Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА УКРАЇНИ

УРОКИ 52-53 МІШАНІ ЛІСИ (Полісся). РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ ЗОНИ. ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ В ЗОНІ МІШАНИХ ЛІСІВ

Мета: продовжити формувати уявлення учнів про природні зони України; розкрити зміст поняття «мішані ліси», значення лісів для життя людей; ознайомити з рослинним і тваринним світом Полісся; розвивати вміння висловлювати власні думки; виховувати любов до рідної землі.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Природнича розминка «Чи вірите ви?»

· Чи вірите ви в те, що великі ділянки земної поверхні з однаковою природою називають природними зонами?

· Чи вірите ви в те, що у природній зоні не однакова погода впродовж року, не подібні ґрунти, рослини і тварини?

· Чи вірите ви в те, що на погоду природної зони не впливають форми її поверхні?

· Чи вірите ви в те, що в північній півкулі з півночі на південь розташовані такі природні зони: арктичні пустині, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустині?

· Чи вірите ви в те, що вивчати природні зони допомагає карта природних зон України?

2. Бесіда

— Прочитайте розкидані склади.

РОД ПРИ НА НА ЗО МІ НІ ША СИ ЛІ

— Що таке природна зона?

— Які природні зони виділяють на території України?

а) Мішаних лісів, лісостепу, степу;

б) тайги, лісостепу, степу;

в) немає правильної відповіді.

— Як ви розумієте зміст поняття «мішані ліси»?

Бори — соснові ліси.

Березняки — березові ліси.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про природну зону мішаних лісів.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

Розташування природної зони

— Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 20 % території. Простягається з півночі на південь на 150-200 км. До неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей. Південна межа проходить по лінії Устилуг — Рівне — Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин — Батурин.

Форми поверхні природної зони

— Її поверхня є рівнинною. Землі перезволожені. Є болота і заболочені масиви. Тут протікають притоки Прип'яті: Горинь, Стир, Жерев, Уж, Тетерів; Десна з притоками. Є також кілька великих озер.

Корисні копалини

— На Поліссі видобувають корисні копалини — граніт, пісок, нафту, газ, торф.

Погода в природній зоні в різні пори року

— Зима в Поліссі м'яка, хмарна; весна — затяжна, сніг тане довго; літо — тепле, дощове. Зона є найбільш зволоженою рівнинною територією України.

Рослинний і тваринний світ

— У мішаних лісах можна виділити п'ять ярусів.

Перший ярус утворюють світлолюбні дерева з широкими листовими пластинками, з ажурною кроною, яка пропускає багато світла. Це такі дерева, як дуб звичайний, сосна, клен гостролистий, ясен звичайний, липа серцелиста, осика.

Другий ярус утворюють низькорослі, тіньовитривалі дерева: груша звичайна, черемха звичайна, береза бородавчаста, клен польовий, клен татарський, дика яблуня, граб звичайний, в'яз шорсткий.

Третій ярус утворюють кущі. Найбільш характерними є ліщина звичайна, шипшина собача, свидина кров'яна, бруслина бородавчаста, бруслина європейська, терен звичайний, калина звичайна, вовчі ягоди, бузина чорна та червона, глід криваво-червоний, вишня степова. Життя чагарників під пологом лісу має низку особливостей. Цвітіння відбувається після того, як ліс укриється листям. Більшість кущів пристосовані до запилення комахами, тому що вітрів у нижньому ярусі майже не буває і несений вітром пилок затримується на листках. Квітки лісових кущів забарвлені у білий колір, який приваблює комах у півтемряві, а плоди поширюються тваринами.

Четвертий ярус утворюють трав'янисті рослини: проліска сибірська, ряст, анемона жовтецева, пшінка весняна, тюльпан дібровний, копитень європейський, дзвоники персиколисті, фіалка шершава, мати-й-мачуха, конвалія звичайна, купина лікарська, орляк звичайний, хвощ лісовий, герань лісова, фіалка триколірна, чистотіл звичайний, звіробій звичайний, деревій звичайний тощо.

П'ятий ярус утворюють мохи, лишайники, гриби. Мохи та лишайники не утворюють суцільного покриву, а зустрічаються на деревах, ґрунті, пеньках. Лишайники не люблять забрудненого повітря. Вони не мають коренів і всю поживу дістають з повітря, іноді з субстрату, на якому примостилися.

Фауна зони мішаних лісів — це тварини лісу, а також луків і боліт. Тут мешкають лось, козуля кабан, олень благородний, білка, лісова куниця, борсук, вовк, лисиця.

Борсук — прекрасний будівельник, знищує багато комах — шкідників лісу.

Бобер — гризун, свою хатку будує над водою, а вхід завжди облаштовує під водою.

Лисиця — цінний хутровий звір і винищувач шкідливих гризунів і комах.

З птахів поширені тетерук, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, дятел.

Глухар — холодними зимовими ночами заривається у сніг, а в люті морози майже весь день сидить у снігових норах. За розмірами нагадує свійську курку.

Соловей — невеликий оливково-бурий птах розміром з горобця, стрункий, у нього високі лапки, великі чорні очі, довгий хвіст, за гарний спів його називають «великий маестро».

З плазунів — гадюка звичайна, ящірка прудка, болотяна черепаха.

Тритони — досить поширений тритон звичайний. Весну і початок літа тритон проводить у воді, а потім переселяється на сушу, але тримається у вологих затінених місцях. Удень тритон ховається під опалим листям, поваленими деревами, а вночі виходить на пошуки їжі.

У лісі багато комах-шкідників (сосновий і непарний шовкопряди, вусачі-короїди), комарів, ґедзів.

Заповідні зони Українського Полісся

— Поліський державний заповідник створений у 1968 році. Його площа становить понад 20 тисяч гектарів. Знаходиться у Житомирській області, на кордоні з Білоруссю.

У заповіднику добре живеться бобру річковому, куниці, видрі, ондатрі. Поголів'я лосів за останні роки тут зросло із 31 до 73 голів, диких свиней — з 13 до 37. Водночас збільшилася і кількість хижаків.

Серед 90 видів птахів є багато болотяних і водоплавних: лелек, сірої чаплі. Зустрічаються і тетеруки, куріпки, рябчики й ін. У заповіднику знайдено 12 токовищ красеня-глухаря — сучасника мамонта. Є також 22 токовища тетеруків.

Жахливого за своїми наслідками удару живій природі Полісся завдала чорнобильська катастрофа.

Господарська діяльність людини в зоні мішаних лісів

— Це район інтенсивного сільськогосподарського виробництва та лісового господарства.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Значення лісів для людини

— Гектар лісу протягом року очищує 18 млн кубічних метрів повітря. До того ж, він, ніби велетенський пилосос, забирає з повітря 36 тонн пилу. Тільки одне листяне дерево — бук — «виробляє» за годину 1 кг 700 г кисню. Денна продукція цього природного «кисневого заводу» може задовольнити потреби 64 чоловік.

Ліс — не тільки очисник повітря, але й годувальник.

Гектар лісу дає врожай їстівних грибів — у середньому до 80 кг, близько тонни малини і чорниці, журавлини та інших ягід, таку саму кількість лікарських рослин, а в насадженнях липи, білої акації, інших медоносів бджоли збирають з такої площі майже 300 кг меду.

Ліс — гігантський фільтр і активний учасник такого важливого процесу, як обмін газів у повітрі. Лісові насадження поглинають із повітря вуглекислий газ і збагачують його киснем. Підраховано, наприклад, що чотири дорослих дерева забезпечують добову норму кисню для однієї людини.

Оздоровче значення дерев полягає в очищенні повітря від пилу і шкідливих газів, які виробляють фабрики і заводи. У лісі практично немає пилу. В'яз, липа, бузок — найкращі збирачі пилу.

А чи чули ви що-небудь про фітонциди — небачені лісові «санітари»? Це літаючі захисні речовини, які виділяють рослини. Вони наділені здатністю подавляти ріст і розвиток хвороботворних мікробів, бактерій і грибів. Наприклад, збудники таких небезпечних хвороб, як туберкульоз, дизентерія, тиф, швидко гинуть під дією фітонцидів, які виділяють береза, черемха, дуб, клен, береза, осика, черемха, сосна, ялина, за 1,5-3 хвилини знищують небезпечні мікроби.

За даними ООН, щорічно на планеті вирубують понад 3 млрд кубічних метрів лісу. З порушенням кількості лісів виникає значна кількість ураганів, у горах починаються зсуви ґрунтів, від довгих і затяжних дощів, сніги лавинами сходять з гір у ріки, а гірські води сприятимуть значним повеням.

На всесвітньому екологічному форумі було ухвалено рішення щодо використання лісів та участі людей планети в «озелененні світу» і збереженні лісів.

2. Розгадування кросворда

1. Обласний центр України. (Житомир)

2. По засніженій галявці ходить хлопчик у білій майці. (Підсніжний)

3. Кущ, який росте в зоні мішаних лісів. (Шипшина)

4. Улітку сіренький,

А взимку біленький.

Довгі вуха маю,

До ліса стрибаю. (Заєць)

5. Ґрунти у зоні мішаних лісів. (Болотяні)

6. Дубово-соснові ліси. (Субори)

7. Лікарська рослина. (Звіробій)

8. Тварина мішаних лісів, яку взято під державну охорону. (Олень)

9. Трав'яниста рослина, яка оплакує подругу весну. (Конвалія)

10. Слово — синонім словосполучення «зона мішаних лісів». (Полісся)

3. Гра «Так чи ні?»

□ Зона мішаних лісів займає північну частину України. Так чи ні?

□ Зона мішаних лісів займає південну частину України. Так чи ні?

□ У зоні мішаних лісів випадає мало дощів, часті посухи. Так чи ні?

□ У Поліссі багато річок, озер, лук, торфовищ. Так чи ні?

□ У Поліссі ростуть дуб, граб, береза, сосна, липа. Так чи ні?

□ У зоні мішаних лісів ростуть бамбук, пальма, кипарис. Так чи ні?

□ У зоні мішаних лісів живуть черепахи, ховрахи, орел степовий. Так чи ні?

4. Робота в парах

— Підкресліть назви рослин Полісся: сон-трава, шипшина, конвалія, фіалка, копитняк, ліщина, підсніжник, терен, суниці, барвінок, глід, чорниця, черемха, калина, пролісок.

— Прочитайте назви рослин Полісся: липа, дуб, пролісок, суниця, підсніжник, сон-трава, папороть, мати-й-мачуха. Назвіть ранньоквітучі.

— Підкресліть назви отруйних рослин Полісся: шипшина, терен, глід, вовчі ягоди, ліщина.

— Які лікарські рослини зростають на Поліссі?

— Прочитайте назви тварин Полісся: зубр, шпак, трясогузка, олень, лось, чорний лелека, дятел, лисиця, косуля, повзик, малинівка, їжак, білка, кріт, соловей.

Підкресліть назви птахів однією рискою, звірів — двома.

— Розгляньте фізичну карту України. Яка форма земної поверхні переважає на Поліссі?

— Із названих областей України підкресліть ті, що розташовані на Поліссі: Одеська, Волинська, Рівненська, Сумська, Кіровоградська, Житомирська, Київська, Хмельницька, Чернігівська, Черкаська, Львівська, Вінницька.

— Виберіть правильну відповідь.

□ У зоні мішаних лісів переважають:

а) бори;

б) мішані ліси;

в) березняки.

□ Який заповідник створено у зоні мішаних лісів?

а) Поліський;

б) Асканія-Нова;

в) Луганський.

□ Яка частина України розміщена в зоні мішаних лісів?

а) Південна;

б) північна;

в) центральна.

□ Яке літо в зоні мішаних лісів?

а) Тепле, вологе;

б) спекотне, сухе;

в) холодне, дощове.

□ Яку корисну копалину видобувають на Поліссі?

а) Залізну руду;

б) нафту;

в) торф.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яка частина України розташована у зоні мішаних лісів? (Північна частина)

— Яким кольором позначено зону мішаних лісів?

— Яку частину території займає зона мішаних лісів? (Зона мішаних лісів займає близько 20 % території України.)

— Як інакше називають зону мішаних лісів?

— Які області входять до зони мішаних лісів? (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей)

— Які тварини мешкають у зоні мішаних лісів? (Лось, козуля, кабан, вовк, білка, лисиця тощо)

— Які птахи поширені на Поліссі? (Тетерук, глухар, синиця, шпак, дятел та ін.)

— Назвіть представників плазунів Полісся. (Ящірка, гадюка, черепаха)

— Які комахи поширені на Поліссі? (На Поліссі поширені шовкопряди, вусачі, комарі, ґедзі й ін.)

— Яким є значення лісу для людей і природи? (Ліс має велике значення: він дарує людям свою неповторну красу і зміцнює здоров'я, є домівкою для тварин, рослин, дає житло, годує тварин.)

— Як люди охороняють ліс? (У цій зоні створено Поліський заповідник з метою збереження рідкісних тварин і рослин.)

— До яких наслідків призведе знищення лісів? (Якщо знищуватимуть ліси, повітря не буде очищуватися і ми житимемо у забрудненому середовищі.)

— Чому ліси необхідно зберігати і відтворювати? (Тому що ліс очищує повітря від різних шкідливих речовин і дає нам чисте, свіже повітря.)

— Які заповідники є в зоні мішаних лісів? (Поліський заповідник)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати усну розповідь про будь-яку рослину чи тварину зони мішаних лісів.

Наприклад:

ЗУБР

Найбільший звір з парнокопитних, акліматизований у деяких мисливських господарствах. Тіло вкрите жорсткою бурою або рудувато-бурою шерстю. Роги є у звірів обох статей і зберігаються все життя. У минулому зубри були досить широко розповсюджені, заселяли південну смугу лісової зони і лісостепу. Після винищення 1945 р. опинилися на межі винищення. Зараз зубрів розводять у багатьох заповідниках і мисливських господарствах. Живляться зубри трав'янистими рослинами, гілками, корою, листям. Це типова лісова тварина.

Парування зубрів відбувається восени. Навесні самка народжує одного, рідше — двох телят. Зубрів схрещують з великою рогатою худобою. Гібридні основи безплідні, але за масою перевищують батьків. Ураховуючи незначну чисельність тварин, зубри охороняються державою.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити