Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік
ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА
УРОК 4 СОНЦЕ — ЗОРЯ, ЦЕНТРАЛЬНЕ ТІЛО СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ
Мета: розширити уявлення учнів про Сонце як одну із зірок у Всесвіті; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, вибирати головне, робити висновки; прищеплювати прагнення досліджувати навколишній світ.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бліцопитування
· Що таке астрономія?
· Що таке Сонце? Чому його називають зорею?
· Що таке Місяць?
· Що таке комета?
· Що таке астероїд?
· Назвіть ім'я першого космонавта.
· Назвіть імена українських космонавтів. (Павло Попович, Леонід Каденюк, Георгій Шонін)
2. Робота над загадками
· Високо ходить,
землю водить,
одне око має,
всюди заглядає,
дивиться в віконце...
Що це?
· Удень сяє, вночі зникає.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про Сонце як одну із зірок у Всесвіті.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з елементами розповіді
— До яких небесних тіл належить Сонце? (Сонце — зоря)
— Чому Сонце належить до зірок? (Бо воно має високу температуру і випромінює світло)
— Так, дійсно, Сонце — це найближча до Землі зоря, що знаходиться в центрі Сонячної системи. За масою та розмірами належить до середніх зірок. Як і всі інші зорі, воно є велетенською розжареною кулею, що складається з розжарених газів.
Проте бачимо ми Сонце на небі невеликою сліпучою кулькою через велетенську відстань до нього. Ця відстань становить 150 мільйонів кілометрів.
На дошці — таблиця:
Від Землі до Сонця:
□ біг — 4 000 років;
□ на автомобілі — 200 років;
□ на літаку — 20 років;
□ промені йдуть до Землі від Сонця майже 8 хвилин.
— На попередньому уроці ми говорили про те, що кожна зірка має свій колір. Від чого залежить колір зірки? (Від температури)
— Як саме впливає температура на колір зірки? (Найгарячіші — біло-блакитні, найхолодніші — червоні)
— Який колір має Сонце? (Жовтий)
— Температура на поверхні Сонця, за підрахунками вчених, становить близько 6 000 °С, саме тому колір зірки жовтий. Проте всередині температура сягає 16 мільйонів градусів. Звісно, що при такій високій температурі всі речовини, з яких складається Сонце, перебувають у газоподібному стані. Тому Сонце постійно випромінює багато світла і тепла. Сонячним світлом і теплом освітлюються й обігріваються планети, які рухаються навколо Сонця.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
□ Сім'ю зірок очолює Сонце. Це величезна розжарена куля. Якщо уявити, що Сонце — кавун, то поряд із ним Земля виглядатиме як ягода смородини.
□ Якщо уявити, що можна зробити гігантські ваги і на одну їх шальку покласти Сонце, то на іншу шальку потрібно покласти 330 тисяч таких планет, як Земля. Уявляєте цю зірку?!
□ Учені, які вивчають Сонце, говорять, що його поверхня нагадує киплячу кашу. Каша вирує, пирхає. Тільки це газова каша, і гуляти по ній навряд чи захочеться. Адже сонячна каша неймовірно гаряча, її температура — 6 тисяч градусів. Навіть важко уявити! Але все таки ми любимо цю зірку і ласкаво називаємо сонечком.
□ Сонце випромінює багато тепла. Багато вчених вважають, що використання сонячних променів безпосередньо вигідніше, ніж використання навіть атомної енергії. У країнах, де багато сонячних днів, вже діє обладнання, яке, використовуючи сонячне тепло, плавить метали, нагріває воду, виробляє електричний струм. Створення сонячних електростанцій, які б збирали сонячне тепло і перетворювали його на електрику, зменшили б кількість атомних чи теплових станцій, які потребують багато пального і забруднюють довкілля.
□ Люди з давнини поклонялися Сонцю як божеству. Стародавні греки називали бога Сонця Геліосом, єгиптяни — Ра, а наші предки-слов'яни — Ярилом. На честь Сонця складено безліч гімнів, віршів, пісень, казок тощо.
— А які твори про Сонце вам відомі? (Учні розповідають загадки, уривки пісень та віршів про Сонце.)
— Скільки приказок склав народ про Сонце! Назвіть їх. (Зо світу до ночі сонце не стуляє очі. Сонця в мішок не зловиш. Сонця решетом не вхопиш. Сонце гріє, сонце сяє — вся природа воскресає)
□ Сонце світить дуже яскраво. Категорично забороняється дивитися на нього у бінокль, підзорну трубу і просто неозброєним оком. Це може порушити зір. Тільки через темні захисні окуляри можна дивитися на Сонце.
2. Гра «Так чи ні?»
□ Сонце — не єдине джерело світла у Сонячній системі. Так чи ні?
□ Усі планети, у тому числі Земля, лише відбивають сонячне світло. Так чи ні?
□ Зорі не різняться між собою за розмірами. Так чи ні?
□ Сонце — зоря середньої величини. Так чи ні?
3. Робота в парах
— Позначте правильну відповідь.
1. Сонце — це:
а) зоря;
б) планета;
в) астероїд.
2. Сонячна система складається із:
а) Сонця і планет, що обертаються навколо нього;
б) Сонця, планет, що обертаються навколо нього, і природних супутників;
в) Сонця, планет, що обертаються навколо нього, природних супутників, астероїдів, незліченних метеоритів і комет.
3. Відстань від Сонця до Землі складає:
а) 150 мільйонів кілометрів;
б) 200 мільйонів кілометрів;
в) 70 мільйонів кілометрів;
г) 100 мільйонів кілометрів.
4. Сонце має дуже важливе значення для життя на Землі, оскільки:
а) Сонце — джерело енергії для всіх процесів, що відбуваються на Землі;
б) за півроку поставляє на Землю енергію, що дорівнює тій, яка знаходиться в усіх запасах мінерального палива на нашій планеті;
в) для рослин сонячне світло є джерелом енергії, необхідної для росту;
г) усі твердження правильні.
4. Гра «П'ять речень»
Учні у п'яти реченнях формулюють засвоєні знання про Сонце як одну із зірок у Всесвіті.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чому Сонце називають зорею? Які розміри воно має?
— Чому Сонце постійно випромінює світло і тепло?
— Чому говорять: «Сонце — основа життя на Землі»?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знайти інформацію про тіла Сонячної системи.