Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

УРОК 29 РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ АФРИКИ

Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Африки; розвивати кругозір; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Гра «Так чи ні?»

□ На півночі Африки розкинулася найбільша пустеля Землі — Сахара.

□ Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.

□ Верблюди, які мешкають у пустелі Сахарі, можуть обходитися без води більше двох місяців. (Двох тижнів)

□ Пустеля, розташована на півночі Африки,— Сахара.

□ Найвища гора Африки — Кіліманджаро.

□ Найповноводніша річка Африки — Конго.

□ Найбільший острів Африки — Мадагаскар.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про рослинний і тваринний світ Африки.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

Рослинний світ

— Різноманітною є природи Африки. Рослини і тварини пристосувалися до умов життя в пустелях, тропічних лісах, безкраїх степах — саванах.

Савани вкриті високою, до 4 м, травою. Особливо виділяється висока слонова трава. Серед трав поодинці або групами ростуть невисокі дерева. Типовим деревом саван, або візитною карткою, є баобаб. Баобаб краще пристосувався до тамтешніх умов: його довгі корені глибоко проникають у землю, а незвичайна деревина заповнює товстючий стовбур, який просочується водою, створюючи її запас. Кора баобаба — дивне вогненепроникне пристосування проти пожеж, які нерідко трапляються у сухий сезон. У савані ростуть також мімоза і різні пальми.

Африка — батьківщина цінних культур: буряка, лука, капусти, кавуна, які поширилися по всьому світу. Африканські какао, кава, цитрусові, банани, ананаси мають попит у багатьох країнах. В африканських лісах росте ягода, яка у 1500 разів солодша за цукор.

Тваринний світ

— Савана, покрита травою, є відмінною кормовою базою для значної кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих, як гну. Поряд з ними пасуться газелі й африканські дикі коні — смугасті зебри. Темні і світлі смужки на їхньому тілі допомагають маскуватися, розмиваючи контури тварин серед високих трав. Довгошиї жирафи об'їдають листя акацій. Жираф — найвища тварина на Землі. Його ріст досягає 5 м. Але, незважаючи на свою висоту, жираф може бігати із швидкістю 55 км/ч, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще і надзвичайно тонким нюхом, слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.

Найбільшими ж рослиноїдними тваринами саван є слони, буйволи, носороги, бегемоти. Африканський слон — велика тварина суші: його ріст досягає 4 м, а маса — 5 тонн! Потужного буйвола з грізними, майже метровими рогами, вважають лютою і небезпечною твариною Африки, якої побоюються навіть леви. Носорогів в Африці живе два види — білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 тонн, а чорний удвічі менше за нього.

Носороги знаходяться на межі вимирання з причин браконьєрського полювання на них. Біля річок і озер водяться бегемоти. На суші вони здаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини, як бегемот, немає природних ворогів: жоден з хижаків не може порівнятися із ним силою. Живуть у савані і дикі свині-бородавочники, і собакоголові мавпи — павіани і мандрили. У тропічних лісах зустрічаються людиноподібні мавпи — шимпанзе і горили.

На рослиноїдних тварин полюють численні хижаки: лев, леопард, гепард, гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Гепард — швидкий, як блискавка. Це найшвидша тварина на Землі. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до 110 км/ч. Цікаво, що гепарди не такі сильні, як леви або леопарди, і легко приручаються.

Численні в савані птахи. Серед них і найбільший птах на Землі — африканський страус, і найменший — крихітна яскрава нектарниця, яка довгим тонким дзьобом дістає з квітів нектар. Є грифи, білі чаплі. Марабу — африканський лелека і птах-секретар зустрічаються тільки в Африці. Восени до Африки прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. З України туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки.

У річках Ніл, Конго, Лімпопо та озерах живуть величезні крокодили, бегемоти. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різних комах. Особливо цікаві терміти — прибиральники саван: вони поїдають відмерлі рослини. Вони споруджують у вигляді стовпів і веж міцні термітники заввишки до 5 м.

Збираючись мільярдними зграями, сарана вщент винищує посіви сільськогосподарських культур.

Цікаво, що буйвола, слона, носорога, лева і леопарда називають великою африканською п'ятіркою. І дійсно, буйвіл — має злий норов, слон і носоріг — найбільші «вагарі» суші, а лев і леопард — неперевершені мисливці, які за раз з'їдають до 18 кг м'яса. Ці тварини стали символами у багатьох країнах Африки. Наприклад, вони зображені на рандах — паперових грошах держави Південна Африка.

Ось така вона Африка — незвичайна і загадкова.

Дерево-символ Африки

— Яких тільки титулів та імен не має баобаб! Його називають символом Африки, фантастичним деревом, восьмим чудом світу. Баобаб — дерево-товстун. Піднімаючись на 25 м угору, його стовбур може розростатися до 20 м і більше в діаметрі! Коли дерево скидає листя, то його голі гілки нагадують здійняті вгору корені. Тому він дістав назву «дерево коренями вгору». Баобаб — довгожитель. Відомі дерева, яким понад 5 тис. років. Само слово «баобаб» з мови місцевого племені переводиться як «мавпяче дерево». Його плоди, схожі на великі роздуті огірки, охоче поїдають мавпи. А місцеве населення використовує з баобаба все: листя заварюють замість чаю, з товченої кори виготовляють приправи, плоди смажать кружечками, як наші кабачки, а їх м'якуш використовують для отримання лимонаду (звідси ще одно назва — лимонадне дерево). Не пропадають дарма і товсті міцні оболонки плодів: з них виготовляють різний посуд і музичні інструменти. З волокон лубу плетуть міцні мотузки, тчуть полотно. Баобаб шанують і як лікарську рослину: цілющі властивості має листя, плоди, кора, насіння і навіть корені. Не дивно, що з давніх часів це дерево вважають священним.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Вірю — не вірю»

Чи вірите ви в те, що?..

□ Висота дерев у Африці досягає 16-поверхового будинку.

□ В африканських степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи.

□ В Африці живе страус ему — найнижчий птах і найкращий бігун. (Найвищий)

□ У річках Ніл, Конго, Лімпопо живуть величезні крокодили.

2. Робота над загадками

· По ріці пливло бревно,

Було розлючене воно.

Називають річку Ніл,

А бревно звуть... (крокодил).

· Чуєте страшенний топот?

Бачите довжезний хобот?

Це не чарівний сон!

Це африканський... (слон).

· І співать не співає, і літать не літає...

Так за що його всі птахом називають? (Страус)

· Ці кривляки люблять банани

І розсмішать тебе без обману. (Мавпи)

· Це не собака і не вовк,

Їй не потрібна гігієна.

Буває, навіть падаль їсть.

В пустелі мешкає... (гієна).

· Вік свій ходить з клунками,

Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)

3. Робота в групах

— З'єднайте стрілками з назвою материка тільки правильні твердження.

4. Гра «П'ять речень»

Учні у п'яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Африки.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Назвіть представників рослинного світу Африки.

— Назвіть представників тваринного світу Африки.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти розповідь про рослину або тварину Африки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити