Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ПРИРОДА УКРАЇНИ

УРОК 56-57 СТЕПИ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ СТЕПІВ. ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ В ЗОНІ СТЕПУ. ОХОРОНА ПРИРОДИ СТЕПУ

Мета: сформувати поняття «степ» та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи, вчити розуміти і відчувати її красу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Природнича розминка «Чи вірите ви?»

· Чи вірите ви в те, що перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп?

· Чи вірите ви в те, що в межах лісостепу не розташовані Харківська, Полтавська, Черкаська області?

· Чи вірите ви в те, що характерною рисою зони є поєднання лісу і степу?

· Чи вірите ви в те, що опадів у лісостеповій зоні випадає багато?

· Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро?

· Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти?

· Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам'яне вугілля?

2. Гра «Упізнай мене»

— Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави.

— До якої природної зони ми потрапили?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про зону степів.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

— Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ?

— Знайдіть цю природну зону на карті.

— Яким кольором її позначено?

— Що ви можете сказати про її розміри?

— Де на території України розташована лісостепова зона?

Розташування природної зони

— Степова зона розташована на півдні України. Це найбільша природна зона нашої України. Вона займає 40 % території України, понад 250 тис. км2. До неї входять Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області.

Форми поверхні природної зони

— Поверхня степів зони рівнинна, з горбами, ярами й балками. Степова зона охоплює Приазовську височину, Донецький кряж, Причорноморську, Приазовську iПівнічнокримську низовини. Через степову зону протікають багато річок, є безліч прісних і солоних озер, а також лиманів і водосховищ. Ґрунти у зоні степів — чорноземи.

Корисні копалини

— У зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам'яне вугілля.

Погода в природній зоні в різні пори року

— У зоні степів сонце знаходиться вище на небосхилі, ніж у зоні мішаних лісів. Тому сонячні промені падають на степову зону пряміше і краще нагрівають земну поверхню.

Порівняно з іншими зонами, степова отримує найбільше тепла, але тут випадає дуже мало опадів — 300-400 мм, а випаровується 700-1000 мм на рік. Часті посухи бувають майже щороку. У степах чотири пори року. Літо довге, сонячне, спекотне. Осінь тепла. У другій половині йдуть дощі. Зима коротка, холодна, малосніжна. Весна настає рано.

Рослинний і тваринний світ

— Багато рослин пристосувалися до життя в степу. Деякі мають довге коріння, щоб діставати вологу з глибини, інші ростуть навесні, i коли настає спека, у них уже достигають плоди i надземна частина відсихає. У ґрунті лишилися цибулинки, бульби, з яких наступного року і з'являться рослини. Так росте тюльпан. Це степова рослина. Як тільки насінина тюльпана потрапляє в ґрунт, вона починає проростати в глибину. Виростає цибулинка, з якої навесні з'явиться квітка. Потім зелень відмирає, а цибулинка продовжує рости і заглиблюватися. Про цю властивість тюльпана знають садівники. Цибулинки тюльпана під час викопування виявляються на більшій глибині, ніж їх садили. Це пристосування з'явилося ще й тому, що під час літньої посухи ховрахи і миші шукають соковиті цибулинки і їдять їх замість води. До речі, тюльпан Шренка, який росте в степу, занесено до Червоної книги України, так само, як і півонію тонколисту.

У степових рослин — таких, як ковила, костриця, тонконіг, житняк, полин — є інші пристосування до життя в посушливому кліматі. Розгляньте ці рослини і скажіть, що спільне у їхній будові?

— У них листки вузькі, дрібні, жорсткі або вкриті волосками. Для чого? (Зменшує випаровування води.) А така рослина, як полин, може деякий час обходитися зовсім без води. Під час засухи скидає листя й ніби завмирає. Гіркий полин містить гіркі речовини, що рятують його від травоїдних тварин. Навіть багато рослин не можуть жити поруч із полином. Один з видів полину є лікарською рослиною (ліки від глистів). Коли полин скидає насіння, його ІЗ задоволенням їдять тварини.

Цікавими рослинами є родина перекоти-поле, кермек, миколайчики (конюшина). У всіх цих рослин міцна коренева система, вони пристосовані до нестачі вологи. На початку осені, коли у них дозрівають плоди, у всіх рослин перекоти-поля стебла загинаються, утворюється кулька. Вітер відриває високе стебло І котить, розсіваючи насіння.

Наприкінці квітня зацвітають іриси, астрагали, гіацинти, лютики. У травні — гвоздики, ромашки. Влітку степ закутаний у срібний туман ковили.

Асканійський парк займає площу 200 га. У парку близько 150 видів і форм дерев та кущів: гостролистий клен, кримська сосна, пірамідальний і колоновидний дуби, ялівець, в'яз, ялина, ясень, біла акація, біля води — плакуча верба. У центрі парку — мальовничий став.

Деякі рослини занесені до Червоної книги: дерева — береза клокова, береза темна; кущі — бруслина карликова, вовчі ягоди пахучі, зіновать біла, клокичка периста, таволга польська; трав'янисті рослини — анемона розлога, беладона звичайна, відкасник татарно-листий, зозулині черевички справжні, любка дволиста, молочай волинський, росичка англійська, сон великий, сонцесвіт сивий та ін.

— Про які пристосування рослин ви запам'ятали?

— Тваринний світ досить різноманітний. Але є певна особливість. Зверніть увагу на розміри тварин. Чи є тут великі тварини? Чому?

— Яке пристосування дрібних тварин допомагає вижити? (Забарвлення)

— Малі розміри І забарвлення допомагає вижити птахам. Птахи (жайворонки, перепілки) гніздяться на землі, тому мають бути менш помітні. Куріпка (500 г) відкладає від 12 до 24 яєць, які вилуплюються протягом 1-2 тижнів.

Є також І хижі птахи: степовий орел (занесений до Червоної книги), болотяна сова (знищує гризунів).

Є ще один цікавий птах — дрохва. Це найбільший птах. Розміром з індика (маса від 16 до 21 кг). Вона добре бігає, непогано літає, хоч піднімається в повітря важко. Щоб під час спеки охолонути, дрохви лягають на землю i, розпустивши крила, посилено дихають. А ще під час дощів вони дуже намокають, бо у них немає спеціальної жирової залози. Тому після пізніх оciннix дощів, якщо температура повітря нижча за нуль, птахи гинуть. Вони занесені до Червоної книги.

Звipi степів теж дуже дрібні, крім сайгаків. Сайгак має досить цікаву зовнішність. Його морда закінчується невеликим хоботом з двома ніздрями. Вони йому потрібні для того, щоб узимку зігрівати холодне повітря. Люблять рівні простори (краще видно ворога), вміють швидко бігати (70-80 км/год).

Лисиці-корсаки — родичі лисиці, але менші за розміром. У них великі вуха i чорний кінчик хвоста, колір шерсті cipo-рудий. Харчуються гризунами, птахами.

А найдрібніші жителі — це полівки, ховрахи, хом'яки. Досить цікавими є тушканчики — у них задні ноги у 4 рази довші за передні. Це тваринка, яка впадає у сплячку.

Зайці-русаки — крупніші за біляків. Забарвлення на зиму не змінюють.

Тварини, занесені до Червоної книги: комахи — шовкопряди березовий та кульбабовий, бражники дубовий, мертва голова та Прозерпіна, аполлон, махаон та ін.; риби — стерлядь, марсена звичайна, вирезуб, рибець малий; плазуни — полоз лісовий, мідянка; птахи — лелека чорний, лебідь шипун, беркут, змієїд, шуліка рудий, орел-карлик, орлан-білохвіст, балабан, скопа, пугач; звірі — кутора мала, підковоніс малий, пічниця триколірна, широковух європейський, сліпак подільський, перегузня, горностай, тхір степовий, видра річкова, борсук, кріт лісовий.

— Які пристосування допомагають вижити птахам і гризунам?

Заповідні зони степової зони

— Заповідник Асканія-Нова (1898) — це природоохоронна науково-дослідна установа міжнародного значення. До складу заповідника входять цілинний степ, дендропарк, зоопарк. Там охороняють найбільшу в Європі ділянку справжнього лучного і чагарникового типчаково-ковилового степу. Трав'янистий покрив утворюють різні види ковили. Трапляється рідкісний скіфський тюльпан. Мешкають лисиці, зайці, бабаки, гадюка степова, різноманітні птахи. У зоопарку живуть зебри, верблюди, рідкісні тварини.

Дунайський біосферний заповідник (1998) є правонаступником заповідника «Дунайські плавні». У заповіднику охороняють унікальні ландшафти, де гніздяться 250 видів птахів. Заповідними є острови з прилеглими до них акваторіями та водно-болотними угіддями, де налічують понад 950 видів рослин, 14 з яких занесені до Червоної книги України. Тваринний світ налічує понад 5 тис. видів. Тут мешкають пелікани рожеві, гуси білобокі, казарки. У водоймах — багато видів риби, є дельфіни чорноморські, тюлень- монах, видра річкова.

У Дніпровсько-Орільському заповіднику охороняються унікальні ландшафти долини Дніпра та його притоки Орілі. Поширені дубові ліси з кленом, ліси з білої верби, тополі, вільхи. До Червоної книги України занесено 25 видів рідкісних рослин.

Єланецький степ — природний заповідник. У ньому охороняються ділянки цілинних степів: справжніх, лукостепових, лучних, лукоболотних, чагарникових.

У Луганському заповіднику зберігаються унікальні природні степові комплекси — заплавні діброви, соснові ліси, степові угру- пування, болотяні й водяні рослини.

В Українському степовому заповіднику охороняються еталонні типи ґрунтів, рідкісні тварини та рослини. До Червоної книги України занесено 65 видів птахів, до Зеленої — 7 видів рослинних угрупувань.

Господарська діяльність людини в зоні степу

— Степова зона України — найбільш освоєна територія. Тут вирощують зернові культури: озиму пшеницю, кукурудзу, рис, на півночі — цукрові буряки. Розвинуте також садівництво й виноградарство.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Так чи ні?»

□ Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?

□ Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?

□ Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?

□ У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?

□ У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?

□ Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?

2. Гра «Знайди "зайве"слово»

Перепілка

черепаха степова

півники

стрепет

ящірка прудка

крокуси

дятел

гадюка степова

тюльпан

дрохва

тушканчик

півонії

боривітер


типчак

3. Слухання уривка з оповідання О. Гончара

— Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?

Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря.

Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.

4. Вікторина «Відгадай!»

· Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)

· Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)

· Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)

· Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)

· Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)

5. Гра «Вірю — не вірю»

□ Зима в степу тепла, зі значною кількістю снігу. (Ні)

□ Найкращою порою року в степу є весна. (Так)

□ Зона степів займає північну частину країни. (Ні)

□ У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)

□ Основне багатство степу — соснові ліси. (Ні)

□ Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)

□ Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)

□ Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)

□ Майже всі степи розорані. (Так)

□ У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні)

6. Робота в парах

— Запишіть назви тварин степу за групами.

Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.

Звірі

Птахи

Комахи

Плазуни

7. Тестування

1. У зоні степів ростуть такі рослини:

а) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;

б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;

в) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.

2. У зоні степу є заповідник:

а) Розточчя;

б) Поліський;

в) Асканія-Нова.

3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:

а) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;

б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;

в) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.

4. Великі міста зони степів:

а) Ялта, Запоріжжя, Львів;

б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;

в) Черкаси, Полтава, Суми.

5. Які заповідники створені в степовій зоні?

а) Асканія-Нова, Медобори;

б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;

в) Поліський, Ялтинський.

6. Які з поданих тварин є типовими для степу?

а) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;

б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;

в) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.

7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?

а) Торфу;

б) глини, мармуру;

в) залізних, марганцевих руд, кам'яного вугілля.

8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?

а) Рівнини, горби;

б) рівнини, горби, яри, балки.

8. Розгадування кросвордів «Степ»

Кросворд «Рослини»

1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)

2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)

3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)

4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин)

Кросворд «Тварини»

1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак)

2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик)

3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)

4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка)

9. Робота в групах

— Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов'язано? Запишіть назви цих тварин.

— Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов'язано? Запишіть.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?

— У яку пору року в степах буйно розростаються трави?

— Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу?

— Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу.

— Які заповідники створено у зоні степу?

— Які форми земної поверхні є в степовій зоні?

— Які водойми зустрічаються в степовій зоні?

— Які корисні копалини видобувають у степовій зоні?

— Які заповідники діють на території степової зони?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Заповнити таблиці: 1 — «Лісостеп»; 2 — «Степ».

Особливості пір року

Рослини

Тварини

Праця людей

Зима

Літо


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити