Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ТІЛА І РЕЧОВИНИ

ДОДАТОК ДО УРОКУ 67 ЯКІ ШТУЧНІ МАТЕРІАЛИ ЛЮДИНА СТВОРИЛА З ПРИРОДНИХ РЕЧОВИН?

1. Розповідь учителя

— Довгі століття люди використовували у виробництві ті матеріали, які їм давала природа,— волокна диких рослин, шерсть тварин, волокна льону і конопель. З розвитком землеробства люди почали вирощувати бавовник, який давав дуже якісне і міцне волокно.

Але природна сировина має свої недоліки. Натуральні волокна, наприклад, занадто короткі, недостатньо міцні, вимагають складної технологічної обробки. І люди почали шукати сировину, з якої можна було б дешевим способом отримувати тканину — теплу, як шерсть, легку і красиву, як шовк, дешеву і практичну, як бавовна.

Успіхи сучасної хімії дозволили створити таке хімічне волокно з природних матеріалів, головним чином целюлози, що отримується з дерева, соломи. Таке волокно називається штучним, синтетичним.

Жодному фахівцеві зараз не під силу перерахувати всю неосяжну безліч хімічних волокон, які використовуються для виробництва тканин. А в лабораторіях синтезуються все нові і нові їх види.

Перед вами знаходиться продукція: крем, губна помада, фарби, асфальт, ліки, продукти харчування, косметика, миючі засоби, отрутохімікати, паливо. Що ж спільного між цими речовинами? (Учні висловлюють свої версії, але утруднюються відповісти, оскільки їх збиває з пантелику косметика, продукти харчування і паливо в одному ряду.)

— На це питання ви зможете відповісти, згадавши словосполучення «чорне золото». Що називають «чорним золотом»? (Нафту)

— Чому нафта цінується «дорожче за гроші», а серед корисних копалин її називають «королевою»?

2. Розповідь підготовлених учнів про нафту

— Я хочу розповісти про нафту. Її ще називають «кам'яним маслом». Як же вона з'явилася? Учені вважають, що вона утворилася з рослин і тварин, які жили багато років тому в теплих водах океанів, що покривали земну поверхню. Відмираючи, тварини і рослини скупчувалися на дні. З часом їх укривали мільйони тонн піску і мулу. Під тиском мул і пісок перетворилися на тверді породи. Залишки рослин і тварин перетворилися на темну рідину, зібрану в порах породи. Від переміщення земної кори частина морського дна перетворилася на сушу. Деяка кількість цієї рідини з'явилася на земній поверхні, де її і виявила людина.

Найвідоміші продукти переробки нафти — різні види палива. Згадаємо крилатий вираз, що «спалювати нафту і газ — це все одно, що розтоплювати пічку асигнаціями» (Д. І. Менделєєв). Доречно навести висловлювання колишнього президента італійської нафтової компанії ЕНІ Енріко Маттеї: «Компанія купила на узбережжі Адріатики ділянку, щоб побудувати центр відпочинку. З нафти, газу і води були створені будівельні матеріали і побудовані будинки. Далі трохи газу, нафти і води — і зроблені меблі, різне господарське устаткування, одяг і багато що іншого».

Можна додати, що з нафти отримують отрутохімікати, добрива, синтетичні продукти, пластмаси і синтетичні пральні порошки, фарби і вибухові речовини, розчинники. І безліч інших важливих і корисних речовин теж виготовляють з нафтопродуктів.

Серед нафтопродуктів є і медичні препарати, наприклад, вазелін.

З нафти отримують парафін. Найбільше парафіну споживає сірникова промисловість — ним обробляють сірники, щоб вони рівніше горіли. Ну і, звісно, свічки теж виготовляють з парафіну.

Сажа, що отримується з нафти, потрібна для виробництва гуми, основу якої становить каучук, і його теж отримують з нафтопродуктів.

3. Розповідь підготовлених учнів про каучук

— Декілька століть тому з островів Вест-Індії до Європи привезли кульки м'якої, еластичної речовини. Це був каучук — висушений сік тропічного дерева гевеї. Індійці виготовляли з цього соку фляги і посудини.

Довгий час каучук в Європі не був затребуваний. Потім англійці вирішили його нагрівати. Отримали в'язкий клей. Клеєм намазували тканину і покривали її іншим шаром тканини. Так виходив непромокальний плащ, що дістав назву макінтош. Але клей міг забруднити одяг. Почали шукати: чим би його можна було присипати. Багато чого перепробували, поки черга не дійшла до сірки. І тут каучук перетворився на гуму. З гуми почали виготовляти чоботи, галоші, плащі, надувні рятівні круги і човни. Потреба у гумі зростала, особливо з появою автомобілів. Плантації гевеї в Південній Америці і Індонезії розросталися. Але гуми все одно бракувало. Довелося взятися за справу хімікам. У 1910 році учений Лебедєв отримав каучук штучним шляхом. Сьогодні каучук виготовляють із спирту, нафти і коксу.

Раніше люди фарбували одяг фарбами, які добували з рослин і тварин. Зараз одяг фарбують штучними барвниками. Хімічна промисловість дає нам не лише синтетичний каучук, штучні волокна, фарби, але і різні мінеральні добрива, які використовують наші мами і бабусі на дачах для хорошого росту рослин.

4. Цікаво знати!

□ У виробництві скла використовуються суміші піску, соди та крейди.

□ У будівництві та для ремонту приміщень використовують суміші цементу й піску.

5. Гра «Що з чого зроблено?»

Олівець

залізо

трубочка для коктейля

шкіра

склянка

скло

рукавичка

бавовна

кухоль

гума, пластмаса

аркуш паперу

дерево

цвях

пластмаса

скакалка

шерсть

плоскогубці

графіт, дерево

носова хустка

фарфор

вовняна шкарпетка

залізо, пластмаса

6. Гра «Що — тіло, а що — речовина?»

Шерсть — килим, цукор — льодяник, ложка — залізо, м'яч — гума, пенал — пластмаса.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити