Усі уроки природознавства. 4 клас - Основа 2015 рік

ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА

УРОКИ 6-7 ТЕПЛОВІ ПОЯСИ ЗЕМЛІ. ДОБОВИЙ І РІЧНИЙ РУХ ЗЕМЛІ

ДОДАТОК ДО УРОКІВ 6-7 ЯКІ ГОДИННИКИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ЛЮДИ ЗДАВНА?

1. Розповідь учителя або підготовлених учнів

— За багато тисячоліть до винаходу сучасного годинника люди намагалися вимірювати час. Для цього використовували свічки, масляні лампи або гніт для вимірювання часу. У древньому Китаї існував, наприклад, «годинник», виготовлений з просочених олією мотузок, на яких були зав'язані вузли. Такий шнурок підпалювали кожного разу, коли полум'я досягало вузла, минав певний відрізок часу.

Тоді ж люди помітили, що можна визначити час, коли світить сонце,— за тінню. Так був винайдений сонячний годинник. Перший простий прилад для вимірювання часу — сонячний годинник — був винайдений вавілонянами приблизно 3,5 тисячі років тому.

Посеред рівного майданчика забивали кілочок. У сонячний день кілочок відкидав тінь на майданчик, розкреслений, як циферблат сучасного годинника. Упродовж дня тінь рухалася, і за її положенням люди визначали час дня. Але в похмурий день і вночі сонячний годинник не працював. І, звісно, хотілося мати такий годинник, який працював би у будь-який час дня і у будь-яку пору року. Такий годинник привезли купці з інших країн.

Це був так званий «водяний» годинник. По спеціальних діленнях можна було дізнатися, скільки часу минуло.

Водяний годинник показував час і вдень, і вночі. Разом із сонячним годинником він будувався вже в ІІ і І ст. до н. е. в Індії, Єгипті, Китаї і Греції. У Вавилоні такий годинник був у ходу ще 2050 років тому. По крапельках вода з верхньої посудини перетікала через трубку в нижню посудину. Такий годинник називався клепсидром і використовувався тривалий час.

Був у використанні і «вогняний» годинник. Глиняний світильник наповнювали олією, вставляли гніт і запалювали «годинник». Через певний час уся олія вигорала...

Торгували і «вогняними» годинниками-свічками. На таких свічках були нанесені мітки. За ними і визначали, скільки часу минуло з тієї миті, як запалили такий «годинник».

Із старовинних годинників довгожителем і найнадійнішим виявився пісковий годинник. Пісковий годинник дає змогу просто відміряти однакові проміжки часу. Складається з двох скляних половинок у вигляді конуса, що повернені вершинами назустріч одна одній. Між конусами є невеликий отвір, у який сиплеться пісок. Годинники перевертають таким чином, щоб частина з піском перебувала згори. Поступово пісок пересипається через отвір у нижню частину колби. Через певний час, коли весь пісок пересиплеться, засікають цей момент. Час минув. Це і є той проміжок часу, на який розраховані ці години.

Пісок, який всипали в такі годинники, ретельно обробляли. Суміш піску з мармуровою крихтою 10 разів кип'ятили у лимонній кислоті. Знімали накип. І тільки тоді пісок вважали придатним для годинника.

Пісковий годинник використовували на кораблях (так звані «корабельні склянки»). За ними моряки слідкували, коли йти на відпочинок, на обід, лягати спати, вставати на вахту.

2. Цікаво знати!

□ Найперший квітковий годинник був створений у XVII ст. у шведському місті Упсале Карлом Линнеєм. Циферблатом служила квіткова клумба, а роль цифр виконували різноманітні квіти, що пробуджуються і засинають у певний час.

□ Найперша хвилинна стрілка з'явилася в годиннику в середині XVI ст., а секундна — у XVIII ст.

□ Найперший кишеньковий годинник винайшов приблизно в 1500 році нюрнберзький годинникар Петер Генцлейн.

□ Найбільший музей годинника знаходиться в Швейцарії. Тут експонуються понад 2500 приладів для вимірювання часу, які були виготовлені за останні 700 років у різних країнах.

□ Пісковим годинником досі користуються у медицині, якщо необхідно відміряти відрізки часів невеликої довжини: 1 хвилину, 2 хвилини, 5 хвилин.

□ Понад тисячу років тому, в Х ст., був побудований перший механічний годинник з гирею. Потім з'явився маятниковий механічний годинник «із зозулею».

□ У сучасному механічному годиннику маятником є коліщатко, що коливається, з пружиною. Декілька десятиліть тому був винайдений точніший кварцевий і електронний годинники (у них маятником є заряджені частки-електрони, що коливаються).

3. Робота над загадками

· Циферблат на землі лежить,

А по ньому сонечко біжить!

(Сонячний годинник)

· Я іду, іду, іду —

Іду, не спотикаюся,

Лік я часові веду,

Поки не зламаюся. (Годинник)

· А буває годинник — точний!

У ньому піщинки течуть — секунди біжать!

Як піщинки зібралися — горбком уляглися

У колбі із скла, так і хвилинка витекла!

(Пісковий годинник)

4. Робота в групах

— Якими з поданих видів годинників міг користуватися чернець літописець у темній келії? лікар або медсестра в процедурному кабінеті? Робінзон на незаселеному острові?

— Хто може використовувати квітковий годинник?

— Знання пристрою старовинного годинника допоможе вам здогадатися і пояснити, як виникли ті вирази, що дійшли до нас від наших предків: «час біжить», «час збігає», «час скінчився».

5. Чому в народі кажуть?..

□ Бережи час, його за гроші не купиш.

□ Час, як вода, йде вперед.

□ Згаяного часу і конем не здоженеш.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити