Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА УКРАЇНИ

УРОКИ 45-46 ВОДОЙМИ УКРАЇНИ. ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ВОДОЙМИ: РІЧКИ, ОЗЕРА, СТАВКИ, ВОДОСХОВИЩА, БОЛОТА, МОРЯ, ДЖЕРЕЛА

Мета: формувати в учнів поняття про штучні та природні водні об'єкти; продовжувати формувати вміння працювати з фізичною картою, показувати на карті найбільші річки України, Чорне та Азовське моря; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Розподіліть властивості корисних копалин та горючих корисних копалин.

Кам'яне вугілля

Нафта

Природний газ

пальне

коричневого кольору

газоподібне

сипке

має запах

важче за воду

чорного кольору

маслянистий

не має запаху

крихке

тверде

легше за воду

рідина

легкий

безбарвний

— Запропонуйте шляхи збереження горючих корисних копалин.

— Назвіть родовища горючих корисних копалин в Україні.

— Якщо ми подивимося на карту, глобус, то побачимо, що переважає блакитний колір. Чому? (Значну частину поверхні землі займає вода)

— Де вона знаходиться на планеті? (У річках, озерах, морях, океанах тощо)

— Подивіться на фізичну карту України — численні сині жилки вкривають її територію складним узором. Це великі й малі річки, озера, водосховища, лимани, канали тощо — сукупність вод, які необхідні людям для життя і господарської діяльності.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про водойми України.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

— Які водойми вам знайомі? Де ви їх бачили?

— Ви вже знаєте, що водойми поділяються на природні та штучні. Ті водойми, що утворилися самостійно, без втручання людини, є природними: річки, джерела, моря. А ті водойми, що створила сама людина, називаються штучними: водосховища, канали, ставки. Розглянемо карту України. Які водойми ви бачите?

— На півдні Україну омиває Чорне море, на південному заході — Азовське.

Море — це частина океану, яка заходить у сушу. Море завжди сполучене з океаном. Вода в морі є гірко-солоною.

— Поміркуйте, звідки в морській воді беруться солі?

— Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то залишилося б стільки солі, що розстеливши її на суші, отримали б пласти заввишки понад 150 км.

Розповідь учителя або підготовлених учнів про моря

Чорне море — одна з найсвоєрідніших і цікавіших водойм земної кулі. На відміну від більшості морів, його водна товща складається з двох дуже різних пластів: тонкого поверхневого пласта, який населений рослинами і тваринами, і потужного глибинного пласта, який позбавлений життя. Солоність води з глибиною зростає, а починаючи з 150 м, з'являються сліди сірководня, тоді як вміст кисню різко спадає, а із зростанням глибини зовсім зникає. Середня глибина моря складає 1 240 м, а найбільша — 2 210 м. Верхній пласт води Чорного моря багатий на рибу. Її тут налічується близько 180 видів.

Азовське море — це мілководна водойма з плоским дном. Середня глибина його складає 7,4 м, а максимальна — 13,5 м. Улітку вода нагрівається до 30 °С, а взимку воно замерзає.

Азовське море є унікальним. Це своєрідний рибний розплідник, природне господарство, одна з найбагатших і найпродуктивніших водойм світу. У морі водиться багато видів риб.

— Тепер розглянемо, які річки протікають на території нашої держави.

В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч — завдовжки понад 10 км, 137 річок — завдовжки понад 100 км.

Розповідь учителя або підготовлених учнів про річки (з опорою

на ілюстрації)

— Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2 201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип'ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1 424 притоки.

Дністер — друга за величиною річка України, яка протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. Загальна протяжність річки — 1 352 км. Протяжність Україною — 692 км. На території України в Дністер впадають майже 500 річок.

Південний Буг — річка на південному заході України. Єдина велика річка України, що повністю протікає по її території. Довжина річки — 857 км. Південний Буг має 301 приток, кожен з яких завдовжки до 10 км.

До великих річок належить також Сіверський Донець. Його довжина складає 1 053 км, а в межах України — 672 км.

Дунай — друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина — 2 960 км. Її називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.

— Ріки України — це багатство нашої Батьківщини. З давніх часів вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинене рибне господарство.

Крім рік на території України є ставки, озера, болота, водосховища.

Озеро — це природна западина на поверхні землі, заповнена водою. В Україні налічується понад 3 000 озер, у тому числі 30 площею понад 10 км2. Розрізняють озера великі і маленькі, глибокі і дрібні, з прісною та солоною водою.

Розповідь учителя або підготовлених учнів про озера

— Ялпуг — друге за величиною озеро Європи і найбільше за площею прісне озеро України. Його довжина 39 км, а ширина місцями досягає 5 км, глибина — 6 м.

Озеро Світязь знаходиться у північно-західній частині Волині. Довжина озера 9,3 км. Найбільша ширина 8 км.

Максимальна глибина — 58,4 м. Озеро добре прогрівається влітку, користується популярністю у відпочивальників. В озері виявлено 21 вид риб.

Багато невеликих, але глибоких живописних гірських озер можна зустріти в Карпатах, з них найбільш відоме — Синевир. Воно знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря. Середня глибина 8-10 метрів. Максимальна його глибина — 24 м. Це гірське озеро вражає своєю красою. Посередині озера розмістився невеликий острівець площею всього декілька метрів. Звідси і народна назва озера — Морське око.

Солоні озера є в Херсонській області, у Криму. Відомим озером є озеро Сиваш. Найбільша глибина не перевищує 3 м, середня глибина 0,5-1 м. Улітку вода у ньому добре прогрівається і видає гнильний запах, через що Сиваш називають Гнилим морем. Вода інтенсивно випаровується, через що Сиваш сильно мінералізований. У ньому добувають кухонну сіль.

— Що ви знаєте про болота?

Болото — дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини. Болота зустрічаються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не повинна нікуди стікати. Утворюються болота в пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней. Болота поширені на Поліссі. З боліт добувають цінну корисну копалину — торф.

Ставки і водосховища схожі на озера, але вони штучні, тобто створені людиною. На території України налічується близько 1 157 водосховищ. Найбільші водосховища утворені на Дніпрі: Кременчуцьке, Каховське, Київське, Канівське, Дніпродзержинське i Дніпровське.

Кременчуцьке водосховище посідає перше місце в Україні за площею басейну (2 252 км2). Його довжина становить 185 км, найбільша глибина — 28 м. Знаходиться у Полтавській, Кіровоградській та Черкаській областях України.

Каховське водосховище знаходиться у Херсонській, Дніпропетровській та Запорізькій областях України. Його площа — 2 155 км2, довжина — 230 км.

Київське водосховище знаходиться в межах Київської та Чернігівської областей. Його площа — 922 км2, довжина — 110 км.

Канівське водосховище розташоване частково у Черкаській та Київській областях України. Його площа — 675 км2, довжина — 123 км, найбільша глибина — 21 м.

Дніпродзержинське водосховище знаходиться частково у Кіровоградській, Полтавській і Дніпропетровській областях України. Його площа — 567 км2, довжина — 114 км, найбільша глибина — 16 м.

Дніпровське водосховище знаходиться на території Запорізької та Дніпропетровської областей України. Його площа — 420 км2, довжина — 170 км, середня глибина — 8 м.

Крім поверхневих, є і підземні води. Дощова вода, просочуючись у землю, легко проходить через шар ґрунту, товщу піску, гравію, гальки до шару глини, яка майже не пропускає її. Утворюються підземні струмочки, які течуть у напрямі нахилу шару глини. Інколи вони виходять на поверхню в яру, долині, біля підніжжя схилу. Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають джерелом. Джерельні води, у яких розчинені гази, солі, називають мінеральними. На території України виявлено понад 500 джерел різноманітних мінеральних вод. Далеко за її межами відомі такі води, як «Миргородська», «Свалява», «Поляна квасова», «Лужанська», «Нафтуся» та багато інших.

2. Складання схеми

— Вода — цінний дар природи. Без води не було б життя на Землі. Тому до водойм необхідно ставитися дбайливо, по- господарськи їх використовувати та охороняти.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Так чи ні?»

□ Вода — найбільш поширена речовина на землі. (+)

□ Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, річках, повітрі. (+)

□ Вода може перебувати лише в двох станах. (-)

□ Життя на Землі можливе без води. (-)

□ Вода входить до складу живих організмів. (+)

□ Водойми бувають природними і штучними. (+)

□ Водосховище, ставок — це природні водойми. (-)

□ Річка Дніпро бере свій початок в Україні. (-)

□ Дунай — «інтернаціональна» річка. (+)

□ Найбільшим прісним озером України є озеро Ялпуг. (+)

□ Азовське море глибше за Чорне. (-)

□ Водойми не потребують охорони. (-)

2. Тестування

1. Позначте назви річок України.

а) Волга;

б) Дунай;

в) Лєна;

г) Десна;

д) Дон;

е) Дністер;

ж) Сіверський Донець.

2. Знайдіть назви морів і озер України.

а) Азовське;

б) Світязь;

в) Чорне;

г) Каспійське;

д) Синевир;

е) Ялпуг;

ж) Балтійське.

3. Чому джерельна вода чиста?

а) Вона очищується, коли проходить через шари землі;

б) бо в ній немає риби.

4. Море — це:

а) частина океану;

б) самостійний водний простір;

в) частина океану, яка вдається в сушу.

5. Найбільша річка України — це:

а) Дністер;

б) Дніпро;

в) Південний Буг.

6. Яке з морів не омиває з півдня береги України?

а) Азовське;

б) Аравійське;

в) Чорне.

3. Гра «Незакінчене речення»

□ Водойми це — ..., ..., ..., ..., ...

□ Водойми бувають ... та ... Природні водойми: ... Штучні водойми: ...

□ Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають...

4. Гра «Хто більше?»

— Які бувають водойми?

Водойма — берег, болото, брід, водоймище, джерело, затока, лиман, море, озеро, океан, плесо, ріка, ручай, став, струмок, трясовина.

5. Гра «Заповніть схему»

Слова для довідки: водосховища, джерела, річки, ставки, озера, болота, канали, моря, океани.

6. Гра «Лабіринт»

— Знайдіть у лабіринті букв слова — назви водойм. Вони можуть читатися у різних напрямках. Викресліть їх лініями. Поміркуйте, що є «зайвим». Чому? (В Україні немає океанів) 7

7. Цікаво знати!

Усе, що довго пролежить на дні Чорного моря, через деякий час чорніє. Це відбувається тому, що у придонній товщі води міститься сірководень — газ із неприємним запахом. Він і забарвлює всі предмети у чорний колір.

Чорне море у північно-західній частині синьо-бузкове, у центральній і східній — зеленувато-синє. Там, де впадають річки, вода майже жовта.

Дніпро — найбільша річка в країні і третя за протяжністю в Європі. Довжина — 2 285 км, територією України — 1 050 км.

8. Загадки-жарти

· Що стоїть посеред річки? (Літера «ч»)

· Озеро й болото. Що між ними? (Літера «й»)

· Де вода стоїть ставком? (У склянці)

· У чому не можна провертіти дірку? (У воді)

· З якого крана не набереш води? (З підйомного)

· У яку бочку не можна налити води? (У повну)

· Хто може вийти сухим з води? (Качка і гуска)

· Чи можна носити воду в решеті? (Так, якщо під нього підставити посуд)

· До країни знань ішов мандрівник і зустрів цікаві складники: поєднались префікс і числівник і зробились назвою річки. Яка це назва? (Прип'ять)

9. Поетична хвилинка

СТРУМОК

— Ти куди біжиш, струмок?

— Через поле у ярок.

— І зупинишся в ярку?

— Ні, звідтіль — в Десну-ріку!

— А з Десни-ріки куди?

— До Дніпровської води.

Попливу Дніпром у море,

В море Чорне, неозоре.

В. Гринько

ЩЕ НАЗВА Є, А РІЧКИ ВЖЕ НЕМАЄ

Ще назва є, а річки вже немає.

Усохли верби, вижовкли рови,

і дика качка тоскно обминає

рудиментарні залишки багви.

І тільки степ, і тільки спека, спека,

і озерявин проблески скупі,

і той у небі зморений лелека,

і те гніздо лелече на стовпі.

Куди ти ділась, річенько? Воскресни!

У берегів потріскались вуста.

Барвистих лук не знають твої весни,

і світить спека ребрами моста.

Стоять мости над мертвими річками.

Лелека зробить декілька кругів.

Очерети із чорними свічками

ідуть уздовж колишніх берегів...

Ліна Костенко

— А як «почувається» річка вашої місцевості? Як їй допомогти?

Я візьму легенький прут,

Пожену гусят на Прут.

Хоч купатиму не в милі,

Стануть чисті всі та милі.

С. Павленко

— Поясніть значення однозвучних слів.

10. Робота над прислів'ями

□ Хоч море велике, та вода не годиться.

□ Чекай з моря погоди, то роса очі виїсть.

□ Нащо в море воду лити, коли й так море повне.

□ Хоч річка і невеличка, а береги ламає.

□ Коло річок колодязів не копають.

□ Кожна жаба своє болото хвалить.

□ У тихому болоті чорти плодяться.

□ Витягни біду з болота, а вона тобі на голову сяде.

□ З брудної води ще ніхто чистим не вийшов.

□ Вода все сполоще, крім лихого слова.

— Яке прислів'я приховане в «алфавітній загадці»?

26, 19, 28 17, 19, 21, 7 3, 7, 16, 11, 15, 7, 23, 1 3, 19, 6, 1 18, 7 4, 19, 6, 11, 23, 31, 22, 33.

(Хоч море велике, та вода не годиться.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Чи можливе життя на Землі без водойм?

— Чи потрібно охороняти водойми?

— Назвіть природні водойми України. Покажіть їх на карті.

— Назвіть штучні водойми України. Покажіть їх на карті.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Розповісти про одну з водойм України.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити