великій кількості. Нині ці тварини охороняються законом.

Глухар — великий птах, мешкає переважно у хвойних лісах. Живляться глухарі ягодами, молодими пагонами, насінням, кедровими горішками. Навесні, у шлюбний період самці захоплюються співом так, що перестають чути і глухнуть. Глухарі — цінний вид дичини.

Лебідь-шипун здобув назву за голос, який нагадує шипіння. Це дуже красивий і величний птах, найбільший з усіх водоплавних птахів: довжина тіла — 160 см, вага — до 15 кг, розмах крил досягає майже 2,5 м. Мешкає на озерах і водосховищах. Гніздо влаштовує на заломах торішнього очерету. Яйця висиджує самка, а самець оберігає її та пташенят. Ударом крила може вбити лисицю, яка наблизиться до гнізда. На південь відлітають лише тоді, коли на воді з'явиться крига.

Ласиця — найменший хижак на Землі. Довжина звірка із хвостом — 17-30 см, вага до 100 г. Добре плаває. Полює вночі, може пробігати відстань до 3 км, вишукуючи дрібних гризунів, мишей, птахів, плазунів, навіть зайців. Стародавні греки утримували ласиць у своїх домівках замість котів, і ті добре виконували свої обов'язки — ловили мишей, знаходячи їх на землі і під землею. У ласиці немає ворогів, крім нічних хижих птахів, які нападають на її малят. Ласиці охороняються законодавством.

Тигр — найбільша кішка на Землі, хижак. Довжина тіла сягає 317 см, вага 270-320 кг, уссурійські тигри важать до 500 кг. Мешкають там, де є висока трава, щоб непомітно підкрадатися до жертви. Вони мають смугасте хутро, завдяки якому маскуються у траві. Нападають на кабанів, оленів та інших тварин. Добре плавають. Зуби, пазурі, вуса тигра вважають талісманами і використовують у тибетській медицині. Занесені до Червоної книги.

Бурий ведмідь — могутня і велика тварина, вагою до 300-400 кг. Мешкає в лісах, живиться ягодами, фруктами, коренеплодами, корінням, молодими пагонами, тваринами, також любить поласувати медом диких бджіл. Зимують ведмеді у барлогах, які споруджують із моху та гілок хвойних дерев. У січні або лютому народжуються ведмежата, які живуть із самицею до двох років.

Орангутанг у перекладі з малайської означає «лісова людина». Має багато спільного з людиною. Зріст самця досягає 130 см, важить 100 кг. В орангутанга довгі руки, розмах яких досягає 2 м. У старих самців виростають борода, вуса і бакенбарди. Живуть на верховітті дерев, іноді спускаються на землю. Гнізда будують із гілок лише на ніч і кожного дня — нове. Живляться плодами, листям, дрібними птахами та їхніми яйцями. Народжують одне маля, яке важить 1,5 кг. Маля до чотирьох років живе з матір'ю, яка стежить за ним, годує молоком, навчає, як перестрибувати з дерева на дерево, та пояснює, чим можна живитися. Живуть на волі до 50 років. Охороняються законом.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

□ Найвища точка Євразії — гора:

а) Ельбрус; в) Джомолунгма.

б) Монблан;

□ Найглибше озеро Євразії і світу:

а) Каспійське море; в) Ладозьке.

б) Байкал;

□ Найдовша річка Євразії:

а) Лена; в) Волга;

б) Янцзи; г) Єнісей.

□ Яка з названих країн не розташована в Європі?:

а) Франція; в) Україна;

б) Італія; г) Ізраїль.

□ Межею між Європою та Азією є:

а) Уральські гори; в) Кавказькі гори.

б) гори Карпати;

□ Тигри живуть (підкреслити) в (Європі, Азії), змії — в (тундрі, пустелях).

□ На території України є такі гори: ... і ...

□ Найбільшою річкою України є...

2. Гра «Так чи ні?»

□ Назва материка Євразія походить від двох назв частин світу «Європа» та «Азія». Так чи ні?

□ Євразія — не найбільший материк на Землі. Так чи ні?

□ Євразія знаходиться у північній півкулі й не омивається всіма океанами земної кулі. Так чи ні?

□ На материку Євразія знаходиться наша держава Україна. Так чи ні?

□ Рослинний і тваринний світ Євразії не багатий і не різноманітний. Так чи ні?

□ У Євразії ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. Так чи ні?

□ У тундрі, тайзі степах мешкають олені, ведмеді, вовки. Так чи ні?

□ На півдні Євразії живуть слони, тигри, крокодили. Так чи ні?

□ Клімат Євразії дуже одноманітний. Так чи ні?

□ У Євразії знаходиться найглибше озеро світу — Байкал. Так чи ні?

3. Робота в групах

— З'єднайте стрілками з назвою материка тільки правильні твердження.

4. Робота над загадками

· Білий брат на крижинах мандрує.

Бурий брат медом смакує.

Хто з вас, діти, відгадає,

Як цих братів називають? (Ведмеді)

· Як зайчик, взимку біліє,

Лише хвостик завжди чорніє.

У короля він мантією став,

Цей пухнастий звірок... (горностай).

· Він сніг глибокий розгрібає,

І ягель смачний добуває,

Копає іноді весь день,

Полярний північний... (олень).

· Не ковтає кораблі,

Хоч має пащу дужу.

На хвилях чудо-юдо спить.

Це велетень гренландський... (кит).

· Хижий звір у хащі спить,

Як зареве, як загарчить —

Листя осипається з дерев!

Хто ж це може бути?.. (Лев).

· Два могутніх має клики,

Двоє ластів й два плавники,

Та дядька товстого не трож,

Приліг відпочити... (морж).

· Хутро сріблясте. Мишок ловець.

С лискою схожий, звуть... (песець).

· Любить солодощі примат —

Це людини молодший брат.

Від бананів і до безе Обожнює солодке... (шимпанзе).

5. Гра «П'ять речень»

Учні у п'яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Назвіть представників рослинного світу Євразії.

— Назвіть представників тваринного світу Євразії.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти розповідь про рослину або тварину Євразії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити