Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік
ПРИРОДА УКРАЇНИ
УРОК 50 ҐРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ҐРУНТІВ
ДОДАТОК ДО УРОКУ 50 ЯК ТВАРИНИ ВПЛИВАЮТЬ НА ҐРУНТ?
1. Читання казки
— Послухайте казку про дощового черв'яка на ім'я Шило. Постарайтеся запам'ятати, які мешканці ґрунту будуть названі у тексті.
Дощовий черв'як Шило приповз здалека. Його тіло звивалося, проробляючи нові і нові ходи в ґрунті.
Дощові черв'яки, місцеві жителі цього поля, були не дуже гостинні. Вони навіть намагалися прогнати Шило, пояснюючи, що їх і так тут 100 000. Але Шило не звертав уваги, він працював і пропускав через себе кількість землі, що дорівнює масі його власного тіла.
Був у місцевих дощових черв'яків вождь на ім'я Гостра голова. Він уважав себе дуже розумним, тому що знав про книгу англійського біолога Чарльза Дарвіна, у якій ідеться про велику користь дощових черв'яків. Гостра голова грізно сказав: «Я і 100 000 моїх помічників можемо за добу перерити 10 тонн землі. Йди краще звідси швидше, бо ми і тебе перериємо!».
Шило хотів вже було злякатися. Але тут пролунало чиєсь похмуре бурмотіння, і голос вимовив: «Гостра голово! Я хоч і погано бачу, але не дозволю тобі кривдити самотнього беззахисного черв'яка». Це був голос старого крота. Він теж тут мешкав. «А ти, синку,— продовжив кріт,— повзи до мене в мою кротовину, гостем будеш».
Шило зрадів запрошенню і через півдня був уже на гостині у крота. Будинок у крота був дивовижний. Він знаходився глибоко під землею. Усі його стіни були покриті мохом, сухою травою, м'якими корінцями.
Кріт посадив Шило на почесне місце на м'якому корінці і почав у нього випитувати, звідки він прийшов і чому не хоче йти звідси. Тільки Шило хотів почати свою розповідь, як до кротовини ввалилася ціла компанія зелених водоростей і плісневих грибів. Вони підняли страшний галас.
— Я так і знав,— тільки я думав поговорити наодинці зі своїм новим другом, як ви усі тут як тут. Ну чи не жах, коли в 1 грамі ґрунту міститься 50 000 плісневих грибів і на 1 гектарі мешкає до 100 кг водоростей? Ніколи не будеш самотній!
— Дядечко, не гнівайтеся,— пропищала юна зелена водорость на ім'я Морела,— ми теж хочемо дізнатися більше про вашого нового друга.
Шило почав свою розповідь.
— Я приповз здалека. Жив раніше в ґрунті, у якому було досить вологи, повітря, піску, глини. Багато хімічних елементів, особливо кремнію, заліза. Правда, іноді бракувало калійних солей і фосфатів, але люди додавали в такий ґрунт добрива. Тоді життя ставало краще і веселіше. Рослини починали рости швидше. А тут у вас життя зовсім без проблем. Навіть ніяких добрив додавати не потрібно.
Тут ґрунт плодородніший, у ньому більше темного шару, з якого при горінні виділяється неприємний запах. Я забув, як він називається,— закінчив свою розповідь Шило. — Отже, скажіть, як називається такий чудовий ґрунт? (Чорнозем)
Кріт сказав: «Шило! Залишайся у нас, дощовий черв'як завжди і скрізь корисний для ґрунту, оскільки по твоїх ходах у ґрунт проникає вода і повітря, і всім від цього краще».
2. Гра «Хто у ґрунті живе?».
Учням пропонують обрати серед зображень тварин тих, для кого ґрунт є домівкою (середовищем існування).
3. Повідомлення вчителя
— Є світ, прихований від нас, недоступний безпосередньому спостереженню,— своєрідний світ тварин ґрунту. Там вічний морок, туди не проникнеш, не порушивши природної будови ґрунту. І тільки окремі, випадково помічені ознаки свідчать, що під поверхнею ґрунту серед коренів рослин існує багатий і різноманітний світ тварин. Про це говорять іноді горбки над норками кротів, отвори нір ховраха в степу або норок берегових ластівок в обриві над річкою, купки землі на доріжці, викинуті земляними черв'яками, і самі вони, що виповзли після дощу, а також несподівана поява буквально з-під землі безліч крилатих мурашок, або жирні личинки хрущів, які трапляються в ґрунті.
4. Вправа «Мікрофон»
— Які ще мешканці ґрунту не були названі у тексті казки?
□ Рослини
□ мікроорганізми
□ ведмедки
□ дощові черв'яки
□ кроти
□ комахи
□ личинки
□ землерийки
□ риби
□ миші
□ змії
□ гриби
— Чому ґрунт називають багатоповерховим будинком? (У різних шарах ґрунту — своє життя. У ґрунті мешкають мікроскопічні гриби, бактерії, комахи, черв'яки, багатоніжки, дрібні гризуни та інші тварини.)
— Яких ґрунтових тварин ви спостерігали?
Равлик-лужанка. Живиться відмерлими рослинами, мешкає у вологих місцях.
Равлик-катушечник. Живе під опалим листям і каменями. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею.
Дорослий і молодий дощові черв'яки. Зустрічаються в ґрунтах, живляться залишками рослин.
Ківсяк. Живе в ґрунті, живиться відмерлими і гниючими рослинами.
Бронзовка золотиста. Мешкає на квітах кущів і чортополоха, живиться ніжними частинами рослин.
Жук із сімейства хижаків. Цих жуків та їх личинок знаходять у ґрунті по берегах водойм. Це мисливці на короїдів.
5. Розповіді підготовлених учнів
— Дощові або земляні черв'яки — це окремий тип ґрунтових тварин, які живляться рослинними рештками. Вони пропускають через свій ротовий отвір та кишківник велику масу відмерлих рослинних решток, руйнують їх, перетравлюють і перемішують із землею. Таким чином вони не тільки розпушують ґрунт, створюючи умови для підвищення кількості вологи та водопроникності ґрунту, а й утворюють гумус — перегній, який підвищує його родючість.
Також користь від дощових черв'яків полягає у тому, що, харчуючись у землі, вони поглинають не тільки перегній, але й бактерії, водорості, гриби, найпростіші організми тваринного світу та шкідливих круглих черв'яків.
— У ґрунті «працюють» не лише дощові черв'яки, але і їх найближчі родичі — дрібніші білуваті кільчасті черв'яки, а також деякі види мікроскопічних круглих черв'яків, дрібні кліщі, різні комахи, особливо їх личинки, і, нарешті, стоноги, багатоніжки і навіть равлики. Впливає на ґрунт і чисто механічна робота багатьох тварин, що живуть у ньому. Вони прокладають ходи, перемішують і розпушують ґрунт, риють нори. Усе це збільшує кількість порожнеч у ґрунті і полегшує проникнення в його глибину повітря і води. У такій «роботі» беруть участь не лише порівняно дрібні безхребетні тварини, але і багато ссавців — кроти, бабаки, ховрахи, тушканчики, польові і лісові миші, хом'яки, полівки. Порівняно великі ходи деяких із цих тварин йдуть углиб на 1-4 м. Глибоко йдуть ходи і великих дощових черв'яків: здебільшого вони досягають 1,5-2 м, а в одного південного черв'яка — навіть 8 м. По цих ходах, особливо в щільніших ґрунтах, корені рослин проникають у глибину. У деяких місцях, наприклад у степовій зоні, велика кількість ходів і нір риють у ґрунті жуки-гнойовики, капустянки, цвіркуни, павуки тарантули, мурашки, а в тропіках — терміти.
— У ґрунті мешкають чимало хижаків. «Мирні» кроти поїдають величезну кількість дощових черв'яків, равликів і личинок комах, нападають вони навіть на жаб, ящірок і мишей. Їдять ці тварини майже безперервно. Наприклад, кріт за добу з'їдає майже стільки живності, скільки важить сам.
До хижаків належать павуки і близькі до них сінокоси. Багато хто з них мешкає на поверхні ґрунту, в підстилці або під предметами, що лежать на землі.
— У ґрунті мешкають безліч хижих комах. Це жужелиці та їх личинки, що відіграють чималу роль у винищуванні комах-шкідників, багато мурашок, особливо більші види, що винищують велику кількість шкідливих гусениць, і, нарешті, знамениті мурашині леви, названі так тому, що їх личинки полюють за мурашками. У личинки мурашиного лева сильні гострі щелепи, її довжина дорівнює близько 1 см.
Личинка риє в сухому піщаному ґрунті, зазвичай на галявині соснового лісу, воронкоподібну ямку і заривається на її дні в пісок, виставивши назовні тільки широко розкриті щелепи. Дрібні комахи, найчастіше мурашки, що потрапляють на край воронки, скачуються вниз. Тоді личинка мурашиного лева схоплює жертву і висмоктує її. Дорослі мурашині леви зовні нагадують бабок, довжина їх тіла сягає 5 см, а розмах крил — 12 см.
— Ґрунт і деякі з тих, що мешкають в ньому, тварини служать середовищем, у якому розвиваються або через яке передаються паразити і хвороботворні організми. У ґрунті розвиваються яйця і личинки багатьох круглих черв'яків, наприклад аскарид і власоглавов, паразитуючих у дорослому стані в організмі людини і свійських тварин. Ними заражаються при споживанні немитих овочів. У ґрунті мешкають личинки й інших круглих черв'яків: свайників, кривоголовок, кишкових угриц. Вони проникають в організм не лише з їжею, але навіть і через неушкоджену шкіру. У тріщинах ґрунту ховаються багато кровоссальних кліщів, наприклад великих пасовищних. Вони можуть служити передавачами низки тяжких хвороб.
— Ґрунтові кліщі представлені великим числом видів, серед яких є хижаки, паразити, що живляться органічною речовиною, яка розкладається. Для деяких видів основну їжу складають мікроорганізми — бактерії і гриби. У хвойних лісах велике значення має діяльність цих кліщів як руйнівників хвойного опада, який насилу засвоюється іншими тваринами.
— А личинки комах мають особливі утворення на кінцівках, голові, іноді на спині, якими вони діють як лопатою, скребком або кайлом. Наприклад, у капустянок передні ноги перетворені на сильно спеціалізовані знаряддя копання — вони розширені, із зазубленими краями. Ці шкрябання здатні розпушувати навіть дуже сухий ґрунт. У личинок же хрущів, що риють ходи на значну глибину, знаряддям розпушування служать верхні щелепи, які мають вигляд трикутних пірамідок із зубчастою вершиною і з потужними гребенями з боків. Личинка вдаряє цими щелепами в ґрунтову грудочку, розбиває її на дрібні частки і підгрібає їх під себе.
6. Цікаво знати!
□ У лісових ґрунтах дощові черв'яки переробляють понад половину всіх опалих листків. За рік на кожному гектарі вони викидають на поверхню до 25-30 т переробленої землі, створюючи таким чином хороший, структурний ґрунт. Якщо розподілити цю землю рівномірно по всій поверхні гектара, то вийде шар у 0,5-0,8 см. Тому дощових черв'яків справедливо вважають найважливішими утворювачами ґрунту.
□ У мешканців ґрунту в процесі еволюції виробилися пристосування до відповідних умов життя: особливості форми і будови тіла, фізіологічних процесів, розмноження і розвитку, здатності переносити несприятливі умови, поведінку. У дощових черв'яків, більшості багатоніжок, личинок багатьох жуків і мух сильно подовжене гнучке тіло, що дозволяє легко просуватися у звивистих вузьких ходах і тріщинах ґрунту. Щетини у дощових і інших кільчастих черв'яків, волоски і кігтики у членистоногих дозволяють їм значно прискорювати свої рухи в ґрунті і міцно утримуватися в норах, чіпляючись за стінки ходів.
□ Забарвлення тварин, що постійно живуть у ґрунті, зазвичай бліде — сірувате, жовтувате, білувате. Очі у них, як правило, розвинені слабо або повністю відсутні. Зате дуже тонко розвинулися органи нюху і дотику.
□ Дощові черв'яки і деякі личинки комах мають сильно розвинену мускулатуру. Скорочуючи м'язи, вони збільшують діаметр свого тіла і розсовують ґрунтові частки. Черв'яки заковтують землю, пропускають її через свій кишковик і просуваються при цьому вперед, ніби проїдаючись крізь ґрунт. Позаду вони залишають свої екскременти з продуктами обміну і слизом, що рясно виділяється в порожнині кишковика. Цими слизовими грудочками черв'яки покривають поверхню ходу, зміцнюючи його стінки, тому такі ходи довго зберігаються в ґрунті.
7. Робота над загадками
· Мій хвіст не відрізниш від голови,
Мене завжди в землі знайдете ви. (Дощовий черв'як)
· Все скопав: і луки й сад
Землерийний апарат. (Кріт)
· Сіренька, маленька,
Бігає швиденько,
Шкодить, коли тиша,
Пакостлива... (миша).
· Це який дивак знадвору
Носить здобич у «комору»
Не на спині у мішку,
А сховавши за щоку? (Хом'як)
· Одяг багатий, сам сліпуватий.
У норі без віконця
Не бачить він сонця. (Кріт)
· Улітку день і ніч він на жнивах.
Його не зупиняє навіть страх.
Із поля до нори пшеничку носить —
Узимку діткам хліба буде досить. (Ховрах)
· Тупу-ту пу-тупу!
Хто це там у степу?
Став, як стовпчик,
Свистить, як хлопчик.
Гілочка — хрусь,
Він у нірку — шусь. (Ховрах)