Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ТІЛА І РЕЧОВИНИ

УРОК 68 ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

Мета: узагальнити знання учнів за розділом «Тіла та речовини»; розвивати пам'ять, увагу, мислення; виховувати культуру оформлення письмових робіт; розширювати світогляд.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учні загадують одне одному в парах загадки про вимірювальні прилади.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Тематичне оцінювання за розділом «Тіла та речовини»

1 варіант І рівень

Дайте правильну відповідь.

1. Усі речовини складаються із:

а) молекул;

б) тіл;

в) кристалів.

2. У рідких тілах молекули рухаються:

а) швидко;

б) дуже швидко;

в) повільно.

Дайте відповідь «так» чи «ні».

3. Природа дає усе, що потрібно людям для життя.

а) так;

б) ні.

4. Природний газ — це рідке тіло.

а) так;

б) ні.

5. Яке з наведених понять позначає фізичну величину?

а) Сталь;

б) метр;

в) лінійка;

г) температура.

6. Яке з наведених слів позначає одиницю фізичної величини?

а) Сталь;

б) метр;

в) лінійка;

г) температура.

7. Що належить до природи? Підкресліть.

Місяць, вітер, парта, морозиво, кукурудза, береза, кит.

8. Доповніть речення.

_ _ _ _ тіла зберігають свою форму.

(Тверді, рідкі, газоподібні)

ІІ рівень

9. Позначте стрілками, які слова другого стовпчика відповідають кожному слову першого стовпчика.

Тверде тіло

Рідке тіло

Газоподібне тіло

крапля олії

повітря

цукор

сік

вітер

срібна монета

10. Продовжіть «ланцюжок».

Заєць, метелик, карась,_ .

11. Позначте слова, що позначають речовини.

а) Зошит; б) вода; в) бензин; г) ручка.

12. Позначте поняття, що позначають фізичні тіла.

а) Віск; б) птах; в) порцеляна; г) чашка.

13. Позначте стрілкою, будову якої речовини позначено на малюнках.

ІІІ рівень

14. Що «зайве» у кожному рядку? Підкресліть.

Соняшник, сонце, білка, синиця, суниця.

Земля, вода, небо, літак, дощ.

Вода, олія, повітря, молоко, сік.

15. Визначте ціну поділки термометра і його показання.

2 варіант І рівень

Дайте правильну відповідь.

1. Вода, олія, молоко — це:

а) рідкі тіла;

б) тверді тіла;

в) газоподібні тіла.

2. У твердих тілах молекули рухаються:

а) швидко;

б) дуже швидко;

в) повільно.

3. Яке з наведених понять позначає фізичну величину?

а) Метал;

б) довжина;

в) кілограм;

г) термометр.

4. Яке з наведених слів позначає одиницю фізичної величини?

а) Метал;

б) довжина;

в) кілограм;

г) термометр.

Дайте відповідь «так» чи «ні».

5. Люди, тварини, рослини — це живі тіла.

а) Так;

б) ні.

6. Тіла складаються з речовин.

а) Так;

б) ні.

7. Підкресліть, що належить до живої природи.

Сніг, стілець, сосна, голуб, озеро, пролісок, сонце, метелик.

8. Доповніть речення.

_ _ _ _ тіла розтікаються.

(Тверді, рідкі, газоподібні)

ІІ рівень

9. Позначте стрілками, які слова другого стовпчика відповідають кожному слову першого стовпчика.

Тверде тіло

Рідке тіло

Газоподібне тіло

шматок крейди

молоко

цвях

крапля води повітря

природний газ

10. Продовжіть ланцюжок.

Зошит, автобус, будинок_ _ _ _ .

Оберіть правильні відповіді.

11. Укажіть слова, що позначають речовини.

а) Крейда;

б) дошка;

в) лід;

г) вікно.

12. Укажіть поняття, що позначають фізичні тіла.

а) Літак;

б) свинець;

в) сталь;

г) ніж.

13. Що «зайве» у кожному рядку? Підкресліть.

Літак, зошит, парта, береза, м'яч.

Клен, ялинка, лід, лисиця, голуб.

Цегла, цукор, залізо, вода, золото.

ІІІ рівень

14. Напишіть назви речовин, з яких складаються подані тіла.

Залізний ключ —

мідний ґудзик —

краплина води —

15. Визначте ціну поділки мензурки й об'єм води в ній.

Оцінювання

I рівень — 8 завдань, розраховані на знання основних понять, їх розуміння, на просте відображення матеріалу на рівні впізнанності і відтворення. Кожне завдання оцінюється 1 балом.

II рівень — 5 завдань, що вимагають розуміння, використання і застосування знань у стандартних ситуаціях. Кожне завдання оцінюється 2 балами.

III рівень — 2 завдання, що вимагають творчого використання набутих знань і дозволяють виявити вміння застосовувати знання у нестандартних ситуаціях. Кожне завдання оцінюється 3 балами.

Максимальна кількість балів — 24.

Для оцінювання потрібно поділити суму набраних учнем балів на два.

2. Фізкультхвилинка

3. Природознавча вікторина

Дива техніки

1. На уроці природознавства Дивунчик дізнався, що всі предмети

називають тілами, а тіла бувають рукотворні і природні. Допоможи йому вибрати перелік, у якому вказані тільки рукотворні тіла.

A. Місяць, камінь, дерево.

Б. Олівець, заєць, сніг.

B. Людина, ромашка, автомобіль.

Г. Книга, будинок, годинник.

Д. Крапля роси, цеглина, м'ячик.

Відповідь: Г.

2. Щоб перевірити знання друзів, Дивунчик придумав визначення рукотворного світу. Одне з них — правильне. Яке саме?

A. Рукотворний світ — це все, що існує в природі.

Б. Рукотворний світ — це все, що виготовлено людиною.

B. Рукотворний світ — це тільки ті тіла, які людина виготовила з неживої природи.

Г. Рукотворний світ — це тіла, які людина виготовила з живої природи.

Д. Рукотворний світ — це тіла неживої природи.

Відповідь: Б.

3. «Сьогодні ми відвідаємо музей “Дива техніки”»,— сказав Дивун- чикові тато. Яке тлумачення ближче за всіх до слова «техніка»?

A. Виробництво речей з металу.

Б. Малювання автомобілів і літаків.

B. Створення предметів мистецтва.

Г. Виробництво речей, які не існують у природі.

Д. Виробництво речей з природних матеріалів.

Відповідь: Б.

4. «Перш, ніж ми підемо далі, я нагадаю тобі дивовижні предмети з казок,— сказав Дивунчику тато.— Чарівне дзеркало, блюдечко і наливне яблучко, чарівна книга в казках показують героям, що відбувається у світі».

Який технічний винахід передбачав народ, складаючи такі казки?

A. Велосипед.

Б. Принтер.

B. Телевізор.

Г. Телефон.

Д. Радіо.

Відповідь: В.

5. У першій залі Дивунчик побачив водяний млин, гончарний круг, прядильний круг, годинник і вентилятор. Про який древній винахід розповідали в цій залі?

A. Про стрілки.

Б. Про папір.

B. Про колесо.

Г. Про водяний насос.

Д. Про чорнило.

Відповідь: В.

6. «І як раніше люди обходилися без цього дива техніки?» — дивувався Дивунчик у наступній залі. Відгадай загадку, і ти дізнаєшся, який технічний винахід розглядав Дивунчик.

Через поле і лісок

Подається голосок.

Він біжить по дротах —

Скажеш тут, а чутно там.

A. Автомобіль.

Б. Телефон.

B. Лупа.

Г. Магнітофон.

Д. Радіо.

Відповідь: Б.

7. «Цей пристрій мені порадив лікар, щоб виправити зір!» — вигукнув Дивунчик у залі «Оптика». Що побачив Дивунчик?

A. Дзеркало.

Б. Мікроскоп.

B. Телескоп.

Г. Бінокль.

Д. Окуляри.

Відповідь: Д.

8. У наступній залі музею Дивунчик побачив зразки штучних матеріалів. Чого не повинно бути серед цих експонатів?

A. Цегли.

Б. Паперу.

B. Гілок.

Г. Тканин.

Д. Пластмас.

Відповідь: В.

9. «Без живої природи людині не обійтися,— підсумував Дивунчик.— Не можна вирубати всі дерева для потреб людини! Вони не лише дають кисень, але створюють затишок і радують нас». Підтримуєш Дивунчика? Тоді знайди в переліку тіла, які виготовляють не з деревини.

A. Олівці.

Б. Книги.

B. Сірники.

Г. Фломастери.

Д. Меблі.

Відповідь: Г.

10. Дивунчик радісно вигукнув: «Я винайшов ще одно диво техніки — ліхтарик на сонячних батареях!». У відповідь він почув:

1) Цим винаходом люди користуються вже давно.

2) Цей винахід даремний, ти даремно згаяв час.

3) Тепер тобі дадуть Нобелівську премію, а твій ліхтарик потрапить до музею «Дива техніки». Хто мав рацію?

A. 1.

Б. 2.

B. 3.

Г. Ніхто.

Д. Усі.

Відповідь: А.

Дива живої природи

11. У качки мандаринки є тезко — плід мандаринового дерева. А які ще птах і фрукт — тезки?

A. Фазан.

Б. Банан.

B. Аґрус.

Г. Ківі.

Д. Горобець.

Відповідь: Г.

12. Павук-сріблянка будує під водою будиночок з повітря. А з чого виготовляє їстівне гніздо салангана?

A. Із макаронів.

Б. Зі слини.

B. Із сушеної риби.

Г. Зі смачненьких черв'ячків.

Д. Із сухофруктів.

Відповідь: Б.

13. У коника «вухо» на нозі. А яка тварина «слухає» волосками на тілі?

A. Риба.

Б. Муха.

B. Кіт.

Г. Миша.

Д. Восьминіг.

Відповідь: Б.

14. Найменший птах у світі з найбільшим (порівняно з тілом) дзьобом — це...

A. Австралійський пелікан.

Б. Корольок.

B. Руда чапля.

Г. Мечеклюва колібрі.

Д. Горобець.

Відповідь: Г.

15. Щонайдовше стебло у індійської пальми ротанга — до 300 м. А яка рослина найвища у світі?

A. Бамбук.

Б. Евкаліпт.

B. Секвойя.

Г. Дівочий виноград.

Д. Банан.

Відповідь: В.

16. Для справжнього козацького кулешу з проса виготовляють пшоняну крупу. А з якої рослини виготовляють манну крупу?

A. З кукурудзи.

Б. З рису.

B. З пшениці.

Г. З гороху.

Д. З вівса.

Відповідь: В.

17. «Із шкіри геть лізе» — говорять про людину, яка занадто старається. Оберіть тварину, яка і справді вилазить зі шкіри.

A. Заєць.

Б. Змія.

B. Жаба.

Г. Горобець.

Д. Черепаха.

Відповідь: Б.

18. Який майстер звив гніздо-рукавичку?

A. Риба колюшка.

Б. Мишка малятко.

B. Оса.

Г. Жаба.

Д. Птах ремез.

Відповідь: Д.

Дивовижні речовини

19. Скільки дивовижних речовин потрібно, щоб отримати лід, туман, росу, сніг, іній і дощ?

A. Одна.

Б. Дві.

B. Три.

Г. Чотири.

Д. Шість.

Відповідь: А.

20. Навколо нас — понад 30 мільйонів різних речовин. Ще більше — утворених ними сумішей. Їх можна об'єднувати в групи за спільними властивостями. У запропонованих варіантах відповідей усі речовини і суміші по-своєму дивовижні. Але одна з них — зайва. Яка?

A. Пісок.

Б. Цукор.

B. Глина.

Г. Крейда.

Д. Граніт.

Відповідь: Б.

21. У чистому вигляді ця дивовижна речовина жовта. Але у тебе на кухні вона може бути коричневою, зеленою, червоною або навіть синьою. Все залежить від барвників, які додають до цієї речовини. Цю суміш використовують для виготовлення предметів, про які тебе попереджають: «Це дітям не іграшки!». Про яку речовину йдеться?

A. Про золото.

Б. Про йод.

B. Про сірку.

Г. Про вугілля.

Д. Про залізо.

Відповідь: В.

22. Серед поданих дивовижних речовин оберіть блискуче, ковке і пластичне.

A. Кремній.

Б. Йод.

B. Алмаз.

Г. Срібло.

Д. Цукор.

Відповідь: Г.

23. У Древньому Римі і Китаї цю дивовижну речовину використовували в якості грошей. Назви її.

A. Крохмаль.

Б. Сода.

B. Цукор.

Г. Сіль.

Д. Вода.

Відповідь: Г.

24. До складу багатьох зубних паст входять частки, що містять ці дивовижні речовини. Назви, які частки допомагають запобігти карієсу та іншим захворюванням ротової порожнини.

A. Частки хлору.

Б. Частки кисню.

B. Частки кремнію.

Г. Частки фтору.

Д. Частки кальцію.

Відповідь: Г.

25. На кожній кухні є безбарвна рідина з різким специфічним запахом. Її використовують при приготуванні тіста, маринуванні овочів і м'яса, а також для видалення різних плям з одягу, наприклад іржі. Назви цю дивовижну рідину.

A. Вода.

Б. Оцет.

B. Спирт.

Г. Соняшникова олія.

Д. Риб'ячий жир.

Відповідь: Б.

26. До цих різних прикметників — вуглекислий, природний, інертний, чадний,— підходить один і той самий іменник. Обери його, і ти дістанеш назву дивовижної речовини.

A. Метал.

Б. Газ.

B. Неметал.

Г. Молекула.

Д. Атом.

Відповідь: Б.

27. Ти любиш відвідувати цирк і різні свята. Головний атрибут будь- якого свята — надувна кулька. А якою безпечною дивовижною речовиною надувають кульки для дитячих свят, щоб вони легко піднімалися вгору?

A. Воднем.

Б. Метаном.

B. Гелієм.

Г. Повітрям.

Д. Киснем.

Відповідь: В.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що вас найбільше здивувало на уроках курсу протягом року?

— Не зупиняйтеся на досягнутому, залишайтеся справжніми дослідниками природи!



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити