Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА УКРАЇНИ

УРОК 47 БУДОВА РІЧКИ. РІВНИННІ І ГІРСЬКІ РІЧКИ

Мета: уточнити та розширити знання учнів про річки, їх будову, особливості гірських і рівнинних річок; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Відповідності»

Озеро частина океану, яка заглибилась у суходіл.

Море великі простори води, що вкривають земну поверхню. Океан водойма, яка виникла у природних западинах на поверхні землі.

2. Фронтальна робота

— Продовжіть речення.

Озерами називають водойми, які...

— Чим озеро відрізняється від ставка?

— Вода у морях гірко-солона, в озерах вода також буває гірко- солоною. Чим же озера відрізняються від морів?

— Для людини річка мала і має велике значення. Чому ще в далеку давнину люди намагалися поселитися поблизу річки? (Річка постачала питну воду, рибу, люди підстерігали дичину біля водопою.)

— Пізніше річки слугували транспортними й торговельними шляхами. У наш час ріки дають людям електроенергію.

Про кожну річку можна розповісти багато цікавого, дивовижного. Разом із тим, усі річки мають багато спільного.

Спробуємо виділити те спільне, що можна виявити в кожної річки. (Уcі ріки течуть; усі ріки кудись впадають)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про будову річки і про те, які бувають річки.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

Малюнок-схема річки — на дошці.

— Кожна річка має витік. Витік — це місце, де починається річка. Витоком може бути джерело, озеро, болото, льодовик у горах. Река тече по поглибленню, яке називається руслом. Біля річки є два береги — правий і лівий.

Якщо стати по напряму течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч — лівий. Більшість річок мають притоки. Притоки — це річки, які впадають у головну річку. Чим більшою є річка, тим більше у неї притоків. Кожна річка впадає в море, іншу річку або озеро. Це місце називається гирлом.

Згадаємо, які форми поверхні розрізняються на Землі (гори і рівнини). Річки течуть як на рівнинах, так і в горах. Отже, бувають рівнинні та гірські річки.

Рівнинні річки. Зверніть увагу на картину (демонстрування картини «Рівнинна річка»).

Яка річка за характером течії зображена на картині? (Рівнинна) Чим підтвердити, що на картині зображена рівнинна річка? (Повільною, спокійною течією, звивистим напрямом течії) Як використовується рівнинна річка людиною? (Для судноплавства, зрошування, рибальства, виробництва енергії, як місце для відпочинку) А тепер наведіть приклади рівнинних річок (наприклад, р. Дніпро).

Яка рівнинна річка щонайближче розташована до нашої школи? (Можуть бути малі річки, а для м. Харків — р. Лопань, Уди, Харків) А тепер скажіть, яку річку називають рівнинною?

— Таким чином, рівнинні річки течуть по рівнинах, мають повільну, спокійну течію, звивистий напрям. Рівнинні річки мають велике господарське значення: на річках розвинене судноплавство, побудовані ГЕС, ведеться огорожа води для зрошування, вилов риби, річки використовуються як місце для відпочинку.

Гірська річка. Проте не всі річки течуть по рівнинах. Зверніть увагу на картину (демонстрування картини «Гірська річка»). Яка річка зображена на картині? (Гірська) Чим це можна підтвердити? (Течія швидка)

— І на рівнинних, і на гірських річках зустрічаються пороги — тверді породи, що виступають у руслі річки. Добре чи погано, якщо в руслі річки є пороги? (Це погано, наприклад, по р. Дніпро не можна дістатися м. Запоріжжя. Пороги заважають судноплавству.) Чи можна зробити порожисту річку судноплавною? (Можна, якщо перегородити русло греблею нижче за течією.)

— У руслі окремих річок мають місце уступи, з яких вода скидається з величезною силою, утворюючи водоспад. В Україні відомі водоспади Джур-Джур, Учан-Су в Криму, Шипіт у Карпатах.

Найбільшу кількість води наші рівнинні річки отримують навесні. Тануть сніги; вода, стікаючи по схилах у річку, наповнює її, ламає підталий лід. Починається весняний паводок, або повінь. Рівень піднімається на 5-10 м, і вода виходить з берегів.

Навесні течія річок набагато швидша. Вода розмиває дно і стінки русла, відриває від берега і відносить із собою частки піску і глини, з яких зломлені береги, перекочує по дну пісок, щебінь і дрібні камені. Поки течія річки швидка, пісок і мул переносяться вниз по річці, не затримуючись. Коли ж швидкість його спадає, річка починає відкладати наноси. Так після спаду весняних вод на річці з'являються нові мілини, перекати, острови.

Іноді річкові відкладення стають настільки щедрими, що шлях воді по руслу перегороджується. Тоді річка прокладає собі новий шлях. Особливо багато наносів утворюється при впаданні річки в море.

Після весняного розливу річка поступово входить у береги і кількість води в ній різко спадає.

Восени, з настанням холодів, річка покривається льодом.

Гірська річка живиться не лише за рахунок атмосферних опадів, але й від танення льодовиків і вічних снігів у горах.

В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч — завдовжки понад 10 км, 137 річок — понад 100 км.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Відгадай»

— Про яку річку йдеться?

□ «Коли ми під'їхали до річки, мені стало ніяково. Вода мчала зі скаженою швидкістю, увесь час чувся гул каменів, що перекочуються. Мій кінь тривожно пирхав, а у мене від швидкої течії починала крутитися голова, але потрібно було, не втрачаючи часу перебиратися на ту сторону, оскільки вода прибувала з кожною хвилиною».

□ «Привільно несе свої могутні води красуня річка, чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою, ліниво, спокійно течуть її прозорі води, тут можна бачити багато піщаних мілин, у весняну повінь річка широко розливається».

2. Робота в парах

— Виконайте схематичний малюнок річки. Підпишіть назви її частин.

3. Гра «Закінчи речення»

□ Річки несуть свої води у...

□ Місце, де починається річка, називається...

□ Місце, де річка впадає у море, озеро або іншу річку, називається...

□ Руслом називається...

□ Гирло це — ...

□ Кожна річка має...

□ Річки впадають...

□ Менші річки, що впадають у велику річку, називаються...

4. Гра «Знайди "зайве"»

□ Світязь, Дністер, Ялпуг.

□ Річка, притока, озеро, гирло.

□ Річка, ставок, болото, море, озеро.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого вас навчив сьогоднішній урок?

— Назвіть річки України.

— Яка річка найбільша?

— Де бере початок Дніпро?

— Назвіть притоки Дніпра. (Прип'ять, Псел, Ворскла, Десна)

— Де бере початок Дністер?

— Де тече Сіверський Донець?

— Куди впадає Південний Буг?

— Де на території України протікає Дунай?

— Які бувають річки?

— Розкажіть про будову річки.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайти прислів'я і приказки про річки; дібрати пісні, у назвах яких згадуються річки; скласти вірші про річку.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити